Lhaní recruiterů

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #45 kdy: 10. 01. 2022, 21:08:36 »
Ak to po mne chcu, tak fajn, ale ja chcem potom za kazdu z tych cinnosti mzdu adekvatnu danej pozicii kde zapadaju tieto cinnosti, lenze to je nonsens samozrejme.

To je nonsense hlavně pro vás, protože tyhle pozice mají typicky nižší mzdu, než programátor. Takže byste dostal třeba 0.9 úvazku programátora a 0.1 úvazku admina, což by bylo méně, než 1 úvazek programátora ;)


Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #46 kdy: 10. 01. 2022, 21:10:46 »
Skutocne by ma zaujimalo ako to vnimaju ostatni to zahrnanie vyvojarov nesuvisiacov pracou s touto poziciou. Mozno je problem u mna (mozno som neschopny), ale skutocne som teraz presvedceny, ze softverovy vyvojar ma hlavne vediet programovat, navrhove vzory, best practices, vediet osetrit maximum chyb sposobom ktory dava zmysel, vyznat sa vo frameworkoch, poznat svoj jazyk do hlbky atd. Rozhodne si nemyslim, ze napr. je normalne od C++ alebo Java programatora ocakavat, ze vie databazy v zmysle ich nasadenia, odhadov kolko HW bude potreba atd. Rovnako si nemyslim, ze pre vyvojara je normalne starat sa o infrastrukturu, riesit nejake balickovanie, kontajnery atd. Ak to po mne chcu, tak fajn, ale ja chcem potom za kazdu z tych cinnosti mzdu adekvatnu danej pozicii kde zapadaju tieto cinnosti, lenze to je nonsens samozrejme.

V menších firmách to vše vývojáři musí zvládnout. To, že programátoři jsou někdy příliš odizolovaní od provozu (hardware) pak vede k tomu, že program sice běží, ale administrace je nepraktická nebo je neadekvátně hw náročný. Striktní rozdělení na adminy, programátory, a architekty je dost šílená korporátní zrůdnost podmíněná potřebou zastupitelnosti a bezpečnosti, ale občas to může být dost šílený. Viděl jsem programátory, kteří programovali podle zadání, a vůbec se nezajímali o provoz, a ani neměli žádnou zpětnou vazbu, a snad v životě jsem neviděl větší zombíky. Což se snaží trochu opravit devops. Pro mne to neznamená, že programátor dělá admina, ale znamená to, že programátor i admin sedí vedle sebe, a že programátor má živě vidí provoz aplikace, kterou programoval, a že admin alespoň tuší, co ten kód dělá, a jaké má závislosti a neadminuje blackbox.
« Poslední změna: 10. 01. 2022, 21:12:47 od Pavel Stěhule »

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #47 kdy: 10. 01. 2022, 21:36:31 »
Ve firme mame dost takovych, kteri chteji jen a jen programovat. Dost veci maji spolecnych. Spoluprace s nima je narocna. Nesveruji se jim dulezite veci. Oni profesne stagnuji. A tak dale.

Ono kdyz dotycny bude programator nejakeho simulatoru, tak si firma dobre rozmysli, jestli ho "zatezovat" nejakym deploymentem, protoze proste cas jsou penize. Ale kdyz se delaji nejake APIcka a podobne chujoviny, tak to je skoro jedno. To muze delat kazdy. Tam je naopak hrozna vyhoda umet prepinat mezi rolema a zamestnavale i zakaznici to umej ocenit.
« Poslední změna: 10. 01. 2022, 21:39:52 od tomas88 »

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #48 kdy: 10. 01. 2022, 22:03:28 »
Před několika měsíci jsem nastoupil do nový práce. Domluvil jsem se na následujícím: peníze, core hours, počet HO, .NET Core, datum nástupu. Recruiter mi lhal úplně o všem kromě datumu nástupu, ten mi vyloženě neslíbil.  Během pohovoru mi půlku věcí co řekl recruiter vyvrátili, druhou půlku slíbili a nedodrželi, takže asi tak. Po tomhle mě už nic nepřekvapí. Nebo jsem před x lety absolvoval 6 kol pohovorů, byl přijat, ale protože jsem se nemohl v daný den přijet, tak mi na poslední chvíli napsali, že mě neberou. Po tom, co jsem dal výpověď v práci :-) Prostě to je o lidech no... a o penězích.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #49 kdy: 10. 01. 2022, 22:52:44 »
Před několika měsíci jsem nastoupil do nový práce. Domluvil jsem se na následujícím: peníze, core hours, počet HO, .NET Core, datum nástupu. Recruiter mi lhal úplně o všem kromě datumu nástupu, ten mi vyloženě neslíbil.  Během pohovoru mi půlku věcí co řekl recruiter vyvrátili, druhou půlku slíbili a nedodrželi, takže asi tak. Po tomhle mě už nic nepřekvapí. Nebo jsem před x lety absolvoval 6 kol pohovorů, byl přijat, ale protože jsem se nemohl v daný den přijet, tak mi na poslední chvíli napsali, že mě neberou. Po tom, co jsem dal výpověď v práci :-) Prostě to je o lidech no... a o penězích.

Mozem vediet meno firmy kde s vami tak vy.je.bali ze vam v prvy den povedali ze vas neberu?

Myslim ze by bolo fakt na mieste zdielat taketo negativne skusenosti a zbierat si mena firiem ktore za to proste nestoja lebo su z nich fakt hovada.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #50 kdy: 10. 01. 2022, 23:51:27 »
Skutocne by ma zaujimalo ako to vnimaju ostatni to zahrnanie vyvojarov nesuvisiacov pracou s touto poziciou. Mozno je problem u mna (mozno som neschopny), ale skutocne som teraz presvedceny, ze softverovy vyvojar ma hlavne vediet programovat, navrhove vzory, best practices, vediet osetrit maximum chyb sposobom ktory dava zmysel, vyznat sa vo frameworkoch, poznat svoj jazyk do hlbky atd. Rozhodne si nemyslim, ze napr. je normalne od C++ alebo Java programatora ocakavat, ze vie databazy v zmysle ich nasadenia, odhadov kolko HW bude potreba atd. Rovnako si nemyslim, ze pre vyvojara je normalne starat sa o infrastrukturu, riesit nejake balickovanie, kontajnery atd. Ak to po mne chcu, tak fajn, ale ja chcem potom za kazdu z tych cinnosti mzdu adekvatnu danej pozicii kde zapadaju tieto cinnosti, lenze to je nonsens samozrejme.

Čistě můj pohled:
Nemá smysl hrát si na to, co je nebo není normální; co má nebo nemá smysl.
Prostě je tu nějaká poptávka, a nějaká nabídka.

Je firma, která očekává, že jako Java, nebo C++ programátor umím i databázi do hloubky? Fááájn, není problém. A umí to ta firma ocenit?

Třeba já se specializuju na legaci kód, a mé znalosti jsou dost široké. Ale taky mám určité požadavky na zákazníka (finance, pohodlí, a tak).

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #51 kdy: 11. 01. 2022, 08:08:26 »
Ak to po mne chcu, tak fajn, ale ja chcem potom za kazdu z tych cinnosti mzdu adekvatnu danej pozicii kde zapadaju tieto cinnosti, lenze to je nonsens samozrejme.

To je nonsense hlavně pro vás, protože tyhle pozice mají typicky nižší mzdu, než programátor. Takže byste dostal třeba 0.9 úvazku programátora a 0.1 úvazku admina, což by bylo méně, než 1 úvazek programátora ;)

Kdykoliv jsem byl zaměstnaný, tak jsem měl pevnou hodinovou mzdu + prémie (prémie v dobrých časech, takže si moc nevybavuju, že bych je kdy dostával - možná 2x jsem dostal 13 plat (roční bonus v GD)). Nikdy nebylo řečeno, že jako programátor bych dostával x a jako admin y. A pokud by mne firma (proti mé chuti) víc používala jako admina, tak je to primárně mínus té firmy, protože jako programátor jsem samozřejmě v roli admina méně efektivní). Já osobně jsem dostával peníze stejné.

V low cost firmách je možná trend, že se přesně vykazují minuty, a přesně činnosti. V IT jsem už od 91 roku, a když vidím něco takového, ve smlouvách, v provozu, tak je to hodně varující signál. Většinou jsou tam špatné peníze ve špatných podmínkách. Dobrý management dokáže zajistit dost peněz nebo alespoň nebuzerující podmínky. Peníze nejsou všechno, znám firmy, kde peníze (na IT nejsou hvězdný), ale máte tam pohodu, a když uděláte svoje, tak vás nikdo nebuzeruje (a také to funguje). Pořád vůči průměrnému platu, to jsou nadprůměrné peníze. Co je nejhorší, když máte malé peníze a ještě vás buzerují. Tam je nutnost co nejdřív odejít (ideálně ve zkušebce nebo po roce). To je pak opravdu o zdraví. Pod neschopným managmentem nemáte šanci si vydělat slušnější peníze, nic se nenaučíte, a ještě to oser.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #52 kdy: 11. 01. 2022, 09:24:05 »
Pod neschopným managmentem nemáte šanci si vydělat slušnější peníze, nic se nenaučíte, a ještě to oser.
Svatá pravda.