Jaký jazyk bych se měl učit?

Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 25. 05. 2022, 14:12:20 »
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?

Můj učitel říká, že se nejdřív musím naučit Python a Javu a potom další jazyky, takže existují nějaké bezplatné zdroje, kde bych se mohl začít učit Python a Javu?

Dík!


Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #1 kdy: 25. 05. 2022, 14:49:00 »
Udělal jsem nějaký průzkum o nejlepším tutoriálu a našel jsem tyto dva:

1. Wiki - Obsah je propracovaný
2. Scaler - Obsah je strukturovaný

none_

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #2 kdy: 25. 05. 2022, 15:56:53 »
Jdes na to ze spatneho konce.

1. uplne zaklady programovani jsou silne prenositelne mezi jazyky aspon z podobne rodiny (treba rekneme podobne C). Krome funkcionalnich a specialnich jazyku, kazdy takovy jazyk ma nejake cykly, nejake podminky, nejake funkce,... Takze je uplne jedno, ktery si vyberes. Dulezity je, aby se ti dobre cetl.

2. pristupovat k vyberu budouciho povolani stylem Python, pak Java, protoze tak hodne vydelam, je imho velky spatny. Presne takhle k tomu pristupuje polovina Indie a ta jejich kvalita tomu dost casto odpovida. Radil bych, podivat se, co te zajima (Web UI, Web obecne, serverove aplikace, hry, grafika, ruzne integrace,...), a podle toho bych vybiral.

Kazdopadne vetsina lidi zacina necim okolo Webu, protoze na to nepotrebujes v podstate nic a vysledky vidis hned.

Treba ja napsal prvni bubble sort v C++ (protoze to bylo, co jsme meli ve skole), pak jsem delal v php (protoze jsem chtel delat weby), pak jsem se na chvili vratil k C++ (protoze FEL CVUT), pak jsem zacal s Javou (protoze projekt na VS) a ted se zivim hlavne Javou, ale treba i Angularem.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #3 kdy: 25. 05. 2022, 15:58:08 »
Angličtinu

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #4 kdy: 25. 05. 2022, 17:50:31 »
Anglicky mluví kdejaká opice, to už se dnes bere jako samozřejmost. Přidaná hodnota angličtiny je dneska nulová, zejména v IT, kde je to opravdu většinou základní požadavek. Peníze může vydělat nemčina, nebo jazyk nekterého z bohatých severských národů. Francouzky a španělsky se člověk domluví v kdejaké díře, což v určitých částech světa platí i o ruštině, ale ta je v úpadku, a business s rusy asi teď moc nepokvete...


Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #5 kdy: 25. 05. 2022, 19:00:19 »
Nezalezi, jestli se jazyk pouziva v dire nebo ne, ale kolik lidi jim mluvi a kolik z tech lidi neumi anglicky. Pokud se tedy nechcete primo nekam stehovat, potom je asi dobre umet mistni jazyk, nejen kvuli praci.

Casto napriklad webova aplikace bezi v nekolika jazykovych instancich. I pokud jen dokazete komunikovat s klienty, je to velka vyhoda. Sledovat kanal na Telegramu nebo Discord, kde uzivatele pisi pripominky.
« Poslední změna: 25. 05. 2022, 19:01:57 od APhacker_mob »

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #6 kdy: 25. 05. 2022, 19:11:39 »
Btw, nechcete si tam misto te vlajecky dat hakovy kriz, kdyz mate potrebu glorifikovat Germany?

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #7 kdy: 25. 05. 2022, 20:42:13 »
...
Radil bych, podivat se, co te zajima (Web UI, Web obecne, serverove aplikace, hry, grafika, ruzne integrace,...), a podle toho bych vybiral.
...

+1

Dělat v životě s něčím, co tě nebaví, je peklo. Ono se to bude stejně trochu měnit s věkem atd, ale zkus začít s něčím, co tě naplňuje. To zvyšuje imho dramaticky šanci na úspěch.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #8 kdy: 25. 05. 2022, 20:42:58 »
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?
To asi jako záleží na tom co chceš dělat (weby, embedded, AI, enterprise…).

Za mě Bash (naučit se ovládat svůj počítač!), Python, C. S tím pak slepíš cokoli :D

https://naucse.python.cz/

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #9 kdy: 25. 05. 2022, 21:51:47 »
Haskell.

Není zač.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #10 kdy: 25. 05. 2022, 23:11:07 »
se nejdřív musím naučit Python a Javu
Povinnost to určitě není, je to dost individuální, ale Python není pro začátek špatný a navázat pak Javou taky neuškodí, je to klasika, ovšem tyto dva jazyky pokryjí backend a nějaké “vědecké” počítání, pro širší záběr to chce i SQL, HTML, JavaScript, případně další v závislosti na práci a osobních preferencích.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #11 kdy: 26. 05. 2022, 00:49:57 »
Samá voda... Človek sa nemá učiť jazyk, ale má sa naučiť programovať. A podľa mňa asi najlepšia kniha pre začínajúcich programátorov je https://htdp.org/. A to asi preto, lebo neučí písať programy, ale navrhovať ich a rozmýšľať o nich. Rozhodne odporúčam prečítať si aspoň úvod, tam je to pekne vysvetlené - čo, ako a prečo.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #12 kdy: 26. 05. 2022, 06:12:31 »
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého. Jistě, jazyky mají odlišnosti a hodí se různé jazyky pro různá použití, ale často je na výběr z více alternativ. Může se hodit naučit jazyky z různých kategorií:

Kontrola typů: statické typování (např. Java, C, C++, Rust, TypeScript) vs. dynamické typování (např. Python, JavaScript, Ruby, PHP). Mám trošku pocit, že svět směřuje trošku směrem ke statickému typování, ale může to být můj subjektivní bias. Možná bych řekl, že pro univerzálnost je znalost jen statického typování lepší než znalost jen dynamického.

Správa paměti:
A. Automatická dynamická – tak to má velká část dnes používaných jazyků (Python, Java, JavaScript, Ruby, PHP, …).
B. Ruční – programátor se sám stará, kdy který kus paměti uvolnit. (C, C++, Pascal, …)
C. Automatická při překladu – zatím snad jen Rust. Zajímavý způsob, může postupně nahradit ruční správu paměti. Automatickou dynamickou správu paměti IMHO jen tak kompletně nenahradí. Nicméně asi bych to nedoporučil na začátek.

Paradigma (imperativní/funkcionální/logické/…): Drtivá většina jazyků bude imperativní s funkcionálními prvky, které se prosazují čím dál tím více. Čistě funkcionální jazyk (např. Haskell) se IMHO moc neprosadí a jeho znalost je spíše zpestřením a zajímavým cvičením.

Jistě, občas hranice mezi kategoriemi není úplně ostrá a některé kategorie by šlo dělit i více, už tak ale mám pocit, že toho píšu až moc.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #13 kdy: 26. 05. 2022, 07:06:37 »
Haskell.

Není zač.

Ten tazatel se zeptal úplně hloupě, to je jasné. Mohl jsi mu odpovědět vtipně, třeba že se má učit islandštinu. Mohl jsi mu popsat, jak se má zeptat správně. Mohl jsi mu odpovědět ve stylu RTFM. Dokonce jsi ho mohl ignorovat.
Ale ty mu poradíš špatně (možná dokonce nejhůř, jak je možno poradit) a to bez zjevné nápovědy, že to není míněno vážně.
Nenapadá mě třetí možnost, než že jsi blbec, nebo zlý člověk.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #14 kdy: 26. 05. 2022, 07:12:54 »
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého.

To my ale vůbec nevíme, že učitel řekl něco kategoricky. A z toho, co (a jak!) se tazatel ptá, bych byl velmi opatrný s tím, abych to formuloval i jako pracovní hypotézu.

Učitel mu poradil python, co je IMHO nejlepší "velký" jazyk současnosti pro výuku programování. A potom javu o které se můžeme hádat 100 let, ale pořád to není úplně špatná volba jako první programovací jazyk a je to vyloženě dobrá volba jako druhý programovací jazyk.
Ten učitel minimálně není úplně mimo, možná je to rozumný člověk.