Synology a vadné sektory

acute

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #15 kdy: 07. 03. 2023, 12:19:27 »
Tak jsem spolknul původní myšlenku...
Disk bych rozhodně reklamoval. Navíc - máš DS720+, určitě neváhej a dej tam do SHR minimálně 2 disky. Data jsou to nejcennější. A ještě jedna rada - pokud je to možné a tvé synology běží mimo obytné místnosti, nastav chlazení na nejvyšší možný stupeň. Bude to hlučné, ale nejen diskům to rozhodně prospěje. Ventilátor je levnější než disk a data.


Ozi

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #16 kdy: 07. 03. 2023, 12:50:18 »
U Synology je dostupný ve správci úložiště i monitoring teploty disků. Tam kde je teplota do 35 st. C, bych se nebál i režimů s menšími otáčkami. Více vzduchu=více nasátého bordelu (přefiltrovaného zařízením). V neklimatizovaných  "serverovnách" mám teploty od 27 do 33. Disky 5400/7200 rpm.

acute

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #17 kdy: 07. 03. 2023, 13:15:18 »
S tím prachem je to pravda, je pak potřeba synology aspoň 2* ročně, podle potřeby, vyfoukat čistým vzduchem. Při foukání zablokovat proti otáčení ventilátor!

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #18 kdy: 07. 03. 2023, 21:07:59 »
Taky nechci chytracit, ale vidim jako realnou moznost, ze problem neni v disku, ale v synology.
Synology (z duvodu setreni?) oszuje na nektere sve modely redukovanou sadu kondenzatoru pro napajeni disku, coz spusobuje, ze disky, ktere jimi nejsou explicitne oznacene a overene jako podporovane, muzou spickove tahat vetsi proud a zpusobovat poklesy napeti, coz se projevuje jako vadne sektory. Mel jsem takto za nekolik let "znicene" uz dva disky (tusim WD Red) - ale po projetim jakymsi SW od WD na PC se pocet realokovanych sektoru zase snizil na nula (nerozumim proc). Nevim jestli je to relevantni konkretne pro Tvuj model.
Imho tohle s napájením nijak nesouvisí - ten HDD si ještě lokálně stabilizuje napětí na logické úrovně (3.3V, 1.8V.. a aby tohle chcíplo, tak by na vstupu musel být pokles brutální) + tam určitě je watchdog, co v případě výpadku napětí mimo toleranci udělá reset - takže vadné napájení by se spíš projevilo nějakým atributem "reconnection count" nebo takněco.  Takto "zničených" disků s vadnýma sektorama jsem viděl taky několik. Po "fill zeros" ve WD lifeguad se to zlepšilo a disk vypadal 100% OK. Nakopírovat data, přečíst, všechno šlo. Ale třeba za měsíc ten HDD zlobil znova a jeden soubor nešel načíst. Prostě některý ty sektory jsou asi dost "na hraně" a po čerstvým formátu jsou OK, ale po čase už to tu hranici překročí a nejdou načíst.