Snaha o instalaci zavaděče GRUB

Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« kdy: 08. 06. 2022, 20:51:06 »
Zdravim,

Podarilo se mi smazat oddil kde jsem mel zavedeny linux :-\, jedine co mi nastesti zbylo jsou veskera data. Nicmene snazim se znovu zavest grub, ale nedari se mi dostat do chroot /mnt po zadani dostavam tenhle vystup: chroot: failed to run command ‘/usr/bin/zsh’: No such file or directory.

Pro znovu zavedeni grubu pouzivam tenhle klasicky postup:

Kód: [Vybrat]
$ sudo mount -t ext4 /dev/sd{XY} /mnt
$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev &&
$ sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
$ sudo mount --bind /proc /mnt/proc &&
$ sudo mount --bind /sys /mnt/sys
$ sudo chroot /mnt

bohuzel zde moje cesta konci viz jak jsem zminoval vyse, jinak bych pokracoval dale:

Kód: [Vybrat]
$ grub-install /dev/sd{X}
$ grub-install --recheck /dev/sd{X}
$ update-grub

$ exit &&
$ sudo umount /mnt/sys &&
$ sudo umount /mnt/proc &&
$ sudo umount /mnt/dev/pts &&
$ sudo umount /mnt/dev &&
$ sudo umount /mnt

Budu rad za jakoukoliv radu, predem diky. :)
« Poslední změna: 08. 06. 2022, 23:29:10 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #1 kdy: 08. 06. 2022, 21:20:24 »
No a ten zsh tam je? Jestli ne, tak si v tom chrootu pusť bash nebo sh, nebo co tam máš..

z_sk

Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #2 kdy: 08. 06. 2022, 21:39:57 »
Nepoznáš druhý parameter pre chroot.

Kód: [Vybrat]
sudo chroot /mnt/ /bin/bash
Buď tak, alebo si zvoľ shell, ktorý máš. Obsah disku si vieš pozrieť pred príkazom chroot.

Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #3 kdy: 08. 06. 2022, 21:48:11 »
Kód: [Vybrat]
sudo chroot /mnt/ /bin/bashTake jsem zkousel bohuzel mi to vraci porad to stejne -> chroot: failed to run command ‘/bin/bash’: No such file or directory

z_sk

Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2022, 22:13:21 »
Tak otázka je, čo je na tom disku?

Kód: [Vybrat]
find /mnt/bin /mnt/usr/bin | sort


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #5 kdy: 08. 06. 2022, 22:48:20 »
Kód: [Vybrat]
sudo chroot /mnt/ /bin/bashTake jsem zkousel bohuzel mi to vraci porad to stejne -> chroot: failed to run command ‘/bin/bash’: No such file or directory
A ten soubor existuje? A pokud uděláš file, a zjistíš, který /lib/xxx/ld-xxx.so ho interpretuje, tak ten soubor taky existuje a je spustitelný?

Dále je dobré stáhnout si busybox-static (najdeš na packages.debian.org a rozbalíš pomocí dtrx) a pohodit ho do /bin na všech svých strojích. Pak se tam můžeš chroot /mnt/ /bin/busybox sh. Tím, že je to statické, tak to funguje za jakýchkoli okolností.

Každopádně dokud ti nebude fungovat ani bash, tak nemá cenu dělat něco s grubem, protože by systém stejně neměl šanci najet.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snaha o zavedeni grubu
« Odpověď #6 kdy: 08. 06. 2022, 23:15:59 »
Kód: [Vybrat]
sudo chroot /mnt/ /bin/bashTake jsem zkousel bohuzel mi to vraci porad to stejne -> chroot: failed to run command ‘/bin/bash’: No such file or directory
pro pochopeni ten druhy parametr (/bin/bash) znamena co za shell to ma pusit z adresare uvedem jako prvni parametr (/mnt) misto vychoziho... tzn pokud ti hlasi ze tam neni, znamena to ze v /mnt/bin/bash nemas, nebo nemas (nekde v /mnt/) nejake sdilene knihovny ktere ten bash (v /mnt/bin/) pozaduje....

takze jak psali ostatni, zkoukni zda ci co v tom pripojovanem oddilu vubec mas ;-)

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2022, 09:37:34 »
Mockrát všem děkuji za rady, dnes jak budu u PC hned vyzkouším, ale mám takový pocit, že na tom oddílu kde jsem měl linux nic není dnes ověřím.

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #8 kdy: 09. 06. 2022, 10:35:10 »
 Zakladni otazka je co znamena:
Kód: [Vybrat]
Podarilo se mi smazat oddil kde jsem mel zavedeny linux
a nasledne jak jste udelal opravu uvedeneho kroku.

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2022, 15:09:10 »
Citace
Zakladni otazka je co znamena:
Kód: [Vybrat]
Podarilo se mi smazat oddil kde jsem mel zavedeny linux

a nasledne jak jste udelal opravu uvedeneho kroku.

Když jsem si poprvé instaloval linux nevšiml jsem si jednoho kroku, který byl takový, že se mi rozdělili adresáře separátně na /home/, /var/ a /tmp/. A jednoho dne se mi zaplnilo místo kde byl linux zavedený a přes live usb jsem se snažil rozšířit oddíl, bohužel jsem použil gparted o kterém jsem moc nevěděl a dopadlo to tak, že oddíl je úplně prázdný.

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2022, 18:07:27 »
Tak oddíl je úplně prázdný, mohu tam nějakým způsobem zavést potřebné soubory?

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #11 kdy: 09. 06. 2022, 19:18:36 »
Tak pardon, konecne jsem se tam dostal a nasel jsem v mnt nasledujici:

Kód: [Vybrat]
bin
boot
chrootdir
dev
etc
hostrun
lib
lib64
proc
root
sbin
sys
tmp
usr
var

Bohuzel polovina adresaru je prazdna tj. bin, chrootdir, lib, lib64, root, sbin,
tmp, usr, var


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #12 kdy: 09. 06. 2022, 19:20:52 »
Tak oddíl je úplně prázdný, mohu tam nějakým způsobem zavést potřebné soubory?
Ano, používá se k tomu debootstrap. Ale nevím jak to dopadne, pokud tam nějaké zbytky už jsou. Asi by bylo nejlepší zazálohovat co jde zachránit (asi hlavně konfiguraci z /etc) a nainstalovat znova (třeba tím debootstrapem, nicméně pokud byl problém způsobem havárií souborového systému, tak bych doporučil i vytvořit znovu souborový systém).

Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2022, 19:37:15 »
Citace
Ano, používá se k tomu debootstrap. Ale nevím jak to dopadne, pokud tam nějaké zbytky už jsou. Asi by bylo nejlepší zazálohovat co jde zachránit (asi hlavně konfiguraci z /etc) a nainstalovat znova (třeba tím debootstrapem, nicméně pokud byl problém způsobem havárií souborového systému, tak bych doporučil i vytvořit znovu souborový systém).

Dekuji za tip, nicmene ted jsem rozjel ten busybox a jsem tam ->
Kód: [Vybrat]
chroot /mnt/ /bin/busybox sh ted premyslim jak spustim zavedeni grubu, jelikoz po zadani ->
Kód: [Vybrat]
grub-install /dev/sd{X} mi to pochopitelne nejde.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snaha o instalaci zavaděče GRUB
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2022, 19:43:18 »
Nijak, musíš tam dostat všechny potřebné soubory z funkčního systému, a zkontrolovat, že ty ostatní nejsou poškozené (debsums -c) a že tam nepřebývá nic o čem balíčkovací systém neví (https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2020/12/jak-pouzivat-apt-a-par-postrehu-ze-spravy-debianu kapitola "Kompletní audit všech souborů v systému")