Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #15 kdy: 03. 12. 2021, 09:13:55 »
Notebook má výhodu, že se dá pracovat z postele, venku nebo v kavárně, ale nevýhodu 1 displej s malou velikostí. Velikost jde trochu kompenzovat větším rozlišením, ale displej s 4k stojí nesmysl, protože součástí je vždy zbytečná dedikovaná grafika (5 let zpět ale notebooky bez dedikované grafiky dělal asus s core i7 a se super výdrží na baterku).

Jinak spíš doporučuji mít projekt na VPS (může to být firemní server nebo normální pc s hodně ram). Dělám to tak u několika projektů a nemůžu si to vynachválit. Můžete se na to napojovat z jiných PC, jednodušší zálohy celého systému a čistá instalace pro každý projekt, kdy vám 1 update/instalace nerozjebe vše ostatní.
 


Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #16 kdy: 03. 12. 2021, 10:32:48 »
Mám to chápat tak, že pracuješ na velkém projektu, si plátce DPH, ale chceš komp za 20 litrů?
PS: 20 litrů by nestačilo ani na moji židli :)

To, že na něco má ještě fakt neznamená, že za to ty peníze musí a musí chtít utratit.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2021, 10:37:34 »
Musí to být NB ? Já si vývoj na NB umím představit jen s externím monitorem, myší a klávesnicí. Výhoda NB je akorát v záložním napájení, které lze řešit UPS. Nevýhoda je výkon CPU limitovaný chlazením. Pokud jde o vývoj webu a VS je akorát editor, tak OK.

Zrovna na vývoj webu se nehodí velký monitor jeden, ale spíš rovnou dva. Jediné, co tam není tolik potřeba je ten výkon. Na druhou stranu když nepočítám ty monitory, na web skutečně bohatě stačí počítač za dvanáct tisíc. (Ověřeno z praxe; ostatně to, z čeho teď píšu jsem kupoval od firmy jako vyřazované za tři tisíce, procesor je sedm let stará i7.)

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2021, 11:09:16 »
kdyz pominu moznost koupit notas, ktery ma vyhodu prenositelnosti, v praci fasujeme notasy dell za 40k s dph,
vyvijet se na tom da, ale dokazu si predstavit lepsi masinu na vyvoj.

dalsi moznost je repasovana workstation, treba s xeonem a dostatkem pameti, pro vyvoj neni treba zadna extra grafika,
pokud se teda nejedna o vyvoj pro gpu (cuda, opencl), pro visualko je hlavni procesor a ramka.
Není to XPS 13? V jedné práci jsem ho fasoval a je to pro vývojáře asi nejhorší volba. Prakticky jakýkoliv výrobce prodává pro vývojáře mnohem vhodnější notebooky a za nižší cenu. Hlavně HP i Lenovo v mnoha modelech na rozdíl od Dellu pořád podporují přidání RAM a mají mnohem lepší nabídku portů. Taky Dell z nějakého podivného důvodu ignoruje procesory AMD, které z hlediska výkonu nemají poslední roky v x86 notebookách moc konkurenci.
Mám notebook https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-vostro-14-5415-hhtpp , evidentne je to notebook DELL s procesorom AMD, kupoval som ho hlavne preto, lebo má 2 sloty na RAM, hneď som si ju doplnil na 24GB, čo je aj podporovaný upgrade priamo na stránke DELL.
Notebook mám na všeobecné použitie, na vývoj mám desktop.

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2021, 11:46:47 »
Zrovna na vývoj webu se nehodí velký monitor jeden, ale spíš rovnou dva. Jediné, co tam není tolik potřeba je ten výkon. Na druhou stranu když nepočítám ty monitory, na web skutečně bohatě stačí počítač za dvanáct tisíc. (Ověřeno z praxe; ostatně to, z čeho teď píšu jsem kupoval od firmy jako vyřazované za tři tisíce, procesor je sedm let stará i7.)
No toto jsou ovšem jen subjektivní nárory... Vám vyhovuje více monitorů zřejmě, někomu ne. Nehledě na to, že jsou weby a weby. To že někdo dělá weby, neznamená že mu stačí nějaká šlupka za 12k, jak píšete. Je tam hodně vstupních parametrů, které ovlivňují potřebný výkon. Samozřejmě pracovat lze na čemkoliv, jen je otázkou s jakým komfortem, zda chcete třeba na kompilaci čekat 15min nebo ne ;-)

K otázce tazatele, do 20k to moc reálně nevidím, ale nevím co děláte, co potřebujete. VS je obecně žrout (a osobně nevím proč ten sh**t je ochoten někdo používat) a předpokládám, že jste na Win platformě, takže bych nedával malou RAM ani disk, ale nevím jak to teď s Win je, sám za sebe preferuji na vývoj MacBook a myslím si, že Win, je dobré tak maximálně na hry a viry :-D


Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #20 kdy: 03. 12. 2021, 12:01:39 »
Taky Dell z nějakého podivného důvodu ignoruje procesory AMD, které z hlediska výkonu nemají poslední roky v x86 notebookách moc konkurenci.
Primo v Dellu nam na poptavku po necem s Ryzen Pro rekli, ze jsou tam otazniky stran dostupnosti/vyrobnich kapacit (vyrabi si sam vs zavisi na externich firmach) + "celkova odladenost platformy" (Intel ma svuj procik, chipset, Wi-Fi, LAN, vs AMD procik, MediaTek Wi-Fi, Realtek LAN) + poptavka ze strany zakazniku (mnozi business zakaznici jsou konzervativni, certifikace, ....).
Meli jsme na test Latitudy s i5/i7 gen11 (coby vlajkova lod pro business segment) a Vostra s Ryzenem 5 a 7 (obcas nekdo AMD poptava, tak jim dame zatim takovouhle moznost v nizsim segmentu, ale je to vlastne jen takovy pokus).

Bohuzel, Vostra coby "nizsi segment" proti Latitudum byly trochu osekane. Na prociku se mi nepodarilo v testech dostat na ocekavany vykon z internetovych testu (zrejme mely trochu zkrouhle TDP), SSDcka byly oproti Latitudum s polovicnim vykonem a pameti byl osazen vzdy jen jeden kus; Ryzeny pritom maji z dualchannelu nejaky vykon navic).

Je to trosku skoda, mohli AMDcku doprat trosku vic lasky. U Lenova pro zmenu letos nemeli v nabidce ThinkPady s vykonnym Intelem (rada H), meli pouze low-power radu U. Zato meli hezky odladeny ThinkPad P14s s Ryzenem - az neuveritelne tichy, chladny a pri solidnim vykonu.

Zaverem podotknu, ze v nasich testech s nastroji v praci jsme dosli k tomu, ze na neco je lepsi AMD (komprese videa, rozbalovani, nektere multithread scenare), na neco zas Intel (render, komprese 7zipem, singlethread aplikace).
Samo, dalsi vec je grafika, tahle nova Intel Xe neni marna a integrovanou grafiku v Ryzenu 5 doslova prevalcovala.


Takze jedna vec je samotny procik, druha vec je to, kolik snahy vyrobce venuje odladeni vykonu notebooku jako celku, co do chlazeni, pameti (single/dualchannel) a nastaveni TDP limitu.

anonacct

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #21 kdy: 03. 12. 2021, 14:12:17 »
Mám to chápat tak, že pracuješ na velkém projektu, si plátce DPH, ale chceš komp za 20 litrů?
PS: 20 litrů by nestačilo ani na moji židli :)

To, že na něco má ještě fakt neznamená, že za to ty peníze musí a musí chtít utratit.

To vůbec nebyla pointa... Pokud něco slouží k práci, tak se nevyplácí ani krátkodobě ani dlouhodobě na tom šetřit. Nikdy bych nešetřil na kompu, na monitoru, a na židli. Radši šetřit čas a zdraví než peníze... Ale to člověk pozná většinou až pozdě...

Don.J

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #22 kdy: 03. 12. 2021, 14:29:21 »
Můžu mít skromný dotaz, vlastně několik... Kolik z vás, co jste se tu tak hezky uspokojili a pohonili si ego, vyvíjí na Woknech v plnotučném VS 2019/2022? To stále kompilujete celý projekt/solution dokola?

Pro tazatele: i5/R5 nebo vyšší a ideálně z poslední generace, aspoň 16GB Ram není k zahození a rychlé SSD NVMe. Vyšší konfigurace už moc nepoznáš rozdíl. Pokud se ti to povede sehnat v alespoň částečně kovovém těle, budeš na tom dobře. Např. v nějakém HP ProBooku, které vycházejí docela dobře.

PS: Dellu bych se v téhle cenovce opravdu obloukem vyhnul, jsou to hrozný plastový šidítka, nevím, jestli mám vždycky smůlu, ale když jsem se odvážil je začít kupovat, tak každý druhý byl po nějaké době reklamovaný a rozhodně to nedopadlo NBD on-site...
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 14:31:00 od Don.J »

anonacct

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #23 kdy: 03. 12. 2021, 15:05:44 »
Proč by to mělo být o honění ega?

Já třeba pracoval na projektu, který byl tak velký, že kompilace na firemním laptopu trvala skoro 3 hodiny. Zkus si u toho sedět a ještě při tom něco dělat... každý laptop co jsem měl byl fén a na workstation prostě nemá. K práci chci tichý komp co má výkon a dostatek paměti aby i při vysoké zátěži člověk mohl dál psát kód popř. dělat code review, atd... Prostě nechápu proč by někdo chtěl ušetřit 10-20k zrovna na kompu, když slouží k práci a vydělává peníze.

Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)


Don.J

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #25 kdy: 03. 12. 2021, 15:22:14 »
Proč by to mělo být o honění ega?

Já třeba pracoval na projektu, který byl tak velký, že kompilace na firemním laptopu trvala skoro 3 hodiny. Zkus si u toho sedět a ještě při tom něco dělat... každý laptop co jsem měl byl fén a na workstation prostě nemá. K práci chci tichý komp co má výkon a dostatek paměti aby i při vysoké zátěži člověk mohl dál psát kód popř. dělat code review, atd... Prostě nechápu proč by někdo chtěl ušetřit 10-20k zrovna na kompu, když slouží k práci a vydělává peníze.

Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)

A v čem to bylo VS? Nebo nějaký JetBrain bo jak se to jmenuje... Nemám křišťálovou kouli abych viděl ten tvůj velký projekt... trochu řto rozveď ...

Don.J

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #26 kdy: 03. 12. 2021, 15:28:59 »
...
A kdy to bylo? Jaké měl parametry ten tvůj firemní lapťop?

anonacct

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #27 kdy: 03. 12. 2021, 15:58:03 »
Klasický firemní Dell, 6 core, 32GB RAM + nějaký ten firemní spyware co si trochu výkonu vzal... Projekt v C++, vývoj v VS2019 popř. cokoliv jiného, projekt byl v cmake - kompilace někdy vytížila ten komp tak, že byl problém pohnout myší...

Už to je pár let zpět, dnes by člověk vyfasoval určitě nějaký 8 core Dell co v zimě ještě víc zahřeje :)

Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #28 kdy: 03. 12. 2021, 16:35:57 »
Proč by to mělo být o honění ega?

Já třeba pracoval na projektu, který byl tak velký, že kompilace na firemním laptopu trvala skoro 3 hodiny. Zkus si u toho sedět a ještě při tom něco dělat... každý laptop co jsem měl byl fén a na workstation prostě nemá. K práci chci tichý komp co má výkon a dostatek paměti aby i při vysoké zátěži člověk mohl dál psát kód popř. dělat code review, atd... Prostě nechápu proč by někdo chtěl ušetřit 10-20k zrovna na kompu, když slouží k práci a vydělává peníze.

Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)

Takovéhle náročné buildy se snad normálně nedělají na počítači, který používáš na běžnou vývojářskou práci. To je vyloženě uživatelský antipattern.


Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« Odpověď #29 kdy: 03. 12. 2021, 17:12:30 »
Proč by to mělo být o honění ega?

Já třeba pracoval na projektu, který byl tak velký, že kompilace na firemním laptopu trvala skoro 3 hodiny. Zkus si u toho sedět a ještě při tom něco dělat... každý laptop co jsem měl byl fén a na workstation prostě nemá. K práci chci tichý komp co má výkon a dostatek paměti aby i při vysoké zátěži člověk mohl dál psát kód popř. dělat code review, atd... Prostě nechápu proč by někdo chtěl ušetřit 10-20k zrovna na kompu, když slouží k práci a vydělává peníze.

Já bych třeba vůbec neposlouchal lidi, co si berou notebook do postele, sorry :)

Takovéhle náročné buildy se snad normálně nedělají na počítači, který používáš na běžnou vývojářskou práci. To je vyloženě uživatelský antipattern.

Takovéhle předlouhé buildy jednoho projektu obecně zavánějí antipatternem. Rozsekat na malé části. Až mikročásti (mikroservisy).  Problém s dlouhou kompilací a obludně velkým projektem zmizí. Nastanou jiné problémy a důstojné výzvy, ale bude to svěží změna.