Levná necloudová wifi IP kamera

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #15 kdy: 16. 07. 2022, 21:19:01 »
A není to WiFi, ale LAN s Poe, což je mnohem lepší.

To mnohem lepší rozhodně není. Mnohem lepší je to jen tam, kam ten drát můžete natáhnout. Často je problém ke kameře vůbec nějaké napájení dostat od nejbližší zásuvky, natož k ní tahat ethernet.
Drát se dá natáhnout kamkoliv. A kdo tvrdí, že nedá, ten se jenom vymlouvá (samozřejmě pokud se bavíme o kamerách s trvalým přenosem dat a ne o nějakých fotopastech v lese). Lepší kamery, jako třeba HIKVISION, pak mají dokonce i detekci neoprávněného odpojení od sítě. Nějaká WiFi je v tomto směru úplně o ničem, to bych nedal ani jako chůvičku do dětského pokoje, natož u bezpečnostních kamer.

Ano, cokoliv se dá. Ale fakt si nebudu přes osmdesátky kamenné stěny tahat dráty. I kdybych to bral přes půdu, vrtat stropy? Třeba ten náš třísetletý povalový? Tak jo, tak dík. Každý fakt nežije jako vy a zhusta ani nechce. A tohle pro mě jednoduše znamená, že nedá. Už proto, že nechci.
Slovy klasika: "Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody" :D Mimochodem WiFi přes 80 zdi, to bude taky nádhera :D


Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #16 kdy: 16. 07. 2022, 21:48:18 »
Jako chapu ze puvodni tazatel ma nake omezeni, ale osobne bych nikdy bezpecnostni kameru pres wifi nepripojoval. Je velice snadne wifi zarusit a komunikaci kamery s AP zablokovat. A to jeste z takove dalky, kdy kamera narusitele ani nezachyti...

Ze jsou mista kam je tezke tahat draty, to beru. Tam pak v krajnosti pouziju wifi-kameru s baterii (zda se mi ze Blink kdysi neco takoveho delal). Ale pokud muzu natahnout napajeni, pak tou samou cestou muzu natahnout i lan-kabel.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #17 kdy: 16. 07. 2022, 22:33:53 »
Ano, cokoliv se dá. Ale fakt si nebudu přes osmdesátky kamenné stěny tahat dráty. I kdybych to bral přes půdu, vrtat stropy? Třeba ten náš třísetletý povalový? Tak jo, tak dík. Každý fakt nežije jako vy a zhusta ani nechce. A tohle pro mě jednoduše znamená, že nedá. Už proto, že nechci.
Slovy klasika: "Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody" :D Mimochodem WiFi přes 80 zdi, to bude taky nádhera :D

No samozřejmě. Já se s tím nijak netajím, že to tak nechci. Takovéhle prasárny tomu domu dělat nebudu. A když něco nechci, znamená to, že to nejde. Protože jde jen to, co chci. Vždyť je to tak jednoduché :D  A proto taky třeba pak chci wi-fi kameru.

Wi-fi nemusí jít přes osmdesátky zdi. To klidně může jít z půdy a na půdu třeba přes nějaký mesh zespoda přes ty klenby a dřevo nebo třeba přes powerline (jau, jasně, teď zase chcíplo další koťátko, to je mi jasné, ale mě zajímá, co funguje). Navíc na tohle nějaký závratný bandwidth potřeba není takže když propustnost nebude bůhvíjaká, stejně to bude fungovat. Samozřejmě by pak šel natáhnout kabel odtamtud. Ale kam? Budu zase tahat kabel po fasádě, na kterou jsem odmítl dát i anténu a mám ji (nemaje stožár) na stojanu za oknem aby nám neprasila průčelí?

Vidíte. Prostě use-case, že někam ethernet natahovat možné není (třeba proto, že to nechce majitel, tedy já) existuje a je ho třeba vyřešit. Řeči o tom, že se ethernet se dá přece natáhnout všude (když máte dostatečně silné bourací kladivo) tomu fakt nepomohou.


Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #18 kdy: 16. 07. 2022, 22:35:20 »
Jako chapu ze puvodni tazatel ma nake omezeni, ale osobne bych nikdy bezpecnostni kameru pres wifi nepripojoval. Je velice snadne wifi zarusit a komunikaci kamery s AP zablokovat. A to jeste z takove dalky, kdy kamera narusitele ani nezachyti...

To je asi pravda, ale soudím, že nestaví trezor pro národní banku.

Ze jsou mista kam je tezke tahat draty, to beru. Tam pak v krajnosti pouziju wifi-kameru s baterii (zda se mi ze Blink kdysi neco takoveho delal). Ale pokud muzu natahnout napajeni, pak tou samou cestou muzu natahnout i lan-kabel.

No, hm, kéž by to byla vždycky pravda  ;D

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #19 kdy: 16. 07. 2022, 22:44:53 »
Ano, cokoliv se dá. Ale fakt si nebudu přes osmdesátky kamenné stěny tahat dráty. I kdybych to bral přes půdu, vrtat stropy? Třeba ten náš třísetletý povalový? Tak jo, tak dík. Každý fakt nežije jako vy a zhusta ani nechce. A tohle pro mě jednoduše znamená, že nedá. Už proto, že nechci.
Slovy klasika: "Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody" :D Mimochodem WiFi přes 80 zdi, to bude taky nádhera :D

No samozřejmě. Já se s tím nijak netajím, že to tak nechci. Takovéhle prasárny tomu domu dělat nebudu. A když něco nechci, znamená to, že to nejde. Protože jde jen to, co chci. Vždyť je to tak jednoduché :D  A proto taky třeba pak chci wi-fi kameru.

Wi-fi nemusí jít přes osmdesátky zdi. To klidně může jít z půdy a na půdu třeba přes nějaký mesh zespoda přes ty klenby a dřevo nebo třeba přes powerline (jau, jasně, teď zase chcíplo další koťátko, to je mi jasné, ale mě zajímá, co funguje). Navíc na tohle nějaký závratný bandwidth potřeba není takže když propustnost nebude bůhvíjaká, stejně to bude fungovat. Samozřejmě by pak šel natáhnout kabel odtamtud. Ale kam? Budu zase tahat kabel po fasádě, na kterou jsem odmítl dát i anténu a mám ji (nemaje stožár) na stojanu za oknem aby nám neprasila průčelí?

Vidíte. Prostě use-case, že někam ethernet natahovat možné není (třeba proto, že to nechce majitel, tedy já) existuje a je ho třeba vyřešit. Řeči o tom, že se ethernet se dá přece natáhnout všude (když máte dostatečně silné bourací kladivo) tomu fakt nepomohou.
Mně je fuk co chceš nebo ne, to je čistě tvoje věc. Ale pokud je řeč o bezpečnostních kamerách, tak je potřeba veřejně napsat, že jedině LAN je nejspolehlivější cesta a ne nějaké WiFi, nedejbože ještě přes MESH, powerline a další zhovadilosti, jenž se hodí tak možná pro home přístup k netu někam do dílny nebo na WC, ale v žádném případě NE k bezpečnostním kamerám. Hotovo, vyřízeno :P


Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #20 kdy: 16. 07. 2022, 22:57:04 »
Vidíte. Prostě use-case, že někam ethernet natahovat možné není (třeba proto, že to nechce majitel, tedy já) existuje a je ho třeba vyřešit. Řeči o tom, že se ethernet se dá přece natáhnout všude (když máte dostatečně silné bourací kladivo) tomu fakt nepomohou.
Mně je fuk co chceš nebo ne, to je čistě tvoje věc. Ale pokud je řeč o bezpečnostních kamerách, tak je potřeba veřejně napsat, že jedině LAN je nejspolehlivější cesta a ne nějaké WiFi, nedejbože ještě přes MESH, powerline a další zhovadilosti, jenž se hodí tak možná pro home přístup k netu někam do dílny nebo na WC, ale v žádném případě NE k bezpečnostním kamerám. Hotovo, vyřízeno :P

A co zabezpečuje? ČNB? Nebo chce prostě vidět na dveře či na vrata? Tady na rootu mě vždycky fascinovalo, jak si kdekdo myslí, že z každého domu udělá ementál a všechno je korporát nebo alespoň nějaké vysoké zabezpečení. Asi je to dané profesionální deformací velké části čtenářů. Pak to ale ve výsledku dopadá jak u nás ve firmě s osmi lidmi, kde se o síťařinu stará taky takovýhle podobný expert a výsledkem je, že celé wi-fi je jedno talířové ubuqiti hozené ve skříni ohřívající sousedům podlahu s nepoužitelným signálem protože přece nějakej blbej mesh je pro IT experta příliš ošklivej a když něco dělat, pak to radši desetkrát předimenzovat a tvářit se, že nejsme malá firmička ale Nemocnice Motol.

A tohle je přesně totéž.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #21 kdy: 16. 07. 2022, 23:03:33 »
Mně je fuk co chceš nebo ne, to je čistě tvoje věc. Ale pokud je řeč o bezpečnostních kamerách
Že je to bezpečnostní kamera jsi tu začal spekulovat ty. Já třeba používám kamery na dohled nad mechanickými zařízeními ve smyslu že se to nepokazilo. A tazatel třeba chce koukat jak mu slepice zalézají do kurníku.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #22 kdy: 16. 07. 2022, 23:08:39 »
Vidíte. Prostě use-case, že někam ethernet natahovat možné není (třeba proto, že to nechce majitel, tedy já) existuje a je ho třeba vyřešit. Řeči o tom, že se ethernet se dá přece natáhnout všude (když máte dostatečně silné bourací kladivo) tomu fakt nepomohou.
Mně je fuk co chceš nebo ne, to je čistě tvoje věc. Ale pokud je řeč o bezpečnostních kamerách, tak je potřeba veřejně napsat, že jedině LAN je nejspolehlivější cesta a ne nějaké WiFi, nedejbože ještě přes MESH, powerline a další zhovadilosti, jenž se hodí tak možná pro home přístup k netu někam do dílny nebo na WC, ale v žádném případě NE k bezpečnostním kamerám. Hotovo, vyřízeno :P

A co zabezpečuje? ČNB? Nebo chce prostě vidět na dveře či na vrata? Tady na rootu mě vždycky fascinovalo, jak si kdekdo myslí, že z každého domu udělá ementál a všechno je korporát nebo alespoň nějaké vysoké zabezpečení. Asi je to dané profesionální deformací velké části čtenářů. Pak to ale ve výsledku dopadá jak u nás ve firmě s osmi lidmi, kde se o síťařinu stará taky takovýhle podobný expert a výsledkem je, že celé wi-fi je jedno talířové ubuqiti hozené ve skříni ohřívající sousedům podlahu s nepoužitelným signálem protože přece nějakej blbej mesh je pro IT experta příliš ošklivej a když něco dělat, pak to radši desetkrát předimenzovat a tvářit se, že nejsme malá firmička ale Nemocnice Motol.

A tohle je přesně totéž.
U bezpečnostních kamer chci především spolehlivost a abych měl kdykoliv k dispozici případný záznam nějaké události a nikoliv černou obrazovku, protože zrovna WiFi zarušil nějaký jouda s domácí chůvičkou od vedle nebo prostě MESH vytuhl.

A pokud jde o WiFi, tak je dobré nemotat do sebe WiFi v podobě AP pro přístup k netu a WiFi pro přenos z bezpečnostních kamer. Oboje je sice WiFi, ale každé slouží k něčemu jinému. U AP není případná nedostupnost signálu až tak kritická jako právě u bezpečnostních kamer, kde je to fatální chyba.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #23 kdy: 16. 07. 2022, 23:12:20 »
Mně je fuk co chceš nebo ne, to je čistě tvoje věc. Ale pokud je řeč o bezpečnostních kamerách
Že je to bezpečnostní kamera jsi tu začal spekulovat ty. Já třeba používám kamery na dohled nad mechanickými zařízeními ve smyslu že se to nepokazilo. A tazatel třeba chce koukat jak mu slepice zalézají do kurníku.
Ve své podstatě je jedno, jestli je kamera bezpečnostní nebo hlídá kurník, protože v obou případech každý normální uživatel vyžaduje spolehlivost a nemá čas ani náladu se babrat v nesmyslech, když mu to nefachá. A tady má LAN jasně navrch, protože jeho spolehlivost se blíží 100%. Což se o bezdrátu nedá říct ani omylem.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #24 kdy: 17. 07. 2022, 14:04:25 »
Ve své podstatě je jedno, jestli je kamera bezpečnostní nebo hlídá kurník, protože v obou případech každý normální uživatel vyžaduje spolehlivost [...]
Jedno to neni:
1. Sam si prisel s tim co je nevhodne pro bezpecnostni kameru, jako by to byl pozadavek
2. v danem pripade tazatel i Martin VYZADUJI WIFI
3. upozornit ze Wifi neni vhodna (jednou) muzes, ale dal/zaroven prosim respektuj puvodni dotaz/prani/pozadavky

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #25 kdy: 17. 07. 2022, 18:27:25 »
V otázce spolehlivosti a bezproblémového provozu je skutečně jedno k čemu kamery slouží, protože jak jsem již psal, tak každý user chce něco, co mu bude fungovat a nebude muset řešit problémy.
Tazatel může vyžadovat co chce, ale když tomu nerozumí (což zjevně nerozumí, protože jinak by sem nechodil pro rady), tak jeho požadavky jsou podružné a měl by se řídit doporučeními ostatních, což rozhodně ve zdejší diskuzi není WiFi.
Co budu nebo nebudu respektovat je moje věc a naopak tvoje zcela zbytečná starost.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #26 kdy: 18. 07. 2022, 00:53:04 »
protoze nerozumis dotazu, tve predpoklady jsou podruzne a mel by ses ridit doporucenim nezaplevelovat vlakno offtopicem.

i uvaha ze tazatel tomu nerozumi (Wifi Vs LAN) kdyz se zde pta je vadna, on se nepta zda je Wifi vhodna, ale na konkretni Wifi + idealne_i_lan model kterej nevyzaduje cloud pro pristup ke streamu.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #27 kdy: 18. 07. 2022, 06:42:19 »
Já dotazu rozumím, ale ty nerozumíš tomu, že požadavky laiků jsou obvykle nereálné a je potřeba je korigovat.

Jinak s tebou ale souhlasím, že bys měl přestat trolit a začít konečně psát k věci a ne nějaké svoje kecy, které nikoho nezajímají. Zatím tady od tebe tazatel žádnou radu nedostal.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #28 kdy: 18. 07. 2022, 09:38:47 »
Nejlevnější alespoň trochu značková wifi kamera co mám vyzkoušenou pro provoz lokálně je TP-LINK Tapo C100. Nicméně cloud je potřeba pro nastavení (připojení k wifi) pak už ne. Komunikace do cloudu, ale probíhá a je potřeba ji zaříznout na routeru, kamera nemá webové rozhraní kde by šel cloud vypnout.  V obraze má trvale datum a čas, ten si bere z toho cloudu. Takže nní to úplně dokonalé.
Video je pak dostupné přes RTSP a možná i přes onvif (to si nejsem jistý).

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #29 kdy: 18. 07. 2022, 09:54:38 »
[...]
Tazatel může vyžadovat co chce, ale když tomu nerozumí (což zjevně nerozumí, protože jinak by sem nechodil pro rady), tak jeho požadavky jsou podružné a měl by se řídit doporučeními ostatních, což rozhodně ve zdejší diskuzi není WiFi.
Co budu nebo nebudu respektovat je moje věc a naopak tvoje zcela zbytečná starost.

A jeho věc je čím se bude řídit stejně jako je jeho věc co vyžaduje a proč. Takže tohle je zase zcela zbytečná starost vaše.