Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor

Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 10. 10. 2022, 14:38:54 »
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s "chytrými" hlavicemi pro řízení klasických radiátorů? Hledám náhradu běžných termostatických hlavic, aby bylo možné jednoduše ovládat jejich nastavení vzdáleně, nastavit průběh topení během dne atp.

V bytě se zatím používá jen Philips hue. Nebráním se ani nákupu nějaké jednoticí brány pro správu dalších zařízení, ani připojení přes WiFi. Celkem by se jednalo o čtyři hlavice. Moc rád bych ale naplnil následující:

  • Ovládání bez pofidérního cloudu. Pokud by se daly hlavice používat jen v lokální síti, bylo by to ideální. Přístup do lokální sítě je skrz VPN.
  • Výhled, že se ze zařízení brzy nestane e-waste, protože výrobce vydá aktualizovaný design a rozbije podporu a/nebo nebude vydávat aktualizace...
  • Ideální by bylo multiplatformní řešení. Webová správa mi přijde fajn.

Díval jsem se na řešení Loxone, ABB, Danfloss a nějaké náhodné výrobky na Alze. Rád bych ale ještě nasbíral postřehy někoho, kdo se pokusil něco podobného doopravdy nasadit. Díky moc.
« Poslední změna: 10. 10. 2022, 14:53:17 od Petr Krčmář »


Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #1 kdy: 10. 10. 2022, 15:17:30 »
Zdar, doma mi bezi 9x Shelly TRV a naprosta spokojenost
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2022, 15:20:37 »
Mrkni na https://shelly.cloud/shelly-thermostatic-radiator-valve/
Doma je nemam (uvazoval jsem, ale nakonec jsem zustal u klasickych).
Pripojeni wifi, cloud je pouze volitelny, webove ovladani, myslim ze i mqtt by mely jit oladat, integrovano do home assistenta (kdybys v budoucnu chtel).

Shelly obecne vydava pro svoje zarizeni nove firmwary, ted jsem videl na facebooku fotku cerne hlavice (nejspis rozsiri barevne moznosti - neco dalsiho s tim delaji).

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #3 kdy: 10. 10. 2022, 17:31:55 »
Já mám doma Danfoss Eco, mám variantu bez brány, takže je ovládám jen lokálně pomocí BT. Neměním konfiguraci často, takže mi to stačí. Musím na nich vyzdvihnout absolutní tichost, jsou i v ložnici, a absolutně nevíme, že hlavice pracuje. Baterie vydrží dvě zimy v pohodě. Jak ta chytrá adaptivní regulace dokáže ušetřit náklady nedokážu posoudit. Teplotu regulují dobře. Jen ta aplikace je taková lehce staromódní, ale nic co by mne trápilo.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #4 kdy: 10. 10. 2022, 18:03:10 »
Podle mě jsou chytré hlavice do bytu jen vyhozené peníze.
Obyčejná mechanická naprosto dostačuje. Beztak se nic neušetří, paušálem se platí většina.
Gréta je nejlepší.


Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #5 kdy: 10. 10. 2022, 18:15:31 »
Ja mam Netatmo, ale teraz by som bral Shelly.
Dovody:
bezi cez wifi, netreba ziadny bridge.
ma akumulator nabijatelny cez usb

Vacsina smart termostatov (vratane Netatmo) nema rado nabijatelne baterky. Velmi kratko vydrzia, a ukazuju nepresnu teplotu v miestnosti.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #6 kdy: 10. 10. 2022, 19:20:16 »
Ahoj,
mám Danfoss  014G2461 se Zigbee.
Cíle nasazení byly dva: 1) individuálně řídit teplotu (denní a noční poklesy, ranní přihřátí na vstavání)   2) zabránit topení při větrání.
(panelový dům zateplený).
Cíl č.1 dosažen částečně (Delší poklesy fungují. Přihřátí  jsem nevyladil, tepelná setrvačnost místnosti je velká. Domnívám se, že je výhodnější ten půl/-stupeň přidat dlouhodobě), cíl č.2 nedosažen (detekce otevřeného okna /naplno/ - je nespolehlivá).
Hlavice má jednu dobrou funkcionalitu, nastavená teplota se dá zamknout proti změně uživatelem.
Takže se nestane, že po cíleném účelovém zesílení (typicky dosušuje ž. prádlo a pak ž. zapomene stáhnout radiátor do normálu) radiátor topí naplno až dokud si toho nevšimnu. Alkalický baterie mají 60% napětí  od listopadu 2021, možná ty dvě topné sezóny vydrží. Celkově jsem relativně spokojen. Zaplatit se ta investice při rozpočítávání 20/80 asi nezaplatí. Spíše jako seznámení s technologií domácího MaR...           
« Poslední změna: 10. 10. 2022, 19:25:09 od javeline »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #7 kdy: 10. 10. 2022, 19:56:06 »
Beztak se nic neušetří, paušálem se platí většina.

V paneláku s centrálním vytápěním možná. Pokud máš rodinný dům (nebo byt) s vlastním kotlem, tak co neprotopíš ušetříš.

Spíš mě zajímá, jestli někdo reálně ušetřil dočasným snižováním teploty. Přijde mi, že pokud to není nějaký tragicky nezateplený dům, kde teplota padá rychle dolů, tak úspory musí být minimální (v řádu jednotek procent max).

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #8 kdy: 10. 10. 2022, 20:25:52 »
Spíš mě zajímá, jestli někdo reálně ušetřil dočasným snižováním teploty. Přijde mi, že pokud to není nějaký tragicky nezateplený dům, kde teplota padá rychle dolů, tak úspory musí být minimální (v řádu jednotek procent max).

Jednotky procent jsou taky peníze, ne? A naprogramovat termostat nestojí skoro nic.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #9 kdy: 10. 10. 2022, 20:28:24 »
Zkoumáním TRV se zabývám poslední 2 týdny a ještě jsem jej nedokončil. Zatím zkoumám Shelly TRV a asi 5 různých aliexpressových hlavic. Výhodou Shelly je nabijecí Li-Ion baterie a také to, že je schopná fungovat s externím teplotním čidlem. Nevýhodou je asi trojnásobná cena oproti čínské konkurenci. K tomu, aby regulace teploty dobře fungovala, je externí teplotní čidlo téměř nutnost. Aliexpressové hlavice fungují buď přes WiFi nebo (většinou) přes Zigbee 3.0  a používají Tuya cloud. Lze je ale zapojit i do Home Assistenta. V tomto případě je možné i externí čidlo. Dalším oříškem je vyřešení umístění dvou nebo i více hlavic v jedné místnosti a jejich společné ovládání a zejména pak uspokojivá funkce regulace. Nakonec asi zvolím Ali řešení, které upravím na nabíjeci Li-Ion 18650 články a teplotní senzor vyvedu na drátě mimo hlavici. Shelly řešení narozdíl od Tuya neumožňuje geofencing, což považuji pro moje použití za podstatné minus.

Mudvy

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #10 kdy: 10. 10. 2022, 21:14:12 »
Ja v 2 patrovem rodinem dome co mam jsem nasadil hlavice od ElektroBock https://pockethome.cz/cs/
Uz par let zpět. Máme plynový kotel který byl spínaný termostatem na celý dům. Ten termostat byl vtipně hned vedle krbových kamen. Nicméně jsem s tím spokojený. Jede to přes řídící jednotku a buď na cloud což funguje bez problémů, nebo na wifi a po lokalní síti. Je ta to appka na android, ios i windows. Nemůžu porovnat jestli to ušetřilo nebo ne protože jsme to instalovali zimu před covidem a od té doby jsme doma pořád. Předtím jsme ráno všichni zmizeli do práce a školi a dům se půlden udržoval v nižších teplotách. Ale je to bez starostí. 👍 Jedna věc je naprd, že to jede buď jen cloud nebo jen lokal.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #11 kdy: 10. 10. 2022, 21:43:43 »
Než jsem to sepsal, už mě Mudvy předběhnul. Ale když už jsem se tak rozepsal, dám to sem...

Několik let používám české řešení PocketHome od Elektrobock (elektrobock.cz):
Na radiátory: hlavice PH-HD23 nebo PH-HD03,
pro kotel mám přijímač do zásuvky PH-PK21
a k tomu řídící jednotku. Mám tu starší PH-CJ37-GST. S jejich win aplikací se dá celkem dobře pracovat, nastavení v pohodě. Drobný problém jsem měl s jejím USB připojením do virtuálu, častokrát se to prostě nechytlo. Tak jsem dokoupil převodník RS232-LAN a teď to maká bez chybičky.
Software v první verzi vůbec nepočítá s cloudem, vše je lokálně, k tomu jako "bonus" staromodní ovládání přes SMSky v případě jednotky s GSM modulem.

Mají teď řídící jednotku a software upgradovaný na verzi 2, tam ale nevím, zda je vytvoření čmoudového účtu nutností nebo jen volitelné pro zprovoznění jednotky. Nová verze 2 není kompatibilní se starými řídícími jednotkami. Hlavice však ano.
Nová jednotka PH-CJ39 už v sobě LAN a WiFi má, takže odpadá nutnost převodníku.

Jejich mobilní aplikace pro verzi jedna byla jednoduchá a funkční, bohužel ji nahradili (nikoliv doplnili) verzí 2, která také není kompatibilní se starší řídící jednotkou - jiná komunikace.
Stará verze už není v Appstore ani v GPlay dostupná. Psal jsem jim o APK balíček, nebo aby to vrátili do storu, ale nepředpokládám, že by mi vyhověli...

Takže jsem ovládání z mobilu vyřešil tak, že si otevřu VPN a pak RDP na virtuál, kde mi jede jejich původní aplikace.

Jinak hlavice mohou fungovat i samostatně bez řídící jednotky, nastaví se v nich týdenní program a je to. Hlavice disponuje  mimo jiné funkcí "otevřené okno" a kdyby to někomu nevyhovovalo, dá se hlavice (nebo několik) spárovat s bezdrátovým okenním spínačem.

S klidným svědomím můžu potvrdit, že podobná regulace smysl má a při správném nastavení se to opravdu na snížených nákladech projeví hned po první topné sezóně.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #12 kdy: 10. 10. 2022, 22:00:37 »
Ja v 2 patrovem rodinem dome co mam jsem nasadil hlavice od ElektroBock https://pockethome.cz/cs/
Uz par let zpět. Máme plynový kotel který byl spínaný termostatem na celý dům. Ten termostat byl vtipně hned vedle krbových kamen. Nicméně jsem s tím spokojený. Jede to přes řídící jednotku a buď na cloud což funguje bez problémů, nebo na wifi a po lokalní síti. Je ta to appka na android, ios i windows. Nemůžu porovnat jestli to ušetřilo nebo ne protože jsme to instalovali zimu před covidem a od té doby jsme doma pořád. Předtím jsme ráno všichni zmizeli do práce a školi a dům se půlden udržoval v nižších teplotách. Ale je to bez starostí. 👍 Jedna věc je naprd, že to jede buď jen cloud nebo jen lokal.
Nechej to přes lokál a zvenku se připojuj pomocí VPN.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #13 kdy: 10. 10. 2022, 22:02:15 »
Spokojeně používám Homematic-IP, má to Cloud nebo lokální bránu, jde integrovat do home assistanta, má to pěkné senzory otevření oken.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #14 kdy: 10. 10. 2022, 22:03:47 »
Beztak se nic neušetří, paušálem se platí většina.

V paneláku s centrálním vytápěním možná. Pokud máš rodinný dům (nebo byt) s vlastním kotlem, tak co neprotopíš ušetříš.

Spíš mě zajímá, jestli někdo reálně ušetřil dočasným snižováním teploty. Přijde mi, že pokud to není nějaký tragicky nezateplený dům, kde teplota padá rychle dolů, tak úspory musí být minimální (v řádu jednotek procent max).

Tazatel píše "v bytě". A chce 4 hlavice.
Ušetřit lze podle mě jenom trvalým snížením teploty.
Mrdlání s nastavením každou chvíli je imho neefektivní (namísto trvalého vykrývání malých ztrát může topení jet naplno několik hodin, aby dotopilo takže ve výsledku je to nula od nuly nebo horší) a regulace samotnou elektrickou hlavicí je jen šidítko, aby z rádobykutilů vytahali peníze. 
Pokud sofistikovaně regulovat, tak jedině v systému kde se reguluje i kotel. Do trvale obydleného (panelákového) bytu jsou el.hlavice podle mě nesmysl a vyhozené peníze. Můj názor.
« Poslední změna: 10. 10. 2022, 22:07:42 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.