Synology a vadné sektory

JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Synology a vadné sektory
« kdy: 06. 04. 2022, 09:25:34 »
Zakupil som synology ds720+ a zatial 1 disk toshiba mg04 2TB. Ked som zacal nan kopirovat filmy, tak synology mi ohlasilo, ze su tam vadne sektory, pocet 64. System pritom ale ukazuje Healthy. Pustil som Extended smart test, ktory ma NASko a vsetko v poriadku. Je dovod na reklamaciu?
« Poslední změna: 06. 04. 2022, 10:47:18 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:synology a vadne sektory
« Odpověď #1 kdy: 06. 04. 2022, 09:28:22 »
kdyz jim to das ke kontrole, tak jsi aspon chranen, kdyby disk opravdu odesel.

Re:synology a vadne sektory
« Odpověď #2 kdy: 06. 04. 2022, 09:51:06 »
jestli je ten Disk nový tak určité reklamovat

JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:synology a vadne sektory
« Odpověď #3 kdy: 06. 04. 2022, 09:58:58 »
popripade skusit este dat disk do pc a tam prejst nejakym smart testom?

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:synology a vadne sektory
« Odpověď #4 kdy: 06. 04. 2022, 10:33:28 »
Pokud Synology ten disk oficiálně nepodporuje, nemusí hlásit pravdu.
Výrobce disku se může umanout (a děje se to), že do některého parametru SMART zakóduje hodnotu jinak, než systém očekává. Nicméně, na 90%, bude problém v disku. Dej ho do PC a otestuj Crystal Disk Info atd. - jak radí ostatní.



JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #5 kdy: 06. 04. 2022, 12:13:10 »
Tak toto je vysledok crystal disk info. su tam vadne sektory.
image" border="0
« Poslední změna: 06. 04. 2022, 12:16:19 od JurajP »

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #6 kdy: 06. 04. 2022, 13:25:02 »
Tohle je celkem jasná známka závady a je to taky vysvětlení, proč ten disk testy zatím projde. Důležité je to zatím. Na reklamaci to podle mě každopádně je (pokud je v záruce - pokud ne, dal bych mu druhou šanci provedením Secure Erase, popř. Enhanced Secure Erase, ale spoléhat se na něj už nelze, byť jsem sám pár disků v podobném stavu s realokovanými sektory dlouho používal, ale to jich nebylo 60, ale třeba jen 4).
« Poslední změna: 06. 04. 2022, 13:27:52 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #7 kdy: 06. 04. 2022, 13:47:51 »
No disk ma tak mesiac, zacal sa pouzivat asi pred tyzdnom

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #8 kdy: 06. 04. 2022, 14:56:15 »
A nemá Toshiba nějaký svůj testovací SW pro HDD? Ten bude mít větší vypovídací hodnotu než generické SW.

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #9 kdy: 06. 04. 2022, 20:37:47 »
Smolík Pacholík, pro koncáky ne.
https://toshiba.semicon-storage.com/us/storage/support/faq/storage_faq-03/storage-Product-Information_08.html

Asi bych zkusil HDDscan, z něj se dozvíš dobu zpracování sektorů, a s reportem reklamovat.

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2023, 00:12:44 »
Zdravím vůbec nechci chytračit ale z praktických zkušeností se divím že se bere CrystalDisk info neboo HDD Tune jako Best nastroje. Nerozumím co lidi k tomu vede. skoro každý kdo úprodává či kupuje disk dává / požaduje smart vypis z crystal info. Nevim jestli si vetšina uživatelů uvědomuje že v tomto programku je funkce kterou hodnoty smart upravite a napr pocet vadnych sektoru snizite na nulu.
druha vec ze ten program rozhodne neni nej , dlouhodobe pouzivam VictoriaHDD, da se rict lowlevel app s funkcema ktere jine programy nenabizi ani zdaleka.Tento program me jeste nezkklamal a kdyz neco opravit, nebo odstatvit nejakou cast , otestovat atd atd tak jedine tento.

pridam i nedavny priklad. Zasilaljsem na reklamaci SSD PATRIOT , dostal se do stavu kdy neuchoval nic co co visualne bylo jiz zapsano, po restartu vse zpet. i partition vse se proste vracelo zpet. UEFI hlasilo vadu disku. Po spusteni crystaldisk info bylo ve smart stav "googd" a pritom disk v pasti. Otevreno ve VictooriaHDD , snart smozrejmne s chybama.

Tak jen tot jsem chtel poznamenat ke Crystaldisk - nemusi mit hodnoty co jsou relane, kupujici muzou byt napaleni z duvodu vymazani counteru urcitych hodnot ve smart vypisu.

diky a mejte se

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2023, 14:13:58 »
Taky nechci chytracit, ale vidim jako realnou moznost, ze problem neni v disku, ale v synology.
Synology (z duvodu setreni?) oszuje na nektere sve modely redukovanou sadu kondenzatoru pro napajeni disku, coz spusobuje, ze disky, ktere jimi nejsou explicitne oznacene a overene jako podporovane, muzou spickove tahat vetsi proud a zpusobovat poklesy napeti, coz se projevuje jako vadne sektory. Mel jsem takto za nekolik let "znicene" uz dva disky (tusim WD Red) - ale po projetim jakymsi SW od WD na PC se pocet realokovanych sektoru zase snizil na nula (nerozumim proc). Nevim jestli je to relevantni konkretne pro Tvuj model.

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2023, 15:03:02 »
Synology (z duvodu setreni?) oszuje na nektere sve modely redukovanou sadu kondenzatoru pro napajeni disku, coz spusobuje, ze disky, ktere jimi nejsou explicitne oznacene a overene jako podporovane, muzou spickove tahat vetsi proud a zpusobovat poklesy napeti, coz se projevuje jako vadne sektory.
Zajímavé. Synology mám na různých místech docela dost, disky tam kupuji víceméně náhodně a nikdy jsem s tím neměl problém. To samozřejmě neznamená, že se to neděje. Řídím se spíš označením výrobce disku, takže zrovna ty červené WDčka tam cpu docela často.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2023, 20:06:57 »
Nemas moznost to pripojit do linuxu, nebo se lognout na synology a udelat smartctl -x DISK ? tam bude vse.

Ten disk rozhodne neni v poradku. Divas se na to v nejakem Smart vypisu v synology, nebo jenom jako na "stav pole" ?

Pokud ten disk prisel originalne s tou NASkou tak bych to fakt reklamoval.

Tyhle novorozenecke vady jsou jedny z typickych - jestli ten disk ma umrit tak umre brzo... protoze se proste nepovedl.

acute

Re:Synology a vadné sektory
« Odpověď #14 kdy: 07. 03. 2023, 12:01:42 »
DS720 už není úplný lowcost model, tam bych problémy s napájením nečekal. To ale nevylučuje, že tam být nemohou :-) Tak jako kolegové mám nasazeno několik Synology strojů, takříkajíc napříč produktovým spektrem :-) Konkrétně DS118, DS920, RS2414, RS815 a nejnověji FS2500. Samozřejmě disky odcházejí a mockrát mi to nedalo a odcházející kousek jsem testoval v každém z těch strojů (tedy kromě FS, tam už klasický disk dát nejde). Že všechny stroje ukazovaly stejné výsledky testů asi nepřekvapí. Navíc to většinou sedí s výsledkem testu v linuxovém základu - GSmartControl. Používám zásadně WD Gold, nebo Ultrastar. A i když by se dalo říci, že by měly být to nejlepší, co se dá koupit, není to tak. Byl jsem v situaci, kdy se preventivně měnily 10 let staré disky za WD Gold, v Synology HybridRaid2. Vyměnil jsem postupně 3 kusy, když začaly jeden po druhém nové disky odcházet takovým tempem, že už se s tím nedalo vůbec nic dělat. Během 2 hodin bylo po všem, ani redundance 2 disků to nezachránila, odešly všechny 3 nové disky. Reklamace bez problémů. Od té doby kupuju disky po jednom z různých e-shopů, aby byly pokud možno z jiných sérií. Z mého pohledu strašně záleží na balení disků a dopravcích, jak se k zásilkám chovají. Sebelepší disk nepřežije ve zdraví hrubé zacházení. A může mít hlavy zaparkovány jak chce.

Zpátky k tématu. Pokud má být disk používán v Synology, nezbývá než se spoléhat na testy Synology. Co je platné, že v jiných strojích jsou výsledky jiné? Na discích bych nešetřil, rozdíly v cenách nejsou propastné, v životnosti a spolehlivosti už ale ano.

Mimochodem, mám na stole několik kousků SSD Samsung 870EVO a WD Green z počítačů i serverů, po roce jsou k ničemu a mají chyb jak máku. U disků Kingston DC500M naprosto žádný problém, stejně jako s disky Hynix... Peklo je za rohem :-)