Záloha desítek GB u kamaráda

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #30 kdy: 23. 02. 2022, 07:33:08 »
Synology NAS + Encfs. Funguje to perfektně. Provozuji již několik let.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #31 kdy: 23. 02. 2022, 08:56:06 »
Obnova se provádí prohozením source a destination parametru rsyncu
Celý popis vypadal docela dobře – a pak najednou tohle, nejlepší způsob, jak o zálohu přijít. Stačí zapomenout prohodit parametry, nebo je prohodit dvakrát. Přimlouval bych se za to, aby skript pro obnovy a celý postup obnovy byl napsaný už v okamžiku startu zálohování – aby nikdo nemusel ve stresu při obnově řešit nějaké prohazování parametrů. Dále je dobré, když se po dokončení jednoho kola zálohy ta záloha uzamkne pro zápis.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #32 kdy: 23. 02. 2022, 09:27:28 »
Přimlouval bych se za to, aby skript pro obnovy a celý postup obnovy byl napsaný už v okamžiku startu zálohování
Já asi nedokážu napsat „skript pro obnovy“, protože ty požadavky jsou typu „před pár dny jsem omylem smazal adresář ve svém webu a potřebuju ho obnovit“ - a pak se musím podívat do /mnt/backup/snapshot/různá_čísla/home/uživatel/public_html/XYZ a ručně zjistit který den tam ty soubory ještě jsou, a typicky mu je radši vykopíruju bokem, ne zpátky tam kde tehdy byly. To readonly je ale dobrý nápad, koukám že to jde na btrfs snapshotům nějak nastavit, tak bych to mohl udělat.

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #33 kdy: 23. 02. 2022, 09:49:44 »
Já asi nedokážu napsat „skript pro obnovy“, protože ty požadavky jsou typu „před pár dny jsem omylem smazal adresář ve svém webu a potřebuju ho obnovit“ - a pak se musím podívat do /mnt/backup/snapshot/různá_čísla/home/uživatel/public_html/XYZ a ručně zjistit který den tam ty soubory ještě jsou, a typicky mu je radši vykopíruju bokem, ne zpátky tam kde tehdy byly. To readonly je ale dobrý nápad, koukám že to jde na btrfs snapshotům nějak nastavit, tak bych to mohl udělat.
Já jsem myslel kompletní obnovu při havárii disku. Tahle obnova jednoho souboru je něco jiného – ale to pak ručně hledáte konkrétní soubor a nejspíš ho ručně zkopírujete, takže asi nehrozí, že kvůli špatnému parametru přepíšete celou zálohu. Nicméně při ručním kopírování se o to víc hodí readonly režim. Když máte v mc na jedné straně zálohu, na druhé straně aktuální stav, je adresářová struktura velmi podobná – kdo ještě nikdy v takové situaci nepřepsal správnou verzi souboru tou špatnou, ať jako první hodí kamenem…

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #34 kdy: 23. 02. 2022, 10:33:22 »
Popravdě, proč vymýšlet nějakou šílenost, když je tu Borg, který jede přes SSH, umí deduplikaci a e2e šifrování? K tomu nějaké UI jako Vorta a je to skoro bezúdržbové.

https://www.borgbackup.org/
https://vorta.borgbase.com/

Obojí open source a free. Součástí distribucí (Vorta je tedy na flathubu).

Někdo tu zmiňoval duplicity, ta se dá použít, existuje k ní UI, ale neumí deduplikaci, není založená na "snapshotech" a obnovy hrozně trvají, protože se musí procházet milion těch změnových archivů.


SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #35 kdy: 23. 02. 2022, 12:20:44 »
Veeam/Commvault/Veritas a spol.

Tak otázkou je, zda to není nějaké složité, velké, placené, uzavřené, neprůhledné řešení pro velké firmy. To zjevně tazatel nehledá.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zaloha desitek GB u kamarada
« Odpověď #36 kdy: 23. 02. 2022, 12:23:10 »
oba mejte partisnu na zalohy, kterou pripojite jen na kratkou dobu pro nahrati zalohy. na par desitek gb staci zasifrovany archiv a poslat to tam scp. nebo cron a scp by si to obcas stahlo a ulozilo. ma smysl z toho delat elektrarnu?

Prosím vás, když už toužíte poslat první příspěvek, tak by to podle toho mělo vypadat (nejen formou, ale především obsahem).

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #37 kdy: 23. 02. 2022, 12:49:56 »
Celý popis vypadal docela dobře – a pak najednou tohle, nejlepší způsob, jak o zálohu přijít.

Snapshoty jsou read only.

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #38 kdy: 23. 02. 2022, 13:48:38 »
Já většinou používám duplicity. Rozdílové archivy jsou šifrované GPG a dají se odeslat kamkoliv, v tomto případě bude asi nejjednodušší SSH/SFTP. Jinak mám velmi dobrou zkušenost s NASy od Synology. Když si člověk pořídí dva, mohou se vzájemně zrcadlit (mají na to klikátko, ale tohle jsem nezkoušel). Jinak taky používám Turris router s NAS boxem - dá se tam nainstalovat NextCloud (ten používám, má podporu šifrování), anebo opět použít duplicity.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #39 kdy: 24. 02. 2022, 00:49:10 »
Já většinou používám duplicity. Rozdílové archivy jsou šifrované GPG a dají se odeslat kamkoliv, v tomto případě bude asi nejjednodušší SSH/SFTP.
No ale to ty rozdílové furt přibývají, ne? Není možné říct "drž mi x verzí dozadu, starší mažeme".

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #40 kdy: 24. 02. 2022, 04:49:06 »
Já většinou používám duplicity. Rozdílové archivy jsou šifrované GPG a dají se odeslat kamkoliv, v tomto případě bude asi nejjednodušší SSH/SFTP.
No ale to ty rozdílové furt přibývají, ne? Není možné říct "drž mi x verzí dozadu, starší mažeme".

Starsie verzie nie je dobry napad zmazat, ak to dany softvare dokaze, tak sa spravi merge tych rozdielov ktore nepotrebujeme. Je to nieco ako aktualny stav je a1+a0, ak si a0 zmazete tak rozdiel ulozeny v a1 je vam k nicomu...

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #41 kdy: 24. 02. 2022, 12:55:42 »
Pro tyto účely vidím jako ideální externí HDD s Veracrypt enkrypcí + Veeam Backup Agent (bezplatný).

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #42 kdy: 24. 02. 2022, 20:11:37 »
Pokud zrojovy pocitac je na windowsech, existuje (stary dobry) cobian backup. Pokud je zdrojem linux a spol, bude tu jiny soft, nicmene pozadavky asi budou stejne.

Resil jsem to nekolikrat a vzdycky bylo reseni +- stejne:
Jednou tydne plna zaloha, kazdy den rozdilova vuci plne. Nu a drzel jsem 4 plne zalohy + vsechny aktualni rozdilove.

Kazda zaloha znamenala zabalit, zasifrovat, odeslat na vzdalenou lokalitu. Co tam slouzi jako uloziste je vicemene jedno, vzhledem k tomu, ze zaloha uz je zasifrovana. Odesilalo se to pres ftp nebo scp, dulezite je, aby vzdalene uloziste nebylo trvale pripojene ke zdroji dat, pak vam ho nesezere ransomware a mate se k cemu vratit. Uz nekolikrat se mi tento postup vyplatil.

V kazdem pripade si obcas overte, ze zalohu dokazete rozbalit, abyste po nejake nehode nemel hromadu nepouzitelnych zaloh.

Ostrych dat nebyva mnoho, ve vysledku nejvic zaberou rodinne fotky/videa.

Vyplatilo se mi delat vice archivu, ale urcite ne archiv per soubor - to silene zdrzuje jak pri baleni/sifrovani, tak pri vlastnim prenosu.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #43 kdy: 24. 02. 2022, 20:36:14 »
Starsie verzie nie je dobry napad zmazat, ak to dany softvare dokaze, tak sa spravi merge tych rozdielov ktore nepotrebujeme. Je to nieco ako aktualny stav je a1+a0, ak si a0 zmazete tak rozdiel ulozeny v a1 je vam k nicomu...
No právě. A merge se udělá těžko když to jsou zašifrované archivy ke kterým vzdálený počítač nemá přístup…

Jednou tydne plna zaloha, kazdy den rozdilova vuci plne. Nu a drzel jsem 4 plne zalohy + vsechny aktualni rozdilove.
To zní strašně neefektivně (4x zabrané místo a každý týden přenos celé zálohy - to bych třeba já se svým domácím internetem nedal). A pro obnovu jednoho souboru je potřeba stáhnout celou zálohu?

Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« Odpověď #44 kdy: 25. 02. 2022, 06:46:57 »
Citace
Jednou tydne plna zaloha, kazdy den rozdilova vuci plne. Nu a drzel jsem 4 plne zalohy + vsechny aktualni rozdilove.
To zní strašně neefektivně (4x zabrané místo a každý týden přenos celé zálohy - to bych třeba já se svým domácím internetem nedal). A pro obnovu jednoho souboru je potřeba stáhnout celou zálohu?

nerikam, ze to je extra efektivni, ale je to extra levne, jednoduche a funkcni.
Neresim zalohy vyssich stovek GB, ale dulezitych dat (co si budeme povidat, nejdulezitejsi data jsou rodine fotky, pak nejake ucto a pak tuny dokumnentu). Pro male firmicky to je jeste jednodussi.  A jak jsem psal - pokud jsou archivy trosku logicky rozdelene, neni potreba sosat celou zalohu, ale jenom spravnou cast (+ rozdilovku k dane casti).
Navic co se tyka tech linek do internetu - vzdyt je jedno, jestli zaloha odtece za 10 minut, nebo za 6 hodin.  (za 6 hodin na 10Mb lince odsypete cca 20GB dat).

btw u male firmy s cca 40ti zamestnanci maji kompletni ostra data vcetne X let ucta, po zabaleni asi 12GB. To odleze po (takrka) cemkoliv.