NVME adaptér do staršího serveru

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
NVME adaptér do staršího serveru
« kdy: 21. 03. 2022, 14:43:14 »
Dobry den vospolok.

Chcel by som sa poradit, ak ma niekto skusenost, ci nema niekto odskusany NVME adapter do HP/DELL serverov.
Riesime s kolegom potencionalne novsie zelezo (nie nove, refusbished - bude to len vyvojova-test masina), ale kolegovia hundru, ze SSD uz je pomale ... (no su v ich kompoch rozmlsany s NVME).

Nakupit naslepo nejake Axagony a potom nadavat, ze to nefunguje, sa nam nechce ...

Priama podpora NVME pre DELL/Hp je az v masinach, ktore uz mi pridu light cenovo ustrelene ...

Primarne to bude "zvejkat" data z MSSQL.

Pripustny (zvazime cenu) je aj mix SSD v tom-ktorom typu RAIDu ...

Dakujem.
« Poslední změna: 21. 03. 2022, 14:51:51 od Petr Krčmář »


Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #1 kdy: 21. 03. 2022, 15:59:11 »
Není na to jednoduchá odpověď. Nepíšete jaké stroje HP/DELL.
Já úspěšně zkoušel workstation  HP Z600/Z620 a dell T3500/5500/7500/ 5810/7810, FSC Celsius M470, většinou XEON LGA1366,   několik kombinací (NVME do PCIE jsou do slotů x4 ,  x8 i x16), x4 nevyužije celkový výkon NVME. Redukce stojí řádově 150-250 kč,   kupte, zkuste, když tak do 14 dnů vrátíte. 

S redukcemi/PCIE sloty souvisí pojem bifurcation, tj jak se chová dlouhý slot vůči redukci. Dá se měnit v BIOSu. Okolo 2.000 jsou PCIE redukce na 4 kusy NVME, tak je kompatibilita závislá na režimu bifurcation.

Pak třetí věc je podpora bootování - u starších strojů (chipset x79) s BIOSem neumí z NVME bootovat, přímý NVME boot chce  UEFI,  dá se to obejít a bootovat ze sata disku nebo USB pomocí bootloaderů Clover atp. ... viz https://www.win-raid.com/f50-NVMe-Support-for-old-Systems.html



Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #2 kdy: 21. 03. 2022, 16:01:30 »
Se rozepis trochu! Jake tam mas k dispozici rozhrani (pcie 16/8/4), kolik mista (full-size, nebo low-profile), kolik disku chces pripojit (podporuje deska pcie-bifurcation?) a jakych rozmeru, atd.

Ja sem to skousel na supermicro-servru a me skusenosti jsou takove, ze 1x NVMe pujde temer s cimkoli (klidne i s nakym no-name adapterem za $10), ale jakmile chces vice disku, uz je to loterie. Nepovedlo sem rozchodit ani supermicro-desku se supermicro-adapterem...

Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #3 kdy: 21. 03. 2022, 17:46:13 »
Zdravím,
mám tu Intel P4610 1TB v provedení 2,5" drive.  Zkoušel jsem ho v několika PC s noname redukcí a nikde nebyl vidět ani použitelný. Vlastní disk je OK (tam kde fungovat má tak fungoval). Ty PC byly běžné většinou GigaByte desky, intel/AMD.  Buď je potřeba aby redukce něco uměla - je to provdu jen redukce mezi PCIe a U.2  a nebo nevím.
Takže je ani ten jeden disk na redukci/slot nemusí fungovat. Ve finále dokud to nevyzkoušíte tak nebudete vědět.

Petr

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #4 kdy: 21. 03. 2022, 18:14:04 »
Buď je potřeba aby redukce něco uměla - je to provdu jen redukce mezi PCIe a U.2  a nebo nevím.
Takže je ani ten jeden disk na redukci/slot nemusí fungovat. Ve finále dokud to nevyzkoušíte tak nebudete vědět.

Typicky tyhle 2.5" U2 redukce vyzaduji externi napajeni, coz je v desktopu na SATA konektoru, ale v nejakem HPE/DELL takovej kablik interne nikde neprebejva.. takze jste to jenom nemel radne napajeny.

U stareho serveru bude pomalost spocivat v tom, ze ty cpu nemaj boost, takze to jede tak 2.4GHz zatimco desktopy vam jedou 5 GHz, takze to je hned 2x rychlejsi, nemluvne o novejsi architekture a vetsim IPC.

Pokud mate v serveru jen Gen2 PCIe, tak si moc nepomuzete s nvme, chce to alespon Gen3.

Taky existuji Gen3x8 SSD ve formatu HHHL, coz je jako delany do serveru (typicky tam mate nekolik x8 slotu), mam SN260 - takze to je ekvivalent rychlosti Gen4x4, ale lze to pouzit v starem serveru.

Pokud vam jde jen o rychlost, tak si pro zacatek udelejte RAID0 z nekolik SATA disku, pokud si myslite, ze vas brzdi uloziste, ale cinskou redukci na M2 taky nic nezkazite.. jenom ty desktop ssd nebudou moc radi za serverove nasazeni (kdyz budou prevladat zapisy).


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #5 kdy: 21. 03. 2022, 22:51:32 »
Běžně používám redukce na NVMe do serverů HP/Smicro/Dell a Fujitsu.
Normální redukce PCIe x4 i ty nejlacinější z Číny normálně fungují.

Je to jako se ptát "můžu do serveru dát PCIe síťovou kartu?"
PCIe není nic jiného než redukce pro normální PCIe kartu.

ALE JE TU JEDNO DŮLEŽITÉ ALE!
!!!! POZOR !!! POZOR !!! POZOR !!!

Kartu musíte dávat do stromečku!
Nemůžete jí vrazit do jakékoliv díry, kam to pasuje.
Totiž, sloty pro stromeček vypadají jako normální PCIe sloty, ale ne vždy se tak dají použít.
Někdy ten server prostě vyhoří  ;D
Takže NVMe redukce a další obyčejné PCIe zařízení můžete dávat jen do slotů k tomu navržených.

To, že starší servery z NVMe neumí startovat, to je myslím podružné.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2022, 08:43:38 »
V pripade stromceku hovorime o PCI-X riser card ?

Se rozepis trochu!
Ako som pisal vyssie, server sa vybera, takze sa vieme prisposobit.
Takze je k dispozicii X8 aj x16. Napr. DL360 Gen9, Dell PowerEdge R630, ...

Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #7 kdy: 22. 03. 2022, 10:38:00 »
Buď je potřeba aby redukce něco uměla - je to provdu jen redukce mezi PCIe a U.2  a nebo nevím.
Takže je ani ten jeden disk na redukci/slot nemusí fungovat. Ve finále dokud to nevyzkoušíte tak nebudete vědět.

Typicky tyhle 2.5" U2 redukce vyzaduji externi napajeni, coz je v desktopu na SATA konektoru, ale v nejakem HPE/DELL takovej kablik interne nikde neprebejva.. takze jste to jenom nemel radne napajeny.

U stareho serveru bude pomalost spocivat v tom, ze ty cpu nemaj boost, takze to jede tak 2.4GHz zatimco desktopy vam jedou 5 GHz, takze to je hned 2x rychlejsi, nemluvne o novejsi architekture a vetsim IPC.

Pokud mate v serveru jen Gen2 PCIe, tak si moc nepomuzete s nvme, chce to alespon Gen3.

Taky existuji Gen3x8 SSD ve formatu HHHL, coz je jako delany do serveru (typicky tam mate nekolik x8 slotu), mam SN260 - takze to je ekvivalent rychlosti Gen4x4, ale lze to pouzit v starem serveru.

Pokud vam jde jen o rychlost, tak si pro zacatek udelejte RAID0 z nekolik SATA disku, pokud si myslite, ze vas brzdi uloziste, ale cinskou redukci na M2 taky nic nezkazite.. jenom ty desktop ssd nebudou moc radi za serverove nasazeni (kdyz budou prevladat zapisy).
Použil jsem tuhle redukci:
https://www.aliexpress.com/item/1005002788184188.html
žádný konektor na externí napájení nemá, jen sata port (umí i sata disky). Napájená je - kontrolky svítí, ale disk v systému se neobjeví.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2022, 12:23:34 »
Jaký máte rozpočet na ten server? Už se prodávají jeté s podporou nvme. Ale to je 100k+

Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #9 kdy: 22. 03. 2022, 13:11:08 »
Citace
Použil jsem tuhle redukci:
https://www.aliexpress.com/item/1005002788184188.html
žádný konektor na externí napájení nemá, jen sata port (umí i sata disky). Napájená je - kontrolky svítí, ale disk v systému se neobjeví.
1. Mrkněte se na POST a do BIOSu, jestli je karta vidět, jestli ji deska/bios rozpozná a jestli k ní něco nepíše. Já to na HPE Proliant ML350e G8 nerozběhal, protože BIOS mi kartu našel, ale odmítl použít jako ne-serverovou.
2. Disk má GPT nebo MBR tabulku? Na některých počítačích se mi disk objevil pouze s MBR, jinde pouze s GPT, někde jsem ještě musel v BIOSu zapnout volbu LEGACY - to se dost liší stroj od stroje. Nikdy mně nenapadlo že tabulka použitá na disku umožní BIOSu disk vidět/nevidět. Systém jsem v tom nenašel.
Snad to nějak pomůže.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #10 kdy: 22. 03. 2022, 14:02:06 »
Jaký máte rozpočet na ten server? Už se prodávají jeté s podporou nvme. Ale to je 100k+
Hej, to je to co som pisal, ze na test masinu je to trochu overkill.
Zatial padla volba na DL360p Gen8, je tam v zaklade 4x viac RAM ako pri pri Gen9.
Z karty sa bootovat nemusi .. Kupodivu, mozno ten Agaxon nebude az taka zla volba, uvidime .. (dokonca podporuje boot, keby bolo treba).
Ak to postavime na nohy, dam vediet ako to dopadlo .. Kolega sa bucha do prs, ze Hyper-V, uvidime, ako to bude chodit ..

Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #11 kdy: 22. 03. 2022, 18:52:43 »
Citace
Použil jsem tuhle redukci:
https://www.aliexpress.com/item/1005002788184188.html
žádný konektor na externí napájení nemá, jen sata port (umí i sata disky). Napájená je - kontrolky svítí, ale disk v systému se neobjeví.
1. Mrkněte se na POST a do BIOSu, jestli je karta vidět, jestli ji deska/bios rozpozná a jestli k ní něco nepíše. Já to na HPE Proliant ML350e G8 nerozběhal, protože BIOS mi kartu našel, ale odmítl použít jako ne-serverovou.
2. Disk má GPT nebo MBR tabulku? Na některých počítačích se mi disk objevil pouze s MBR, jinde pouze s GPT, někde jsem ještě musel v BIOSu zapnout volbu LEGACY - to se dost liší stroj od stroje. Nikdy mně nenapadlo že tabulka použitá na disku umožní BIOSu disk vidět/nevidět. Systém jsem v tom nenašel.
Snad to nějak pomůže.
MOžná je ta redukce nějaká blbá, nebo jsem měl štěstí na vadný kus, ale nikde kam jsem ji s diskem zasunul nebyl disk vidět v seznamu PCIe zařízení.  Bohužel stroj do kterého jsem to plánoval neumí bifurcation, takže bych tam 2 disky nedal, tak jsem zanechal dalších pokusů.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #12 kdy: 31. 03. 2022, 09:19:45 »
Tak sme prubli tu kartu z Axagonu.
AXAGON PCEM2-S, PCIe x16 - M.2 NVMe M-key slot adaptér, kovový kryt pro pasivní chlazení
Funguje, pohoda. Nebootujeme z nej, aj ked to vraj podporuje.
Pre pripadnych zaujemcov, je tam fajny od.rb.
Ked zacnete srobovat horny kryci kryt do spodneho (samorezne srobiky), srobik je neprimerane dlhy, a zasiahne az do NVME disku - pozor na pripadne rozrytie plosaku-elektroniky a nasledne neuznanu reklamaciu. Toto chlapci nedomysleli.
Ak je to prevadzkovane v serveri, kde to patricne fuka, kludne sa to da prevadzkovat aj bez toho pasivneho chladenia ..
Nechcelo sa nam zakracovat brusenim srobiky, ci hladat vhodne-kratsie ...

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #13 kdy: 31. 03. 2022, 09:45:01 »
Funguje, pohoda. Nebootujeme z nej, aj ked to vraj podporuje.

Tohle neresi redukce, vzdyt je pasivni.

Boot je otazkou bud systemoveho biosu (uefi/nvme), nebo add-on-option-rom, ktera byla tenkrat jeste soucasti prvni generace M2 PCIe SSD.

Re:NVME adaptér do staršího serveru
« Odpověď #14 kdy: 31. 03. 2022, 22:14:35 »
kdyby to nekdo opravdu resil tak jsou

1. zaslepky do zadni pozice ale nejsou hotswapove

2. radice na oculink do ktere ho pak jde napojit stejna karta ale hotswap, overeno vyzkouseno funkci.

pokud je to jen coldswap tak ten Icy Dock nema konkurenci, navic je zpetne kompatibilni tj Gen4 disky jedou v Gen III slotech