Plat embedded programátora po škole

hmmmw

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #45 kdy: 10. 05. 2022, 11:52:06 »

K tomu odvozování nesouvisejících pozic bych se ohradil. Mzdu programátora můžeš od té prodavačky nastřelit, protože nemůžeš programátory platit méně než prodavačku už z toho důvodu, že kdyby se to tak dělo, tak ti programátoři půjdou dělat prodavačky. Ad absurdum, kdyby se v albertu platilo za kasou 100k a v IT ne, tak to asi taky radši půjdu pípat na pokladnu.

A ze sluchátka se ozvalo: Ale prosím, klidně vám to vysvětlím znovu a jinak.
1) Netvrdím, že to tak je, ale je v principu možné, aby nástupní plat programátor byl nižší, než plat prodavačky. Ta prodavačka přináší svému zaměstnavateli nějaký zisk a ten může být větší než zisk ze začínajícího programátora. Začínající programátor může být pro firmu prvních několik měsíců i čistá ztráta.

2) Ano, od začátku tu srovnáváme hrušky a jablka - cenu začínajícího programátora a cenu dlouhodobě zapracované prodavačky. Že má zapracovaný programátor několiknásobek výplaty prodavačky (protože přináším svému zaměstnavateli několikanásobný zisk), to je jasné.

3) Pokud by ses vyučil programátorem a nabídli ti nižší nástupní plat, než prodavačce, řekl bys jim, že na to programování teda kašleš a půjdeš raději dělat prodavače? Jistěže ne, protože víš, že za pár let budeš na jiných penězích.

4) I kdyby nastalo nějaké zemětřesení na trhu a zapracovaný programátor bral méně než zapracovaná prodavačka, tak zdaleka ne všichni programátoři půjdou prodávat. Část lidí se spokojí s nižším platem za cenu, že nemusí chodit do práce na šestou a nemusí pracovat s koncovými zákazníky a mohou sedět v kanceláři či pracovat doma. To bude samozřejmě u každého individuální. Stejně jako teď nejdou všichni archeologové a archiváři pípat za kasu i když berou méně.

No, já bych řek, že nejsme ve sporu. Vzhledem k tomu, na co se tazatel ptá, tak to beru, že si vyjedná mzdu po zkušebce, zapracování atp. Tedy si na pohodu se základní praxí může říct to pade. Šéf ho usměrní, že ok, ale až za čtvrt roku. A všichni jsou spokojení. Rozhodně je blbost, aby přišel na pohovor s tím, že chce 25000.

Ad 4). Souhlasím, že ti, co je jejich práce opravdu naplňuje by u ní zůstali, ale IMHO to není případ většiny pracujících. Kdyby byl rozdíl v odměně prodavačky opravdu zajímavý, tak by se ti lidi přesouvat začali. Ale pak by byl zas na tu pozici zájem, a tím pádem by její odměna šla dolů... To je prostě akademická úvaha.

Tak či tak, vzhledem k tomu, že existuje něco jako zaručená mzda, a prodavačka je úplně jinde než programátor, tak si můžeme tuto zaručenou mzdu násobit nějakou bulharskou konstantou, a vždy nám bude vycházet, že programátor má prostě brát více než prodavačka. I ten junior po škole nebo někdo se slibem, že se chce učit prostě má po zkušebce brát něco kolem 30000.


Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #46 kdy: 10. 05. 2022, 12:04:41 »


Hele sorry, myslim, že pro tebe bude docela vhodný todlencto video:
https://www.stream.cz/knihy/17-veci-ktere-delaji-bohati-a-chudi-ne-aneb-jak-mysli-milionari-64318230

Fakt se na to podívej, sice to vypadá jako snůška keců, ale když budeš chtít, tak to bude fungovat...

... A jako fakt nechápu proč místo psaní sem, nemáš na hlavě kobouk a po boku nějaký sličný studentky nevyhrabáváš můmie v egyptě...   A to jako bezesrandy myslim úplně vážně...


... a k věci... - nástupní plat v korporátech je často vázán na nějaký škatulky ze kterejch se fakt blbě vylejzá. Seniorita bejvá často jen změna v podpisu. Nikde jsem v korporátech nezaznamenal, že někdo docení genialitu nově příchozího a s radostí přidá za rok nebo nedej bóže po zkušebce víc než 10%. Doufat v to je imho pitomost.
Takže podle mě platí, že to co si uchazeč nevyhádá na začátku, to prostě nedostane. A přírůstky platu jsou tak kolem těch 5%  průměrně pro všechny nemanagery ročně. Proto je imho blbost spokojit se s nějakou almužnou. Prostě to nakouřit co to dá, ale nedělat z toho dogma a dostat z nich maximální nabídku za co jsou ochotni vás přijmout.
Tu si pak rozmyslet jestli vzít nebo ne.

Tvoje zabedněnost mě perverzně baví, proto ti odpovídám, ale začínáš to roztahovat moc do šířky.
1) Nevím nakolik je to hra a nakolik to myslíš vážně, že mi věříš, že jsem archeolog. Každopádně to byl příklad člověka, na kterého opravdu neplatí pravidlo "spočítám si, kolik potřebuji minimálně k normálnímu životu a pod to nemohu jít". To pravidlo prostě neplatí, tak trh práce nefunguje.

2) Tvůj objev toho, že by si člověk měl snažit vyjednat si maximální plat při nástupu, který dokáže, ten bych přirovnal k objevu nového kontinentu. Diskuze je ale o tom, jak určit kolik je moje cena, kam se mohu dostat. Moje pointa v téhle diskuzi je, že pravidlo "vypočítej náklady" je pitomost a stejná pitomost je pravidlo srovnávání s úplně odlišnými povoláními.

3) Že některé korporace mají pitomá pravidla ohledně maximálního ročního růstu platu, to je pravda. V případě přesunu do jiné škatule (junior-> senior) ale to pravidlo obvykle neplatí a vyjednává se nový plat. A kdyby na tom trvali (povýšení bez přidání není tak neobvyklé), tak vždycky se dá jít do jiné korporace a tam si říct o svou tržní cenu. Ale tímhle tématem už fakt vaříš slušnou bramboračku.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #47 kdy: 10. 05. 2022, 13:02:12 »
Tvoje zabedněnost mě perverzně baví, proto ti odpovídám, ale začínáš to roztahovat moc do šířky.
1) Nevím nakolik je to hra a nakolik to myslíš vážně, že mi věříš, že jsem archeolog. Každopádně to byl příklad člověka, na kterého opravdu neplatí pravidlo "spočítám si, kolik potřebuji minimálně k normálnímu životu a pod to nemohu jít". To pravidlo prostě neplatí, tak trh práce nefunguje.

2) Tvůj objev toho, že by si člověk měl snažit vyjednat si maximální plat při nástupu, který dokáže, ten bych přirovnal k objevu nového kontinentu. Diskuze je ale o tom, jak určit kolik je moje cena, kam se mohu dostat. Moje pointa v téhle diskuzi je, že pravidlo "vypočítej náklady" je pitomost a stejná pitomost je pravidlo srovnávání s úplně odlišnými povoláními.

3) Že některé korporace mají pitomá pravidla ohledně maximálního ročního růstu platu, to je pravda. V případě přesunu do jiné škatule (junior-> senior) ale to pravidlo obvykle neplatí a vyjednává se nový plat. A kdyby na tom trvali (povýšení bez přidání není tak neobvyklé), tak vždycky se dá jít do jiné korporace a tam si říct o svou tržní cenu. Ale tímhle tématem už fakt vaříš slušnou bramboračku.

Já se jen snažim pomoct někomu, kdo evidentně netuší jak to chodí.

Prostě - je potřeba znát svoje existenční minimum, pak kolik potřebuju do spokojenosti - tedy to minimum plus zábava a něco na nepředvídatelné události, spoření, budoucí hypo, vyhoření, atp. To je moje cena.

A při téhle úvaze je imho jedno jaká je situace na trhu, kolik bere soused, uklízečka nebo musk.

No a při vyjednávání tuhle cenu vždycky nadstřelit o aspoň 20%. Každý HR má imho snad povinnost srazit požadovanou mzdu uchazečem.

Následně se nad maximální nabídkou protistrany rozhodnout zda ji vezmu nebo ne.

Rozhodnout ve smyslu že vím co můžu oželet a tedy vezmu míň něž moje optimum, ale zároveň to nevylučuje, že nabídku srazí jen o 10% a budu mile překvapen.

Pokud jako jelito na otázku kolik byste si představoval jako plat odpovíte, no já jsem vlastně junior, chápu že musíte vydělávat a taky budu potřebovat zaškolit, no tak vám tu budu lopatit za 35 hrubýho a budu se modlit abyste mi přidali aspoň na těch 40 do deseti let... Na to zkušený HR řekne jenom, no vidím že jste se realisticky zhodnotil, proto bych vám nabídnul 30 hrubýho.
Pak zjistíte, že vedle vás sedí floutek co lautr nic neumí a na stejnou pozici nastoupil za 60. Akorát si řekl o těch 70 a páč korporát potřeboval obsadit 4 pozice a měl jen 3 zájemce.
No a za rok budete mít na pásce oba o 5% víc... 

Konec tečka finýto.

   



Gréta je nejlepší.