Trendy v PHP

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Trendy v PHP
« kdy: 16. 08. 2022, 15:02:21 »
Ahojte,
uz dlhsiu dobu som mimo PHP a preto mozno divna otazka, ale chcem si v nom udrzat prehlad.

Ake su teraz trendy v PHP, ake temy momentalne letia (napr. IoC, Redis, performace...), aky framewrok je momentalne prespektivny? Kam smeruje vyvoj?


Re:Trendy v PHP
« Odpověď #1 kdy: 16. 08. 2022, 19:28:28 »
Z mého pohledu člověka, co se mimo pracovní dobu stará o dva weby v PHP, jde vývoj docela správným směrem a z PHP se stává "skriptovaná Java" - v poslední době přibyly např. enumy, readonly, atributy, ještě víc typové bezpečnosti a tak.

Dva největší frameworky jsou Symfony (důraz spíš na kvalitu) a Laravel (důraz spíš na "cool" featury).

Jaký témata letí bohužel netuším, to jde mimo mě :-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #2 kdy: 16. 08. 2022, 23:28:37 »
Jako clovek co skoncil nekde u PHP6 bych taky ocenil nejaky souhrn jak programovat moderne. Kdyz vyslo 7, a pak i 8, tak se muj codebase neprepisoval pokud fungoval, protoze jsem pozadoval zpetnou kompatibilitu. Ted by uz ta 8 mohla byt ulezela a zajistit ji neni problem na vsech uzlech.

Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #3 kdy: 16. 08. 2022, 23:54:41 »
S PHP nepracuji, ale obcas pokukuji po Lavarelu. Skoda, ze framework s podobnou filosofii (dosud?) neexistuje pro NodeJS. Hodne veci, ktere delam v NodeJS a Typescriptu by slo v Lavarelu s mnohem mensim usilim.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #4 kdy: 17. 08. 2022, 06:29:07 »
Symfony, Laravel z tech vetsich. V CR stale asi jednoznacne nette
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Trendy v PHP
« Odpověď #5 kdy: 17. 08. 2022, 07:01:26 »
S PHP nepracuji, ale obcas pokukuji po Lavarelu. Skoda, ze framework s podobnou filosofii (dosud?) neexistuje pro NodeJS. Hodne veci, ktere delam v NodeJS a Typescriptu by slo v Lavarelu s mnohem mensim usilim.

Pro Node.js existuje framework AdonisJS, který je Laravelem silně inspirovaný.

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #6 kdy: 17. 08. 2022, 08:18:20 »
Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P

V tomhle je docela fajn Symfony, protože se (s trochou přemlouvání) nechá použít i jako knihovna a vyzobat si jenom to, co člověk potřebuje - jsou věci, který bych si sám psát nechtěl, a ty můžu ukrást od nich, ale na druhou stranu jsou věci, který se mi úplně nelíbí, jak mají udělaný, a ty prostě použít nemusím...

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2022, 08:50:50 »
V php už řadu let vládne composer (konečně nepotřebuje X GB RAM na update, ale zároveň přinese aktualizační závislosti až nemožnost aktualizovat kvůli nějaké mini knihovně bez údržby). Přibývá Symfony balíčků a je fajn, že se dají vybírat samostatně. Jakž takž fungujou upgrady mezi major Symfony verzema (předchozí verze hlásí deprecated, než něco zmizí). Databáze se čtou přes Doctrine, i když to není zrovna výkonově efektivní a je třeba to dohánět cachováním. Mně se líbí generátory typu Sonata admin nebo Api platform, Symfony je dneska i v řadě hotových aplikací (Drupal, phpbb, Opencart..), nicméně na frontendech se víc prosazuje nodejs (s IMHO výrazně horším balíčkováním, chováním major verzí, třema různýma package managery nebo chybovýma hláškama, které nic neřeknou..), viz Webpack v Symfony, ale taky "admin" u toho Api platform. Nějakou zásadní výhodu php8 jsem nezaznamenal, jen 7.4 skončí v listopadu podpora. Jako všude jinde se i tady prosazuje dockerizace a automatizace deploy z gitu, Doctrine migrations apod., jen s každým novým nástrojem se člověk musí napřed naučit aspoň trochu pracovat :)

Jako clovek co skoncil nekde u PHP6 bych taky ocenil nejaky souhrn jak programovat moderne.
...
Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P

Docela by mě zajímalo, co přesně jsi v tom php6 dělal :) https://ma.ttias.be/php6-missing-version-number/ a taky, jak se ten "můj svět bez frameworků" předává k dalšímu vývojáři - máš k tomu i detailní dokumentaci nebo kdokoliv jiný je ztracen v překladu a bojí se do toho hrábnout? :)

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2022, 09:14:13 »
ja bych veril, ze delal v PHP6, kdyz na nej dokonce vysla oficialni prirucka :D


https://www.grada.cz/php-6-5958/
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2022, 10:59:04 »
alfi mne zasa pride take chore presny opak. Bez frameworku a super composeru ani ranu lebo to je trendy a cool. Kod na "mieru" s dokumentaciou co je samozrejme alfa a omega. Taky frajerkovia ako ty ze len framework a da vsetko to su taky "docasnickovia" ktory aj tak nedokazu upravit/spracovat projekt bez dokumentacie pokial to nie je 100% podla frameworku a zazil som 3 hned po skole ze oni idu len Laravel a ked som si pozrel kod a ako by to malo byt tak to bolo dost prasenie aj toho Laravelu. Na otazku preco to nie je ako by malo byt bola klasicka odpoved - ide to? ide tak potom coje tvoj problem ved to je Laravel to dojde po mne hocikto a upravy to za par minut.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2022, 11:53:26 »
Jako clovek co skoncil nekde u PHP6 bych taky ocenil nejaky souhrn jak programovat moderne.
...
Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P

Docela by mě zajímalo, co přesně jsi v tom php6 dělal :) https://ma.ttias.be/php6-missing-version-number/ a taky, jak se ten "můj svět bez frameworků" předává k dalšímu vývojáři - máš k tomu i detailní dokumentaci nebo kdokoliv jiný je ztracen v překladu a bojí se do toho hrábnout? :)

Tim PHP6 nazyvam to co vyslo v 2009 jako 5.3, tj. s podporou namespaces, ktere v puvodni 5.0 z 2004 nebylo, viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/PHP#Release_history ... ty verze moc neresim, protoze pouzivam jen zakladni konstrukce, ne to co nove zrovna pridali (aka stareho psa novym vecem nenaucis). Ale ted nedavno mi upgrade verze nejake starsi skripty rozbil a musel jsem to resit explicitne - zahozeni podpory adresovani znaku z retezce skrze { }, nahrazeno s [ ].

Muj svet je muj. Neni potreba to predavat dalsimu vyvojari. Je to sada trid, ktere nemaji s webem nic spolecneho. Preferuji self-documenting code, tj. spravne pojmenovane tridy a metody, nepouzivani optimalizaci ktere kod zprasi do necitelne podoby jen pro kousek vykonu. Takze clovek pise tak, aby to par letech kdyz to otevre, uz od pohledu videl co a jak to dela.

Aplikacni zamereni mam na vyvoj elektroniky, firmwaru, zpracovani videa, souborove formaty, kodeky. Veskery proof-of-concept a reverzni inzenyrstvi, je skriptovano v PHP, protoze clovek muze resit jadro pudla a ne se hodiny hadat s prekladacem, runtimem, IDE, OS a dokumentaci, protoze porad neco nefunguje a nelze udelat. Vetsina trid reprezentuje elementarni stavebni prvky z teto oblasti, nez aby resila konkretni problem, takze ta znovupouzitelnost je maximalni - cokoliv co pisu je novy kod, ktery stavi na existujicim. Zadny copy-paste reseni mezi projektama - nejsou to totiz projekty, je to jeden velky pomocnik k tomu cemu se venuji. Takovej muj toolbox, nez trvale bezici aplikace/sluzba.

Ja jsem programator / vyvojar, ne lepic reseni z frameworku.

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2022, 14:47:20 »
Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P
radost po tobe jednou prebrat nejaky projekt Mr Genius.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2022, 14:48:09 »
Symfony, Laravel z tech vetsich. V CR stale asi jednoznacne nette
nette je asi fajn pokud se chce clovek zavrit do malicke zahradky zvane ČR, ale jinak nedava smysl kdyz je tady Symfony.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Trendy v PHP
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2022, 18:26:35 »
Jako clovek co skoncil nekde u PHP6 bych taky ocenil nejaky souhrn jak programovat moderne.
...
Frameworky me ale nezajimaj.. holt mam svuj vlastni svet :P

Docela by mě zajímalo, co přesně jsi v tom php6 dělal :) https://ma.ttias.be/php6-missing-version-number/ a taky, jak se ten "můj svět bez frameworků" předává k dalšímu vývojáři - máš k tomu i detailní dokumentaci nebo kdokoliv jiný je ztracen v překladu a bojí se do toho hrábnout? :)

Tim PHP6 nazyvam to co vyslo v 2009 jako 5.3, tj. s podporou namespaces, ktere v puvodni 5.0 z 2004 nebylo, viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/PHP#Release_history ... ty verze moc neresim, protoze pouzivam jen zakladni konstrukce, ne to co nove zrovna pridali (aka stareho psa novym vecem nenaucis). Ale ted nedavno mi upgrade verze nejake starsi skripty rozbil a musel jsem to resit explicitne - zahozeni podpory adresovani znaku z retezce skrze { }, nahrazeno s [ ].

Muj svet je muj. Neni potreba to predavat dalsimu vyvojari. Je to sada trid, ktere nemaji s webem nic spolecneho. Preferuji self-documenting code, tj. spravne pojmenovane tridy a metody, nepouzivani optimalizaci ktere kod zprasi do necitelne podoby jen pro kousek vykonu. Takze clovek pise tak, aby to par letech kdyz to otevre, uz od pohledu videl co a jak to dela.

Aplikacni zamereni mam na vyvoj elektroniky, firmwaru, zpracovani videa, souborove formaty, kodeky. Veskery proof-of-concept a reverzni inzenyrstvi, je skriptovano v PHP, protoze clovek muze resit jadro pudla a ne se hodiny hadat s prekladacem, runtimem, IDE, OS a dokumentaci, protoze porad neco nefunguje a nelze udelat. Vetsina trid reprezentuje elementarni stavebni prvky z teto oblasti, nez aby resila konkretni problem, takze ta znovupouzitelnost je maximalni - cokoliv co pisu je novy kod, ktery stavi na existujicim. Zadny copy-paste reseni mezi projektama - nejsou to totiz projekty, je to jeden velky pomocnik k tomu cemu se venuji. Takovej muj toolbox, nez trvale bezici aplikace/sluzba.

Ja jsem programator / vyvojar, ne lepic reseni z frameworku.

jasne, casto je rychlejsi nejakou vec napsat sam nez cist dokumentaci k frameworku a pouzit reseni otestovane a zkontrolovane vyvojari, kteri o webovych aplikacich a potencialnich zranitelnostech zarucene vedi vic nez Vy.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trendy v PHP
« Odpověď #14 kdy: 18. 08. 2022, 22:07:06 »
jasne, casto je rychlejsi nejakou vec napsat sam nez cist dokumentaci k frameworku a pouzit reseni otestovane a zkontrolovane vyvojari, kteri o webovych aplikacich a potencialnich zranitelnostech zarucene vedi vic nez Vy.

#1: Nedelam webove aplikace! PHP pouzivam na CLI, muj kod ma format utilit.

#2: O urovni bezpecnosti jakehokoliv frameworku vypovida historie. Pro bezpecne reseni je rozhodne lepsi NEpouzit existujici framework. Mene include, mene der. Prosta matematika.