Nový IBM mainframe Z16

Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 17. 08. 2022, 21:04:41 »
Ahoj všichni,
mám dotaz čistě ze zvědavosti. Až do teď jsem se domníval, že doba klasických IBM mainframů (pra-potomků linie System/360 -> System/370 -> System/390,....) je už nějaký ten rok záležitostí minulosti a dnes se vše řeší cloud computingem, příp. specializovanými superpočítači postavenými na bázi sice mnoha, avšak standardních součástek - procesorů AMD, Intel, nVidia,....
Jak jsem teď naprostou náhodou zjistil, není to pravda a klasické mainframy IBM stále žijí. IBM dokonce letos před pár měsícema představila svůj naprosto nový mainframe - Z16, viz.
https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Telum_(microprocessor)

Bez reklamních keců, jaké reálné "use case scenario" v současné době takový mainframe může mít? Co dokáže řešit lépe než jiné dnes běžné přístupy a pro koho může být nasazení mainframu v dnešní době skutečně výhodné?
Tohle je naprosto mimo můj obor, takže to netuším.

Mimochodem, když jsem si četl docu o tom CPU Telum, tak mě hned napadla podobnost s Apple M1/M2 - počet tranzistorů, integrovaná jednotka AI.  :)


a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2022, 22:27:38 »
detaily netusim, ale znamy furt hobluje ciste cecko na aixu v command lajne a debugger ma taky na prikazove radce. jestli jim ten aix taky nefici na nejake ibm oblude.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #2 kdy: 17. 08. 2022, 22:31:34 »
a co microsoft, google, amazon, na cem jim bezi jejich cloudy, proc by to ibm nemohlo mit na svych sicich strojich?!
neverte nikomu, data si schovavejte na vlastnim ulozisti doma a u strejdy.

FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #3 kdy: 17. 08. 2022, 22:52:58 »
detaily netusim, ale znamy furt hobluje ciste cecko na aixu v command lajne a debugger ma taky na prikazove radce. jestli jim ten aix taky nefici na nejake ibm oblude.
IBM Power servery

FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #4 kdy: 17. 08. 2022, 23:24:04 »
Ahoj všichni,
mám dotaz čistě ze zvědavosti. Až do teď jsem se domníval, že doba klasických IBM mainframů (pra-potomků linie System/360 -> System/370 -> System/390,....) je už nějaký ten rok záležitostí minulosti a dnes se vše řeší cloud computingem, příp. specializovanými superpočítači postavenými na bázi sice mnoha, avšak standardních součástek - procesorů AMD, Intel, nVidia,....
Jak jsem teď naprostou náhodou zjistil, není to pravda a klasické mainframy IBM stále žijí. IBM dokonce letos před pár měsícema představila svůj naprosto nový mainframe - Z16, viz.
https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Telum_(microprocessor)

Bez reklamních keců, jaké reálné "use case scenario" v současné době takový mainframe může mít? Co dokáže řešit lépe než jiné dnes běžné přístupy a pro koho může být nasazení mainframu v dnešní době skutečně výhodné?
Tohle je naprosto mimo můj obor, takže to netuším.

Mimochodem, když jsem si četl docu o tom CPU Telum, tak mě hned napadla podobnost s Apple M1/M2 - počet tranzistorů, integrovaná jednotka AI.  :)
Hele, musíš se na to dívat z hlediska zákazníka ,  jeho historie a nasazených řešení. Ne všichni (velcí) zákazníci řeší čistě náklady. Pro ně je důležitá mj. kontinuita těch , třeba speciálních aplikací na mainframe a nějaká migrace jinam je jim ukradená. Divil by ses, kolik řešení je třeba napsáno v Cobolu.
Use cases si snadno najdeš na ibm.com.
Příklad: IBM dlouho zachovávala servery AS/400 protože na tom jely banky. Pak to dospělo do stadia, kdy radši portovala jejich operační systém OS/400 na Power server, což byl původně server pro AIX, aby nemusela udržovat další řadu  HW a přitom neztratila customer base. Na Power  si můžeš vybrat, jestli ve PowerVM virtuálu pustíš AIX, RHEL nebo OS/400, nebo  i mix.
Příklad 2: Mainframe byly kdysi , aspoň v USA považovány za dinosaury. Leč byly famózní svou vysokou dostupnosti, RAS, hypervisor a podobně. Tak tu funkcionalitu pustili do řady Power a vydělali na tom oni i zákazníci. Já vím, že dnes už to jde levněji, ale ve své době na Mainframe portovali Linux a nabídli to třeba country providerovi který na tom postavil 2000 virtuálních linux serverů a nový za 30 vteřin. To vše s maximální možnou dostupností HW.


FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #5 kdy: 17. 08. 2022, 23:45:33 »
 Taky je to o velikosti trhu:
Aerolinky, velké banky
U nás je jich na prstech spočítat, čísla prodeje neznám, jeden za rok za dva?
V Evropě - nevím, ale použiju jako příklad někdejší dialog  o jejich prodejnosti ve světě, který jsem zažil na školení.

Britka z nejmenované banky, která používá mainframe :” Kolik  jich prodáte celosvětově a vyplatí se to vůbec ?”
IBM guy “Řekněme  banky:  kolik je v UK největšich bank , jako ta vaše a kolik mají poboček?””
Britka : “no tři a každá má 100 poboček”
IBM guy na to : “ jenom v Číně je takových bank jak vaše 300 a každá má 1000 poboček.”

« Poslední změna: 17. 08. 2022, 23:47:34 od FKoudelka »

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2022, 00:03:51 »
Tak ono to neni bezny zelezo... viz:
https://developer.ibm.com/blogs/a-tour-inside-the-ibm-z16/

a podrobnejsi reference:
https://www.redbooks.ibm.com/redpieces/pdfs/sg248951.pdf

1 system = 200C/400T v 16 socketech, 8GB cache, 40TB ram (max) a 192 pcie gen3x16 slotu :P

RAM je jiste hotswap a CPU budou hotswapnutelny na urovni draweru ktery nese 4 sockety, PCIe je swapnutelny per slot.

(par jader k 256C je do poctu - zaloznych.. protoze zde platite mesicne za pocet cpu, takze kdyby nejaky odesel.. tak "oprava" spociva v aktivaci jineho kousku kremiku, aby system odpovidal objednane konfiguraci)

Jednou zapnes a nikdy nevypnes, buhvi zda kvuli upgradu hypervisoru je potreba rebootovat cely stroj.. spis je to odladeny ze nic takoveho nebude potreba a jen cyklujes hromadu VM co v tom bezi.

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2022, 08:29:57 »
Jednou zapnes a nikdy nevypnes, buhvi zda kvuli upgradu hypervisoru je potreba rebootovat cely stroj.. spis je to odladeny ze nic takoveho nebude potreba a jen cyklujes hromadu VM co v tom bezi.
A potom pride zivelna pohroma a vypne sa to aj za teba.

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2022, 09:15:15 »
Zajimava diskuze, jeden "mainfram in the box" mi lezi doma a ceka, az budu mit cas se s nim zabyvat. Konkretne jde o IBM eserver p5, tusim z roku 2006. Mam k nemu i twinax hub, prechodky twinax na ethernet a jeden terminal (s neskutecne hlucnou type-m klavesnici).

Konstrukcne je to parada, zvlast pobavily FC disky. Pokud je tu nekdo schopny sepsat k nemu treba malou recenzi pro root, rad pujcim - i bych venoval, ale je na tom puvodni appka od klienta, takze to nemuzu pustit ven, aniz bych reinstaloval OS. A nemel jsem zatim cas patrat po tom, jak se tenhle operak vlastne obhospodaruje...

K usecase - vim o jednom konkretnim.

Maersk (a lodni terminaly obecne) dodnes pouzivaji aplikace pro vytezovani kontajnerovych lodi a organizaici nakladu, napsane nekdy koncem 70. let. koncaci jedou dneska v emulaci terminalu. Zatim nikdo nevyrobil ekvivalent, ktery by nepadal, byl stejne rychly na ovladani.  Takze je slusna sance, ze dneska objednane arduino z ciny by bez mainframe aplikace ani nedorazilo sem.
Na vlastnu kuzi jsem zazil nuceny shutdown systemu pred par lety, kdy byly firmy napadene ransomwarem. Z duchodu za strasny penize povolavali dispecery, ktery ovladali tohle remeslo na velikym ctvereckovanym papire, aby to naucili ty mlady dneska jako nouzovou proceduru - bylo kolem toho neskutecny halo, protoze nikdo nepredpokladal, ze by se takova situace vubec nekdy mohla stat. Jeste po mesici se jim darilo tu najit zapomenutej vlak v mongolsku, tu padesat kontajneru ponechanych v pristavu...

FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2022, 09:29:04 »
Tak ono to neni bezny zelezo... viz:
https://developer.ibm.com/blogs/a-tour-inside-the-ibm-z16/

a podrobnejsi reference:
https://www.redbooks.ibm.com/redpieces/pdfs/sg248951.pdf

1 system = 200C/400T v 16 socketech, 8GB cache, 40TB ram (max) a 192 pcie gen3x16 slotu :P

RAM je jiste hotswap a CPU budou hotswapnutelny na urovni draweru ktery nese 4 sockety, PCIe je swapnutelny per slot.

(par jader k 256C je do poctu - zaloznych.. protoze zde platite mesicne za pocet cpu, takze kdyby nejaky odesel.. tak "oprava" spociva v aktivaci jineho kousku kremiku, aby system odpovidal objednane konfiguraci)

Jednou zapnes a nikdy nevypnes, buhvi zda kvuli upgradu hypervisoru je potreba rebootovat cely stroj.. spis je to odladeny ze nic takoveho nebude potreba a jen cyklujes hromadu VM co v tom bezi.
Hypervisory jsou taky redundantní

M. N.

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2022, 09:34:47 »
Úplně OT  ;)
Kdysi jsem četl knížku, tuším to byla Timeline od Crichtona v češtině, a chvilku mi trvalo, než mi došlo, co překladatel myslel "hlavním rámcem" ... :D

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2022, 09:35:56 »
Kromě kol. Nocturne, programujete/provozujete to někdo? Má to nějaký specifika, třeba nějaký zvláštní libc, alokátory paměti..?

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2022, 09:43:13 »
Kromě kol. Nocturne, programujete/provozujete to někdo?

Aby nevznikla mylka, ja se toho chopil jen cirou nahodou, sbiram thinkpady a kdyz kolem mne sel na skladku tenhle krasavec, neodolal jsem :-) vim o tom tuzku, mel jsem to pustene a cumel jsem na to jak fik.

FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2022, 10:50:23 »
Kromě kol. Nocturne, programujete/provozujete to někdo? Má to nějaký specifika, třeba nějaký zvláštní libc, alokátory paměti..?
Asi takhle, to co Noturne zmiňuje není mainframe ale pseries, Systemp . Běží na tom AIX, má to Riscový procesor IBM Power P5, model má číslo třeba p5-520 . když napíšeš, řeknu víc. Teď je nejnovější Power 10
Specifika ? Fůru, třeba IBM kompilátory, tehdy tam ještě asi ani nebylo portované gcc.
Neprogramoval jsem na tom, až na pár utilitek složitosti "Hello world".
Ale překládal jsem občas a srovnával výsledek z IBM C a gcc :-) . tehdy debakl pro gcc, teď už na IBM Systemp jede i RHEL.

« Poslední změna: 18. 08. 2022, 10:57:34 od FKoudelka »

FKoudelka

Re:Nový IBM mainframe Z16
« Odpověď #14 kdy: 18. 08. 2022, 10:59:49 »
Mmch, letos nebo loni měl procesor Power 30. výročí.
« Poslední změna: 18. 08. 2022, 11:03:25 od FKoudelka »