Změna oboru

Re:Změna oboru
« Odpověď #15 kdy: 03. 07. 2022, 16:45:51 »
Neviem co je to za blbu modu dnes mat povinne aspon jeden verejny projekt na githube, idealne aby to bolo nieco svetoborne, nieco unikatne, lebo inak o vas niektore firmy nemaju zaujem.

Mam ucet na githube, aj gitlabe, mam tam rozne veci, ale vsetko privatne, nepotrebujem niekomu ukazovat co som si urobil ako nejake "domace udelatko", ci uz sa jedna o nieco vacsie alebo trebars iba skript ktory mi nieco automatizuje/zlahcuje s niecim robotu. Je to proste pre mna, casto krat su to jednoucelove veci, ktore sa na nieco ine aj tak pouzit nedaju, tak co je koho do toho.

Pride mi to cele s tymi povinne verejnymi repozitarmi, ako keby ti vo firme namiesto bezneho pohovoru dali nejaku ulohu na doma, ktora ale trva desiatky hodin. A ak sa im paci vysledny kod, architektura, pouzite technologie, testy, komentare, ..., tak ti pridaju par bodikov v hodnoteni.
Já jsem nepsal ni o tom, že to má být světoborné nebo unikátní. Když vy nemáte potřebu ten kód ukazovat, firma zase nemusí mít potřebu vás přijmout. Veřejný repozitář je podstatně lepší, než úkol na několik hodin. Jednak pro kandidáta, protože nemusí trávit desítky hodin nad něčím, co někdo během pár minut prohlédne a pak už se to v životě nepoužije. Jednak to ukazuje, jak moc velký fanda do programování dotyčný je. Když si mám vybrat mezi někým, kdo absolvoval tři semestry C, Javy a SQL a mimo školu nikdy nic nenaprogramoval, protože ho to nebaví; a někým, koho programování baví, takže zkouší programovat i ve volném čase, samozřejmě si vyberu toho druhého.

Ostatně bavíme se o úplných začátečnících, kteří nemají žádné zkušenosti (nebo je mají nanejvýš právě s těch svých projektů). V takovém případě se nemůžete rozhodovat podle znalostí kandidátů (když nemají prakticky žádné), ale můžete se rozhodovat podle jejich zájmu a motivace.

Ono ak to nema byt 250 kopia niecoho ineho, tak to musi byt v urcitich ohladoch unikatne. Svetobornost je uz len pekny bonus vo forme bodov naviac.

To ci niekoho bavi programovanie a chce s nim robit, alebo ho len pretrpel pretoze bolo sucastou oboru, sa da vidiet napr aj podla bakalarky a diplomky. Ake temy mal clovek, co bolo treba urobit, ako to urobil. Navyse zistit ci vie clovek programovat (stale sa bavime o cerstvom absolventovi) sa da lahko zistit aj na pohovore. Proste dostane ulohu/ulohy ktore ma vyriesit s rozumnym casovym limitom a uvidi sa ako pri tom postupuje, nad cim uvazuje.

Koniec koncov, vzdy existuje skusobna doba. Ked uz pocs skusobnej doby firma vidi ze to clovek nedava a ani nema sancu davat, treba sa s nim rozlucit. To iste moze urobit ten clovek a zhodnotit si to tiez sam.

Navyse ak sa niekto hlasi za programatora a ma aspon nejaku tu sebareflexiu, tak sa predsa nebude hlasit na nieco co absolutne nedava. Ak ju nema a aj tak sa hlasi, firma na to pride uz pocas pohovoru, ked sa bude stupnovat narocnost otazok a rekruter uvidi ze ten clovek ocividne zvlada iba nutne minimum aby dostal Ecko v skole a nic viac.


Re:Změna oboru
« Odpověď #16 kdy: 03. 07. 2022, 16:47:19 »
Navrh pre forum: pridat tag ktory umozni zabalit bloky textu, nieco na styl spoileru.

Pri citovani zopar odpoved v rade (hlbsie) sa to docela vymyka z ruk.

Re:Změna oboru
« Odpověď #17 kdy: 03. 07. 2022, 17:40:21 »
Ono ak to nema byt 250 kopia niecoho ineho, tak to musi byt v urcitich ohladoch unikatne.
Pokud to psal někdo pro sebe nebo pro své přátele/známé, bude to dostatečně unikátní.

To ci niekoho bavi programovanie a chce s nim robit, alebo ho len pretrpel pretoze bolo sucastou oboru, sa da vidiet napr aj podla bakalarky a diplomky.
U studentů prvního nebo druhého ročníku bakalářského studia těžko. Stejně tak u lidí, kteří studovali úplně jiný obor.

Koniec koncov, vzdy existuje skusobna doba. Ked uz pocs skusobnej doby firma vidi ze to clovek nedava a ani nema sancu davat, treba sa s nim rozlucit. To iste moze urobit ten clovek a zhodnotit si to tiez sam.
Ale i během zkušební doby firma do toho člověka investuje. Stejně tak by bylo nefér nechat toho člověka, ať dá třeba výpověď v předchozí práci nebo odmítne jinou nabídku a po týdnu ho vyhodit. Pro obě strany je lepší, když se zjistí co nejdřív, že to neklapne.

Navyse ak sa niekto hlasi za programatora a ma aspon nejaku tu sebareflexiu, tak sa predsa nebude hlasit na nieco co absolutne nedava.
To byste se divil.

Ak ju nema a aj tak sa hlasi, firma na to pride uz pocas pohovoru, ked sa bude stupnovat narocnost otazok a rekruter uvidi ze ten clovek ocividne zvlada iba nutne minimum aby dostal Ecko v skole a nic viac.
To by mne zajímalo, jak chcete zvyšovat náročnost otázek u lidí, kteří absolvovali jeden semestr programování nebo tříměsíční rekvalifikační kurz.

Navrh pre forum: pridat tag ktory umozni zabalit bloky textu, nieco na styl spoileru.

Pri citovani zopar odpoved v rade (hlbsie) sa to docela vymyka z ruk.
Třeba [ quote ] (bez mezer)?