Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA

Ahojky, nenapadl mě lepší titulek ,ledaže by to bylo něco krkolomného se slove gateway forwarding atd...., tak jsem zvolil BFU popis.

Když na domácím routeru, kterému nastavím gateway na IP smartphonu, Šel by Android mobil nastavit tak,  aby  Forwardoval mezi  datovým připojením a wifi spojením(které právě není hotspot, ale klasické připojení na APčko)?

Prostě  aby se šlo dostat na internet jinými zařízení  přes mobil, akorát místo hotspotu bude dál připojený K wifi jako klasicky, jen aby forwardooval


Když mi vypadne primární spojení, abych se dostal na net přes mobil (LTE modem nechci), taky chci zůsta připojený ve stejné Wifi íti, což hotspot je jiná.

Bude stačit, když do iptables dám FORWARD, případně kouknu na ip route? Přežije takové nastavení?

Nevím, jak to má android pořešený, když je připojen na data i wifi, jestli má 2x gateway nebo to nějak monitoruje, testuje, kromě toho je tam asi deset dalších chainů v iptables. root mám.

Hotspot se mi nelíbí, protože kvůli tomu by  buď zařízení nebo domácí router musel připojit na wifi androidu (ono by to šlo,vadí mi tam NATy, je to jiná LAN ).

Wifi AP a router mám jako 2 různá zařízení.

PS: v jiném tabu jsem pro jistotu zkontroloval, že mě to mezitím odhlásilo a to to píšu tak 010 minut


Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2022, 22:36:01 »
V tom textu se mám trochu potíž vyznat, ale jestli to chápu správně, tak se chcete mobilem připojit klasicky na router jako AP a říct routeru, aby primární brána do internetu bylo LTE na tom mobilu? Tak takhle to nefunguje, ten Android nepůjde imho přesvědčit, aby dělal takovýhle routing (rootnutej možná, nevím, neprovozuju). Řešením by byl spíš USB tethering, pakliže má router USB a je schopen se na něj připojit (např. s OpenWRT bych si to dokázal představit, i když jsem to nikdy nedělal, dělal jsem to jen s takovými těmi Huawei USB dongly, co v sobě mají SIM kartu). Nebo dát do routeru druhý WiFi a aby se připojil na Androida v režimu Hotspot.

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2022, 08:57:29 »
Přes LTE stejně neprojde více vláken, protože ping vyskočí vzhůru a začne to lagovat.
Pokud jsou router a AP různá zařízení, tak řešením je opravdu USB tethering přes router. Jenže na něm se bude řešit buď metrika, jestli primární připojení vypadne na poslední míli, protože pokud spojení vypadne jinde, tak by to přepínání gateway musel řešit nějaký script. Ještě by se dal na telefonu nastavit stejný SSID jako má AP a to při výpadku vypnout, takže by se na telefon připojili aspoň WiFi klienti, ale záleží kolik, protože o více vláknech už jsem psal.

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2022, 11:40:52 »
Jenže připojením  metrovým USBčkem zabiju přenosnost telefonu, to nechci... Zrovna tady žehrám na pojem mobil od slova mobilní..

Přes LTE stejně neprojde více vláken, protože ping vyskočí vzhůru a začne to lagovat.
Proboha vlákna čeho neprojdou??? Mám 7–17 Mb/s a to mi stačí, ping 9–20ms pomalu lepší než na tom hlavím spojení. Nikde nepíšu, že přes to budu provozovat peering server s 100% saturací  rychlosti v obou směrech... Nebo myslíš ADSL bottleneck, že když je vytížen upload, tak padá i download?
Vážně by mě ta neprůchodnost vláken střev  LTE zajímala, nikdy jsem na to nenarazil v praxi.
a ani nečetl

Jestli ping bude 100ms tak mi je to jedno, jde jen o záložní řešení a holt když to nepůjde, tak to udělám přes ten hotspot (a ne kabel, protože to mi znehybní mobil.)


Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2022, 12:06:34 »
Připoj si telefon přes USB tethering, kde i přes USB 2.0 je přenosová rychlost 480 Mbit/s, kdy bez problému stahuji soubory z telefonu cca 40MB/s a zkus si stahovat 3-4 soubory přes LTE najednou, což by simulovalo pár připojených klientů a pochopíš. Vůbec ani nezaznělo, kolik je na tom routeru a AP aktivně připojených zařízení.
Lituji toho, že jsem tady přispěl, když čtu tyhle reakce. Howgh


Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2022, 12:15:41 »
Taky mám ping 26ms, ty zbylé jsou pod zátěží. Je to LTE od O2, které nestačí ani pro jednoho.

 

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2022, 14:42:05 »
Nevím co máš za APčko, ale řešením by bylo (třeba u mě na mikrotiku) udělat na AP virtual AP (client). NA mobilu spustím hotspot a z APčka si připojím na mobilní hotspot. A to APčko zároveň dělá na stejném hardwaru jak AP normálně pro domácnost, tak klienta pro hotspotující mobil. Obě sítě musí být na stejným kanále wifi + tím že to jede na stejném HW tak se samozřejmě ovlivňuje propustnost.

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #7 kdy: 22. 06. 2022, 00:15:26 »
Oba AP na stejném kanálu? Nebudou se poněkud rušit?

S Mikrotikem jsem měl nějaký čas podobné nastavení, ale telefon s hotspotem musel jet na jiné frekvenci (2.5GHz vs. 5GHz) než AP routeru. Jednoduše router nezvládal mít AP a klienta na ~stejné frekvenci.

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2022, 09:00:21 »
Samozřejmě lepší je mít APčko co má 2x rádio a jedním dělat AP a druhým (ideálně na jiné frekvenci) být připojen na ten mobil atd.

Ale i s tím jedním rádiem to funguje - provozoval jsem to takto kdy jsem chytal jedním hardwarem wifi (client), pak se udělal nat, firewall atd a tím stejným fyzickým interface se vysílala místní wifi. Vcelku to fungovalo - jen to mělo samozřejmě omezenou rychlost.

Jen pozor na to, že obě sítě MUSÍ být na STEJNÉM kanále. Pokud nejsou, jedno z toho nepojede. Kanál určuje ten master interface - tzn pokud je master AP na kanále 1, tak client se nepřipojí nikam jinam než na 1. Naopak pokud je klient master, tak AP bude vysílat na kanále, co si client naladí podle té wifi kam se připojuje (a teď nevím jestli když žádnou wifi nenajde, jestli vůbec AP bude vysílat)

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #9 kdy: 22. 06. 2022, 10:21:28 »
Hodně taky záleží, co umí HW
Kód: [Vybrat]
valid interface combinations:
                 * #{ managed } <= 1, #{ AP, P2P-client, P2P-GO } <= 1, #{ P2P-device } <= 1,
                   total <= 3, #channels <= 2
a taky se zapomíná na IPv6, kde např. u O2 mají klienti za WiFi/USB tetheringem globální IPv6.

Re:Android: LTE funkce hotspotu při připojení na Wifi jako STA
« Odpověď #10 kdy: 24. 06. 2022, 09:59:23 »
No s jedním rádiem jsou IMHO v principu dvě možnosti:

a. Obě AP se nějak domluví, kdo kdy bude vysílat, případně přidělovat prostor klientům.
b. Obě AP a jejich klienti se budou překřikovat.

Dvě rádia v rozumné cenové hladině bude nejspíš znamenat 5 GHz a 2.5 GHz.