Výběr robotického vysavače

Výběr robotického vysavače
« kdy: 27. 05. 2022, 11:14:22 »
Dobrý den,

uvažuji o koupi robotického vysavače a po projití nabídky a přečtení recenzí si pořád nejsem jistý, do kterého zainvestovat. Moje požadavky jsou, aby uměl nějako důstojně vysávat a zároveň bych po něm chtěl nějaké to stírání podlahy. Převážná pracovní plocha je podlaha typu lamino (plovoučka), 1 koberec cca 3m2 a dlažba (koupelna, chodba). Představuji si cenu do 13 000,-.

Z mé rešerše mi asi nejlépe vychází značka Xiaomi. Zaujal mě Roborock S7 (https://www.xiaomimarket.cz/xiaomi-roborock-s7-roboticky-vysavac/). Ani podle dTestu nevychází špatně. Nicméně jsem se dočetl, myslím, že je o tom tady i vlákno na rootu, že bez připojení ke cloudu si ani neškrtnu. Docela mě děsí posílat informace někam do tramtárie, ale pokud nebude jiná možnost, tak i to se dá zkousnout, sice těžce, ale dá.

Je mi jasné, že nemohu chtít zázraky po vysavači 2in1. Nejlepší by bylo zřejmě koupit 1 vysavač na vysávání a 1 na stírání. Ale to je dle mého overkill.

Budu rád za každou radu ohledně koupi a o Vaše zkušenosti/recenze s robotickými vysavači.

Díky


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2022, 11:33:40 »
Moje rada je - zapomenou na vytírání. Máme taky 2 v 1 (Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro), už druhý (předtím polohloupá Tesla), a vytírání je jen srandička navíc. Ono se nedá nic čekat, protože když stíráte, aby to za něco stálo, tak používáte velký hadr/mop, který pravidelně musíte vymáchat ve vodě. A čekat od robůtka, který má na dně mikroutěrku o rozměrech cca 15*30 cm, na který kape ze zásobníku voda (a pouze voda, většina vysavačů zakazuje použití nějakých prostředků), a nikdo ji nevymáchá - tak od toho fakt nejde čekat kvalitně setřenou podlahu.

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2022, 11:48:16 »
Dobrý den,

uvažuji o koupi robotického vysavače a po projití nabídky a přečtení recenzí si pořád nejsem jistý, do kterého zainvestovat. Moje požadavky jsou, aby uměl nějako důstojně vysávat a zároveň bych po něm chtěl nějaké to stírání podlahy. Převážná pracovní plocha je podlaha typu lamino (plovoučka), 1 koberec cca 3m2 a dlažba (koupelna, chodba). Představuji si cenu do 13 000,-.

Z mé rešerše mi asi nejlépe vychází značka Xiaomi. Zaujal mě Roborock S7 (https://www.xiaomimarket.cz/xiaomi-roborock-s7-roboticky-vysavac/). Ani podle dTestu nevychází špatně. Nicméně jsem se dočetl, myslím, že je o tom tady i vlákno na rootu, že bez připojení ke cloudu si ani neškrtnu. Docela mě děsí posílat informace někam do tramtárie, ale pokud nebude jiná možnost, tak i to se dá zkousnout, sice těžce, ale dá.

Je mi jasné, že nemohu chtít zázraky po vysavači 2in1. Nejlepší by bylo zřejmě koupit 1 vysavač na vysávání a 1 na stírání. Ale to je dle mého overkill.

Budu rád za každou radu ohledně koupi a o Vaše zkušenosti/recenze s robotickými vysavači.

Díky

Koupil jsem v Lidlu toto v akci za 3000 Kč - https://www.lidl.cz/p/silvercrest-roboticky-vysavac-s-mopovanim-sswr-a1/p100316407

Drobné chyby by člověk našel, ale svoji práci odvede dobře. Poměr cena/výkon je luxusní. Není připojený do cloudu. Koberec jsem nezkoušel, ale vzhledem k zametacím kartáčům na to asi nebude vhodný.

Vytírání na plovoucí podlaze funguje výrobně.

Samozřejmě se potřeba přizpůsobit strategii úklidu. Optimálně ho pouštět každý den nebo obden.

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2022, 11:50:35 »
Vybral bych si takový ke kterému lze koupit náhradní díly a to po dlouhou dobu. Můj iRobot Roomba 851 už má určitě 10 let a dá se koupit vše, filtry, kartáče, baterie, přední kolečko (i to je dobré po čase vyměnit).

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2022, 11:55:12 »
Vybral bych si takový ke kterému lze koupit náhradní díly a to po dlouhou dobu. Můj iRobot Roomba 851 už má určitě 10 let a dá se koupit vše, filtry, kartáče, baterie, přední kolečko (i to je dobré po čase vyměnit).
Některé produkty jsou jenom přebalené. Dost se toho dá taky sehnat na aliexpressu.


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2022, 11:58:23 »

Koupil jsem v Lidlu toto v akci za 3000 Kč - https://www.lidl.cz/p/silvercrest-roboticky-vysavac-s-mopovanim-sswr-a1/p100316407

Drobné chyby by člověk našel, ale svoji práci odvede dobře. Poměr cena/výkon je luxusní. Není připojený do cloudu. Koberec jsem nezkoušel, ale vzhledem k zametacím kartáčům na to asi nebude vhodný.

Vytírání na plovoucí podlaze funguje výrobně.

Samozřejmě se potřeba přizpůsobit strategii úklidu. Optimálně ho pouštět každý den nebo obden.

Jasně že není připojen do cloudu, protože tohle je typický "hloupý" robotický vysavač. Takový už ne. Tenhle druh jsme měli první, a to jeho pseudonáhodné ježdění po podlaze je prostě už málo. Vysavač už jen s radarovou navigací, je to neuvěřitelný rozdíl. Náš Xiaomi si oskenuje místnost (pokud ji nemá uloženou), vysaje kompletně kolem krajů a pak projede jako housenka každý cm prostoru. Ví přesně kde je, co udělal, a kde skončil (když se musí vrátit nabít nebo ho člověk pauzne).

Jinak funguje i bez cloudu, člověk se připraví o zobrazení mapy, dodatečné volby atp. Ale jinak má dvě tlačítka - vysát a vrátit se do docku. Vysávání a zprocesování místnosti funguje, i když není připojený k Wi-Fi. Vypnul jsem router, pustil vysavač, a normálně vysál.

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #6 kdy: 27. 05. 2022, 12:18:01 »

Koupil jsem v Lidlu toto v akci za 3000 Kč - https://www.lidl.cz/p/silvercrest-roboticky-vysavac-s-mopovanim-sswr-a1/p100316407

Drobné chyby by člověk našel, ale svoji práci odvede dobře. Poměr cena/výkon je luxusní. Není připojený do cloudu. Koberec jsem nezkoušel, ale vzhledem k zametacím kartáčům na to asi nebude vhodný.

Vytírání na plovoucí podlaze funguje výrobně.

Samozřejmě se potřeba přizpůsobit strategii úklidu. Optimálně ho pouštět každý den nebo obden.

Jasně že není připojen do cloudu, protože tohle je typický "hloupý" robotický vysavač. Takový už ne. Tenhle druh jsme měli první, a to jeho pseudonáhodné ježdění po podlaze je prostě už málo. Vysavač už jen s radarovou navigací, je to neuvěřitelný rozdíl. Náš Xiaomi si oskenuje místnost (pokud ji nemá uloženou), vysaje kompletně kolem krajů a pak projede jako housenka každý cm prostoru. Ví přesně kde je, co udělal, a kde skončil (když se musí vrátit nabít nebo ho člověk pauzne).

Jinak funguje i bez cloudu, člověk se připraví o zobrazení mapy, dodatečné volby atp. Ale jinak má dvě tlačítka - vysát a vrátit se do docku. Vysávání a zprocesování místnosti funguje, i když není připojený k Wi-Fi. Vypnul jsem router, pustil vysavač, a normálně vysál.
V pohodě, jasně jsem naznačil, že sofistikovanější výrobek bude fungovat lépe. Osobně jsem od toho levného kusu nic nečekal a překvapilo mě, že funguje alespoň průměrně.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2022, 12:31:37 »

V pohodě, jasně jsem naznačil, že sofistikovanější výrobek bude fungovat lépe. Osobně jsem od toho levného kusu nic nečekal a překvapilo mě, že funguje alespoň průměrně.

Jasně, ono to nějak vysaje. Ale je to prostě tak, že jen jezdí po místnosti, neví kolik a kde vysál, takže jezdí, dokud mu nevyprší nějaký timeout či nedojde baterie, pak začne jezdit a čekat na signál z docku, aby mohl zaparkovat. A cena zase tak atraktivní není, náš stál k minulým Vánocům v akci něco málo přes šest tisíc (dnes je asi bohužel vše dražší), a schopnosti jsou pak někde úplně jinde.

Já se třeba dodnes nemohu vynadívat, když ho pošlu na stanici z místností vedle, jak si zkušeně projede skrz tři místnosti a dveře nejkratší cestou do místnosti se stanicí a zaparkuje se :-)

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2022, 13:06:07 »

V pohodě, jasně jsem naznačil, že sofistikovanější výrobek bude fungovat lépe. Osobně jsem od toho levného kusu nic nečekal a překvapilo mě, že funguje alespoň průměrně.

Jasně, ono to nějak vysaje. Ale je to prostě tak, že jen jezdí po místnosti, neví kolik a kde vysál, takže jezdí, dokud mu nevyprší nějaký timeout či nedojde baterie.
Ano, tak to je, ale pokud je správně zvolena velikost baterie vůči ploše, tak to nevadí. Osobně jsem problémy s kvalitou úklidu nezanamenal. Je logické, že za dvojnásobnou cenu je více muziky. Samozřejmě je lepší koupit něco z midrange než tyto lowendové typy, ale to je skoro ve všech oblastech.

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #9 kdy: 27. 05. 2022, 13:07:35 »
my mame ten najlacnejsi xiaomi C1 s mopom. Sice cloud, a nema extra super navigaciu (teda ten vystupok hore). ale prizemie povysava v pohode, mopovanie - od toho som nic necakal, to je skor len pozbiera drobny prach.
Ale na take to kazdodenne rychle upratanie je super. Hlavne, ak mas deti a zvierata.
naviguje to prekvapivo dobre, dokonca to ma aj "zvieraci mod" - ak natrafi na kocura, tak jemne donho tukne, cuvne, pocka par sekund a opat skusi. ak sa to nepodari, tak ho obide. :)
Ale videl som aj take, ze to skusil 3x a stvrty uz donho buchol dost silno. pekne je aj vidiet, ze pred prekazkami spomali a len jemne tukne.
Takze musim povedat, ze algoritmus maju velmi dobre zmaknuty.

buldr

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #10 kdy: 27. 05. 2022, 13:45:34 »
My jsme domů pořídili Samsung JetBot AI+ (model VR50T95735W/GE) a nelze říci křivého slova, tedy až na cenu. Ve srovnání se starším Sencor je to nebe a dudy. Úklid na zcela jiné úrovni, nenajíždí do psů a nezasekává se o překážky, nebo se neztrácí. Díky svojí velikosti nepobere rozvalující se kočku, což byl hlavní kámen úrazu velkého talíře Sencor a vystouplých kartáčů. Ta mourovatá blbka doslova milovala mydlení a lapání kartáčů.
Carpe diem

R0OT

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #11 kdy: 27. 05. 2022, 14:43:33 »
My jsme koupili Ecovacs Deebot T8, s dokovací stanicí. Je to trochu dražší typ, ale máme relativně velký dům s patrem.

Měl by fungovat i bez cloudu, ale člověk se tím připraví o spoustu věcí.

Máme ho nastaveného tak, aby vydával každý druhý den ve 2 v noci. Je tichý, takže neruší. Teda kromě dokovací stanice, ta při vyprazdňování hučí jako průmyslový vysavač. Asi 20 sekund. Člověk by neřekl, jaké množství špíny a prachu se usadí za 2 dny. Kontejner je vždy plný. Sáček v dokyne vydrží asi 3 měsíce. Náhradních dílů je plný ebay.

Funkce mopovani je na nic. Ale párkrát jsme to použili na šetření prachu.

Vysávání je na 1. Jak dlažba, vinil, tak i koberce se střední délkou chlupů. Celé patro o cca 100m2 má na jedno nabití asi za 70minut. Vede si logy, počítá opotřebení a intervaly údržby, takže člověk na to nemusí myslet. Sám si řekne o vyčištění nebo výměnu kartáče.

Co se SW týká, už byl jeden problém s rozbíjením již vytvořených map. Ale factory reset to vyřešil. Chodí celkem pravidelně aktualizace FW.

Jsem s tím naprosto spokojený a můžu jen doporučit

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #12 kdy: 27. 05. 2022, 15:17:18 »
Mám roborock S5 Max - ve srovnání s S7 vyšel cca na půlku a to mi ta S7 za to nestála. Ta S7 umí vyklopit mop a tím pádem v jednom úklidu vynechat mopování určité oblasti a jen ji vysát. Ta S5 max umí taky nemopovat vybrané oblasti, ale prostě se jim jen vyhne, když detekuje že má mop.

Vytírání funguje vcelku pěkně, když se to používá često - ta hadřička má samozřejmě malou kapacitu na špínu. Ale na takový to denní setření  je to fajn.  Na dávkování vody to má čerpadlo a dá se nastavit kolik vody to má dávat. Ale mají to dost blbě - i na nejvyšší nastavení to dává málo (mám hrubou dlažbu). Celá nádržka vydrží hodinu mopovat. Ocenil bych kdyby to dávalo tak 3x tolik

Bez cloudu se neobejdeš asi nikde (a ty vysavače bez cloudu budou šmejdy). Tenhle vysavač si zmapuje barák a pak si na mapě jen vybereš co vysát. Já to teda ovládám z Home assistenta (systém domácí automatizace). Myslím že k tomu existuje i alternativní firmware kde už se obejdeš bez cloudu, ale to jsem ještě nedělal.

Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #13 kdy: 28. 05. 2022, 05:15:05 »
Tyto, alternativní firmware pro vysavač? Na jednu stranu cool. Na druhou stranu se obávám, že to bude bez něčích zkušeností (a možná i s nimi, má-li dostatečně odlišný byt) trochu sázka do loterie. Přecejen zrovna tady mezi „funguje“ a „funguje dobře“ může být propastný rozdíl.

Bugsa

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr robotického vysavače
« Odpověď #14 kdy: 28. 05. 2022, 07:33:00 »
Ano, alternativní firmware, bez cloudu, používám a mám to napojené na Home Asisstant: https://valetudo.cloud/