Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #30 kdy: 15. 07. 2022, 13:23:19 »
Co mi na soucasnem pojeti recyklace vadi jsou prave ty dotacni penezovody uplne mimo puvodni zamer. Kdyz se perou odpadove spolecnosti o to aby mohly svazet bioodpad, je tu neco spatne. [...] Takze misto toho vozime bioodpad tam a zpatky si vozi zahradnici substrat z Horbnachu.

Spoustu z toho bioodpadu jde do bioplynek.

Pritom kdyby obec nakoupila kompostery pro sve obcany, a ti je pouzivali. Jenze takhle to nejde, protoze pro obec je to moc riskantni, ze tim nenaplni podminky dotace.

Nevím, co je a není v podmínkách jaké dotace, ale u nás obec nakoupila z dotací kompostéry pro své občany a ti je používají ;)


Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #31 kdy: 15. 07. 2022, 13:48:12 »
Celkem často si kladu otázku proč bych měl třídit odpad, co mi to přinese?

Co vám to přinese? Třeba to, že se kolem míst, ve kterých žijete nebudou hromadit haldy odpadu. Omlouvá pouze Brno, kde se většina odpadu pálí. To samo o sobě je dost. Že stejně jako mnozí jiní nejste schopen dohlédnout jen trochu dál do budoucnosti je vaše chyba, nikoliv ctnost....

To je demagogie, když nebudeme třídit, vyhodíme odpad do komunálu = nic se nikde hromadit nebude. 
Jako v civilizovaných městech komunální odpad jede přes třídicí babomat a co jde recyklovat se dodatečně vytřídí, zbytek spálí nebo zakope.  Takže i když někdo netřídí, stejně se to dostane tam kam má.
Ale, pokud se nepodaří vytříděný odpad někde udat ke zpracování, proletí komínem tak jako tak. Takže ve výsledku je téměř úplně jedno zda se tu třídí do kontejnerů nebo ne.
A globálně vzato, pokud další 4 miliardy lidí vůbec netřídí a místo toho vyhazuje odpad do moře, dopad konkrétně našeho třídění na budoucnost je (téměř) nulový.
Zase jako nesmíme si lhát do rukávu a je třeba vidět svět takový jaký je.
Gréta je nejlepší.

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #32 kdy: 15. 07. 2022, 13:57:55 »
Citace
Zase jako nesmíme si lhát do rukávu a je třeba vidět svět takový jaký je.

Jo, ale tenhle cynicky „relistický“ přístup taky nikam nevede. Nejvíc totiž zmůžou Ti, co přišli o iluze a právě proto se rozhodli nějakou oblast posouvat dál - jelikož již poznali svět, dokážou to dělat efektivně.

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #33 kdy: 15. 07. 2022, 14:33:48 »
Citace
Zase jako nesmíme si lhát do rukávu a je třeba vidět svět takový jaký je.

Jo, ale tenhle cynicky „relistický“ přístup taky nikam nevede. Nejvíc totiž zmůžou Ti, co přišli o iluze a právě proto se rozhodli nějakou oblast posouvat dál - jelikož již poznali svět, dokážou to dělat efektivně.

Takže teda správný světácký a efektivní přístup je, že mám něco lidem nalhat, aby se pak chovali jak já chci?

Jakože, když nebudete třídit budou tu všude okolo míst kde žijete haldy odpadků?  A myslíte, že oni proto začnou teda jako že třídit, aby nežili v těch haldách odpadků...

Jo, to dává smysl.

Akorát mi to teda příjde ještě cyničtější než to, že si uvědomuju, že je potřeba povědomí o ekologickém chování šířit hlavně tam kde ještě žádné není.
Gréta je nejlepší.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #34 kdy: 15. 07. 2022, 16:43:19 »
  • Nutnost třídit odpad přinesla i zvýšení nákladů na svoz - musím třídit a zároveň platím více.
ty platis popelnici na smesnej, na tridene popelnice neplatis ty ale obec/mesto, a protoze tridis tak v smesnem toho je mene, takze svoz smesneho muze byt mene casto, proc bys mel platit vice?


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #35 kdy: 15. 07. 2022, 16:44:19 »
Pritom kdyby obec nakoupila kompostery pro sve obcany, a ti je pouzivali. Jenze takhle to nejde, protoze pro obec je to moc riskantni, ze tim nenaplni podminky dotace.
Nevím, co je a není v podmínkách jaké dotace, ale u nás obec nakoupila z dotací kompostéry pro své občany a ti je používají ;)
u nas take...

mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #36 kdy: 15. 07. 2022, 17:08:45 »
Celkem často si kladu otázku proč bych měl třídit odpad, co mi to přinese?

Co vám to přinese? Třeba to, že se kolem míst, ve kterých žijete nebudou hromadit haldy odpadu. Omlouvá pouze Brno, kde se většina odpadu pálí. To samo o sobě je dost. Že stejně jako mnozí jiní nejste schopen dohlédnout jen trochu dál do budoucnosti je vaše chyba, nikoliv ctnost.

1) Osobní zkušenost je taková, že před časem mi kamarád donesl na opravu notebook. Měl specifické poškození krytů, takže byl jednoznačně identifikovatelný, pro potřeby opravy jsem si ho i nafotil. Notebook jsem mu opravil, ještě nějakou dobu mu sloužil, a pak si pořídil jiný. Starý hodil do elektroodpadu. Nedlouho poté jsem ho našel za nemalý peníz v inzerci (cena byla mírně přestřelená). Podle toho, co vše prodávající nabízel, bylo jasné, že se nejedná o člověka, který tento notebook náhodně vytáhl z kontejneru. Dotyčný si ani nedal tu práci, aby ten stroj očistil.

No a? Firma nabídne obci cenu za svoz, ta to buď přijme nebo nepříjme a ta firma pak následně část toho odpadu zrecykluje a část prodá. Což tvoří druhou část jejího zisku. Co je na tom přesně špatně? Ten odpad by se jinak odvezl sám? Nebo jak jste to myslel?

Pokud vím, tak recyklace toho notebooku je zaplacená 3x - poprvé je součást kupní ceny recyklační poplatek, podruhé když si obec platí svoz elektroodpadu a potřetí když místo toho, k čemu se firma smluvně zavázala, ten notebook opět prodá bez jakékoliv vlastní přidané hodnoty (například to vyčištění, byť jen omezená záruka a podobně). To nepočítám to, že ta firma jistě pobírá zelené dotace a podobně.

Hlavně, že pokud si vytáhnu já jako sprostý občan něco z popelnice, je to považováno za krádež (ačkliv by tím celý systém ušetřil).

A co mi to přinese...? Ty haldy odpadu se kolem kupí úplně stejně jako předtím, ačkoliv všichni v okolí, včetně mně, odpad třídíme. Třízením odpadu se totiž vytlouká klín klínem. Nebylo by lepší se zamyslet nad celým tím řetězcem a podívat se hned na začátek? Je sice hezké, že máme papírová brčka a EU si zaškrtla, že snížila produkci odpadu o pár desítek tun, ale že to papírové brčko je v plastové fólii přilepené na pitíčku z materiálu, který recyklovatelný v současnosti není, to nikoho nezajímá. A to neřeším, že se stejně to pitíčko tomu dítěti ani nepovede vypít před totální dekompozicí toho brčka.

Nebo kdo z vás přemýšlí už při nákupu, jaký odpad tím vyprodukuje? Extrém byl, když děcka dostala nějaké cukrovinky. Byl jich pytel (plastový, pokovený pro lepší efekt -> nerecyklovatelný), uvnitř několik menších pytlíků (také plastových), v nich sáčky s pěti bonbóny a každý z nich zabalený (opět plast). Hlavně že dárce byl zapálený EKO-EKO. Nebylo by lepší myslet tímto směrem a omezit primární zdroje odpadu?
« Poslední změna: 15. 07. 2022, 17:11:26 od mhepp »

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #37 kdy: 15. 07. 2022, 21:18:45 »
To má jednoduché řešení - nekupovat to, jak jen to jde. Děti nepotřebují být napájené chemickými koktejly, kterými jsou ta vaše pitíčka a podobně. Jenže ono je jednodušší dát dětem pytel bombónů, než řešit logistiku okolo čerstvého ovoce - kazí se, potluče se, musí se omýt či nějak opracovat. Takový pytlík bombónů je věčný, navíc je to sladké a barevné.

Spousta výrobků není k životu potřeba, stačí se jen omezit. V případě, že něco potřebuji, je zde často sekundární trh a zboží lze koupit použité. Jenže to je ono, omezit se sám nikdo nechce, všichni potřebují neustále spoustu dalších věcí, pochopitelně nových a vždy ten poslední model. Nejen, že z těch věcí se dříve nebo později stane odpad, ale všechno je to pochopitelně odněkud přivezeno a v něčem zabaleno.

Ty obaly pochopitelně platíte taky, takže proč by to výrobce nějak omezoval, když to je zaplaceno. Mám pocit, že třeba u elektroniky už se třeba z polystyrenových a všeljakých jiných plastvových výplní přešlo na papír. U potravin se mi zdá situace stále horší, kdy spousta marketů už nemá žádný volný/pultový prodej a vše je zabaleno v plastových krabičkách - maso, pamazánky, saláty, sýry, ovoce, zelenina, hotová jídla,...

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #38 kdy: 16. 07. 2022, 10:01:07 »
Upřímně já moc netřídím. Nějak nemám kapacitu nosit do jiných popelnic další typ odpadu, co by se mi tu hromadil u dveří nebo taknějak.
Jedině občas vezmu sklo - a to mi přijde že je jediná věc, co má smysl třídit. No a z praktických důvodů velké papírové krabice (nezaplním si tím popelnici).

Ale třeba takový plasty netřídím už vůbec. Bydlím ve městě se spalovnou, kde se z odpadků vyrábí elektřina a vytápí přilehlé sídliště. Tak k čemu třídit plast? Toho vytříděného plastu je tak šílený přetlak, že to prakticky nikdo nechce a spíš se řeší otázky jako "co s tím". Tak já jim to ulehčím a hodím to prostě do komunálu

Navíc když jdu kolem žlutých popelnic, tak mi přijde že lidi jsou blbí/naivní jak prase - hází tam si zmuchlané plastové pytlíky, kelímky od jogurtů a prostě úplně veškerý drobný plast co existuje. To si jako opravdu někdo naivně myslí, že se to nějak zužitkuje? Akorát se tím zasírá třídicí linka, kde z toho vytahají PETky a pak dalších lár typů jednoduše identifikovatelného plastu. Zbytek jde stejně do spalovny. Tak to rovnou můžem hodit do komunálu, ať na třídicí lince není zbytečnej bordel

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #39 kdy: 16. 07. 2022, 13:24:45 »
[...] Navíc když jdu kolem žlutých popelnic, tak mi přijde že lidi jsou blbí/naivní jak prase - hází tam si zmuchlané plastové pytlíky, kelímky od jogurtů [...]
otazka, kdo je blbej/naivni ;-)

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

viz: https://www.jaktridit.cz/cz/trideni/jak-spravne-tridit---barevne-kontejnery/plast

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #40 kdy: 16. 07. 2022, 15:35:32 »
Nebylo by lepší se zamyslet nad celým tím řetězcem a podívat se hned na začátek? Je sice hezké, že máme papírová brčka a EU si zaškrtla, že snížila produkci odpadu o pár desítek tun, ale že to papírové brčko je v plastové fólii přilepené na pitíčku z materiálu, který recyklovatelný v současnosti není, to nikoho nezajímá.
Samozřejmě že zajímá, a jak! To jenom nesleduješ zelenou politiku (nejspíš protože v ČR prakticky neexistuje).

Brčka jsou speciální tím, že se jedná o téma kterého se dost chytli ochránci zvířat. Hromadí se totiž v moři a pak zabíjí verlybátka, delfíňátka, tuleňátka atd. Proti zvířátkám se smutnýma očima si prostě netroufne ani ten nejpravicovější politik.

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #41 kdy: 16. 07. 2022, 17:04:51 »
Zdejší diskuze se stala dost pozoruhodnou (za to ovšem typickou) sbírkou výmluv proč zrovná já mohu být liný něco nějak vytřídit. Klasika. Nechce se mi odpovídat všem, co na mě reagovali, tak jen všeobecně:

  • k tomu, aby bylo nožné jakýkoliv odpad zužitkovat jako druhotnou surovinu musím mít předem zajištěn trvalý a stabilní přísun toho odpadu, proto část tříděného odpadu (často i velká část) skončí na skládce a proto je naprosto nesmyslné argumentovat, že když skončí na skládce nemá přece cenu třídit -- nepřestane mě překvapovat, jak málu lidí tahle elementární věc dochází -- řešit třídění nemá smysl až když se najde někdo, kdo ten odpad chce využívat, to je nutné udělat předem aby se vůbec někdo našel -- jako podnikatel těžko mohu chtít podnikat s něčím, u čeho ani nevím, jestli to vůbec budu schopen sehnat,
  • ne, vytřizování ze směsného odpadu fakt není ani zdaleka tak efektivní jako v případě předtřízeného odpadu -- v případě plastů chci například vidět, jak z něj někdo bude tahat třeba fólie, které se jako druhotná surovina využívají -- proto se taky odpad předtřizuje ve velké části civilizovaného světa,
  • když firma zrecykluje starý notebook z elektroodpadu tak, že ho prodá, je to (světe div se!) taky recyklace (jakkoliv nevím, zda podle zákona a je mi to srdečně jedno),
  • pokud část odpadu zrecykluji, zcela nepřekvapivě pak nebude uložen na těch skládkách, tolik k těm haldám odpadu; logika má prázdninovou dovolenou, že?

Vymlouvat se nemá cenu. Ostatně je to podobné, jako si je každý schopen vymyslet dvacet důvodů, proč si zrovna on musí vozit zadek po městě autem. Reálně je to jen dvacet důvodů jak obhájit vlastní lenost.

mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #42 kdy: 16. 07. 2022, 17:05:10 »
To má jednoduché řešení - nekupovat to, jak jen to jde. Děti nepotřebují být napájené chemickými koktejly, kterými jsou ta vaše pitíčka a podobně. Jenže ono je jednodušší dát dětem pytel bombónů, než řešit logistiku okolo čerstvého ovoce - kazí se, potluče se, musí se omýt či nějak opracovat. Takový pytlík bombónů je věčný, navíc je to sladké a barevné.

Spousta výrobků není k životu potřeba, stačí se jen omezit. V případě, že něco potřebuji, je zde často sekundární trh a zboží lze koupit použité. Jenže to je ono, omezit se sám nikdo nechce, všichni potřebují neustále spoustu dalších věcí, pochopitelně nových a vždy ten poslední model. Nejen, že z těch věcí se dříve nebo později stane odpad, ale všechno je to pochopitelně odněkud přivezeno a v něčem zabaleno.

Ty obaly pochopitelně platíte taky, takže proč by to výrobce nějak omezoval, když to je zaplaceno. Mám pocit, že třeba u elektroniky už se třeba z polystyrenových a všeljakých jiných plastvových výplní přešlo na papír. U potravin se mi zdá situace stále horší, kdy spousta marketů už nemá žádný volný/pultový prodej a vše je zabaleno v plastových krabičkách - maso, pamazánky, saláty, sýry, ovoce, zelenina, hotová jídla,...

Myslím, že zde došlo trošku k informačnímu šumu. Někde u Tvého přijímače. Jasně jsem psal, že nad tímto přemýšlím a pětkrát zabalený bonbón děti dostaly od zapáleného EKO-EKO. Ne ode mne.

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #43 kdy: 16. 07. 2022, 20:41:19 »
[...] Navíc když jdu kolem žlutých popelnic, tak mi přijde že lidi jsou blbí/naivní jak prase - hází tam si zmuchlané plastové pytlíky, kelímky od jogurtů [...]
otazka, kdo je blbej/naivni ;-)

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

viz: https://www.jaktridit.cz/cz/trideni/jak-spravne-tridit---barevne-kontejnery/plast
Ano, cíl je vychovat občany, aby to tam házeli (a vůbec netuším proč), ale tento drobný bordel se nijak nerecykluje. MOŽNÁ ve městech kde se skládkuje se tento drobný bordel vozí do blízké spalovny (zatímco vozit tam všechny odpadky by nemělo smysl), jelikož je to výborné palivo. Ale rozhodně ve městě se spalovnou nemá žádný smysl toto házet do žlutého kontejneru. A je otázka jestli má vůbec smysl tam házet ty PETky, když ten plast nikdo moc nechce a v té spalovně budou za plast rádi, jelikož ten komunál (zvlášť pokud je celej kontejner promáčen vodou) zase tak dobře nehoří...
Samozřejmě sypat PETky na skládku je škoda - tam kde se skládkuje to má určitě smysl vytřídit. Ačkoliv lidi si naivně myslí, co všechno se z těch PETek nevyrobí nového...většina jich stejně skončí jako palivo třeba v cementárně...

Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« Odpověď #44 kdy: 16. 07. 2022, 20:57:52 »
[...] Navíc když jdu kolem žlutých popelnic, tak mi přijde že lidi jsou blbí/naivní jak prase - hází tam si zmuchlané plastové pytlíky, kelímky od jogurtů [...]
otazka, kdo je blbej/naivni ;-)

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

viz: https://www.jaktridit.cz/cz/trideni/jak-spravne-tridit---barevne-kontejnery/plast
Ano, cíl je vychovat občany, aby to tam házeli (a vůbec netuším proč), ale tento drobný bordel se nijak nerecykluje. MOŽNÁ ve městech kde se skládkuje se tento drobný bordel vozí do blízké spalovny (zatímco vozit tam všechny odpadky by nemělo smysl), jelikož je to výborné palivo. Ale rozhodně ve městě se spalovnou nemá žádný smysl toto házet do žlutého kontejneru. A je otázka jestli má vůbec smysl tam házet ty PETky, když ten plast nikdo moc nechce a v té spalovně budou za plast rádi, jelikož ten komunál (zvlášť pokud je celej kontejner promáčen vodou) zase tak dobře nehoří...
Samozřejmě sypat PETky na skládku je škoda - tam kde se skládkuje to má určitě smysl vytřídit. Ačkoliv lidi si naivně myslí, co všechno se z těch PETek nevyrobí nového...většina jich stejně skončí jako palivo třeba v cementárně...

Pokud má město spalovnu a ta spalovna pálí většinu odpadu (to je případ toho Brna, jak jsem zmiňoval výše), do jisté míry to jedno je. Problém je, že ve většině míst žádné spalovny nejsou. A to nemluvím o tom, že zrovna právě obecně fólie, které v tomhle vlákně řešíte, patří mezi plastový odpad, který je recyklován častěji, než zbytek (snad až na ty PET lahve). Tříděný komunální odpad má jinak výhřevnost v horším případě zhruba poloviční, co hnědé uhlí, v lepším se mu víceméně rovná.