Školení základů Linuxu

Školení základů Linuxu
« kdy: 03. 07. 2022, 11:50:35 »
Ahoj,
shanime s kolegou (aktualni windows server admin) skoleni od zakladu linux.
Online nebo klidne onsite.
Mate zkusenost s nejakym kurzem od zakladu az po pokrocile.
Udemy? LPI? apod
Dekuji za zkusenost
« Poslední změna: 10. 07. 2022, 22:48:33 od Petr Krčmář »


Re:Skoleni linux
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2022, 12:29:06 »
Root pořádá linuxová školení: https://www.root.cz/skoleni/

Re:Skoleni linux
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2022, 16:10:52 »
dekuju, kouknu
pripadne nejake certifikacni? asi jen redhat?

Re:Skoleni linux
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2022, 21:05:44 »
Ne nutně, Suse taky něco má https://www.suse.com/services/certification/

Re:Skoleni linux
« Odpověď #4 kdy: 04. 07. 2022, 21:42:27 »
Já teď hodně jedu acloudguru (bývalá linuxacademy), velká výhoda tam jsou testovací prostředí a tudíž návaznost na praxi, že si to člověk hned odzkouší.

Jinak dobré zkušenosti mám s knížkou RedHat Systems Administrator Guide, je tam fakt všechno skvěle vysvětleno a moderně.

Jinak k Linuxu je potřeba umět VIM, na který pořádají kurzy CZ.NIC de fakto skoro zadarmo.

Nicméně trošku offtopic, ale jako člověk co dělal 15 let linuxového systémáka musím říct, že z hlediska zaměstnání je poptávka po linuxácích na ústupu a v poslední době je pro mě linux jenom nějaké prostředí pro Docker a Kubernetes bez širšího významu. Už de fakto Linux moc prakticky nedělám, což je škoda, protože v něm mám ohromné znalosti, ale holt je nikdo nezaplatí tolik jako cloudové technologie.


r37

Re:Skoleni linux
« Odpověď #5 kdy: 06. 07. 2022, 23:15:55 »
Jinak k Linuxu je potřeba umět VIM, na který pořádají kurzy CZ.NIC de fakto skoro zadarmo.
Eh? Samozřejmě, že tohle není hlavní téma dotazu, ale asi by nebylo od věci nemást lidi, kteří do problému nevidí... Pohybuji se v Linuxu (a jiných *nixech) ~20 let, s vi/vim neumím a nikdy mi to nechybělo (samozřejmě, s nějakým konzolovým textovým editorem umět potřebujete, ale máte svobodu volby).

Jinak pokud jde o knihy, asi cokoliv od O'Reillyho je dobré... Nevím ale, jestli na tom základě někdo školí.
« Poslední změna: 06. 07. 2022, 23:19:48 od r37 »

Re:Skoleni linux
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2022, 10:19:10 »
Pohybovať sa v *nix prostredí 20 rokov a nevedieť vi je diletantsvo. Ibaže ste fluent v emacsu. Čim by ste editovali súbory v Solaris 7, HPUX a celkovo v nonGNU prostredí? Vi je niečo ako vodičák. Aj bez neho sa dá žiť ale je to voser.

AD Linux školení - všetkých svojich kolegov, ktorí sa zaujímali o Linux som poslal na RHCSE školenie. Od základov bashu, cez základy VI(m) až po konfigutáciu diskov, oprávnení, užívateľských účtov, atď.

Re:Skoleni linux
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2022, 11:18:16 »
GNU nano je take vsude.

Re:Skoleni linux
« Odpověď #8 kdy: 07. 07. 2022, 18:51:40 »
Když se dělá v autoškole řidičák, taky se nezačíná jezdit napřed na koni...

Re:Skoleni linux
« Odpověď #9 kdy: 07. 07. 2022, 19:05:56 »
Zaklady Vimu, na nejake nouzove editace, se naucite za hodinu. Neni to klicova znalost.

Re:Skoleni linux
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2022, 23:18:55 »
Úvod do Unixu na matfyzu...  ;D

.. u vi stačí znát asi tři věci: jak se TO přepne do psacího módu, jak se napsaný uloží a jak se z toho leze ven bez uložení. Všechno ostatní je zbytečný.
Gréta je nejlepší.

Re:Skoleni linux
« Odpověď #11 kdy: 11. 07. 2022, 17:20:32 »
Úvod do Unixu na matfyzu...  ;D

.. u vi stačí znát asi tři věci: jak se TO přepne do psacího módu, jak se napsaný uloží a jak se z toho leze ven bez uložení. Všechno ostatní je zbytečný.

tak úplně si nemyslím, například budeš chtít zkopírovat něco z jednoho souboru do druhého, ale budeš jen u monitoru a klávesnice, a teď babo raď.

Nebo chceš zakomentovat 50 řádků.

Ale hlavně je to diskuze o ničem, 2 denní kurz VIMu jde dost do hloubky, to tu můžeme týden argumentovat proč se to neučit, možná by bylo lepší ale věnovat 2 dny tomu se to naučit.

Je taky dost rozdíl administrovat linux jako OS na nějakém bare metal, vs. linux jako nějaký podvozek kontajneru v dockeru, tam si fakt myslím, že znalost VIMu už není klíčová.

A jak jsem psal výše, systémáků jsou tři zadeke, na pár jobů, tenhle job to už je něco jako řidič koňského povozu, většina firem od on-site infrastruktury odchází, a to co zbývá, na to je přebytek lidí co už byly v oboru, když žádnej cloud nebyl.

Pro mě dneska znalost toho, jak obnovit nebootující OS s poškozeným filesystémem na IBM serveru je úplně stejně užitečná jako jak použít memory extender abych pustil Duke Nukem 3D na 4MB RAM (pro ty co ještě pamatují  ;D ).

Re:Školení základů Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 12. 07. 2022, 08:45:36 »
Aha takže jiným postupem než přes vim to neudělám ?
Na linuxu je super to že neexistuje jediné řešení problému a každý může řešit problém tak jak mu vyhovuje.

Citace
tak úplně si nemyslím, například budeš chtít zkopírovat něco z jednoho souboru do druhého, ale budeš jen u monitoru a klávesnice, a teď babo raď.

A kde jinde než u klávesnice s monitorem bych měl být?

Ortodoxni zatvrzelost, až nábožnost vi/mu je v dnešní době směšná :-)