Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #15 kdy: 15. 02. 2022, 21:21:38 »
V podání Aceru tak, že v tom nefungovalo asi nic. Nebyly tam tenkrát ani Xka, nabootovalo to do textového režimu. Jen to z nějakého důvodu nechtěli prodat bez OS, tak tam dali tohle.
To je smutné. Jak se dívám, tak to tak asi Acer skutečně dělá:
Citace
Acer Aspire NX ... The OS was supposed to be Fedora-based Linpus Linux. But what we got was a root-only and text-only laptop.


Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #16 kdy: 16. 02. 2022, 08:27:31 »
Nechapem co vam brani v tom kupit si proste notebook bez os a dat si tam co chcete. Neustale riesite nejaku kompatibilitu a podobne blbosti.  Aha, jaj to je tym super linuxom, ktory bezi na vsetkom od chladnicky, cez servery az po ISS, ale nevie bezat na notebooku. Smutne. Anyway, je to dan za roztriestenost, kedy kazdy vyrobca hw bud na podporu celkovo prdi, alebo nemieni riesit 50tku najrozsirenejsich distribucii aby mu zasa nejaky nerd neknucal na forach ze mu nejde toto a tamto v jeho distribucii ktora ma uzasnych 0,55% zastupenie. Preco na neho nikto nemysli.

irony = Irony.OFF;

Fakt si kupte prvy notebook co sa vam paci a dajte si na neho linux, ak tam budu problemy, hold zostava este jedna moznost, virtualizovat to. Vela predajcov vam vie predat notas aj bez os

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #17 kdy: 16. 02. 2022, 10:50:51 »
Nechapem co vam brani v tom kupit si proste notebook bez os a dat si tam co chcete. Neustale riesite nejaku kompatibilitu a podobne blbosti.  Aha, jaj to je tym super linuxom, ktory bezi na vsetkom od chladnicky, cez servery az po ISS, ale nevie bezat na notebooku. Smutne. Anyway, je to dan za roztriestenost, kedy kazdy vyrobca hw bud na podporu celkovo prdi, alebo nemieni riesit 50tku najrozsirenejsich distribucii aby mu zasa nejaky nerd neknucal na forach ze mu nejde toto a tamto v jeho distribucii ktora ma uzasnych 0,55% zastupenie. Preco na neho nikto nemysli.

irony = Irony.OFF;

Fakt si kupte prvy notebook co sa vam paci a dajte si na neho linux, ak tam budu problemy, hold zostava este jedna moznost, virtualizovat to. Vela predajcov vam vie predat notas aj bez os

Virtualizace přes co? Otázka bez ironie, pro někoho, kdo s tím má zkušenosti. Hojně používám na Windows hostu virtualbox, ale pro headless aplikace. S virtualizací linux UI (KDE plasma, GNOME v Ubuntu apod.) moc dobré zkušenosti nemám, zejména mi nesedí rychlost resp. pomalost UI (překreslování, skrolování apod.) Dále se přidávají někdy problémy s hardwarem specifické pro Virtualbox (typicky mikrofon, zvuk..) fóra jsou toho také plná ;-)

Jsou i "neznačkoví" výrobci, kteří se specializují čistě na linux a dodají vám předinstalovaný notebook (přebrandovaná jiná značka resp. generický "čínský" model) např. německé Tuxedo. Dostanete notebook s distribucí dle výběru (aktuálně tam měli nějaké ubuntu, manjaro a ještě další) funkční out of the box. K tomu ještě cool nálepky a klávesnici s podsvíceným tučňákem. Výrobce jedná na rovinu a pokud něco pod linuxem nejde, přizná to ve specifikaci - a tak u toho tuxeda třeba u jednoho modelu čtu, že nejde fingerprint, u jiného modelu zase výstup obrazu přes USB-C. A přiznávám bez mučení, sám jsem o tom hodně přemýšlel, ale netroufl jsem si (kvůli dopravě, záruce, řešení reklamací).

(Linux mám na desktopu, na notebooku jsem na něm rezignoval a smířil se s Windows, které tam z různých důvodů stejně mít musím.)

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #18 kdy: 16. 02. 2022, 12:20:28 »
Tiez pouzivam na virtualizaciu virtualbox. Je to o stasti na spravnu verziu virtualboxu+windowsu+v nom pouziteho linuxu.

Nie je to uplne stabilne ani ked zopakujete presne ten isty postup. Dva krat som vytvaral novu virtualku z debianom, postup uplne ten isty, ta ista verzia (bolo to z toho isteho isa ci co to je za format), v jednom mi ani za svet neislo doinstalovat guest additions, v druhom na prvy sup.
Ale inak ostatne veci sa chytili pekne, ide mi zvuk, siet, sharovane priecinky. Webku som neskusal, na to mam Team na windowse.

Kolega s tym mal vasie problemy ako ja, casto krat sa mu dodrbala virtualka, jeden den ju vypol, druhy uz nesla spustit, tak presiel na vmware a ze odvtedy super, uz tie problemy nema. Ako aj mne sa to dva krat stalo ze mi odisla virtualka, raz som to vedel opravit, raz nie, cize necomitnute zmeny a rozne nastavenia RIP.

Inak co sa tyka odozvy systemu, citit ze je to trochu pomalsie, najma co sa tyka gui veci, tim myslim priamo linuxovych. Ked tam mam otvorene VS Code a pisem v nom tak to ide skvele, rovnako inak aj celkovy vykon masiny (build, search, copy ulohy) je primerany pridelenym prostriedkom.
« Poslední změna: 16. 02. 2022, 12:22:59 od kanoe22 »

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #19 kdy: 16. 02. 2022, 12:25:33 »
např. německé Tuxedo
Ano, nebo třeba americká firma System76. V zahraničí je takových firem víc a právě k tomu míří moje otázka, jestli jsou takové firmy i v ČR.

Acer si teda škrtám (nabízí jen text-only Linux). Lenovo sice nabízí laptopy s Linux cerifikací (Rhel, Ubuntu, Fedora), ale Ubuntu a Fedora je předinstalovaná pouze na jednom stroji. Takže zatím to vypadá, že nejvíce jich nabízí Dell (jen  Ubuntu).


Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #20 kdy: 16. 02. 2022, 12:35:18 »
Nechapem co vam brani v tom kupit si proste notebook bez os a dat si tam co chcete.
Brání v tom nedostupnost servisu a služeb, které bych v případě předinstalovaného stroje měl od výrobce/prodejce. Např. služba výměny vadné komponenty přímo u zákazníka není nijak neobvyklá a využívají ji i menší živnostníci.

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #21 kdy: 16. 02. 2022, 12:36:04 »
Narazil jsi na nějaké jiné problémy (kromě suspend)? Např. kamera, audio, touchpad, wifi,
Fingerprint Reader, GPU ovladač...

Najprv som narazil na problém s prehrievaním, keď som bežal na baterku, ale ten sa vyriešil upgradom firmware. Problém so suspendom sa zatiaľ nevyriešil - pri nastavení sleep state v biose na Linux S3 po prebudení nefunguje touchpad, a keď to prehodím na sleep state Windows & Linux, tak je notebook schopný sa neuspať, prípadne sa nejak divne prebudiť a uvariť v batohu. Na ten suspend je aj nejaká bugzilla, ale už to dlhšie nesledujem.

Fingerprint nepoužívam, ale myslím, že chvíľu fungoval a grafiku mám Intel, tak to je bez problémov. Najviac ma ale serie, že sa klávesnica otláča na monitor pri zatvorenom ntb. Celkovo za tie prachy dost omrd...

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #22 kdy: 16. 02. 2022, 16:19:29 »
tak presiel na vmware a ze odvtedy super

Zkusím.

Akorát, jestli dobře koukám, je to placená věc (single desktop licence 149 (player) resp. 199 (pro) euro a za rok supportu (rozumněj upgrady) další stovka; a koukám, že "player" verze neumí klonování a snapshoty, což docela používám, takže rovnou ta dražší..). Pokud by v tom UI lítalo svižně, bylo to stabilní a nebyl by s ničím problém, s lehčím zatnutím zubů by se o tom dalo i uvažovat..

Aktuálně se hodně trápím s dockerem, s WSL to nemůžu nějak pořádně rozchodit a přes virtualbox logicky přicházím o dost výkonu.. Když už virtualizace, tak všechno mít u zdroje (vč. IDE, zdrojáků, docker klienta a všech dalších toolů, ..)
« Poslední změna: 16. 02. 2022, 16:22:18 od premekv »

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #23 kdy: 16. 02. 2022, 17:41:36 »
Da sa stiahnut aj trial verzia vmware a clovek ma aspon moznost odkusat si ci mu to vyhovuje. Urcite to odporucam najskor takto skusit pred kupou, pri tichto virtualizaciach clovek nikdy nevie ci si to naporiadok sadne z jeho hw a os (hostom)

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #24 kdy: 16. 02. 2022, 18:52:32 »
jako rozumejsi reseni mi dneska prijde windows 10 a nainstalovany WSL 2 nez resit kde bezi linux nativne.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #25 kdy: 16. 02. 2022, 19:19:41 »
jako rozumejsi reseni mi dneska prijde windows 10 a nainstalovany WSL 2 nez resit kde bezi linux nativne.

Takze bude riesit problemy s windows 10 plus problemy s wsl2? To uz radsej nativny linux.

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #26 kdy: 16. 02. 2022, 19:39:34 »
jako rozumejsi reseni mi dneska prijde windows 10 a nainstalovany WSL 2 nez resit kde bezi linux nativne.

Takze bude riesit problemy s windows 10 plus problemy s wsl2? To uz radsej nativny linux.

da se cekat ze hardwarove problemy s w10 nebudou proto tam jsou uz od prodeje a videl si vubec co je to wsl2 kdyz mas tak vyhraneny nazor?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #27 kdy: 16. 02. 2022, 20:26:21 »
jako rozumejsi reseni mi dneska prijde windows 10 a nainstalovany WSL 2 nez resit kde bezi linux nativne.

Takze bude riesit problemy s windows 10 plus problemy s wsl2? To uz radsej nativny linux.

da se cekat ze hardwarove problemy s w10 nebudou proto tam jsou uz od prodeje a videl si vubec co je to wsl2 kdyz mas tak vyhraneny nazor?

budou tam SW problemy s W10..  ad "jsou uz od prodeje" = pochop ze toto vlakno/dotaz je prave o "linux uz od prodeje", nikoho tedy nezajima ze pouzivas Windows ci WSL2 a rozhodne to nepovazuje a rozumnejsi nez dostat odpoved na polozenej dotaz ;-)

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #28 kdy: 16. 02. 2022, 20:53:13 »
a rozhodne to nepovazuje a rozumnejsi nez dostat odpoved na polozenej dotaz ;-)

obcas se vyplati poklepani na celo a vytahnout hlavu z jedne diry a strcit ji jinam, kdyz uz to tak udelalo desitky miliony vyvojaru podle poctu stazeni pluginu do vs code.

Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« Odpověď #29 kdy: 16. 02. 2022, 21:00:10 »
Mám necelé tri roky starý lenovo thinkpad a linux na tom bez problémov beží. Suspend to RAM používam denne a veľmi výnimočne sa mi stane, že sa nezobudí (odhadom menej než 1x mesačne). Ostatok funguje dobre (alebo som si nevšimol, že by mi malo niečo chýbať). Akurát, samozrejme, bol predávaný s licenciou MS. Stále tam mám windowsy nainštalované, aj keď naposledy som do toho bootoval keď som sťahoval inštalačky linuxu (hneď po kúpe)...