Propojení domény s GMailem nebo Outlookem

Propojení domény s GMailem nebo Outlookem
« kdy: 19. 06. 2022, 20:26:27 »
Ahojte viem si nejako svoj email na vlastnej doméne (doménach) prepojiť s GMAILom (prípadne ďalšia možnosť outlook.com)? Obidve tieto služby majú fajn rozhrania. Pôvodne som mal na svojej VPS mail server axigen (nejakú free verziu), tá mi vyhovovala tiež nakoľko obsahovala aj webmail s krásnym rozhraním... Lenže po čase prestala fungovať.

Mám VPS s Windows Server 2019 (keďže väčšina webov mi beží pod .NETom) takže to bude asi komplikovanejšie ako s FreeBSD / Linuxom

Prosím vysvetlite mi základný princíp (alebo princípy) ako na to, detaily si už vygooglim sám. Vďaka
« Poslední změna: 19. 06. 2022, 21:19:56 od Petr Krčmář »


Re:Propojení domény s GMailem nebo Outlookem
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2022, 21:38:08 »
urcite jde nechat si maily preposilat na gmail a z nej vyuzivat jiny nez googli smtp (delam to tak u par uctu), mrkni do vozubenyho kola na gmailu jsou tam i odkazy na dokumentaci.

Re:Propojení domény s GMailem nebo Outlookem
« Odpověď #2 kdy: 21. 06. 2022, 14:45:01 »
Pokud to chceš zadarmo (a email už někde hostovaný máš), tak Gmail se umí chovat jako POP3/SMTP klient. Webový Outlook to možná umí taky, nevím. V nastavení Gmailu zadáš přihlašovací údaje a on bude stahovat zprávy z libovolného POP3 serveru a posílat je přes odpovídající SMTP. To ale vyžaduje, abys měl někde jiný mail server. Od kterého ale není potřeba nic moc chtít - jen to POP3/SMTP, což je prakticky všude plus co nejvolnější spam filtr (pokud ti něco chytí omylem jako spam už tenhle server, tak to v Gmailu neuvidíš). A samozřejmě, skóre tvojí domény bude odpovídat tomu, kde to hostuješ a jak moc chodí od toho hostingu nějaké spamy - ten Google se tady nijak neprojeví.

Pokud ti nevadí si něco zaplatit, tak jak Google, tak Microsoft nabízí možnost přímo hostovat svou doménu na jejich mail serverech. Tím vynecháš prostředníka - míň míst pro problém, asi o něco větší spolehlivost a budeš mít AFAIK o něco lepší skóre, obzvlášť, pokud si nastavíš i DKIM/SPF/DMARC (takže menší šance, že tvůj mail skončí ve spamu někoho jiného).

U Google je cena jasná, GSuite začíná někde kolem 5€ za uživatele měsíčně. U Microsoftu to je v business tarifu pro Office365 nějak podobně, ale navíc tam jde, v případě, že chceš jednoduchý email pro max 5 lidí (a s trochou drbání se levou nohou za pravým uchem při konfiguraci) ten email mít v rámci rodinného předplatného pro Office365. Což pro rodinu vychází levněji per user - ale nejsou tam nějaké pokročilejší možnosti kolem aliasů, doménový koš a tak.

Re:Propojení domény s GMailem nebo Outlookem
« Odpověď #3 kdy: 21. 06. 2022, 14:55:33 »
A ještě bych dodal: Vzhledem k tomu, jak je tvoje otázka položená, to vypadá, že s tím moc zkušeností nemáš. Takže bych se do provozování vlastního mail serveru pouštěl jen jestli si chceš hrát a naučit se to.

Pokud chceš, aby to "prostě běželo," tak bych ti doporučil se na VPSku vybodnout a u někoho email hostovat jako službu. Buď ten Google/MS, nebo třeba Seznam Profi. (Ten je zdarma, a pak si to do toho Gmailu stahovat přes POP3, viz výše. Ale je to takové clumsy, pokud ten mail začneš chtít používat i pro kalendářové pozvánky a tak.) Nebo, pokud jsi ochotný něco platit, ale ne 5€ měsíčně, tak třeba Zoho začíná s emailem někde kolem 1€/měsíc.