Trendy v PHP

Rike

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #15 kdy: 18. 08. 2022, 22:39:22 »
Jen drobnost - Laravel používá části Symfony.
Osobně bych doporučil Laravel. Způsob, jak v něm vkusně a přitom efektivně řešit donekonečna se opakující ty samé úlohy je i po letech prostě zábavný. Práce Taylora Otwella a jeho spolupracovníků nejen vývojáři pomáhá, ale i ho pobaví.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #16 kdy: 18. 08. 2022, 23:19:35 »
Určitě composer. Plus https://packagist.org/
V jazyku přišli nové featury, konkrétně typy, enum, traity, anotace (co zrovna mě hodně potěšilo).
Komunita celkem uzrála, a tvoří se podle bestpractice. Lidi znají SOLID prinicipy, a neřeší tolik návrhové vzory, dohadují se o tom, jak to dobře psát. Celkem fajn.
Z frameworků:
- Nette - je architektonicky špička, a dost tlačí cosi jako NetteWay - "nepřehánět to s tou akademičností".
- Laravel - je zase architektonicky těžko říct, moc se s tím nemaže, a každá špína dobrá. Něco jako Vrána na sterioidech.
- Symfony - je ideový nástupce Zend Frameworku - spoustu celkem kvalitního, často příliš akademickýho, architektonicky špičkového kódu. Takovej suchar.

Rike

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #17 kdy: 18. 08. 2022, 23:23:32 »
V jazyku přišli nové featury, konkrétně typy, enum, traity, anotace (co zrovna mě hodně potěšilo).
Anotace pro reflexi ok, ale často se to dost přehání a je víc kódu nad metodou než v ní.

Jinak mi teda chybí, a to ukrutně, generiky. A prý ani nebudou.

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #18 kdy: 19. 08. 2022, 07:27:29 »
Jinak mi teda chybí, a to ukrutně, generiky. A prý ani nebudou.
To o anotacích (teda pardon, atributech) tvrdili taky :-) Podle mě budou, ale bude to ještě dost dlouho trvat. Ono když jeden ze základních datových typů je "něco mezi polem a hashmapou", tak chápu, že se jim do toho moc nechce...

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #19 kdy: 19. 08. 2022, 08:53:45 »
- Symfony - je ideový nástupce Zend Frameworku - spoustu celkem kvalitního, často příliš akademickýho, architektonicky špičkového kódu. Takovej suchar.

Nastupcom ZF je Laminas(+Mezzio).


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #20 kdy: 19. 08. 2022, 09:27:25 »
Určitě composer. Plus https://packagist.org/
V jazyku přišli nové featury, konkrétně typy, enum, traity, anotace (co zrovna mě hodně potěšilo).
Komunita celkem uzrála, a tvoří se podle bestpractice. Lidi znají SOLID prinicipy, a neřeší tolik návrhové vzory, dohadují se o tom, jak to dobře psát. Celkem fajn.


Co si pametam, tak vsetci PHP-ckari hovorili, ze take veci nepotrebuju a len by ich zdrzovali.

No s toho ctu pisete mam pocit, ze sa PHP dostava do stavu "Java pred 15-timi rokmi", ale myslim, ze to caka aj Node.js ekosystem.


Co sa tyka komunity, tak to som dost sklamany. Poradili mi tu Synfony a ked pozeram ceske weby tak nic moc. A hlavne mam pocit, ze ta komunita je strasne toxicka, vsade, kde je Synfony nabehnu ludia od Nette a naopak. A zasnu sa tam hadat o hlupostich.

No tiez ma zaujima aj to ake temy riesia PHP-ckari, nie len to co robia.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #21 kdy: 19. 08. 2022, 09:34:16 »
alfi mne zasa pride take chore presny opak. Bez frameworku a super composeru ani ranu lebo to je trendy a cool. Kod na "mieru" s dokumentaciou co je samozrejme alfa a omega. Taky frajerkovia ako ty ze len framework a da vsetko to su taky "docasnickovia" ktory aj tak nedokazu upravit/spracovat projekt bez dokumentacie pokial to nie je 100% podla frameworku a zazil som 3 hned po skole ze oni idu len Laravel a ked som si pozrel kod a ako by to malo byt tak to bolo dost prasenie aj toho Laravelu. Na otazku preco to nie je ako by malo byt bola klasicka odpoved - ide to? ide tak potom coje tvoj problem ved to je Laravel to dojde po mne hocikto a upravy to za par minut.
Nj, zprasit kód bez komentářů se dá s frameworkem i bez :)

I já jsem kdysi "nadával" na balíčky a závislosti - pak jsem si zkusil pár větších projektů vyrobit, předat dál, po někom převzít, nabrat spolupracovníky - a musím uznat, že to stojí za to, i přes nějaké komplikace, které to přinese. Velkým bonusem je štábní kultura, kterou framework mimochodem vynutí, tj. základní prvky se jmenujou stejně, jsou na očekávaném místě, mají očekávané chování apod. Už jen použití composeru hodně zjednoduší přehled o cizí aplikaci, ať už s frameworkem nebo bez něj.

Kolik takových složitějších aplikací, kde je potřeba práce v týmu, jsi vyrobil, prodal nebo někomu předal a co na to říkali ti další autoři? :-)  Já aktuálně udržuju-přepisuju několik samo-domo frameworků s minimem dokumentace a můžu říct, že je to peklo, člověk se do toho bojí hrábnout, protože každý znak může dělat něco nechtěného, upgrade na major verzi php často znamená úpravy v polovině kódu.. Netvrdím, že bez composeru ani ránu - tvrdím jen, že pro více spolupracujících autorů i pro efektivnější-rychlejší práci jednoho má composer + hotové knihovny + nějaký ten framework hodně smysl. Vyrábět vlastní klon Api platform nebo Doctrine se nikdy nezaplatí a dělat třeba phpbb ve spoustě lidí bez frameworku a štábní kultury je dneska dost nereálné :)

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #22 kdy: 19. 08. 2022, 10:45:22 »
Citace
Nj, zprasit kód bez komentářů se dá s frameworkem i bez :)


pod to se musim podepsat, bohuzel si to mnoho 'vyvojaru' neuvedomuje a jak s fw, tak bez nej si mysli, ze maji skvely kod  ::)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #23 kdy: 19. 08. 2022, 10:48:21 »
No tiez ma zaujima aj to ake temy riesia PHP-ckari, nie len to co robia.
Docker, Gitlab CI, AWS...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Rike

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #24 kdy: 19. 08. 2022, 11:09:33 »
Co sa tyka komunity, tak to som dost sklamany. Poradili mi tu Synfony a ked pozeram ceske weby tak nic moc. A hlavne mam pocit, ze ta komunita je strasne toxicka, vsade, kde je Synfony nabehnu ludia od Nette a naopak. A zasnu sa tam hadat o hlupostich.
No v dnešní době se víceméně očekává, že všichni programátoři ovládají nějakým způsobem angličtinu, proto jsou hlavní komunity mezinárodní a nemá moc smysl hledat něco v malém českém rybníčku. Možná tou výjimkou je Nette, ale stran Laravelu či Symfony bych hledal spíš mezinárodní Discord/Slack atp.

Citace
No tiez ma zaujima aj to ake temy riesia PHP-ckari, nie len to co robia.
Lidi se spíš seskupují kolem těch zmíněných frameworků a tam občas řeší i obecnější věci. PHP svět je dost frameworkizován. Důvod je asi nasnadě. Ty základní frameworky jsou tak dobré, že nemá smysl vymýšlet kolo. A můžete klidně použít jen set knihoven, ne celý framework. Laravel například má kolem sebe celý ekosystém včetně CMF/CMS, dokonce jsou tam full-stack featury v podobě Livewire, což je hrozně návykové a nemáte pak vůbec důvod tento způsob práce měnit. Můžete jít i do šířky, takže Docker, bash na jedné straně, Vue.js, Svelte, React na druhé.

jano6

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #25 kdy: 19. 08. 2022, 11:45:53 »
Add Symfony. Mne teda hrozne vadí ideologicácia tohto projektu. Tvoria ho zrejme ultraleft freeks. Teraz tam pchajú heslá o Ukrajine, ale o Donbasse, Yemene, Lýbii či Afganistane nič.

Predtým to bolo black live matters. Dokonca zo svojich stickerov tam čo majú odstraňovali belošské tváre. Vo svojej posadnutosti došli tak ďaleko, že majú nejakú grupu ktorá monitoruje správanie (zrejme najmä chlapov) počas konferencíí, či sa nevhodne nesprávajú. Potom o tom dávajú reporty. No a tak. Čistý úlet.

Majte si svoje vyhranejé názory, aké chcete, ale nepchajte ich do IT prostredia. Pre toto Symfony nikdy viac.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #26 kdy: 19. 08. 2022, 12:05:49 »
tahle myslenka politickych kecu v open source mi taky leze na nervy. Spustim composer update a hned tam v cli blika 'Stand for ukraine' nebo tak. Bohuzel mi prijde, ze toho je cimdal vic. V JS svete to je snad jeste horsi
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Rike

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #27 kdy: 19. 08. 2022, 13:16:04 »
Souhlasím, toho svinstva je všude čím dál víc. Já mám jedinou kliku v tom, že můj hlavní pracovní nástroj má dost velkou ruskou komunitu, takže je raději ve všech podobných otázkách ticho a drží se etika naprosté apolitičnosti.

Ono se nám to může i pěkně vymstít, až bude autorem nějakého klíčového nástroje třeba Laosan, a bude nám tam tlačit #DontSpendTheMostOfWorldSourcesYouFatWesternPigs.
« Poslední změna: 19. 08. 2022, 13:22:44 od Rike »

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #28 kdy: 19. 08. 2022, 13:36:17 »
jasne, casto je rychlejsi nejakou vec napsat sam nez cist dokumentaci k frameworku a pouzit reseni otestovane a zkontrolovane vyvojari, kteri o webovych aplikacich a potencialnich zranitelnostech zarucene vedi vic nez Vy.

#1: Nedelam webove aplikace! PHP pouzivam na CLI, muj kod ma format utilit.

#2: O urovni bezpecnosti jakehokoliv frameworku vypovida historie. Pro bezpecne reseni je rozhodne lepsi NEpouzit existujici framework. Mene include, mene der. Prosta matematika.

Tak to už vôbec nie. Security by obscurity?
Verejný open-source kód je 1000x viac auditovaný a 1000x bezpečnejší ako nejaká na kolene napísaná "utajená" spatlanina, ktorá v najlepšom prípade prešla code review jedným človekom.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #29 kdy: 19. 08. 2022, 14:22:23 »
jasne, casto je rychlejsi nejakou vec napsat sam nez cist dokumentaci k frameworku a pouzit reseni otestovane a zkontrolovane vyvojari, kteri o webovych aplikacich a potencialnich zranitelnostech zarucene vedi vic nez Vy.

#1: Nedelam webove aplikace! PHP pouzivam na CLI, muj kod ma format utilit.

#2: O urovni bezpecnosti jakehokoliv frameworku vypovida historie. Pro bezpecne reseni je rozhodne lepsi NEpouzit existujici framework. Mene include, mene der. Prosta matematika.

Tak to už vôbec nie. Security by obscurity?
Verejný open-source kód je 1000x viac auditovaný a 1000x bezpečnejší ako nejaká na kolene napísaná "utajená" spatlanina, ktorá v najlepšom prípade prešla code review jedným človekom.

Rikejte si co chcete, ale pocet exploitovanych WordPresu a FCKeditor-u mluvi za sve. Nechci tohle svinstvo na svem stroji.

Jestli si neko da namahu se 0day explitaci jedine me obskurni instance, budiz mu to prano - ale dnesni hrozby nastesti jeste neprovadi AI, ale boti co jedou podle sablony na known vulnerabilities.

Vzdy budu verit vice svemu kodu nez cizimu. A jestli s tim nesouhlasite, klidne si vy poustejte random binarky a skripty z netu, prece vam nic nehrozi dle vaseho presvedceni :-)