Kombinované studium IT v Olomouci

Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2022, 04:59:20 »
Ale pri juniorovi je to ine. To ze zvladol aspon bakalara indikuje, ze dokaze sa ucit nove veci, dokaze prekonavat prekazky,

To, že zvládl bakaláře indikuje, že se nadrtil na zkoušky. IMHO pokud jde jenom o toto, tak to indikuje libovolná IT certifikace, řádově levnější a rychlejší. Já se do IT dostal stejně, měl jsem Cisco certifikaci a stačilo to.

Dneska si stačí koupit kurz za 10 eur na Udemy, za 30 eur kurz na procvičování testů a za 100 eur certifikaci a jedeš, víc nikoho nezajímá a jsi v oboru do roka.

Vysokoškoláci mají plnou hubu toho, jak by přijali jen bakaláře nebo inženýra, ale když k nim přijde čistý inženýr, co má jen tu školu, tak si to rozmyslí.


Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #16 kdy: 31. 08. 2022, 15:27:20 »
Vysokoškoláci mají plnou hubu toho, jak by přijali jen bakaláře nebo inženýra, ale když k nim přijde čistý inženýr, co má jen tu školu, tak si to rozmyslí.

Někteří vysokoškoláci totiž bůhvíproč nejsou schopni pochopit, že to, co se oni pokoušeli naučit čtyři roky se jiný naučil "doma" (nebo na nějakém kurzu) za rok a ani k tomu do té školy chodit nepotřeboval. A myslí si, že když oni, tak to tak musí mít každý. To je skupina těch méně schopných, co tu svoji latentní neschopnost připisují univerzálně všem a očekávají ji odevšech. A druhá skupina pak hraje klasickou hru na "lepší lidi". Když vystudovali vysokou školu, oni pak přece jsou ti lepší a nikdy by se se nezahazovali s těmi, co "lepší" nejsou. To už je taky klasika. To je zase skupina potencionálních klientů pro psychoterapii a nasměrování vlastního zjevně dost nevalného sebevědomí.

Naštěstí je těch úplně normálních, ostatních lidí většina. O to větší je ovšem "radost" se s podobnými potkat. Což se zrovna tady na fóru někdy děje celkem často.

Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #17 kdy: 31. 08. 2022, 16:44:46 »
Když vystudovali vysokou školu, oni pak přece jsou ti lepší a nikdy by se se nezahazovali s těmi, co "lepší" nejsou.

Bohužel ti "lepší" lidi je obecný mýtus, častokrát si dobrý řemeslník vydělá víc než doktor, jen se na něj někteří dívají z patra. A já znám hafo vysokoškoláků, jejichž vzdělávání skončilo vysokou školou, vůbec nemají šanci se rovnat lidem, co se vzdělávají celoživotně.

hmmmw

Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #18 kdy: 01. 09. 2022, 08:00:11 »
Moje zkušenost s vysokoškoláky, jeli jsme na jachtě, a každý něco platil, různé náklady, a pak jsme potřebovali rozpočítat náklady. Bylo tam se mnou 8 VŠ lidí, vypočítal jsem to já jako středoškolák podvojným účetnictvím, a když jsem se jich zeptal, jestli nebrali základy účta, tak brali, jenom je nenapadlo, že se to dá i v praxi použít ;D

Jestli to více nevypovídá o tvém okolí, než o VŠ obecně. Naznačuješ snad, že kdyby ti tví přátelé na školu nešli, tak by si s úlohou poradili? :D

Měl jsem matikářku na VŠ, vysvětlovala matiku, jen totálně nevěděla, kde se ty její rovnice v praxi používají.

Jo, toto je smutné. Já měl štěstí, že jsem se s tím setkal jen u pár suplujících vyučujících, ti trvalí byli naštěstí všichni výborní.

A já znám hafo vysokoškoláků, jejichž vzdělávání skončilo vysokou školou, vůbec nemají šanci se rovnat lidem, co se vzdělávají celoživotně.

Možná bys měl změnit okruh přátel, anebo si aspoň odpustit ty generalizace. Sice hádám, ale dost pochybuju, že by byla jakákoliv korelace mezi ne/absolvováním VŠ a mezi ne/ochotou se celoživotně vzdělávat.

Někteří vysokoškoláci totiž bůhvíproč nejsou schopni pochopit, že to, co se oni pokoušeli naučit čtyři roky se jiný naučil "doma" (nebo na nějakém kurzu) za rok a ani k tomu do té školy chodit nepotřeboval. A myslí si, že když oni, tak to tak musí mít každý....

Já myslím, že to vysokoškoláci chápou. Sami se taky musí plno věcí naučit sami během praxe.

Máte pánové nějaké zvláštní závěry. Vždyť vám tady i ostatní píšou, že je to o přístupu jedince. Osobně si myslím, že pokud tazatel nechce trávit čas na škole, jak se vyjádřil, tak by tam jít neměl. Ale proč pořád píšete ty generalizace, že VŠ je špatná, a člověk co tam nepůjde dopadne lépe?

Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2022, 09:13:39 »
Já myslím, že to vysokoškoláci chápou. Sami se taky musí plno věcí naučit sami během praxe.

Máte pánové nějaké zvláštní závěry. Vždyť vám tady i ostatní píšou, že je to o přístupu jedince. Osobně si myslím, že pokud tazatel nechce trávit čas na škole, jak se vyjádřil, tak by tam jít neměl. Ale proč pořád píšete ty generalizace, že VŠ je špatná, a člověk co tam nepůjde dopadne lépe?

Protože to o generalizacích je, vždycky zjednodušuješ. To, že se lidi celoživotně nevzdělávají není o vysokoškolácích o nic víc než o středoškolácích, to je prostě fakt, ne můj okruh.

A nikdo neříká, že je VŠ špatná, svým způsobem to z chytřejšího člověka udělá dobrý pracovní stroj, který má lepší plat než prodavačka na pokladně, v tomto směru to funguje skvěle.

Ale, že by tě libovolná VŠ připravila na freelancing a život na Bali, o tom mám jisté pochybnosti.

Takže můj generalizovaný závěr:

a) Jsi mírně chytřejší, potřebuješ vedení, chceš pohodlný život, jdi na VŠ
b) Jsi ctižádostivější, chceš žít podle vlastních pravidel a mít vlastní představu o životě, vyhni se institucím jako VŠ.


Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #20 kdy: 01. 09. 2022, 10:53:49 »
Takže můj generalizovaný závěr:

a) Jsi mírně chytřejší, potřebuješ vedení, chceš pohodlný život, jdi na VŠ
b) Jsi ctižádostivější, chceš žít podle vlastních pravidel a mít vlastní představu o životě, vyhni se institucím jako VŠ.

Hmm, odvazne tvrzeni! Premyslel jsem, ze bych se stal lekarem, mozna byt i soudcem by me bavilo, muzes mi doporucit nejaky cca rocni kurz?

A ted vazne - je spousta pozic a profesi kde Tvoje tvrzeni neplati. IT je trosku specificke v tom, ze se velmi bourlive vyviji. Takze spoustu veci se asi da naucit jenom mimo skolu. Na druhou stranu jsem potkal velmi malo lidi kteri zvladli (treba) nejakou slozitejsi matematiku jenom tak, sami po vecerech. Nakolik ji budes potrebovat je vec druha - mnozi to nepotrebuji nikdy. Studovat neco co me nebavi jenom abych mel titul snad ani nema cenu.

Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« Odpověď #21 kdy: 01. 09. 2022, 12:33:06 »
Někteří vysokoškoláci totiž bůhvíproč nejsou schopni pochopit, že to, co se oni pokoušeli naučit čtyři roky se jiný naučil "doma" (nebo na nějakém kurzu) za rok a ani k tomu do té školy chodit nepotřeboval. A myslí si, že když oni, tak to tak musí mít každý....

Já myslím, že to vysokoškoláci chápou. Sami se taky musí plno věcí naučit sami během praxe.

Máte pánové nějaké zvláštní závěry. Vždyť vám tady i ostatní píšou, že je to o přístupu jedince. Osobně si myslím, že pokud tazatel nechce trávit čas na škole, jak se vyjádřil, tak by tam jít neměl. Ale proč pořád píšete ty generalizace, že VŠ je špatná, a člověk co tam nepůjde dopadne lépe?

Já nic takového nepíši. A zcela cíleně jsem psal o "některých" vysokoškolácích. A ještě cíleně dodal, že naštěstí je těch normálních většina, i když to tedy zrovna tady občas tak nevypadá. Jediné, co píši je, že jen kvůli papíru IT cenu studovat podle mého názoru nemá. Nic víc. Pokud má dojem, že mu informačně k něčemu bude, ať proboha studuje. Od toho snad VŠ je, ne?