Naštvaný tým - oprávněně?

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #105 kdy: 05. 02. 2022, 11:35:06 »
...Řekl bych, že po 20 letech v IT je moje schopnost komunikace ten hlavní artikl, který zaměstnavatelům nabízím, takovou tu sebejistotu, že nezáleží na tom, koho mám za šéfa, koho za kolegu, jak firma jedná, že vše je jedno, že já mám pevné hranice, jistou sebejistotu a dokážu ty problémy vyřešit...
Nové koště dobře mete. Ale staré ví, kde je špína.
Ale někomu může vadit, když se špína vymetá.


Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #106 kdy: 05. 02. 2022, 15:45:33 »
No a pak jdeš na root nebo abclinuxu nebo podobný server a dostaneš vynadáno, že soft skills jsou hovadina.

Hele obecně v ČR je malé zaměření na byznys,
...

Zejména v UK/US se mnohem více hledí na to, aby zaměstnanec zapadl do týmu, byl důvěryhodný, uměl komunikovat a s firmou fungoval s tím, že je fajn, když je taky trošku expert.
Tak zase bych to nepřeháněl, technik má být především expert. To je základ. A vzhledem k nedostatku schopných lidí platí, že každá solidní firma si musí poradit i se svéráznými osobnostmi.

Nicméně, hodně pomáhá když má člověk ty alespoň základní schopnosti fungovat v lidské společnosti. Takže když chci někoho někam poslat, tak je důležité vědět koho, proč přesně a jak to správně udělat (a zda to má vůbec smysl). Protože, abych tak reagoval na předchozí příspěvěk, "poslat někoho do piči" dokáže i absolvent zvláštní školy.


V ČR pak znám spoustu příkladů, kdy přijmou naprosto šílené lidi, kteří si třeba v práci pomocí chemických procesů vaří vlastní čokoládu,
To zní povědomě. Dával tam hašené nebo nehašené vápno?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #107 kdy: 05. 02. 2022, 23:40:47 »
Koukal jsem se, co je to Agile a Scrum. IMHO tam co IQ lidí je vyšší než dnešní datum a jsou schopni a ochotni se domluvit, nic takového nepotřebují a tam co takoví nejsou, žádný takový managerský systém jim nepomůže.
Asi tak, u nas zavedenim iba pribudla administrativa, nic sa nezlepsilo. Najprv prisiel novy veduci, ktory nam to zaviedol, lebo ze to uz vsade maju. To bola ale este len light-forma, denne sme mavali len standup pred kanban tabulou a lepili sme na nu listocky. Po case prijal tento veduci novu vyzvu a prisiel dalsi, ktory nam to uz zaviedol vo velkom style - teraz mame namiesto jednej pravidelnej dennej porady vela dalsich pravidelnych tzv. scrum ceremonii, na vsetko je JIRA: ku kazdej malej ulohe treba zalozit hierarchiu threadov, vsetko spravne vykazovat, je mnozstvo boardov ktore treba sledovat, ... atd, pribudlo plno dodatocnej administrativy, okrem ktorej si treba samozrejme robit svoju robotiu.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #108 kdy: 07. 02. 2022, 08:25:58 »
Dělám 3 roky v jedné menší firmě jako junior fullstack dev. Po přijetí nenásledovalo žádné zaškolení, prostě jsem dostal noťas a starej se. Za ty 3 roky se na mě nabalilo tolik technologií že jsem junior snad ve 20ti z nich. Každý týden se děje něco jiného, jednou mám pracovat v Angularu, další den v Reactu, pak příjde středa a je na řadě Vue.. čtvrtek se věnuju cloudu na AWS a v pátek obhospodařuji zašlý framework v PHP. Do toho píšu testy, schvaluju pull requesty, dělám dokumentaci a komunikuji se zákazníkem. Pokud odejdu po 8mi hodinách tak jsem u ostatních za největšího debila, který se o práci nezajímá, protože oni tam zůstávají každý den o 2-3 hodiny déle a chtějí mít v daný den splněný úkol. Minulý týden jsem naštvaně odcházel přesně po pracovní době a dneska už jsem měl pohovor se šéfem že jak si to představuju odcházet když nemám splněný úkol, že se mám vžít do jeho role živnostníka kterému taky nikdo nezaplatí pokud úkol nedokončí. Pak mi vytknul že se nikam neposouvám že ostatní kluci už jsou ve všem o level dál a to prý jen díky tomu, že ve firmě sedí a pracují každý den do noci. Jenže já se neposouvám protože už je toho tolik že nestíhám a  z práce místo nějakého samostudia lezu hned do postele. Je to moje první programátorská práce tak se na to nechci vykašlat ale zároveň nevím jak tyhle věci narovnat.

Empatie je krasna vec. Od ostatnich...
Ses zivnostnik? Pokud ano tak pripadne prescasy fakturujes, pokud ne, tak neni nic spatnyho na tom jit po 8 hodinach vocasovani domu. To co po tobe chtej je jen bohapuste zdimani a nema cenu tam zustavat. Predpokladam ze penize taky nedavaj nic moc a ze si tam sel nabrat zkusenosti. Tak zkusenost si dostal a je nejvyssi cas jit se nekam neco naucit. At ti bude kdokoliv vypravet ze byt "jack of all trades" je cool a super tak ver mi, ze je to uplne stejny jako s zenskym multitaskingem. Je to povestny, vsichni to obdivujeme jak zvladaj tisic veci najednou, ale je to k hov...
Neni nic spatnyho na tom zustat po praci dele a neco dodelat etc, ale odsud pocud. Pokud po tobe chtej kazdej den jinej produkt tak nikdy nebudes mit cas se neco poradne naucit a stat se technicky seniorem a to predpokladam nechces. Utikej z tama jak nejrychleji dokazes. Najdi si neco klidne hure placeneho kde ovsem budes delat 2-3 technologie stabilne a budes se venovat primarne tomu co te bavi. Nejsi zodpovednej za podnikani svyho sefa, to je jeho problem. Neboj se ozvat a podivej se co mas napsano ve smlouve jako pracovni povinnosti.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #109 kdy: 07. 02. 2022, 09:15:12 »
Asi tak, u nas zavedenim iba pribudla administrativa, nic sa nezlepsilo. ... atd, pribudlo plno dodatocnej administrativy, okrem ktorej si treba samozrejme robit svoju robotiu.
Evidentne to u vas "zavedli", aby si nekdo udelal carku a dostal premie. Ale evidentne to co mate neni opravdovy agile.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #110 kdy: 07. 02. 2022, 12:57:41 »
Asi tak, u nas zavedenim iba pribudla administrativa, nic sa nezlepsilo. ... atd, pribudlo plno dodatocnej administrativy, okrem ktorej si treba samozrejme robit svoju robotiu.
Evidentne to u vas "zavedli", aby si nekdo udelal carku a dostal premie. Ale evidentne to co mate neni opravdovy agile.
Naopak, je to ten opravdový korporátní agile.
https://www.halfarsedagilemanifesto.org


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #111 kdy: 07. 02. 2022, 13:59:42 »
Asi tak, u nas zavedenim iba pribudla administrativa, nic sa nezlepsilo. ... atd, pribudlo plno dodatocnej administrativy, okrem ktorej si treba samozrejme robit svoju robotiu.
Evidentne to u vas "zavedli", aby si nekdo udelal carku a dostal premie. Ale evidentne to co mate neni opravdovy agile.
Tak nejak to je. Ked do managementu pridu novi ludia a zistia ze vlastne nemaju co robit, lebo po odbornej stranke sa nevyznaju v tom co sa robi, tak zavedu agile aby zvysili svoju dolezitost a aby mali cinnost ktoru mozu dlhodobo vykazovat.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #112 kdy: 07. 02. 2022, 16:10:12 »
Asi tak, u nas zavedenim iba pribudla administrativa, nic sa nezlepsilo. ... atd, pribudlo plno dodatocnej administrativy, okrem ktorej si treba samozrejme robit svoju robotiu.
Evidentne to u vas "zavedli", aby si nekdo udelal carku a dostal premie. Ale evidentne to co mate neni opravdovy agile.
Tak nejak to je. Ked do managementu pridu novi ludia a zistia ze vlastne nemaju co robit, lebo po odbornej stranke sa nevyznaju v tom co sa robi, tak zavedu agile aby zvysili svoju dolezitost a aby mali cinnost ktoru mozu dlhodobo vykazovat.
Tak v té původní nezmršené podobě jsou principy agilního vývoje rozumné. Protože to vůbec není nějaká metodika, ale jen velice obecné myšlenky. Bohužel to nepříjemně často končí až perverzním převrácením naopak. Pár stránek zpět tu Kopalson zmínil něco jako že co lidi jsou schopni a ochotni se domluvit, nic takového nepotřebují. Jenže to je přesně ta původní myšlenka - "Individuals and interactions over processes and tools".
Pak záleží spíš na tom, jestli se sledují původní vágní principy, nebo puntičkářsky buduje cargokult.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #113 kdy: 07. 02. 2022, 17:25:29 »
...No a pak jdeš na root nebo abclinuxu nebo podobný server a dostaneš vynadáno, že soft skills jsou hovadina.
Tenhle managerský newspeak mi nic neříká, tak jsem se kouknul na wikipedii co to znamená a připadá mi, že je to (samozřejmě podle pracovního zařazení dotyčného šmudly) normální požadavek na normálního zaměstnance.
Najděte deset rozdílů, když se o týpkovi řekne že je lempl, na co sáhne to zkazí a rozumná řeč s ním není nebo když se o něm řekne, že nemá soft skils.

Výňatek z klasika:
...Nástup nového šerifa bývá provázen smělými reformami, jimiž jsou smeteny zastaralé zvyklosti z éry předešlého vládce. Vypuknou svěží pokrokové novoty. Klíče od záchodu dostanou nová evidenční čísla, červené pijáky v kompozicích jsou nahrazeny modrými a školník musí prodávati párky v prvním poschodí místo v přízemí. Čímž se jará energie nového vládce vyčerpá a ústav se vrátí do původního stavu vznešené podřímlosti...

Kdysi mne šéf požádal, abych ověřil, jak se vede a archivuje dokumentace výrobků pro jaderné elektrárny. Tak jsem se zahloubal do dokumentů co se vytvořily a udržují kvůli ISO9000, hrabal jsem se v TOPkách a PPčkách, ale na nic o tom jsem tam nenarazil. Tak jsem si vzal zápisník, propisku, fotomobil, prošel jsem dílnu a vyzpovídal jsem lidi co na tom pracovali, abych se dozvěděl, jak to tam zařídili ti ze staré party ještě před plyšákem. Dal jsem tomu štábní kulturu, předložil šéfovi, čekal jsem, co se kolem toho bude dít, ale nic se nedělo.
Když šéf zahnul kramle a vyklízeli jsme jeho kancelář, narazil jsem na emajl, kde komusi psal, jestli by mu s tím nepomohl, že já jsem to udělal moc pečlivě.

Co se týká kokotiny se kterou přišel zákazník, to je normální. Bohužel bylo normální, že obchodníci to potvrdili a pokud se to týkalo elektriky, tak to skončilo u mne a "včera bylo pozdě".
Sranda musí bejt, kdyby fotra věšeli.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #114 kdy: 07. 02. 2022, 17:42:56 »
Pak záleží spíš na tom, jestli se sledují původní vágní principy, nebo puntičkářsky buduje cargokult.
Tak je to se vším, viz “design patterns” :)