Jak dostat data z Live USB kam výrobce nainstaloval software

Zdravím,
Už několik dní mi vrtá hlavou
Jak dostat data z Live USB kam výrobce nainstaloval software
Máme školní projekt kde vysíláme družici do atmosféry, K ale k GPS lokace máme linux na flashdisku (Lubuntu 20.04 v live módu) chtěly bychom to mít na ssd v pc (bez live módu) potíž je v tom že když lubuntu nainstaluji přes live z usb tak program není nainstalován
zde je obraz v virtualboxu:
https://files.dotknisevesmiru.cz/_archiv/dsv_c_2021.vdi
když je jenom zkopíruji na disk tak po každém spuštění se vymažou data která jsem vložil během chodu tak se smažou (protože live)
Zkoušel jsem i timeshift ale bohužel nepodporuje live usb
Prosím pokud někdo bude vědět co s tím budu mu vděčný strávil jsem už asi 2 dny čistého času tímto problémem


RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat data z Live USB kam výrobce nainstaloval software
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2022, 14:10:10 »
Nepises co za program to je.. ale ten obraz nebude oficialni cista live distribuce pokud obsahuje neco navic.
Kdyby se jednalo o klasicky program, mohl bys to najit v nejakem repu a doinstalovat.
Pokud to bude neco hodne custom.. tak to holt musis z toho live kompozitu nejak vyextrahovat a prenest do sve instalace.

Provozovat Live z disku je trocha blbost.. ale zas nic ti nebrani si na zbytku disku udelat datove uloziste a spravne ho namountovat. Bohuzel LIVE distra maji obraz jako R/O v kompresenem FS, takze se to blbe upravuje, pokud to nehodlas cely prebalit nanovo.

_Jenda

  • *****
  • 1 555
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak dostat data z Live USB kam výrobce nainstaloval software
« Odpověď #2 kdy: 12. 06. 2022, 02:41:14 »
Analyzovat to VDI se mi nechce, ale několik tipů:

 - asi víš jak se ten program spouští, takže si třeba pomocí which zjistíš, kde je nainstalovaný. Následně pomocí ldd zjistíš, na jakých knihovnách závisí, případně bude v samostatném adresáři (/opt, /usr/local), který půjde celý přenést; případně konfigurace bude v domovském adresáři, což buď natipuješ (~/.jméno_programu nebo ~/.config/jméno_programu) nebo si prostě přes strace zjistíš, na jaké všechny soubory při spuštění si sahá a ty zkopíruješ

 - dále koukni na https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2020/12/jak-pouzivat-apt-a-par-postrehu-ze-spravy-debianu, sekce s debsums -c a zejména pak "Kompletní audit všech souborů v systému"

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dostat data z Live USB kam výrobce nainstaloval software
« Odpověď #3 kdy: 12. 06. 2022, 17:29:55 »
1. ten live (na oddil4) je NEupravene Lubuntu 20.04.2

2. pouziva persistent na oddil5 (tim ze ma label casper-rw)
- persistent by mel automaticky uchovavat zmeny
- ale zaroven vidim skripty backup a restore (na oddil1 a oddil3) i kdyz nevidim ze by se nekde poustely (i kdyby lubuntu melo to vychozi chovani persistent originalne nejak zprasene)

tedy veskere zmeny (at uz config/cache z bezicich programy, doinstalovane programy z repositaru ci instalovane/nahrane rucne) jsou v oddil5/upper/

ikona na Plose "Přijímací stanice" dela:
Kód: [Vybrat]
cd /home/lubuntu/DSV/habdec/build/install/ && ./dsv.shs tim ze dsv.sh dela:
cd /home/lubuntu/DSV/habdec/build/install
Kód: [Vybrat]
xterm -e python3 start_script.py
a zaroven je nainstalovan SoapySDRUtil  v /usr/local, kompilovan ze zdrojaku byl v /home/lubuntu/DSV/SoapySDR...

=> bud tp muzes vypreparovat po kouskach (ty dir z home, celej /usr/local), nebo na prasaka, nainstalovat system z te flash (bez toho programu) a pak na oddil disku na kterej to nainstalujes (a nebudez z nej mit jeste nastartovano) do korene / zkopirovat/prepsat vse z oddil5/upper/