Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #30 kdy: 03. 12. 2021, 17:43:30 »
Nebylo řečeno, že se jedná o každý build. Klidně mohlo jít o úvodní kompilaci. Když kompiluji kernel kvůli nějakému patchi, taky si to vezme na 8jádru, zatímco pak už jsou to sekundy. Nebo OpenJDK, to je obrovské a zkompilovat se na úvod musí celé, i když chce pak člověk jenom drobnou změnu. Takových projektů je spoustu.
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 17:45:43 od redustin »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #31 kdy: 03. 12. 2021, 18:30:25 »
ja bych strasne chtel silenou obludu od xmg, schenker s vykonem jako prase na 1/4 casu kdy potrebuju sileny vykon a pak na dalsi 3/4 casu nejakou milou ovecku co se ani nezahreje :-)

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #32 kdy: 03. 12. 2021, 18:48:18 »
Mám to chápat tak, že pracuješ na velkém projektu, si plátce DPH, ale chceš komp za 20 litrů?
PS: 20 litrů by nestačilo ani na moji židli :)

To, že na něco má ještě fakt neznamená, že za to ty peníze musí a musí chtít utratit.

To vůbec nebyla pointa... Pokud něco slouží k práci, tak se nevyplácí ani krátkodobě ani dlouhodobě na tom šetřit. Nikdy bych nešetřil na kompu, na monitoru, a na židli. Radši šetřit čas a zdraví než peníze... Ale to člověk pozná většinou až pozdě...

To je ale spíš obsese než cokoliv jiného. Co se židle týká, na té je především třeba umět správně sedět. Pokud má tedy základní parametry rozumné kancelářské židle, ale to mají i židle za pár tisíc, jakkoliv ne všechny.

A co se počítače týká, to už je vyloženě obsese zhruba toho typu, že když si mohu koupit za měsíc šedesát bochníků chleba, mám lepší životní úroveň než když si jich koupím jen patnáct. jenomže tak to není. Pokud jich jen patnáct potřebuji, fakt ničemu nepomůže dalších pětačtyřicet. A s počítači je to přesně stejné. Dělo za dvěstě tisíc mi osobně přinese přesně stejný užitek jako obyčejný počítač za dvanáct. (Do toho ale nepočítám RAM, ta bývá chronicky poloviční co je třeba.)

A proto je nesmysl paušálně tvrdit, že "pokud něco slouží k práci, tak se nevyplácí ani krátkodobě ani dlouhodobě na tom šetřit". Formulovat to lze podstatně přesněji: "k práci je potřeba koupit to, co k vykonávání té práce právě postačuje".

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #33 kdy: 03. 12. 2021, 18:52:03 »
Na druhou stranu když nepočítám ty monitory, na web skutečně bohatě stačí počítač za dvanáct tisíc. (Ověřeno z praxe; ostatně to, z čeho teď píšu jsem kupoval od firmy jako vyřazované za tři tisíce, procesor je sedm let stará i7.)
Nehledě na to, že jsou weby a weby. To že někdo dělá weby, neznamená že mu stačí nějaká šlupka za 12k, jak píšete. Je tam hodně vstupních parametrů, které ovlivňují potřebný výkon. Samozřejmě pracovat lze na čemkoliv, jen je otázkou s jakým komfortem, zda chcete třeba na kompilaci čekat 15min nebo ne ;-)

Za patnáct let své praxe v různých malých i velkých firmách jsem nepotkal webový projekt, co se kompiluje patnáct minut. Věřím, že takové jsou, jak dlouho se třeba některé javové backendové hrůzy kompilují vím (ano, SAPe, na tebe se dívám) ale výjimky neřeším. To už je ale poněkud mimo téma diskuze.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #34 kdy: 03. 12. 2021, 18:55:16 »
Klasický firemní Dell, 6 core, 32GB RAM + nějaký ten firemní spyware co si trochu výkonu vzal... Projekt v C++, vývoj v VS2019 popř. cokoliv jiného, projekt byl v cmake - kompilace někdy vytížila ten komp tak, že byl problém pohnout myší...

Pokud kompilace vytížila počítač tak, že byl problém pohnout myší, byl problém s RAM, nikoliv s výkonem. A pokud byl problém s RAM i na stroji s 32 GB RAM, je to dost úlet všeobecně.


anonacct

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #35 kdy: 03. 12. 2021, 20:48:31 »
Je super kolik se tu vyrojilo chytráků, kteří by všechno vyřešili, a nejlépe refaktorovali projekt o desítkách milionů řádků :) Kolik z Vás na něčem takovém pracovalo? Refactoring u takového projektu znamená zanést tam na 99.999% další bug a je to effort na 10 let...

Já už v té firmě nedělám a je mi to jedno. Ale tehdy jsem měl moře času, protože půl dne se kompilovalo a nějaká infrastruktura, kde by to mohlo běžet, v takovém korporátu, kde o to management nestojí, zapomeňte... Přijde mi, že polovina diskutujících tady jsou nějací teoretici, co se nikdy nesetkali s praxí :)

BTW: VS celkem běžně umí vytížit komp tak, že se ta myš opravdu nepohne, a není to RAM. Existuje trik, jak snížit prioritu compileru a pak už se to neděje. Parallel build a cmake prostě nejsou až takoví kamarádi :)

anonacct

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #36 kdy: 03. 12. 2021, 21:03:08 »
Citace
Dělo za dvěstě tisíc mi osobně přinese přesně stejný užitek jako obyčejný počítač za dvanáct

Tak pokud ten výkon nedokážeš využít, tak ti to opravdu nic nepřinese, ale moc nechápu tu tendenci poučovat ostatní o tom, že ten výkon taky nepotřebujou. Já taky nemám komp za 200 litrů, ale koupil jsem si TR, protože ten výkon dokážu využít - a kdybych potřeboval víc, tak si koupím EPYC a nebudu o tom přemýšlet.

Srovnávat to s bochníkama chleba je úplně idiotské, na to nemám moc co říct...

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #37 kdy: 03. 12. 2021, 21:16:33 »
nemyslim, ze za 200k je stejne jako za 12k, odhaduju ze se to lame nekde u 70k.
ze mezi 70k a 200k uz zas tak citlivy rozdil nebude.
podle me je fekal pod 30k, pak je normalni oblast do cca 50k a dale uz je to zas lehce linearni zlepsovani.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #38 kdy: 03. 12. 2021, 22:56:01 »
Přijde mi vtipné, jak se tu rozjela jízlivá diskuze aniž by OP specifikoval, jestli "stroj" znamená desktop nebo laptop.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #39 kdy: 04. 12. 2021, 11:17:01 »
   zdravim,

rozjela se tu diskuze, jak staci stroj za 20 tisic.
Nikomu to neberu a chapu, ze nekdo ma jine priority.

Pokud ale nekdo rika, ze vykonny stroj nepozna, tak doporucuji ozkouset.

Neni to jenom o kompilacich kodu. Staci, kdyz delate nejaky vyvoj nebo vetsi refaktoring na vetsim projektu.
Nebo opravujete testy. Nebo mergujete velke zmeny. Nebo jen resite neco hrubou silou.

Nebo nejake virtualizace, docker a pod. Do toho beh par serveru a muzete ladit a cist logy.

Do toho projekt 250k-1M radku kodu. Nebo taky 7 otevrenych workspace v IDEA.
Ze maji projekty o teto velikosti tisice nebo desetisice testu, tak to je znamo.

Idealni je si to ozkouset na vykonnejsi masine a vedle toho si dat 4 jadro notebook a 16GB RAM.
Mrknete se, co kresli htop nebo gnome-system-monitor.
Mozna, ze budete prekvapeni, jak se to chova na 4,8, 10, 32, 64, 128 threadech.
Idealne si na vykonnejsi masine povypinat CPU.
Nejake ajax volani na webovych serverech nebo databazove stroj na 10-16 jadrech a vyse, paraelizace je naprosto luxusni.

Jde to delat samozrejme i na pomalejsim stroji. Ale to si u vetsich projektu moc nevydelate.
Pokud mate vykonnejsi HW, tak muzete taky oproti jinym lidem ladit i veci s vice daty. To jsou zkusenosti a penize.
 
Do znalosti a i dalsich penez je treba se proinvestovat. Jak hardwarem, tak softwarem, tak i nejaky cas na dalsi vzdelavani.

gf




Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #40 kdy: 04. 12. 2021, 13:31:43 »
Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)

A jednou jsem pracoval i na čerstvém vzduchu. To je hádám úplně nejhorší  a půjdu do pekla :-)

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #41 kdy: 04. 12. 2021, 14:45:17 »
   zdravim,

rozjela se tu diskuze, jak staci stroj za 20 tisic.
Nikomu to neberu a chapu, ze nekdo ma jine priority.

Pokud ale nekdo rika, ze vykonny stroj nepozna, tak doporucuji ozkouset.

Neni to jenom o kompilacich kodu. Staci, kdyz delate nejaky vyvoj nebo vetsi refaktoring na vetsim projektu.
Nebo opravujete testy. Nebo mergujete velke zmeny. Nebo jen resite neco hrubou silou.

Nebo nejake virtualizace, docker a pod. Do toho beh par serveru a muzete ladit a cist logy.

Do toho projekt 250k-1M radku kodu. Nebo taky 7 otevrenych workspace v IDEA.
Ze maji projekty o teto velikosti tisice nebo desetisice testu, tak to je znamo.

Idealni je si to ozkouset na vykonnejsi masine a vedle toho si dat 4 jadro notebook a 16GB RAM.
Mrknete se, co kresli htop nebo gnome-system-monitor.
Mozna, ze budete prekvapeni, jak se to chova na 4,8, 10, 32, 64, 128 threadech.
Idealne si na vykonnejsi masine povypinat CPU.
Nejake ajax volani na webovych serverech nebo databazove stroj na 10-16 jadrech a vyse, paraelizace je naprosto luxusni.

Jde to delat samozrejme i na pomalejsim stroji. Ale to si u vetsich projektu moc nevydelate.
Pokud mate vykonnejsi HW, tak muzete taky oproti jinym lidem ladit i veci s vice daty. To jsou zkusenosti a penize.
 
Do znalosti a i dalsich penez je treba se proinvestovat. Jak hardwarem, tak softwarem, tak i nejaky cas na dalsi vzdelavani.

gf
v podstatě přesně o tom jsem mluvil... Těch faktorů je hromada a záleží co a jako tazatel dělá. Programovat jde na čemkoliv, pamatuji si, že jednou jsem nouzově musel programovat na tabletu ve Vimu (noťas jsem měl na hotelu 40km daleko a byl to mega průser... ;D).

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #42 kdy: 04. 12. 2021, 14:47:23 »
   zdravim,

rozjela se tu diskuze, jak staci stroj za 20 tisic.
Nikomu to neberu a chapu, ze nekdo ma jine priority.

Pokud ale nekdo rika, ze vykonny stroj nepozna, tak doporucuji ozkouset.

Neni to jenom o kompilacich kodu. Staci, kdyz delate nejaky vyvoj nebo vetsi refaktoring na vetsim projektu.
Nebo opravujete testy. Nebo mergujete velke zmeny. Nebo jen resite neco hrubou silou.

Nebo nejake virtualizace, docker a pod. Do toho beh par serveru a muzete ladit a cist logy.

Do toho projekt 250k-1M radku kodu. Nebo taky 7 otevrenych workspace v IDEA.
Ze maji projekty o teto velikosti tisice nebo desetisice testu, tak to je znamo.

Idealni je si to ozkouset na vykonnejsi masine a vedle toho si dat 4 jadro notebook a 16GB RAM.
Mrknete se, co kresli htop nebo gnome-system-monitor.
Mozna, ze budete prekvapeni, jak se to chova na 4,8, 10, 32, 64, 128 threadech.
Idealne si na vykonnejsi masine povypinat CPU.
Nejake ajax volani na webovych serverech nebo databazove stroj na 10-16 jadrech a vyse, paraelizace je naprosto luxusni.

Jde to delat samozrejme i na pomalejsim stroji. Ale to si u vetsich projektu moc nevydelate.
Pokud mate vykonnejsi HW, tak muzete taky oproti jinym lidem ladit i veci s vice daty. To jsou zkusenosti a penize.
 
Do znalosti a i dalsich penez je treba se proinvestovat. Jak hardwarem, tak softwarem, tak i nejaky cas na dalsi vzdelavani.

gf

U notebooku toho moc nepoznáte, protože za chvíli to kvůli chlazení pojede mnohem pomaleji ....

Jinak k původní otázce:

HP Probook U4700, dát do toho 32gb ram a disk přehazovat s desktopem, kde je lepsi cpu a víc ram.
HP (aspoň v mém případě) dává do Probooku ram jen do jednoho slotu, takže se dá rozšířit. Dávají tam Samsung 2xR 3200Mhz 16gb modul. Na Amazonu jsem pak přikoupil ještě jednu stejnou ramku.

HP Probook má otřesnou klávesnici oproti starým Thinkpadům, ale když to používám jen velmi málo, tak to zas tak moc nevadí. Jinak jsem s notebookem spokojený. Po všech úpravách to stálo cca 20k bez DPH plus ten desktop :).

Většinou jsem na jednom místě, tak používám desktop. Občas ale musím být mobilní, tak to řeším takto. Thinkpad W530 byl lepší v tom, že se disk se dal vyndat jednodušeji.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #43 kdy: 04. 12. 2021, 14:47:49 »
Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)

A jednou jsem pracoval i na čerstvém vzduchu. To je hádám úplně nejhorší  a půjdu do pekla :-)

měl by jste se stydět... :D Ale sejdeme se v pekle, já programuji běžně na terase, někdy v kavárnách, dokonce i na dovolené na pláži. A desktop se s sebou opravdu tahat nechce  ;D

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #44 kdy: 04. 12. 2021, 14:52:07 »
...HP Probook U4700, dát do toho 32gb ram a disk přehazovat s desktopem, kde je lepsi cpu a víc ram...

To jako fakt, myslíte to vážně? To se pravdu vyplatí, koupit si noťas i desktop a přehazoval disky? Tomu vážně nerozumím. I cenově musí být lepší koupit jednu věc než dvě, ne?