Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W

Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 10:14:16 »
Objednal jsem si tři wifi zásuvky, co by měli umět měřit i spotřebu za 350 Kč. https://www.czc.cz/solarmi-tp29-pg01/341388/produkt  V těch zásuvkách  je  Tasmota opensource firmware, takže je možné všechno řídit a přepínat bez nějakého cloudu třetí strany. Nejednoduššeji přímo na webu té zásuvky. Je tam použit univerzální chip, který se vyrábí ve velkém pro podobné aplikace, proto je to tak levné a přitom zdá se být kvalitní.

Mám ale problém v tom, že zásuvka při měření spotřeby naměří 2W i když k ní není nic připojeno. Kalibrace 60W obyčejnou žárovkou našla jen minimální chyby a problém se tím nespravil.  Je to běžná vlastnost, kterou se prodejci jen zákeřně nechlubí?

Předpokládám, že aby bylo měření přesnější i nízkých hodnot, musím koupit nějakou dražší zásuvku. Můžete mi nějakou doporučit?  Na claudy kdoví kde nejsem  moc zvědavej, takže podmínkou je zase Tosmota.






Jinak jsem zkoušel upgrade firmware a pak jsem omylem zadal při kalibraci ampéry v ampérech a ne použadovaných miliampérech. A pak byly hodnoty pořád nulové. Provedl jsem tedy reset do továrního nastavení, ale pak se začal používat špatný Template a měření spotřeby to přestalo ukazovat úplně (úplně to vynechávalo).  Řešení bylo kliknout na "Configuration" -> "Configure other" a Template nastavit na {"NAME":"Athom Plug V2","GPIO":[0,0,0,3104,0,32,0,0,224,576,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":18}.  A nyní vše funguje jako na začátku s nejnovějším firmware.

Jinak spotřebu samotné zásuvky mi měřák ukazuje 0, nejsem schopen naměřit tak nízkou hodnotu bez ohledu na to jestli je zapnutá nebo vypnutá. Což je dobré, protože se tím dají automaticky vypínat různé věci jako třeba tiskárny nějakou dobu poté co se naposledy použijí. Použití se pozná automaticky podle zvýšené spotřeby, což vynuluje timer. A zapnout se pak dají také bez stávání ze židle. Ale bojím se toho, že třeba androidí televizi to nebude dělat dobře a možná brzy z toho chcípne. Laserové tiskárně co má stejně na boku fyzický vypínač to rozhodně vadit nebude, inkoustovka to jednou za čas přežije. No chci tím měřit spotřebu klimatizace kterou si přitápím. Automatizovaně restartovat kabelový modem od nej.cz, který to tak jednou za týden potřebuje, protože v nej.cz jsou matláci a něco tam vždy v noci tvořej.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 10:49:06 od Petr Krčmář »


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Wifi zásuvka naměří spotřebu 2W i když nic není připojeno
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2022, 10:23:09 »
nevim, jestli tasmota neukazuje celkovou spotrebu - vcetne samotneho zarizeni. Tuhle zasuvku mam taky, ale popravde jsem to neresil.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Wifi zásuvka naměří spotřebu 2W i když nic není připojeno
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2022, 10:28:42 »
je to běžné, jednak má sama nějakou spotřebu (vstupní AC 230V musí předělat na DC 5V) a jednak mají tyhle hračky určitou nemalou nepřesnost, naměřený proud 36mA může být ještě pod povolenou odchylkou. Ne nadarmo stojí přesné wattmetry spousty tisíc a jsou to velké krabice.

Nevím jak takhle, ale je běžné, že udávají přesnost měření proudu s odchylkou jednotek % a minimální měřenou hodnotou třeba 100mA, nevím jak tahle, nenašel jsem k tomu v rychlosti žádný datasheet.

czipis

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi zásuvka naměří spotřebu 2W i když nic není připojeno
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2022, 10:47:43 »
tasmota ma moznost kalibrace tim ze ji zatizis, multimetrem zmeris opravdovou spotrebu a posles tasmote kolik to ma byt.
https://tasmota.github.io/docs/Power-Monitoring-Calibration/

Re:Wifi zásuvka naměří spotřebu 2W i když nic není připojeno
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2022, 10:50:37 »
No hračka za 350 korun měří a bude měřit jako hračka za 350 korun. A když do toho budete posílat  něco jinýho než čistý sinus (třeba za invertorem) bude to měřit ještě větší bludy.
Nejlíp by to mohlo měřit blízko maximálního rozsahu a i tak bych u tohodle očekával nejlíp tak něco jako +- 5%.
Jako na porovnání pár zařízení a orientační měření jestli něco žere moc nebo málo asi dobrý... Asi tak.
Gréta je nejlepší.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Wifi zásuvka naměří spotřebu 2W i když nic není připojeno
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2022, 10:59:05 »
No hračka za 350 korun měří a bude měřit jako hračka za 350 korun.

to bude pravdepodobnejsi duvod
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2022, 11:07:43 »
To že je možná zahrnuta vlastní spotřeba ani cena rozhodně důvod není.

Vypadá to, že se opravdu měří na výstupu, protože když zásuvku dám do stavu OFF naměří 0V i 0 spotřebu.

A vlastní spotřeba je výrazně méně než ty 2W.

Cena je nízká hlavně proto, že se toho vyrábí obrovské množství a používá se čip, které se dává ještě do mnohem většího množství podobných zařízení a pro něž existuje právě ten opensource firmware.  To dovoluje nízkou cenu a celkové dobré parametry.



Stránky výrobce jsou zde.  https://www.athom.tech/blank-1/EU-plug


The measurement error of active power about 0.2%

The measurement error of effective current is 0.5%

The measurement error of effective voltage is 0.5%

Dále tam píší poznámku.


Notice:

HLW8032  occasionally report invalid power measurements for load values below 5W. During this situation it sometimes reports a valid load. By setting SetOption39 to 128 (default) it must read at least 128 invalid power readings before reporting there is no load.

To discard all loads below 6W simply set SetOption39 1 (0 will reset to default on next restart) so it will report no load below 6W.


Tedy občas to ukáže nesmysl, když je spotřeba pod 5W. Mě to ale nesmysl ukazuje pořád stejný.

Zkusím se zeptat také na aliexpressu kde to také prodávají a tam jsem také koupil jeden kus, jestli nebudou vědět. Na CZC jsem se ptal, tam asi nic nevědí.  Také se můžu zkusit zeptat výrobce.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 11:13:32 od xsouku04 »

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2022, 11:08:24 »
Mám vizuálně stejný, taky s tasmota FW. Výrobce Athom, Aliexpress. Bez zátěže ukazují nula. Asi je to jen o nějaké kalibraci.
Bral bych to jako feature, že vidíš i samotnou spotřebu zásuvky  8)

Karmelos: řekl bych, že to měří překvapivě přesně. A TrueRMS to samozřejmě umí - tzn to bere v potaz kapacitní/induktivní zátěž. Navíc je to dělaný na měření věcí jako "kolik mi sežere mrazák za půl roku". Tam je asi fakt jedno, jestli to ujede o 2W nahoru/dolů. Ono i díky tomu že to má výsledek zaokrouhleno na celé watty, tak to není už z principu použitelný na měření "kolik mi bere nabíječka na mobil ve standby"

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2022, 11:10:47 »
Mám vizuálně stejný, taky s tasmota FW. Výrobce Athom, Aliexpress. Bez zátěže ukazují nula. Asi je to jen o nějaké kalibraci.
Bral bych to jako feature, že vidíš i samotnou spotřebu zásuvky  8)

Karmelos: řekl bych, že to měří překvapivě přesně. A TrueRMS to samozřejmě umí - tzn to bere v potaz kapacitní/induktivní zátěž. Navíc je to dělaný na měření věcí jako "kolik mi sežere mrazák za půl roku". Tam je asi fakt jedno, jestli to ujede o 2W nahoru/dolů. Ono i díky tomu že to má výsledek zaokrouhleno na celé watty, tak to není už z principu použitelný na měření "kolik mi bere nabíječka na mobil ve standby"

Vlastní spotřeba je výrazně menší než 2W (běžně ji není možné změřit jak je nízká) navíc po 80% času kdy mražák zrovna nejede bohužel zanedbatelné na celkové spotřebě není.
A taková klimatizace třeba nejede 95% času, takže 2W 24/7 rozhodně nejsou zanedbatelné.

Možná CZC prodává nějaké vadné kusy. Zkusím ten co mi přišel z aliexpressu.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 11:12:33 od xsouku04 »

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2022, 11:37:32 »
Tak jsem nyní testoval  ten jeden kus co mi přišel z Aliexpressu https://www.aliexpress.com/item/4001230982267.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.54ab1802xx2Aaq

Je to úplně to stejné jako z CZC, ale chová výrazně lépe.  Ukazuje opravdu nulu, občas tam skočí 1 W. Tedy odpovídá to popisku výrobce, že hodonoty pod 5 W mohou být někdy špatně.   CZC nejspíše prodává nějakou vadnou sérii - tedy co se týče měření, kdy se spotřeba blíží nule je hodnota špatně ne občas ale vždy.

Tedy dlouhodobě měřená spotřeba u zařízení, které se zapíná jen občas bude výrazně přesnější než u té wifi zásuvky co prodává CZC. Kalibrace to nezpraví, to jsem dělal.  Jediné co by šlo je ty nízké hodnoty okolo 2 W prostě nechat ingorovat a považovat je za stav bez spotřeby. Nebo to pak nějak přepočítat a korigovat podle skutečné spotřeby naprázdno toho zařízení, protože taková spotřeba bývá konstantní a není třeba ji nepřesně měřit. Je třeba měřit spotřebu mimo spící režim, která závisí na spoustě vnější okolností.

Ty vadné zásuvky z CZC se dají použít jen na měření spotřeby, pokud to zařízení na dálku přes tu zásuvku zapínáte a většinu času je vypnuté (pak to správně ukazuje nulu). Nebo pokud spotřebu vůbec nepotřebujete měřit - např. budu chtít občas restartovat kabelový modem kvůli nej.cz břídilům.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 11:46:47 od xsouku04 »

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2022, 12:42:13 »
Ten problém s měřením malých hodnot se zdá být velmi častý u těch levnějších měřáků. Obcházím ho tak, že přidám nějakou malou konstatní zátěž a měřím rozdíl. Samozřejmě nevhodné pro dlouhodobé měření.

Taky jsem měl problém s tím, že tam jako zdroj používají fóliové kondenzátory třídy X2 (aby to mohli prodávat v EU?), které nejsou dělané na takové použití a pak třeba po roce klesne napětí už tak, že to nefunguje.

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2022, 13:14:00 »
Tohle nejde v takovém skromném rozpočtu řešit, divili byste se jak "od boku" hádá tyhle malé příkony i třeba certifikovaný distribuční elektroměr, podle kterého Vám fakturují :-)

V současné domácí AC soustavě je to od všech spínaných zdrojů zarušeno vysokofrekvenčním šumem, který dokáže s přesností měření zamávat. Kompenzací je velmi rychlý měřič (vzorkovací frekvence obou ADC několik MHz, sfázované dohromady s minimálním jitterem), ale to jednak nestojí tři stovky a jednak taková věc nemá provozní příkon v pár desítkách mW, je to laboratorní přístroj s aktivním chlazením.

Takže v praxi větší proudy měříme, ty menší v podstatě odhadujeme, např. podle charakteristiky zkreslení se to násobí různými součiniteli, interpoluje se mezi několika kalibračními tabulkami atd.

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2022, 14:47:03 »
Tohle nejde v takovém skromném rozpočtu řešit, divili byste se jak "od boku" hádá tyhle malé příkony i třeba certifikovaný distribuční elektroměr, podle kterého Vám fakturují :-)

V současné domácí AC soustavě je to od všech spínaných zdrojů zarušeno vysokofrekvenčním šumem, který dokáže s přesností měření zamávat. Kompenzací je velmi rychlý měřič (vzorkovací frekvence obou ADC několik MHz, sfázované dohromady s minimálním jitterem), ale to jednak nestojí tři stovky a jednak taková věc nemá provozní příkon v pár desítkách mW, je to laboratorní přístroj s aktivním chlazením.

Takže v praxi větší proudy měříme, ty menší v podstatě odhadujeme, např. podle charakteristiky zkreslení se to násobí různými součiniteli, interpoluje se mezi několika kalibračními tabulkami atd.

Díky za vysvětlení. Takže ta série zásuvek prodávaných na CZC nemusí být ani tak chyba, nebo chybná série, ale možná jen experiment, jak to odhadovat trochu jinak, možná méně přesně.  Jinak jsem si na měření spotřeby koupil tohle z Aliexpressu. https://www.aliexpress.com/item/1005004003836968.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.7ea21802Yy6Dt1 a přestože to stojí pár stovek, tak žádné vyloženě nesmysly nepozoruji. Je ale fakt, že hodnoty kolem 1W asi procentulně moc přesné nebudou. Jinak pokud by jste to někdo kupoval, je třeba koupit francouzkou variantu, ne EU, tu nestrčíte kvůli kolíku do běžné české zásuvky ani prodlužky.

Stejně jsou ale ty zásuvky za 350 Kč dobrá věc, dají se s tím dělat různé zajímavé věci a to za pár stovek.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 14:48:59 od xsouku04 »

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2022, 15:02:50 »
Krapet off topic, ale jak je to s legálnosti používání těchto zařízení, když to nemá kolík?

Dejme tomu, že chce někdo změřit spotřebu babičce u její 35 let staré Tatramatky, která pravděpodobně bude mít ještě vidlici, která napočítá i s kontakty na boku a stane se neštěstí. Za kým to pak jde?

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #14 kdy: 23. 09. 2022, 17:12:59 »
Krapet off topic, ale jak je to s legálnosti používání těchto zařízení, když to nemá kolík?

Dejme tomu, že chce někdo změřit spotřebu babičce u její 35 let staré Tatramatky, která pravděpodobně bude mít ještě vidlici, která napočítá i s kontakty na boku a stane se neštěstí. Za kým to pak jde?
Myslím, že legální to i je nebo může být, aspoň takového dojmu jsem nabyl po přečtení nějaké diskuze na elektrika.cz, kde to rozebírali - bohužel už nevím, jestli to bylo omezené nějakými konkrétními podmínkami, snad to doplní někdo znalejší. V obecnosti by ti ale ani nemělo jít do schuko zásuvky zapojit tu vidlici od 35leté tatramatky, a to kvůli těm nálitkům na bocích uvnitř zásuvky. Ty jazýčkové kontakty pro ochranný vodič tomu asi mechanicky taky nepůjdou zrovna naproti. To vše za předpokladu použití běžných vidlic a normální síly při zapojování.