HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #30 kdy: 06. 04. 2022, 21:00:23 »
tak jak to popisuješ, připadá mi to jako běžné chování těhle disků se spoustou ploten. Dej na NAS závaží.

Mě to teda jako běžné chování nepřipadá. Mám toshibu X300 12TB a určitě mi nedrnčí plechy v kompu. A to je celkem hlučná - je slyšet při práci, ale jinak o ní nevím.

A to, jestli to je běžné posuzuješ podle jediného disku jiného výrobce a o 50 % měnší velikosti? Zrovna ty X300 patří mezi ty nejtižší, ta 12TB verze obsahuje 6 ploten. Zatímco WD 16TB (stejně jako 18TB) obsahuje 9 ploten, to je o 50 % víc. Nerovnosti ploten dělají nejvíce vibrací v klidu, čím víc ploten, tím je efekt největší.

WD 18TB Pro a Seagate Exos X16 16TB jsme nasazoval ve stovkách kusů u klienta. WD vibruje jednoznačně nejvíce. Pro lepší posouzení tohoto kusu by to bylo potřeba změřit, ale podle popisu mi to připadá, že to je tak jak si pamatuji z jejich testování.

Jsem sem napsal pouze svůj názor.  Já bych ten disk šel vrátit. Mě takový věci dost vaděj.
Pokud tobě nevadí, že ti od disku drnčí kejs anebo se ti od disku klepe NAS, tak to je tvoje věc.
Gréta je nejlepší.


Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #31 kdy: 07. 04. 2022, 10:43:36 »
Problém ale není v disku, problém je v boxu, do kterého je disk instalován. Když to dáte do boxu, který má 20kg, a je umístěn v racku, který má osazený i několik metráků nebo je přišroubován k podlaze, nic vibrovat nebude.

Špatně zvolený disk. Na reklamaci to není, možnosti vrácení záleží na prodejci.


Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #32 kdy: 07. 04. 2022, 11:06:07 »
Jsem sem napsal pouze svůj názor.  Já bych ten disk šel vrátit. Mě takový věci dost vaděj.
Pokud tobě nevadí, že ti od disku drnčí kejs anebo se ti od disku klepe NAS, tak to je tvoje věc.

Mně to samozřejmě vadí, proto to dělám jak píše GPU. Smontoval jsem si doma rack, má 60 kg sám o sobě, je přišroubovaný do zdi. 18TB disků mám celou řadu a nic nedrnčí. V datacentru zase máme limity kolik disků může být v jednom racku, pro ty velké storage mašiny se musí používat speciální racky, jinak tam prostě ty tisíce disků nedáme.

Dá se vybrat i jiný výrobce, Exos nebo x300 dělají daleko menší kravál než tyhle WD. 9 ploten a 7tis otáček dělá prostě svoje, stačí sebemenší nerovnost nebo natočení disku a vibrace jsou na světě. Jednu dobu byly hodně populární WD 3TB s 2 plotnami, to byl příjemný disk.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #33 kdy: 07. 04. 2022, 15:53:23 »

WD jsou ASI docela mrzáci. Dokud mají sektory na přemapování, tak se SMART tváří v pohodě :-( Navíc - mám takové podezření - že ani neukazují skutečný počet sektorů na přemapování.
Od chvile kdy ukaze vic nez jeden sup s nim na reklamaci. Jinak realloc count se muze zvednout treba az po long testu ale ne pri sjeti vadneho mista - byva tam nejaky treshold. Hodne zalezi na firmwaru. Tyhle soho potvory jsou bohuzel dost osizene :-/

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #34 kdy: 07. 04. 2022, 15:55:54 »
Jsem sem napsal pouze svůj názor.  Já bych ten disk šel vrátit. Mě takový věci dost vaděj.
Pokud tobě nevadí, že ti od disku drnčí kejs anebo se ti od disku klepe NAS, tak to je tvoje věc.

Mně to samozřejmě vadí, proto to dělám jak píše GPU. Smontoval jsem si doma rack, má 60 kg sám o sobě, je přišroubovaný do zdi. 18TB disků mám celou řadu a nic nedrnčí. V datacentru zase máme limity kolik disků může být v jednom racku, pro ty velké storage mašiny se musí používat speciální racky, jinak tam prostě ty tisíce disků nedáme.

Dá se vybrat i jiný výrobce, Exos nebo x300 dělají daleko menší kravál než tyhle WD. 9 ploten a 7tis otáček dělá prostě svoje, stačí sebemenší nerovnost nebo natočení disku a vibrace jsou na světě. Jednu dobu byly hodně populární WD 3TB s 2 plotnami, to byl příjemný disk.
Velke storage stroje jsou vetsinou rack/skrin samy o sobe a dela se analyza rezonanci. Take se delaji testy se specialnimi releasy firmwaru a samozrejme pouzivaji se jen disky ktere vyrobce doda jako dil v konfiguraci.

Proto srovnani zde pokulhava. Protoze pisatel pouziva evidentne SOHO reseni.Nic jineho ani QNAP nebo Synology nedela.

I pro ty SOHO pixle je nejaka rada doporucenych disku. Mne fascinuje to ze si zakos mysli ze prechytraci ty tisice clovekohodin stravenych nad efektivnim resenim.

Z diskuse mi asi uniklo jestli disk vibruje na stole nebo az v bedne. To druhe je problem bedny. Da se udelat leccos gumovymi podlozkami(mekke) ale za cenu zhorseneho chlazeni.


Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #35 kdy: 07. 04. 2022, 16:18:18 »
Mne fascinuje to ze si zakos mysli ze prechytraci ty tisice clovekohodin stravenych nad efektivnim resenim.

Mě zase fascinuje názor, že všechno mimo doporučení nebo nějakou šablonu je špatně. Jasně, dá se tam šlápnout vedle a když to budu dělat doporučeným způsobem, tak to bude asi poměrně dobře fungovat. Na druhou stranu, tohle se nedá vždycky aplikovat (např. doporučené disky se už nemusí vyrábět nebo nemusí být k sehnání nebo nemusí stačit jejich kapacita nebo... si např. postavím NAS jako skládačku, proč ne). A nedá se kategoricky říct, že když něco udělám jinak než je běžné, bude to blbě. Fakt ne nutně.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #36 kdy: 07. 04. 2022, 17:27:33 »
Mne fascinuje to ze si zakos mysli ze prechytraci ty tisice clovekohodin stravenych nad efektivnim resenim.

Mě zase fascinuje názor, že všechno mimo doporučení nebo nějakou šablonu je špatně. Jasně, dá se tam šlápnout vedle a když to budu dělat doporučeným způsobem, tak to bude asi poměrně dobře fungovat. Na druhou stranu, tohle se nedá vždycky aplikovat (např. doporučené disky se už nemusí vyrábět nebo nemusí být k sehnání nebo nemusí stačit jejich kapacita nebo... si např. postavím NAS jako skládačku, proč ne). A nedá se kategoricky říct, že když něco udělám jinak než je běžné, bude to blbě. Fakt ne nutně.
Nemusi to byt vubec spatne. To je pouze tvoje interpretace me odpovedi. Svet neni cerny a bily. Odpovedi nejsou pouze spatne a dobre.  Jenom jsou tu nejaka pravidla hry.

Pak kdyz mi tohle reseni nefunguje tak nikoho neprosim o pomoc a neotravuju lidi. Je to riziko ktere jsem ja svym rozhodnutil podstoupil a ja se s nim musim nejak sam poprat. Ne ze budu otravovat lidi s zadosti o pomoc, rozvijet silene scenare a jeste pyskovat. Vzdyt mezitim si pisatel mohl vydelat na novy disk nebo ho zkusit vratit.
Kdyz uz vybiram disk pro takovyto pripad tak aspon pouziji neco co je doporucenym diskum aspon podobne.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #37 kdy: 07. 04. 2022, 17:55:48 »
Tak som dnes trocha laboroval s tým diskom. Keď ho voľne položím na stôl, tak vibruje a drkoce. Skúšal som ho na stole  zaťažiť z hora hmotnosťou cca 1,5Kg rozloženej pomocou drevenej dosky a vibrácie bez zmeny. Ak som prstami pritlačil všetky štyri rohy disku z hora smerom na stôl, tak tak sa vibrovanie minimalizovalo a zvuky už to nevydávalo. Na môj vkus som na neho ale musel pôsobiť dosť veľkou silou. Tak nejak si neviem predstaviť, že keby bol priskrutkovaný štyrmi skrutkami k nejakému plechovému držiaku alebo zo spodu k nejakej plechovej základni, tak že by to nerezonovalo. Predsa len sa tie montážne konštrukcie robia z plechu a nie nejakej vystuženej masívnej jokloviny.

Mám doma 3 PC skrine, 1 NAS a 1 externý rámik na 3,5" HDD. Ani do jedného som ho nemohol namontovať, pretože HDD nemá prostredný otvor na skrutky, viď foto:

Jedná sa konkrétne o WD161KFGX. Na stránke predajcu, ani výrobcu, ani fotke som tento fakt nenašiel.

Aby to nebolo málo, tak som si odpálil ten NAS, pri tom ako som sa s tým drbkal...  >:(

Mám ho doma už 7 dní, tak ho pôjdem zajtra vrátiť.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #38 kdy: 08. 04. 2022, 13:23:06 »
Ano, už jen kvůli tomu, že ho nemůžete řádně namontovat, disk vraťte.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #39 kdy: 08. 04. 2022, 15:06:40 »
To je z nějaký čínský druhovýroby ne ? Pošlete schválně fotku čelního štítku.

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #40 kdy: 08. 04. 2022, 15:34:16 »
Nebyl by to první ani poslední disk, co by byl bez těch prostředních dírek. Ono se to tak u těch velkých kapacit často dělá.
« Poslední změna: 08. 04. 2022, 15:36:02 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #41 kdy: 08. 04. 2022, 15:59:12 »
No mohli tam aspoň dať fotku/render disku bez tých otvorov. Aj spomenúť to v popise by sa patrilo, hlavne ak 90% elektroniky je stavaná na montáž prostredníctvom tých prostredných otvorov.

Každopádne priatelia ďakujem za rady, dnes som disk vrátil. Dosť ma to mrzí lebo, bol za dobrú cenu a ja by som potreboval tri. Ale som rád že som ich nekúpil naraz. Nabudúce si budem musieť dať väčší pozor...

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #42 kdy: 08. 04. 2022, 16:11:00 »
Tohle by mě ve snu nenapadlo (ale zároveň si nepamatuju, kdy a jestli vůbec jsem u disku tu prostřední díru využil). Aspoň je dobře, že se ti ho povedlo vrátit a nebyly s tím problémy. Pak dej vědět, co jsi místo toho disku pořídil a jaká je spokojenost :-).

Re:HDD WD RED Pro 16TB a vibrácie
« Odpověď #43 kdy: 08. 04. 2022, 17:04:44 »
No momentálne mi to neponáhľa, musím doriešiť iné priority. Skočil som po ňom lebo 320€ za 16TB bola veľmi dobrá cena.

Ale vzhľadom na aktuálne skúsenosti si pred ďalšou kúpou asi prídem po radu....