Lhaní recruiterů

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #15 kdy: 09. 01. 2022, 19:32:33 »
To, že to hromada lidí zkouší bez zkušeností nebo bez většího prechozího kontaktu s IT je správně.  V IT chybí šikovný lidi.
A taky v IT chybí lidi, co se vyznají ještě v něčem jiném než IT.


Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #16 kdy: 09. 01. 2022, 19:35:30 »
Vím, že následující názor by byl dnešní většinovou společností považován za staromodní, ale já věřím, že každý má svojí profesi a té by se měl držet. Ty dnešní maistreamové kecy, že každý může být čímkoli, stačí chtít a když ho to přestane bavit, tak začne dělat zase něco úplně jiného... Když se jedná o alespoň trochu příbuzné obory, tak nic proti, ale představa, že teď bude někdo chvíli programovat, až ho to přestane bavit tak se rekvalifikuje na lékaře, potom uvidí dokument o Černobylu, tak se přihlásí na operátora reaktoru a nakonec začne létat jako pilot letadla, protože má chuť cestovat...
Než jsem vydělal první korunu jako programátor, tak jsem se tomu oboru třeba 10 let alespoň nějak okrajově věnoval, ať už ve škole nebo volném čase a myslím, že to tak má většina.
Jenže někdo si nechá nabulíkovat, že stačí udělat nějaké kurzy v rozsahu desítek možná nižších stovek hodin a bez jakéhokoli předchozího backgroundu se tomu může plnohodnotně věnovat. Koneckonců je to práce v teple a prý dobře platí, tak proč ne.
Možná staromódní, ale pravdivý. Já to zastávám také. Bohužel taková je dnes doba, řeší se "rasismus", "80 sex. pohlaví" a další stupni věci. Na druhou stranu, ono to všichni tak reklamují, že uděláš bootcamp a je z Vás programátor. To jsou jen bludy, kecy prdy beďary. Určitě existují lidé, kteří třeba ze kolbenky mohou jít programovat a budou lepší než nekteří senioři, ale je to tak 2%.

Bohužel to, že Vám "kurzy" i školy tlačí do hlavy, jak z Vás udělají experta hned, je dnes trend. Jak jsem psal, mám pár zkušeností z firem, než jsem začal se svou firmou a vždy to byla katastrofa. Chápu, že junior nemůže znát vše, ale na druhou stranu musí umět a chápat základy. Pak si už jen rozšiřuje obzory. Ale dnešní junioři, po kurzech co mi chodí na pohovory, chtějí 80-90% mít seniora za pr**lí a mentoring vyžadují. Osobně mi přijde, že na těch kurzech je tak leda naučí copy & paste z StackOverflow, co neví najdou na netu a zkopírují, aniž by věděl co daný kus kódu dělá. Z "moderních" juniorů snad nikdo nezná ani debugger... ;-(

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #17 kdy: 09. 01. 2022, 19:38:39 »
...Pro to aby člověk mohl navrhovat formuláře v čemkoliv a zapsal je do db, na to nepotřebujete žádný extra zkušenosti a ani znalosti...
tak to je hodně odvážný nesmysl... Pak chápu, že jsou oblíbené sr**čky typu Wordpress

Ano, ono to bude fungovat, ale pokud člověk neví, co a jak, tak jak pak vypadá kvalita?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2022, 20:11:44 »
[Osobně mi přijde, že na těch kurzech je tak leda naučí copy & paste z StackOverflow, co neví najdou na netu a zkopírují, aniž by věděl co daný kus kódu dělá.
Kdyby po nich něco chtěli, tak jim tam nikdo neleze.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #19 kdy: 09. 01. 2022, 20:13:22 »
...Pro to aby člověk mohl navrhovat formuláře v čemkoliv a zapsal je do db, na to nepotřebujete žádný extra zkušenosti a ani znalosti...
tak to je hodně odvážný nesmysl... Pak chápu, že jsou oblíbené sr**čky typu Wordpress

Ano, ono to bude fungovat, ale pokud člověk neví, co a jak, tak jak pak vypadá kvalita?

Máte hromadu aplikací napsaných v Delphi, Visual Basicu, Power Buildru - a co se týče kvality, případně znalostí - motám se kolem migrací z Oraclu do Postgresu - nejednalo se o low cost soft, a viděl jsem takový zvěrstva. Tunil jsem dotazy (databázi) po lidech z předního českého korporátu. Viděl jsem design, který navrhlo HP, a chtělo se mi brečet. Každý rok proškolím kolem mezi 100-200 prográmátory napříč celým spektrem IT - startupy, malé firmy, korporát a průmysl, a co se týče znalostí - je to prostě klasický gaus. Pár procent vývojářů má špičkové znalosti, pak je tu možná čtvrtina se slušnýma znalostma, a pak masa, která netuší pořádně, co je index, co je isolation level, a čím se liší checkpoint od savepointu. Narazíte na dost vývojářů, kteří jsou netknutí vědomostmi



Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #20 kdy: 09. 01. 2022, 20:20:27 »
Vím, že následující názor by byl dnešní většinovou společností považován za staromodní, ale já věřím, že každý má svojí profesi a té by se měl držet. Ty dnešní maistreamové kecy, že každý může být čímkoli, stačí chtít a když ho to přestane bavit, tak začne dělat zase něco úplně jiného... Když se jedná o alespoň trochu příbuzné obory, tak nic proti, ale představa, že teď bude někdo chvíli programovat, až ho to přestane bavit tak se rekvalifikuje na lékaře, potom uvidí dokument o Černobylu, tak se přihlásí na operátora reaktoru a nakonec začne létat jako pilot letadla, protože má chuť cestovat...
Než jsem vydělal první korunu jako programátor, tak jsem se tomu oboru třeba 10 let alespoň nějak okrajově věnoval, ať už ve škole nebo volném čase a myslím, že to tak má většina.
Jenže někdo si nechá nabulíkovat, že stačí udělat nějaké kurzy v rozsahu desítek možná nižších stovek hodin a bez jakéhokoli předchozího backgroundu se tomu může plnohodnotně věnovat. Koneckonců je to práce v teple a prý dobře platí, tak proč ne.
Možná staromódní, ale pravdivý. Já to zastávám také. Bohužel taková je dnes doba, řeší se "rasismus", "80 sex. pohlaví" a další stupni věci. Na druhou stranu, ono to všichni tak reklamují, že uděláš bootcamp a je z Vás programátor. To jsou jen bludy, kecy prdy beďary. Určitě existují lidé, kteří třeba ze kolbenky mohou jít programovat a budou lepší než nekteří senioři, ale je to tak 2%.

Bohužel to, že Vám "kurzy" i školy tlačí do hlavy, jak z Vás udělají experta hned, je dnes trend. Jak jsem psal, mám pár zkušeností z firem, než jsem začal se svou firmou a vždy to byla katastrofa. Chápu, že junior nemůže znát vše, ale na druhou stranu musí umět a chápat základy. Pak si už jen rozšiřuje obzory. Ale dnešní junioři, po kurzech co mi chodí na pohovory, chtějí 80-90% mít seniora za pr**lí a mentoring vyžadují. Osobně mi přijde, že na těch kurzech je tak leda naučí copy & paste z StackOverflow, co neví najdou na netu a zkopírují, aniž by věděl co daný kus kódu dělá. Z "moderních" juniorů snad nikdo nezná ani debugger... ;-(

Je to marketing, který osobně nesnáším. Zase na druhou stranu, pokud je někdo chytrej, a chce, a baví ho to, tak není důvod, aby po 3 měsíčním kurzu nešel dělat do IT na nějakou začátečnickou pozici. Většina technologií je primitivních - problém je spíš rozsah a komplexita a neskutečná zabordelenost většiny projektů.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #21 kdy: 09. 01. 2022, 21:01:17 »
A taky v IT chybí lidi, co se vyznají ještě v něčem jiném než IT.

Myslíte business analytiky?  ;)

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #22 kdy: 10. 01. 2022, 08:10:48 »
Může být, ale jak člověk pozná, co je “jeho profese”, aniž by si vyzkoušel aspoň to, co ho nejvíc baví?

Jednoduše - prostě syn zdědí řemeslo svého otce. Ano, je to staromódní názor, nad kterým spousta frikulínů z "moderní" společnosti ohrne nos, ale je to systém prověřený staletími.

Vnímám vážně míněné jádro pudla a určitou příměs nadsázky...

První problém vidím v tom, že určitá vloha nebo talent se běžně dědí přinejlepším ob generaci. Málokdy je synek ve všem po tátovi. Ve šťastných případech se ten materiál vhodně navzájem doplní a proloží v čase. Nástupnictví v rodinných firmách vůbec není sranda. A když se to provede "na sílu"... bude cca každá druhá generace nešťastná.

Navíc před asi 150 lety se technickej pokrok utrhl ze řetězu, takže mnohé technické profese moc dědit nejdou. Radši nedomejšlím, jak bude trh práce vypadat pro moje vnoučata. Nemluvě o pravidelných převratech a světových válkách včetně vyvlastňování v našem prostoru ve 20.století - to k těm rodinným firmám.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #23 kdy: 10. 01. 2022, 08:48:45 »
tak "re-krůta" může být dnes každý. chápeš jo ? prostě pana manager řekně uklízečce "odteďka budeš ta rekrůta".. no a tak ona jde a začne hledat programátora i když o tom nic neví ... to máš tejný jako že umělá inteligence AI se musí dělat jen v Pythonu a v ničem jiným to nejde ... python vzniknul vlastně jako "více inteligentní" náhražka Basicu, protože Basic už bylo trapný používat ... no a tak všichni v Ai dělaj v Pythonu ale že se dá AI dělat i v C++ to už nikdo v české republice neví... tak to je ... takže oni vlastně ty rekrůty ani moc nelžou oni prostě jenom neví o co jde a tak žikaj prostě "něco" a doufaj že "někomu" na druhým konci toho drátu to začne dávat smysl ... vítej v čr v roce 2022 ...

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #24 kdy: 10. 01. 2022, 08:49:47 »
Vím, že následující názor by byl dnešní většinovou společností považován za staromodní, ale já věřím, že každý má svojí profesi a té by se měl držet. Ty dnešní maistreamové kecy, že každý může být čímkoli, stačí chtít a když ho to přestane bavit, tak začne dělat zase něco úplně jiného... Když se jedná o alespoň trochu příbuzné obory, tak nic proti, ale představa, že teď bude někdo chvíli programovat, až ho to přestane bavit tak se rekvalifikuje na lékaře, potom uvidí dokument o Černobylu, tak se přihlásí na operátora reaktoru a nakonec začne létat jako pilot letadla, protože má chuť cestovat...
Než jsem vydělal první korunu jako programátor, tak jsem se tomu oboru třeba 10 let alespoň nějak okrajově věnoval, ať už ve škole nebo volném čase a myslím, že to tak má většina.
Jenže někdo si nechá nabulíkovat, že stačí udělat nějaké kurzy v rozsahu desítek možná nižších stovek hodin a bez jakéhokoli předchozího backgroundu se tomu může plnohodnotně věnovat. Koneckonců je to práce v teple a prý dobře platí, tak proč ne.
Možná staromódní, ale pravdivý. Já to zastávám také. Bohužel taková je dnes doba, řeší se "rasismus", "80 sex. pohlaví" a další stupni věci. Na druhou stranu, ono to všichni tak reklamují, že uděláš bootcamp a je z Vás programátor. To jsou jen bludy, kecy prdy beďary. Určitě existují lidé, kteří třeba ze kolbenky mohou jít programovat a budou lepší než nekteří senioři, ale je to tak 2%.

Bohužel to, že Vám "kurzy" i školy tlačí do hlavy, jak z Vás udělají experta hned, je dnes trend. Jak jsem psal, mám pár zkušeností z firem, než jsem začal se svou firmou a vždy to byla katastrofa. Chápu, že junior nemůže znát vše, ale na druhou stranu musí umět a chápat základy. Pak si už jen rozšiřuje obzory. Ale dnešní junioři, po kurzech co mi chodí na pohovory, chtějí 80-90% mít seniora za pr**lí a mentoring vyžadují. Osobně mi přijde, že na těch kurzech je tak leda naučí copy & paste z StackOverflow, co neví najdou na netu a zkopírují, aniž by věděl co daný kus kódu dělá. Z "moderních" juniorů snad nikdo nezná ani debugger... ;-(

To je vsechno sice pravda, ale kde chcete ty lidi brat?

Vzhledem k tomu jaky je pomer nabidky a poptavky se nelze divit, ze se snizuji standardy a do IT se dostavaji nekvalifikovani a nezpusobili lide.
A kdyz nekdo dokaze vydelat na tom, ze ty lidi za 3 mesice "proskoli" a uplatni tak jen dobre pro nej.
"Programator" je spokojenej, recruiter je spokojenej....

Navic je tam pakovej efekt.
Neschopnej programator -> nekvalitni software -> vic penez ze supportu a potreba noveho sw -> vetsi poptavka

A to ze na to nadava par morousu na rootu(vcetne me) nikoho nezajima.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #25 kdy: 10. 01. 2022, 09:45:34 »
Co to ma spolecneho s tim, jak se recruitky chovaji? (sorry, ale slecen je alespon 75%).

ja nechci, aby my tykaly, aby mi lhaly, aby se dohodnuti rate menil trikrat smerem dolu.

A chci, aby kandidata zneceho nic nezacaly ingorovat. Nejdriv zkousi volat 4x denne, a po interview  proste nekomunikuje, at clovek dela co dela.


Kdy se clovek hned pri prvnim kontaktu pta penize, tak se strasne "pohorsi"
Moralni standardy kategorie dalajlamy po nas vyzaduji,a  nejlepe 5 referencnich tel. cisel, ale chova se to jako sprosta pakaz.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #26 kdy: 10. 01. 2022, 10:05:51 »
setkali jste se s recruiterkou, ktera byla na urovni?
vedela, ze je rozdil mezi javou a javascriptem atp.
tusila ceho se tyka projekt.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #27 kdy: 10. 01. 2022, 10:38:22 »
setkali jste se s recruiterkou, ktera byla na urovni?
vedela, ze je rozdil mezi javou a javascriptem atp.
tusila ceho se tyka projekt.

Takova uz by ale mela za sebou ten 3 mesicni kurz a delala programatorku....  ;D

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #28 kdy: 10. 01. 2022, 10:43:09 »
setkali jste se s recruiterkou, ktera byla na urovni?
vedela, ze je rozdil mezi javou a javascriptem atp.
tusila ceho se tyka projekt.

Zasa tu prosim neprehanajte. Ak sa firma zameriava na softverovy vyvoj tak urcite vedia aky je rozdiel medzi javou a javascriptom.

Ked ale hladate pracu vo firme ktora hlada od pekarov, automechanikov, programatorov, tlmocnikov, .... tak pravdaze tam je vysoka sanca ze nebudu vediet rozdiel medzi javou a javascriptom, pretoze pre nich znalosti o pc koncia vedomostami ako sa volaju programy (chrome, word,...) ktore denne pouzivaju.

Re:Lhaní recruiterů
« Odpověď #29 kdy: 10. 01. 2022, 11:18:58 »
Viděl jsem design, který navrhlo HP, a chtělo se mi brečet.

Podle mých zkušeností bych si tipnul, že to bylo HPE :)