Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #30 kdy: 11. 08. 2022, 10:00:15 »
Je to už teda patnáct let, ale já jsem si v prváku na střední kupoval vlastní notebook. (Za své našetřené a nikoho jsem se nemusel ptát na dovolení.) V prváku na vejšce jsem si pak koupil opět za své nějaký bazarový thinkpad X60.

Pokud chce syn Apple M1, tak ať rozbije prasátko, ne? Jsou to jeho peníze.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #31 kdy: 11. 08. 2022, 10:22:47 »
Myslím, že se tazatel ptá spíše na vhodnost platformy než finanční stránku... To je již na jeho zhodnocení....

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #32 kdy: 11. 08. 2022, 10:37:40 »
Myslím, že se tazatel ptá spíše na vhodnost platformy než finanční stránku... To je již na jeho zhodnocení....

kdyby si to ty decka musely platit samy, tak si koupi bazarovy notas za par kacek.
my rodice je moc rozmazlujeme.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #33 kdy: 11. 08. 2022, 10:42:55 »
Myslím, že se tazatel ptá spíše na vhodnost platformy než finanční stránku... To je již na jeho zhodnocení....

kdyby si to ty decka musely platit samy, tak si koupi bazarovy notas za par kacek. my rodice je moc rozmazlujeme.

Rozmazlujeme, nicméně je to nástroj pro rozvoj toho jedince, investice do něčeho co mu umožní se tím pak živit atd, když jsou prostředky tak proč mu nepomoci... Navíc když se to rozprostře na dobu studia tak to není o moc dražší než měsíční poplatek za telefon... Ale toto rozhodnutí asi necháme na "živiteli" :)
Spíš se mu jednalo o vhodnost a ta mi přijde minimálně diskutabilní...

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #34 kdy: 11. 08. 2022, 13:06:50 »
Mas dve moznosti. Bud koupis decku Mac at muze machrovat, ale bude to jak sroubovat sroub kladivem. Nebo koupis Dell s Windows, bude to fungovat ale decko te prokleje. Btw ten Dell je stejne drahej jako Mac.

Rozmazlujeme, nicméně je to nástroj pro rozvoj toho jedince, investice do něčeho co mu umožní se tím pak živit atd, když jsou prostředky tak proč mu nepomoci...

Ano je to tak.

@boban23: Ked tvoj syn tak moc ten MacBook chce, tak mu ho kup. Ak mu na tom nahodou nebude nejaky software dobre fungovat, tak bude ten software pouzivat na nejakom notebooku alebo PC s Windows co uz doma asi mate.



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #35 kdy: 11. 08. 2022, 15:44:55 »
Myslíte, že noťas s tímto procesorem je pro zvolený účel - studium na FIT - přece jen OK?
Je to OK, kdyby náhodou bylo nutně potřeba x64, emulace je bezproblémová a rychlá.

Já kdysi dávno prošel VŠ s PowerBookem (PowerPC) a taky nebyly problémy, i když tehdy měl HW Applu mnohem menší podporu než dnes.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #36 kdy: 11. 08. 2022, 17:00:49 »
Kdysi jsem dostudoval FIT na čistě linuxovém stroji. Byl to občas trošku boj, software na VHDL byl primárně pro Windows. Ale Octave místo Matlabu byla ve cvikách i výhra, protože docházely síťové licence :)

Protokoly do fyziky jsem jako jeden z mála psal v LaTeXu, takže jsem neměl problém s odevzdáváním, jako kolegové co Wordové šablony kopírovali od starších na kolejích. Prostě to vypadalo lépe a určitě jako vlastní práce.

Úlohy do programování (v C / C++) se stejně nakonec ověřovaly na školních počítačích, takže lokální vývoj a před odevzdáním ověření na všech tehdejších školních platformách (vč. Power) dle zadání.

Assember pojede i v softwarově emulovaném qemu. Tam o výkon nejde.

Na FIT VUTBR bych se jiné platformy asi úplně nebál. Je pravda, že kdysi byly nástroje, které jsme tenkrát dostali jen jako binárku. Pamatuju PM2 - pro výuku paralelních systémů (hroznej krám) a pak simulátor od Kunovského na diferenciální rovnice, ale ten jsme měli jen na hraní.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #37 kdy: 11. 08. 2022, 18:46:40 »
Všem moc díky za odpovědi, které byly skutečně k věci a pomohly mi udělat si v té záležitosti jasněji.
Co se týče důvodů proč syn chce Apple. Jde také o to, že syna opravdu hodně baví focení. Rád se toulá přírodou - třeba i několik dní se spacákem na zádech chodí po horách a fotí tam místní krajinu na jejíž focení se zaměřuje. Následně fotky v rawu upravuje. Dle synova vyjádření je Apple pro toto vhodnější než Win.
Tento požadavek jsem původně nezmínil, protože notebook má sloužit zejména jako pomůcka pro studium na FIT. To je zcela a naprosto ten nejdůležitější důvod pro koupi. Teda co se mě týče. :)

Kdosi tady zmínil i téma "dostuduje-nedostuduje". Nedá mi to abych nezareagoval. :)
Je fakt, že syn se na střední zrovna neprojevoval jako nějaký "ajťák". Avšak poměrně ho ve škole bavila matika a fyzika.
Mimochodem, má celkem 3 maturitní zkoušky z matiky
- matika státní (CERMAT) základní – jeho úspěšnost je takřka 100%
- matika státní (CERMAT) rozšířená – úspěšnost něco přes 70%
- matika školní – 1

a pak taky maturoval z fyziky školní – 1 (prý dokonce s pochvalou – netuším jestli před rozvinutou zástavou a nastoupenou jednotkou :D )
Docela mě překvapilo, že dnes je možné v rámci jedné maturity absolvovat 3 různé maturitní zkoušky ze stejného předmětu.
Pak také si ještě udělal test z matiky u Scia – úspěšnost 96 percentil.
Z toho vyplývá, že splnil hned několik požadavků na to aby se na FIT prostě jen zapsal.

No a já si říkám – první dva semestry bude zejména matika. Ta ho celkem baví, tak snad mu to půjde. A co se týká "IT" předmětů – hodně bude záležet na spolužácích, na učitelích, celkově na školní atmosféře. Buď ho to chytne za srdce a on se nějak vyprofiluje a nebo taky třeba né a syn prohlásí, že to dál studovat nechce, což by mě sice mrzelo a i naštvalo, ale z domu bych ho nevyhodil. Taky bysme to nějak vyřešili. Holt uvidíme. :p
« Poslední změna: 11. 08. 2022, 18:50:32 od boban23 »

olok

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #38 kdy: 11. 08. 2022, 21:22:54 »
Osobně si myslím, že problém nebude (co si pamatuju z přednášek, tak možná každý 10 měl zařízení od jabka :) )

Pokud něco nepůjde, tak může využít CVT počítače nebo nějakého kamaráda... Samotní přednášející někteří taky mají apple notas...

Ale nejlepší by bylo, kdyby se syn sám došel třeba na FIT VUT discord, kde je přímo poradna a spousta lidí (je tam asi 5000 uživatelů včetně studijních poradců a přednášejících/cvičících)

Link určitě najde na VUT stránkách

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #39 kdy: 11. 08. 2022, 21:59:43 »
Jde také o to, že syna opravdu hodně baví focení. Rád se toulá přírodou - třeba i několik dní se spacákem na zádech chodí po horách a fotí tam místní krajinu na jejíž focení se zaměřuje. Následně fotky v rawu upravuje. Dle synova vyjádření je Apple pro toto vhodnější než Win.

Bohužel bývávalo. Měl jsem OS X raději než Windows a Aperture byl jednu dobu opravdu výborný software. Než ho Apple zařízl :/ Konkurenční Adobe Lightroom mi nikdy nevyhovoval, to už jsem raději používal Bibble Pro na Linuxu (dnes se to myslím jmenuje Corel AfterShot Pro).

Dneska mám digiKam, skřípu zubama, ale rozumnou alternativu k Aperture jsem prostě nenašel (filmový pás, kopírování změn z jedné fotky na celou skupinu, efektivní nedestruktivní editace a více verzí z jednoho master snímku).

Jednu věc ale OS X umí skvěle. Správu barev má integrovanou komplet do všech částí systému.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #40 kdy: 11. 08. 2022, 22:52:50 »
Jde také o to, že syna opravdu hodně baví focení. Rád se toulá přírodou - třeba i několik dní se spacákem na zádech chodí po horách a fotí tam místní krajinu na jejíž focení se zaměřuje. Následně fotky v rawu upravuje. Dle synova vyjádření je Apple pro toto vhodnější než Win.
Tak ten to má vychytaný :-) Na úpravy fotek je to úplně jedno.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #41 kdy: 11. 08. 2022, 23:27:29 »
Co tak nejakej ntb s AMD Ryzen7 a Linuxem? To nebejva moc draha kombinace

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #42 kdy: 11. 08. 2022, 23:39:16 »
Citace
Je fakt, že syn se na střední zrovna neprojevoval jako nějaký "ajťák". Avšak poměrně ho ve škole bavila matika a fyzika.
Výsledky ze střední až tak rozhodovat nemusí, velkou roli hraje i schopnost přizpůsobit se nové formě výuky a případné přežití šoku z toho, že se student/ka musí učit, ač to na střední nebylo třeba. Na MFF jsem měl v kruhu pár lidí, co (pokud vím) byli na střední hvězdy, ale prostě tento přechod nezvládli (např. jim šla matika, ale zápasili z programováním a nedokázali si přiznat, že by možná stačilo zajít za někým (spolužákem), aby je postrčil správným směrem).

Ale to je OT.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #43 kdy: 12. 08. 2022, 14:45:22 »
- matika státní (CERMAT) základní – jeho úspěšnost je takřka 100%
- matika státní (CERMAT) rozšířená – úspěšnost něco přes 70%
- matika školní – 1

Za tyhle výsledky si ten Macbook zaslouží :-)

anonacct

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #44 kdy: 12. 08. 2022, 20:53:41 »
Já moc nechápu co tu řešíte, přece ten člověk musí vědět co chce ne?

Když chce jablko, tak kup jablko, no a když to bude na hovno, tak prodej jablko a kup nějaký Dell kde dáš Windows/Linux dle potřeby. No a nebo může mít oba.

Pokud to není otázka peněz, tak bych to vůbec neřešil.

Musí ale fakt počítat s tím, že díky tomu, že bude mít řekněme něco jiného než 90% ostatních, tak bude občas muset řešit věci navíc. Ať už kompatibilita, nebo něco dělat na školním kompu s Windows, atd...