Výběr notebooku od Dellu pro programátora

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 12. 09. 2022, 21:51:25 »
co byste si vybrali na programovani v C++, Python, Java za Dell notebook.

odhledneme ted od detailu (vykonne CPU, radeji 32GB RAM, GPU neni az tak dulezita, vaha, displej),
je nejaky zasadnejsi rozdil v Dell radach Latitude, Alienware, Inspiron, XPS ?
« Poslední změna: 12. 09. 2022, 22:06:16 od Petr Krčmář »


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2022, 22:19:03 »
Ja pouzivam za posledne roky pracovne Dell Latitude notebooky. Stary mam 12" 5270 a novy 15" 5511.
Ten novy ma zial grafiku Nvidia, dost casto sa na nom rozbieha ventilator a dost sa prehrieva. Myslim ze zbytocne vykodene prachy, na buduce by som urcite mal radsej Latitude bez Nvidie.
5-kova rada Dell Latitude je OK. 3-kova rada je lacnejsia ale mava dost zle recenzie co sa tyka mechanickeho prevedenia. Inspirion by som tiez na profesionalnu pracu nebral.
Pred mnohymi rokmi som mal aj Dell Precision - tie by mali byt najlepsie - ale su uz dost drahe, takze ich vo firme nekupujeme. 

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2022, 22:20:49 »
Ten Latitude 5511 ma slusnu vybavu: i7, 32GB RAM, 1000 GB SSD
« Poslední změna: 12. 09. 2022, 22:25:45 od mikrom »

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #3 kdy: 12. 09. 2022, 22:24:20 »
Inspirion je asi skor na domace pouzitie, Alienware je herny. Na profesionalne pouzitie je Latitude a Precission.
« Poslední změna: 12. 09. 2022, 22:26:58 od mikrom »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #4 kdy: 12. 09. 2022, 22:31:30 »
Ten Latitude 5511 ma slusnu vybavu: i7, 32GB RAM, 1000 GB SSD

ja mam ted latitude, drive jsem mel g5, ale nejvice se mi stejne libi alienware.
zkusim si udelat nejake porovnani cen ruznych rad se stejnym cpu, gpu, ram, ssd.


Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2022, 22:51:10 »
Latitude, Precission a XPS jsou asi hlavní řady, které stojí za úvahu, jak psal mikrom.  XPS je víc na design a limity, co lze dnes dosáhnout.

Já mám Latitude 5320, 32 GB RAM, 512 GB disk.  Měl jsem XPS 13" (32 GB RAM, 1 TB disk), který jsem po týdnu nebo dvou vrátil.  Porovnání:
- Všechny (13") mají přileptanou RAM, takže nejdou rozšířit (bez drsnějších metod).
- Oba jsou poměrně lehké, XPS mírně níž.  Latitude mi přišel vizuálně odolnější, ale fyzicky jsem nezkoušel :-D
- Latitude měl menší disk, 512 GB je trochu málo na dual boot.  To byla aktuální volba, je dobré myslet dopředu.
- XPS je tenký, prostě na limitu, jak se dá elektronika nacpat do nejmenšího prostoru - prakticky závodí s Apple (možná už dozávodil po přechodu Apple na M1).
- Latitude je celkem chladný při normální práci a přijatelně teplý i při zátěži.  XPS měl teplou klávesnici i při normální práci - na psaní ok, ale nechat prsty na klávesnici pár vteřin ležet bylo dost nepříjemné.  To byl důvod, proč jsem ho nakonec vrátil.

Linux:
- Na Latitude nepoznal odpojený zdroj při default plánu nabíjení v BIOSu (connected but discharging).  Ten druhý (méně agresivní) fungoval správně.
- Tapping na touchpad vyžadoval úpravu xorg.conf , myslím, že u obojích.  Není to velký problém, spíš něco, co by mohly distribuce dávno vyřešit - nevím, zda je to specifické pro Dell nebo to nefunguje všude...
- Jinak žádné problémy v Linuxu.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #6 kdy: 12. 09. 2022, 23:16:09 »
ja mam ted latitude 5591 a postupne mi zvysili ram na 32 a ssd na tera.

o tenkost a vahu mi nejde, libila by se mi 17 a alienware se mi taky libi, ze ma mozna vyssi limity na spotrebu a lepsi chlazeni.

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2022, 06:35:34 »
vybral bych latitude. prosly mi rukama vsechny rady (od omylem koupenyho consumer inspironu po tlusty xeonovy precisiony). xps se nejvic kazej(to je imho dany form factorem). ale samozrejme nejlepsi laptop je desktop :)
urcite chces aby to melo pro support plus. jinac to neni ten pravej dell zazitek (resil jsem s obojima)

tap

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2022, 08:16:07 »
Mám 7420 - programujem nepravidelne a skoro vždy na externej klávesnici. Ako programátor by som bol nespokojný  s rozložením kláves. PgUp/PgDn zdieľané so šípkami, home/end zdieľané s F11/F12. Silno by som uvažoval o niečom ako T14 gen3, možno aj vyššie modely IdeaPad-ov by stály za pozretie.

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2022, 10:17:21 »
Už léta používám řadu Precision nyní 7560, předtím M4800 a M4600. Tyhle stroje jsou podle mě naprosto dostačující na programování, jen je potřeba věnovat pozornost výběru displeje. Plus určitě doporučuju externí monitor, myš i klávesnici také,  i když podle mě se dá na té nativní celkem dobře pracovat.
Výhodou je vysoký výkon, nevýhodou je větší váha, což u programování je to imho jedno.
Gréta je nejlepší.

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2022, 10:38:51 »
Ještě doplním kolegové junioři dostali na stůl latitude 5490 a dost na to nadávaj (malej displej, pomalý).
Gréta je nejlepší.

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2022, 11:00:04 »
co byste si vybrali na programovani v C++, Python, Java za Dell notebook.

odhledneme ted od detailu (vykonne CPU, radeji 32GB RAM, GPU neni az tak dulezita, vaha, displej),
je nejaky zasadnejsi rozdil v Dell radach Latitude, Alienware, Inspiron, XPS ?

Používal jsem pro vývoj (hlavně java) necelé 2 roky Latitude 5510 ve variantě s i5 9300H. Pozitivum byl displej a pohodlná klávesnice (jak je u dellu zvykem) na které ale docela domršili (oproti předchozím verzím) rozložení kláves.

Negativum (které mne nakonec vedlo až k výměně notebooku) - termomanagement.  Chlazení bylo jednoduše mizerné. Subjektivně - už po pár minutách zatížení CPU byl i prostor klávesnice (na levé straně u výdechu chlazhení) tak horký, že nebylo příjemné na tom notebooku pracovat, ani když byl položený na stole. Vadil mi navíc "odér" zahřátých plastů (nebo termopasty?) co z toho šel, "nevyčuchlo" to ani po těch 2 letech. Objektivně - porocesor jel většinu času na hraně (ono dnes stačí jen psát v IDE - IntelliJ dokáže spolehlivě vytížit libovolné množství jader, neustále se něco indexuje, skenuje, dělá se analýza kódu..), velmi brzo snižoval takt a výkon. Obecná vlastnost notebooku, vím, ale tady to bylo docela špatné. No a zcela určitě to, žeže se to při běžném provozu "peče" bude mít vliv na životnost.
Špatný cooling zmiňovali v nějakých recenzích,  nedal jsem tomu úplně váhu jakou bych měl, říkal jsem si navíc, že testovali i7 (to už si vůbec neumím představit) a já budu i5..  Notebook jsem poslal dál, bude teď sloužit na kancelářskou práci (klidně i se staženým výkonem) a tam se tolik rozpalovat nebude.
Samozřejmě s "U" CPU by situace byla jiná. Kolega stejný model akorát s "U" verzí CPU měl a přehřívání nepozoroval.






Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2022, 12:48:52 »
A co takhle uvažovat o Macbooku?

Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2022, 13:00:19 »
[
Samozřejmě s "U" CPU by situace byla jiná. Kolega stejný model akorát s "U" verzí CPU měl a přehřívání nepozoroval.

Jen pro úplnost, byla to starší řada (s 9. řadou intel CPU "H" verze). Nevím jak jsou na tom procesory/chlazení těch latitudů teď. Ale moc bych tomu nevěřil.

Osobně jsem ustoupil od toho, že budu mít v notebooku "perf" verzi CPU. Mám teď ryzen 5. řady "U" verze v malém a celkem lehký stroji a je to v pohodě. Protože jednovlákno má o trochu nižší výkon než měl ten starší intel, např. na build maven projektu si o trochu déle počkám (nic, co by bylo velký problém), multicore je v úplně jiném vesmíru, na virtualizaci a třeba i to IDE, které má potřebu neustále něco na pozadí počítat, skvělé. Výkon je konzistentní, nesežere to baterku za 40 minut a přišel jsem o funkci přenosného přímotopu. I při delší maximální zátěži se dá povrch notebooku označit za max. vlažný.

Když už bych chtěl "perf" verzi CPU tak ve stroji, který je na to náležitě dimenzovaný (to znamená, že bude tlustý a velký :)) Možná herní stroj (s tím, že nehraju, tak by mi tam asi zbytečně hnila dedikovaná grafika). Po subjektivní zkušenosti bych se trochu obával latitude. Takže tak.



Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« Odpověď #14 kdy: 13. 09. 2022, 18:38:30 »
na build maven projektu si o trochu déle počkám
Lehce OT - pokud má projekt víc modulů, tak se mavenu dá říct, ať je zpracovává v rámci možností paralelně (přepínač -T,  např -T4 použije 4 vlákna, plus se dá použít "proměnná" C, která představuje počet jader, takže např -T1C použije tolik vláken, kolik má procesor jader, -T1.5C o polovinu víc)