Jaký levný telefon pro Lineage

Jaký levný telefon pro Lineage
« kdy: 24. 06. 2022, 09:19:45 »
Chtěl bych si pořídit nový telefon, na který bych si chtěl nainstalovat Lineage. Problém je v tom že se mi nedaří najít žádný model, který by splňoval tyto dvě podmínky:

-cena do 5000 Kč
-stále se prodává v Alze, nebo u nějakého velkého prodejce v ČR - vidím totiž, že většina telefonů zmiňovaných na https://wiki.lineageos.org/devices je již stažena z prodeje


Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2022, 10:58:41 »
Taky trošku v tom dělám a jen popíšu proč to tak je.
Vývojáře obvykle nebaví trávit čas se zařízením, které je bídné. Stojí to hodně času a chcete to vidět na nějakém slušném železe.
Vývojáři mají obvykle peněz dost a tyto levné stroje prostě ignorují. Proto tam je hlavně střední a vyšší třída (klidně si koupí pět kusů jen tak).

Pokud je HW ještě podporován výrobcem tak motivace je také nízká.

Chtěl bych si pořídit nový telefon, na který bych si chtěl nainstalovat Lineage. Problém je v tom že se mi nedaří najít žádný model, který by splňoval tyto dvě podmínky:

-cena do 5000 Kč
-stále se prodává v Alze, nebo u nějakého velkého prodejce v ČR - vidím totiž, že většina telefonů zmiňovaných na https://wiki.lineageos.org/devices je již stažena z prodeje
« Poslední změna: 24. 06. 2022, 11:00:48 od Jan Forman »
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2022, 11:20:45 »
LineageOS si lidi instaluji spise pozdeji, kdyz uz vyrobce telefon nepodporuje. Malokdo si LineageOS da rovnou na novy telefon. Cili asi nejjednodussi si koupit neco v bazaru.
Pokud bazarovy nechcete, tak kupte neco, co ma velkou sanci dostat LineageOS v budoucnu - hodne prodavany model firmy, jejiz modely stare byly podporovany.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2022, 11:22:35 »
Jeste, abych si trochu prihral polivcicku, muzu nabidnout Motorola One Action (opraveny v ramci reklamace, mezitim jsem koupil neco jineho) https://wiki.lineageos.org/devices/troika/

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2022, 11:23:39 »
A musí to být LineageOS? Jsou i další ROM vycházející z LineageOS, které mají oficiální podporu i pro jiné telefony než Lineage - např. https://crdroid.net/ - osobně ho mám na starém a levném Xiaomi Redmi 4X a stále vydávají nové buildy. Nebo jsou i telefony, které nejsou oficiálně podporované Lineage, ale komunita na ně LineageOS portuje.
Osobně na to chodím obráceně, začnu výběrem telefonu, pak jdu na https://forum.xda-developers.com/ a podle toho se rozhoduju, jestli budu hledat dál nebo jestli je to perspektivní.


Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #5 kdy: 24. 06. 2022, 12:11:57 »

Pokud je HW ještě podporován výrobcem tak motivace je také nízká.

Mám Xiaomi Redmi 9 NOTE PRO, nejaké aktualizácie ešte stále dostávam, a môj model už vidím medzi podporovanými zariadeniami, čo ma veľmi teší. Takže tiež už premýšľam nad Lineage OS. Voľakedy som ho už mal na OnePlus One, takže viem do čoho idem.

tuxan

  • *
  • 15
  • Audi, vide, tace, si tu vis vivere in pace.
    • Zobrazit profil
Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #6 kdy: 24. 06. 2022, 12:57:51 »
Na takove blbnuti mam xiaomi mi a1 z aukra za par kc :)

krpet

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #7 kdy: 24. 06. 2022, 16:25:04 »

buldr

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #8 kdy: 24. 06. 2022, 21:51:45 »
LineageOS si lidi instaluji spise pozdeji, kdyz uz vyrobce telefon nepodporuje. Malokdo si LineageOS da rovnou na novy telefon. Cili asi nejjednodussi si koupit neco v bazaru.
Pokud bazarovy nechcete, tak kupte neco, co ma velkou sanci dostat LineageOS v budoucnu - hodne prodavany model firmy, jejiz modely stare byly podporovany.

Nebo také prostě proto, že s oficiálními buildy ruply nervy a došla trpělivost. S láskou vzpomínám na Windows Phone (Lumia 820), nebo CyanogenMod s Xperii Z3 Compact.

Dneska jsem praštil s Mi12, bez ohledu na záruku měsíc starého telefonu. Pro doplnění, v úterý se vrátil z reklamace, samozřejmě bez závady a mám si počkat na nové MIUI, které možná chybu opraví, ale možná také ne a nikdo neví, kdy přijde. Prostě opakované zamrzá při hovoru a další hovory nelze vytočit, nebo přijmout. Bezvadná věc, pro člověka, který stráví 5 hodin denně na telefonu, mnohdy i více. Ulevilo se mi, kdo to má 40-50x denně restartovat a doufat, že to vydrží a neklekne hned při dalším hovoru. Fakt jsem měl radost, když i prodejce "drží palce".

Co mi vysloveně pilo krev byl Google a nastavení (MIUI13), zakážeš ***** Google News, stejně se ti tam ihned po restartu zase natáhne a nic na tom nezměníš. Stejně ty **** Googlí mrdky, zbavíš se toho a hned jsou zpět, na nějaké nastavení dlabe pes. Osobně sháním telefon bez ***** Google a defaultních aplikací prolezlých ***** reklamou. Poslední kapkou byla synchronizace kontaktů do jejich Cloudu - bez ptaní a účtu, všech mých 48k kontaktů (Exchange) skočilo někdo v Číně.

P.S.: Po setkání s betonem začala prskat baterie.
Carpe diem

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #9 kdy: 24. 06. 2022, 22:28:49 »
LineageOS si lidi instaluji spise pozdeji, kdyz uz vyrobce telefon nepodporuje. Malokdo si LineageOS da rovnou na novy telefon. Cili asi nejjednodussi si koupit neco v bazaru.
Pokud bazarovy nechcete, tak kupte neco, co ma velkou sanci dostat LineageOS v budoucnu - hodne prodavany model firmy, jejiz modely stare byly podporovany.

Nebo také prostě proto, že s oficiálními buildy ruply nervy a došla trpělivost. S láskou vzpomínám na Windows Phone (Lumia 820), nebo CyanogenMod s Xperii Z3 Compact.

Nebo že Google natahal do jejich systému spoustu Googlovského bloatwaru který je mi úplně k ničemu. Tak si tam hodím Lineage s microG ;)

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #10 kdy: 27. 06. 2022, 14:18:56 »
Mám Xiaomi Mi A3, který síce splňuje pouze první podmínku, přesto stojí za zvážení. Dá se levně sehnat jako bazarový.

Lineage jsem si tam hodil z nutnosti po pár měsících. Originální ROM totiž děsně blbne, i když je to Android One (bez MIUI). WiFi se velmi často odpojovala a pak jsem se divil, kolik jsem proflákal dat u operátora. Mobil se náhodně restartoval, domovské tlačítko v dolní liště fungovalo náhodně.

S Lineage se to všechno vyřešilo. Doufám, že bude komunitní podpora dlouhá, když už je to Android One. Ten hardvér by snad měl být otevřenější.

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #11 kdy: 28. 06. 2022, 10:33:29 »
LineageOS si lidi instaluji spise pozdeji, kdyz uz vyrobce telefon nepodporuje. Malokdo si LineageOS da rovnou na novy telefon. Cili asi nejjednodussi si koupit neco v bazaru.
Pokud bazarovy nechcete, tak kupte neco, co ma velkou sanci dostat LineageOS v budoucnu - hodne prodavany model firmy, jejiz modely stare byly podporovany.

Nebo také prostě proto, že s oficiálními buildy ruply nervy a došla trpělivost. S láskou vzpomínám na Windows Phone (Lumia 820), nebo CyanogenMod s Xperii Z3 Compact.

Dneska jsem praštil s Mi12, bez ohledu na záruku měsíc starého telefonu. Pro doplnění, v úterý se vrátil z reklamace, samozřejmě bez závady a mám si počkat na nové MIUI, které možná chybu opraví, ale možná také ne a nikdo neví, kdy přijde. Prostě opakované zamrzá při hovoru a další hovory nelze vytočit, nebo přijmout. Bezvadná věc, pro člověka, který stráví 5 hodin denně na telefonu, mnohdy i více. Ulevilo se mi, kdo to má 40-50x denně restartovat a doufat, že to vydrží a neklekne hned při dalším hovoru. Fakt jsem měl radost, když i prodejce "drží palce".

Co mi vysloveně pilo krev byl Google a nastavení (MIUI13), zakážeš ***** Google News, stejně se ti tam ihned po restartu zase natáhne a nic na tom nezměníš. Stejně ty **** Googlí mrdky, zbavíš se toho a hned jsou zpět, na nějaké nastavení dlabe pes. Osobně sháním telefon bez ***** Google a defaultních aplikací prolezlých ***** reklamou. Poslední kapkou byla synchronizace kontaktů do jejich Cloudu - bez ptaní a účtu, všech mých 48k kontaktů (Exchange) skočilo někdo v Číně.

P.S.: Po setkání s betonem začala prskat baterie.

Pouzivam telefony Xiaomi od verze 1S, ktera se k nam ani oficialne nedovazela, mam uz paty kousek v poradi.
Toto bude HW problem konkretniho kusu.
Telefonovani obecne v telefonech resi OEM blackbox modul a UI na to nema vliv.
Tohle vidim na problem telefonniho modulu a v lineage ti to bude blbout stejne.

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #12 kdy: 28. 06. 2022, 11:38:13 »
Nebo že Google natahal do jejich systému spoustu Googlovského bloatwaru který je mi úplně k ničemu. Tak si tam hodím Lineage s microG ;)

Pro mě by třeba důvod použití Lineage krom výše zmíněného byl hlavně absence nuceného provázání s Gůglem a s tím spojeným potenciálním šmírováním (kam řadím třeba i zmíněnou synchronizaci kontaktů, viz příspěvek od Buldra). Proto by mi dávalo velký smysl, aby byly podporované i nové telefony.

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #13 kdy: 28. 06. 2022, 13:06:41 »
Nebo že Google natahal do jejich systému spoustu Googlovského bloatwaru který je mi úplně k ničemu. Tak si tam hodím Lineage s microG ;)

Pro mě by třeba důvod použití Lineage krom výše zmíněného byl hlavně absence nuceného provázání s Gůglem a s tím spojeným potenciálním šmírováním (kam řadím třeba i zmíněnou synchronizaci kontaktů, viz příspěvek od Buldra). Proto by mi dávalo velký smysl, aby byly podporované i nové telefony.

Synchronizacia kontaktov nie je povinna, da sa vypnut (myslim ze toto sa da casto nastavit rovno pocas prvotneho setupnutia telefonu/google sluzieb). Sam to tak mam, nemam na googli ulozene ziadne telefonne kontakty.

BTW, @buldr: kto ma pre boha 48k kontaktov? To rabujete firemny outlook server a kopirujete si mailove adresy vsetkych zamestnancov, kazdej jednej firmy kde pracujete?

Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« Odpověď #14 kdy: 28. 06. 2022, 13:27:19 »
Synchronizacia kontaktov nie je povinna, da sa vypnut (myslim ze toto sa da casto nastavit rovno pocas prvotneho setupnutia telefonu/google sluzieb). Sam to tak mam, nemam na googli ulozene ziadne telefonne kontakty.

Dá se samozřejmě leccos. Otázka ale zní, jestli tomu mám věřit, když to je od Gůglu - jestli se to třeba omylem nebo "omylem" jednou nezapne. Gůglu totiž osobně nevěřím ani "dobrý den".