Plat embedded programátora po škole

Plat embedded programátora po škole
« kdy: 05. 05. 2022, 17:57:01 »
Ahoj,

teď v létě doufám udělám inženýrské státnice na ČVUT FEL a budu si hledat novou práci. Teď dva a půl roku pracuji (16h týdně) pro velkou zahraniční firmu v automotive. Asi třetina mojí pracovní náplně je low-level programování MCU v C, zbytek je automatizace testů různého hw v Pythonu.

Rád bych pokračoval jako low level/embedded vývojář v C (a rád i v C++, s kterým mám zatím jen "školní" zkušenosti.) ve firmě typu Siemens, Porsche Engineering nebo Valeo.

Moje otázka je, jaký nástupní plat tak může absolvent jako já očekávat?
Případně můžu i nějak soukromě poslat moje CV...





Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #1 kdy: 06. 05. 2022, 08:27:58 »
To, ze koncis skolu, ziadno neznizuje Tvoje schopnosti a skusenosti.
Bud vies, alebo nevies.
To, ze robis uz teraz, je len dobre. Mas urcite pracovne skusenosti, ktore su uz aj (akoze) overitelne v praxi u sucastneho zamestnavatele. (ak by si nerobil, co od Teba cakaju, asi by sa s tebou uz rozlucili).
Takze, napisat CV, vyzdvihnut tam doterajsiu prax, a tvarit sa, ze nevidis obrazovku monitora prvy krat, ale ze po vysvetleni procesov, viez hned zabrat,a nie 2 mesiace splasene pozerat na stenu.
Samozrejme, co vies, vies len Ty sam .. Nepodcenovat sa, ale zaroven sa vediet realne pozriet na ludi okolo seba.
Robia ako ja ? Robia viac ? Som tu maly boh, kolegovia nevedia, kde je sever ?
Postav si limit (financny), rozposli CV a uvidis .. Bud ti daju, alebo nedaju ...
Pohovory su otravne, ale po telefone ti vysku platu nikto nepovie ...
A vela zalezi, ci na pohovore bude niekto z buduceho teamu, alebo slepica z HR, co netusi, o com hovoris ...
Mozno by som sa na to pri pozvani rovno opytal a vysvetlil HR, ze pre Teba strata casu, ak nebola v minulosti programatorka, lebo sa nemate o com bavit ... (okrem benefitoch).

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #2 kdy: 06. 05. 2022, 08:57:35 »
jsi mlady mas vsecko pred sebou. muzes se s sefem domluvit na nejakem nizsim platu s tim, ze ti po uspesne zkusebce hned prida. a pokud ti pak nezvysi plat tak muzes odejit, nebo tam jeste chvilit sbirat praxi a pak odejit na lepsi.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #3 kdy: 06. 05. 2022, 09:34:33 »
Ak vôbec netušíš, koľko si povedať, môžeš určite začať od svojho aktuálneho platu. A pozrieť zároveň sem: https://www.platy.cz/platy/informacni-technologie/programator-c

Ako písali kolegovia nado mnou, je to dosť o Tebe samom a o tom, čo a ako chceš robiť a nakoľko si pri práci samostatný. Neboj sa aj s terajším šéfom skúsiť hodiť reč na zdvihnutí platu (aj keď zvažuješ odísť inam). Možno budeš prekvapený a dostaneš od neho nejakú spätnú väzbu, ktorá Ti ukáže možnosti.

Držím palce!

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #4 kdy: 06. 05. 2022, 13:18:52 »
Je třeba si podle mě uvědomit, že
1) je dobré mít nějakou představu o svém ideálním platu a kam až můžu jít (dolu) s ohledem na finanční situaci a plány (hypo, děti, atp)
2) nikdo vám nedá víc, než si řeknete
3) u spousty zaměstnavatelů platí, že co si nevyhádáte na začátku, to nemáte - např korporace často buď mají a nebo se vymlouvají na restriktivní politiku přidávání, takže leckdy nemáte šanci dostat přidáno víc než nějakých 5% ročně.

A o plat se podle mě vyjednává tak, že po dotazu vyjádřím svou lehce nadsazenou představu o dobrém platu, slovy moje ideální představa je (třeba) 60 tisíc hrubého (a chci dostat dobrý plat třeba 50). Následné vyjádření protistrany bude v převážné většině (ne-li úplně vždycky) zamítavé.
Následuje dotaz jaká by asi byla jejich představa - kolik byste mi tedy mohli nabídnout a jaká je perspektiva růstu platu.
Z odpovědi si pak odvodit další.

takový je můj názor...
Gréta je nejlepší.


Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2022, 15:01:50 »
jsi mlady mas vsecko pred sebou. muzes se s sefem domluvit na nejakem nizsim platu s tim, ze ti po uspesne zkusebce hned prida. a pokud ti pak nezvysi plat tak muzes odejit, nebo tam jeste chvilit sbirat praxi a pak odejit na lepsi.
Nesnizoval bych se ani ostatnim absolventum k takovemu jednani. IT je "tezkej a tvrdej byz...". Jako clovek ktery ma uz nejake realne zkusenosti v obor (napr. umi anglicky, umi pouzivat VCS, ramcove znaji procesy vyvoje - divil by ses kolik "inzenyru" na tomto primiti pri nastupu shori)  kde je vysoka poptavka mas silnou vyjednavaci pozici.
Nastesti IT neni obor kde se zaucis do ctvrt roku ale spis rok. To tak nejaky junior QA a to jeste pro ne prilis komplexni produkt nebo v nejake pidifirme.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #6 kdy: 06. 05. 2022, 15:09:10 »
Děkuji za odpovědi.
Rád bych se dostal k alespoň trochu konkrétnějším číslům. Dejme tomu, že teď jsem bral 35 tisíc (přepočteno na full time.) Přijde vám rozumné říct si u pohovoru třeba 45 tisíc?  Nebo rovnou 50?

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #7 kdy: 06. 05. 2022, 17:00:28 »
Můj názor, nebál bych se zmínit aspoň 70 jako ideální představu o hrubém platu. Jde o to vytáhnout to co možná nejvíc - zjistit kolik jsou ochotni do vás investovat. Pokud se budete líbit, nabidnou vám strop co můžou.
Co se nevyhádá na začátku se pak blbě dohání.

Gréta je nejlepší.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #8 kdy: 06. 05. 2022, 17:16:21 »
Děkuji za odpovědi.
Rád bych se dostal k alespoň trochu konkrétnějším číslům. Dejme tomu, že teď jsem bral 35 tisíc (přepočteno na full time.) Přijde vám rozumné říct si u pohovoru třeba 45 tisíc?  Nebo rovnou 50?
Nejdi pod 60kkc. Po roce chtej pridat. Pokud nepridaji odejdi okamzite. I tak na tobe vydelavaji.

Meritko 25kkc bere skladnik, 30kkc lepe placena pokladni a o trochu vic jeji vedouci. Za 35kkc za fulltime ses nechal pekne zdirat ale coz - prvni zamestnani je vetsinou opruz. To nebyl ani muj prvni nastupak v praze pred mnoha desetiletimi.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #9 kdy: 06. 05. 2022, 18:14:22 »
Můj názor, nebál bych se zmínit aspoň 70 jako ideální představu o hrubém platu. Jde o to vytáhnout to co možná nejvíc - zjistit kolik jsou ochotni do vás investovat. Pokud se budete líbit, nabidnou vám strop co můžou.
Co se nevyhádá na začátku se pak blbě dohání.

Říci si v první práci o takovou cifru, to bych se skoro bál, že mě vyvede ochranka. Díval jsem se na glassdoor atd. a junior programátor v embedded tam má v průměru těch 50 tisíc. A co jsem slyšel, tak v embedded je prostě jiný trh než v Javě nebo webu. Ale možná je teď situace jiná, nebo je to opravdu o tom, nebát se říct si o víc?

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #10 kdy: 06. 05. 2022, 21:31:07 »
Jakou výši platu lze očekávat, můžeš zjistit na jobs.cz. V korporátech, které jsi uvedl, se přijímací pohovory povětšinou vedou dvoukolově. První kolo je taková oťukávačka, zda to, co jsi uvedl v CV, zhruba sedí (na čem jsi dělal, co umíš, co bys chtěl dělat, v Ag), v druhém kole už se pobavíš se svým budoucím šéfem (ale to nejspíš i v prvním kole) a dostaneš nabídku - pracovní pozici a peníze, které odrážejí to, co sis řekl, plus možnosti firmy. Tady je potřeba říct, že tyhle korporáty jedou na tabulky, tzn., že pro danou pozici a zařazení existuje nějaký grade, jehož platové rozpětí je pevně stanovené a překročit horní limit je téměř nemožné - musel bys být zázračné dítě a ve firmě by tě moc moc a hned teď potřebovali. Ale to se nestává, neboť na moc moc a teď potřebovat jsou tu agenturní pracovníci. Tebe (podle CV) a tvůj grade ještě povětšinou schvaluje mateřská firma.
Počítej s tím, že těsně po škole budeš junior, i kdyby jsi při škole makal tři roky v CERNu. Když si řekneš moc málo, dostaneš dolní limit, když budeš v rozsahu, dostaneš přesně to, co sis řekl, když to přepískneš jen trochu, nabídnou ti maximum, když to přepískneš moc, tak vzhledem k pozici juniora hrozí, že druhé kolo nebude, v pozici seniora nebo team leadera se dá nějaká ta tisícovka přihodit. Faktem je, že pokud budeš průměrný zaměstnanec, tak jestliže sis řekl málo, budeš rok co rok dostávat přidáno o něco více než ten, co je na druhém konci rozpětí - po pár letech na tom můžete být zhruba stejně.
Neznám aktuální přesná čísla (a v každé firmě je to trochu jinak - podle finanční kondice, výhledu atd.), ale pokud máš dobré CV a pohovor vypadal pozitivně, nebál bych se si říct 60 kKč (Pha, výše uvedené korporáty). Můžeš zkusit i těch 70, jak tu někdo píše, ale to ti téměř jistě jako nástupák nehrozí. Pozice hodně zkušeného senior embedded je tak někde kolem 80, 85, a pokud bys moc kamarádil s Linuxem, tak i trochu více. Prostě je to korporát embedded, a i když se věci za posledních pár let trochu pohnuly, tak javisti jsou furt někde vpředu na 6ciferných číslech.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #11 kdy: 06. 05. 2022, 22:21:02 »
Bych se toho nebál. Už jen taky slyšel "to u nás nemá ani ředitel", ale IMHO vyjednávání o platu je prachsprosty handl a drze čelo lepší poplužního dvora. A podle mě nikdy nekývnou na představu uchazeče. Snad leda by se podstřelil k dolní hranici co sou ochotni dát. Proto je dobré vědět svoje minimum co můžu, pak co chci jako spokojenost, to krapet nadhodnotit, zjistit představu protistrany. Ve finále přistoupit na maximum co nabidnou když to je někde blízko mého ideálu. Hlavně z toho nedělat dogma. Nic IMHO nepotěší hr víc než že uchazeče stáhnul o 20 klacků  8)
Gréta je nejlepší.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #12 kdy: 07. 05. 2022, 01:19:27 »
Přijde vám rozumné říct si u pohovoru třeba 45 tisíc?  Nebo rovnou 50?
ANO, pozri napr. tento inzerat
https://www.profesia.sk/praca/siemens-slovensko/O4050092
pozaduju: 3+ years of professional experience
davaju: From 1 900€ brutto / month + variable bonus
1900 * 25 = 47500, to by ti zrejme dali aj tych 50.000 a ak nie tak s tym bonusom by si to urcite mal.
Ak mas vela ponuk zapytaj si kolko chces, ale ak chces prioritne pracovat napr. v Siemense tak nechod s poziadavkami velmi vysoko - to mam z vlastnej skusenosti: bol som tam raz na pohovore na uplne inu poziciu a ked som im povedal kolko som mal vtedy v inej firme, povedali mi ze som pre nich moc drahy.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #13 kdy: 07. 05. 2022, 08:10:59 »
Drahy je cista spekulacia. Oni dobre vedia, aka je situacia na trhu. Za mna asi takto: ak nepotrebujes tu pracu, lebo:
- stahujem sa tam
- nemam nic lepsie a dochadzaju mi love
- konci mi skusobka inde/som absolvent/som uz z nejakeho dovodu vo vypovednej dobe
Nebrat.

Zamestnavatelia az na drobne vynimky spekuluju. Alebo zobrat skusobku aj za mensie prachy, ale s rozhodnutim, ze to je prestupna stanica. Nie je dovod sa hrat na fair-play. Ty sa tvaris, ze ma platis, ja sa tvarim, ze robim.
Mozno to vyzera, ze som hajzlik, ale skusenosti nepustia. Tvoj sef chce vidiet vysledky a bude ta zdimat, lebo od toho sa odvijaju jeho odmeny. Ale jeho dakujem ti hypoteku nezaplati. Cisty biznis.

Re:Plat embedded programátora po škole
« Odpověď #14 kdy: 07. 05. 2022, 12:50:57 »
Suhlasim s tym ze ked sa tvaria ze je niekto pridrahy je to <>ovina.

Vlastna skusenost zo siemensu: ked zaratam 150hod mesacne odpracovanych hodin (lebo dovolenka, sviatky, ...) tak mam v superhrubej mzde nejakych 17eur/hodina.
Ked k tomu zaratam ze mi firma plati hw a sw, mam miesto v kancelarii, nejake tie benefity za rok, tak ich realne naklady na mna za hodinu su mozno 18-19eur/hodina. Nech nezerem a nech sa to lahko pocita, 20eur/hodina.

Pritom cohokolvek sa na projekte chytim, tak zakaznik za hodinu mojej roboty vyplazne rovnych 50eur.

Cize firma ma z kazdej mojej odrobenej hodiny prijem 30eur. Ten sa nasledne sice este dani, ale vsetci vieme ako to chodi, cize daleko od 30tich eur/hod cisteho zisku nebudeme.

Pritom ked chces pridat tak sa tvaria akoby studna vyschla, pritom su zazmluvnene projekty na 3roky dopredu (nerobim si pr.del, fakt je backlock taky dlhy), a zmykaju z teba co take si vlastne pre firmu urobil a co este urobis ze si pre nich hodny pridania. Siemens ocividne aspon na slovensku zasa nabehol na vlnu podhodnocovania ludi, uz to tu bolo nejakych 5-6 rokov dozadu ked im kvoli tomu zacalo vela ludi odchadzat, tak potom vedeli skokovo pridat. Som zvedavy ako dlho im to teraz vydrzi, ked zacne inflacia naplno udierat a ludia si uvedomia ze im na konci mesiaca zostava nejako menej penazi, kolko im potrva porozhliadnut sa aj inde.

Lenze takto to zial chodi vsade, firma je masina na peniaze, nie na zamestnancovu spokojnost. Cize pokial fakt uz nestrngas klucami ze ides prec, tak firmy vacsinou neradi pridavaju

Ako, vo vseobecnosti, siemens nie je zla firma, je urcite nadpriemerna, ale nie je to taka topka na aku sa hraju. Je tu kopa historickych projektov kde sa nechodi profesne rast, ale skor stagnovat alebo dokonca upadat. Je to pretoze firma ma castokrat kontrakty na nejake veci kludne na 20+rokov, cize 20+rokov to musi niekto nieco udrziavat a ak je to mozne aj nejak vylepsovat. Da sa tu robit aj na zaujmavych projektoch, ale vacsinou su to mensie kratsie projekty, ktore ked skoncia, zas ta hodia na nejakeho dinosaura.

Preto, aby som neotvaral temu v teme a vyjadril sa k tomu co tu koren123 pisal, v cesku by som si skusil s tvojimi skusenostami v siemense vypytat 50k nastupak. Pracujes sice 2,5roka, ale len 16hod tyzdenne, ked si to spocitas na plny uvezok, je to 2,5*0,4 = 1rok skusenosti. Inde by som skusil mozno 55, ak uvidis ze by sa dalo vytlct aj viac, tak aj 60k. Viac by som asi fakt necakal, kvoli (v podstate) 1rocnej pracovnej skusenosti.

Ked sa zamestnas a uvidis ze ti to ide dokonca lepsie ako skusenejsim kolegom, zajdi za sefom vypytat si zvysenie platu. Ak odmietne, pohladaj robotu inde, kludne uz aj pocas prveho pol roka. Netreba nutne cakat do konca prveho roka.