Změna modelu disku pod KVM

Změna modelu disku pod KVM
« kdy: 02. 04. 2022, 23:09:56 »
Dobrý den, virtualizoval jsem starší počítač. Image hardisku mám připojený pod KVM (pod UBUNTU/LInux Mint). Obraz disku se pod hdparm (sudo hdparm -I /dev/sdb) hlásí takto:

ATA device, with non-removable media
   Model Number:       QEMU HARDDISK                           
   Serial Number:      QM00003             
   Firmware Revision:  2.5+

Potřebuji nastavit položku "Model Number", abych ji měl shodnou s původním diskem. Serial number nastavit lze. Pod virtual manažerem, nebo textově v xml souboru. Hledal jsem dnes celý den řešení. Prosím o radu. Děkuji za jakoukoliv pomoc.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna modelu disku pod KVM
« Odpověď #1 kdy: 03. 04. 2022, 01:48:04 »
https://www.youtube.com/watch?v=Di9v8TnyZXk

@3:55 podle libvirt (xml config)
@4:44 podle qemu cmdline

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna modelu disku pod KVM
« Odpověď #2 kdy: 03. 04. 2022, 02:42:27 »
@RDa dobry :-) ja tomu dal pretim 5minut a nic nenasel :-) potvrzuju ze to funguje, sice ne pro virtio disk, pouze pro scsi, ale tazateli to bude jiste stacit, pro ostatni co neradi koukaj na videa kvuli "par znakum", v XML v sekci <disk></disk> pridat radky:
Kód: [Vybrat]
  <vendor>Seagate</vendor>
  <product>X50</product>
  <serial>01234</serial>
ve virt-manager lze (u novejsi nez starsi verzi) u disku prepnout list na XML a editovat primo tam (po povoleni Nastaveni/Obecne/Zapnout upravovani XML), pripadne pres "virsh edit nazev_virtualu"...

Re:Změna modelu disku pod KVM
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2022, 00:00:13 »
Moc děkuji za pomoc !! Vůbec jsem si neuvědomil, že to nefunguje pod virtio, ale musí se nastavit scsi.

Pokud by někdo potřeboval navíc ještě konvertovat surový obraz disku, tak zde je příkaz:

$ qemu-img convert -f raw -O qcow2 image.img image.qcow2

Ještě jednou díky.
« Poslední změna: 05. 04. 2022, 00:02:47 od Josef77 »