Firefox neuvolňuje RAM a PC zamrzne

Firefox neuvolňuje RAM a PC zamrzne
« kdy: 29. 03. 2022, 21:29:38 »
Ahojte

V poslednej dobe (už pol roka) mám problém z Firefoxom:

Mám NB zo 4GB RAM a AMD APU "all in one", 64 GB emmc.

Mám pustené dve inštancie Firefoxu s parametrami.

1: Pracovný profil: firefox --class=praca -P tomas_praca --no-remote
Tu je otvorených obvikle 3-7 tabov (webmail, canva.com, admin rozhranie eshopu)

2: Sukromny profil: firefox --class=zabava -P tomas_zabava --no-remote
Tu je aktyvne otvorených do 5 tabov. Ďalej je zaradených vo fronte cca 50 tabov s rozčítanými článkami a fórami. Tieto sa ale nenačítajú pri štarte FF. ale až po kliknutí

Od zapnutia oboch Firefoxov začnú teito konzumovať ram až sa nakoniec minie  (minie sa aj swap) a PC začne mrznúť.
Skúšal som testovať len Pracovný profil. Každý otvorený tab zaberá cca 250MB RAM čo je velmi divné. Skúšal som Chromium aj ďalšie prehliadače postavené napríklad na webkite a chová sa to podobne. Čo nový tab to ukrojí cca 250 MB z RAM. Aspoň takto sa mi to javý v správcovi úloh.

Zaujmavé je že keď tab zavriem tak sa tá obsadená RAM neuvolní. Špecialita je Canva (online grafický editor a konštruktor banerov). Pri jeho používaní kontinuálne rastie spotreba RAM až Firefox kompletne celú po 1-2 hodinách minie. Musím reštartovať Firefox.

NB považujem za výkonnostne dostatočný na kancelársku prácu. Vyhovuje mi že nemá ventilátor.

Používam Xubuntu. Po štarte systém zaberie cca 650 MB, Pre grafickú kartu je vyrezervovaných cca 300MB. Ostáva teda volných cca 3GB. Tie po dvoch hodinách práce zhltne Firefox. (často aj keď beží len jeden)

Skúsil som pracovať na PC s 8GB RAM. Tam som sa po 3 hodinách dostal na spotrebu cez 5 GB a to bo pustený len Firefox a cca 10 pracovných tabov.

Skúšal som googliť. Našiel som možnosť nastaviť "low mem" v about:config a pár dalších drobností. Nepomohlo to.

Chcel by som ostať pri Firefoxe hlavne kôli možnosti nastaviť --class a --no-remote. Ďalej tiež koli synchronizácii s mobilom. Google Chrome nechcem. (Vivaldy, Chromoim, Falkon, Midori nepomohli)

Vopred ďakujem za nápady a rady.

Tomáš Lehocký



« Poslední změna: 29. 03. 2022, 23:38:10 od Petr Krčmář »


Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #1 kdy: 29. 03. 2022, 21:57:56 »
Tak to se mi stavalo tak pred 5 az 10 lety a koukam, ze se to deje stale. Ja to nevyresil, pouzivam Chrome.

k3dAR

  • *****
  • 2 836
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #2 kdy: 29. 03. 2022, 22:15:52 »
BTW: Xubuntu+Vivaldi - tohle vlakno dle "Vivaldi spravce uloh (Shift+ESC)" zabira 42MB, po zavreni (dle: free -m) se uvolni ~40MB, pouzivam rozsireni uBlockOrigin + PrivacyBadger... a Vivaldi spoustim s volbou --enable-fast-unload

Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #3 kdy: 29. 03. 2022, 22:51:09 »
BTW: Xubuntu+Vivaldi - tohle vlakno dle "Vivaldi spravce uloh (Shift+ESC)" zabira 42MB, po zavreni (dle: free -m) se uvolni ~40MB, pouzivam rozsireni uBlockOrigin + PrivacyBadger... a Vivaldi spoustim s volbou --enable-fast-unload

Ďakujem za typ. Pretestujem to. Vivaldi som nevedel vygoogliť ako nastaviť "calss" pre jeho okno. Potrebujem to lebo v openboxe mam nadefinovane pozície okien. Máte s týmto skúsenosť?

k3dAR

  • *****
  • 2 836
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2022, 23:39:11 »
class zda se nastavit nejde, leda ze bys nainstaloval vivaldi-stable i vivaldi-snapshot a pro praci pustil stable, pro zabavu snapshot, oba pak maji sve WM_CLASS (vivaldi-stable a vivaldi-snapshot) :-)


Re:Firefox neuvolňuje RAM a PC zamrzne
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2022, 10:11:49 »
Kouknete na about:memory, jestli neco nevybocuje. Pak taky beh v -safe-mode - tj. bez extenzi. Nektere stranky jsou taky blbe napsane, ze po sobe javascript neuvolnuje pamet, to se pak da ladit ve Web developer tools (F12) a zalozka Memory.

Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #6 kdy: 30. 03. 2022, 21:33:11 »
BTW: Xubuntu+Vivaldi - tohle vlakno dle "Vivaldi spravce uloh (Shift+ESC)" zabira 42MB, po zavreni (dle: free -m) se uvolni ~40MB, pouzivam rozsireni uBlockOrigin + PrivacyBadger... a Vivaldi spoustim s volbou --enable-fast-unload

Ďakujem za nakopnutie znovu preskúmať Vivaldi. Zistil som že už je možné definovať aj class. Rozdielne class sa dajú nastaviť iba v tedy keď sa vivaldi spustí v dvoch oddelených inštanciách (oddelené profili nestačia).

Nakombinoval som to takto:

vivaldi --enable-fast-unload --process-per-site --enable-low-end-device-mode --disk-cache-size=400000000 --class=vivaldi_praca --user-data-dir="~/.config/vivaldi_praca"

vivaldi --enable-fast-unload --process-per-site --enable-low-end-device-mode --disk-cache-size=400000000 --class=vivaldi_zabava --user-data-dir="~/.config/vivaldi_zabava"

Dvoležitý je tam parameter user-data-dir. Ten zabezpečí že sa vivaldy spustí 2x oddelene a z dvomi rôznimi class (prípadne lubovolný počet).
Diskovú keš som mu pridelil 4GB. Vygooglil som aj enable-low-end-device-mode ktorý má vraj zabezpečiť nižšiu spotrebu ram. Budem to chvilu používať a uvidíme.

Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #7 kdy: 31. 03. 2022, 08:47:34 »
Tak to se mi stavalo tak pred 5 az 10 lety a koukam, ze se to deje stale. Ja to nevyresil, pouzivam Chrome.

Mám otevřené desítky záložek, žena stovky a nikdy se jí nic podobného nedělo. Prakticky vždy to mají (a to ve všech prohlížečích) na svědomí nějaká špatně napsaná rozšíření. A odhaduji to i na tento případ.

Re:Firefox neuvolňuje RAM a PC zamrzne
« Odpověď #8 kdy: 31. 03. 2022, 08:48:36 »
Vopred ďakujem za nápady a rady.

V první řadě bych důkladně prošel všechna rozšíření. Podle mé zkušenosti má podobné chování skoro vždy na svědomí některé z nich.

Re:Firefox neuvolňuje RAM a PC zamrzne
« Odpověď #9 kdy: 31. 03. 2022, 12:15:27 »
Vopred ďakujem za nápady a rady.

V první řadě bych důkladně prošel všechna rozšíření. Podle mé zkušenosti má podobné chování skoro vždy na svědomí některé z nich.

Dobrý deň

Na pracovnom profile nemám rožšírenia. Tam chodím len na overené weby kde pracujem (napr Canva)

Na súkromnom profile mám uBlock Origin, Tab Session Manager a Undo Close Tab.

Re:Firefox - neuvelňuje RAM - PC zamrzne
« Odpověď #10 kdy: 01. 04. 2022, 06:18:41 »
]
Mám otevřené desítky záložek, žena stovky a nikdy se jí nic podobného nedělo.
říkÁ se žeženy jsou lepší v multitaskingu ale nikdy jsem nepřemýšlel jestlubtaky u toho více žerou