Praxe vs. vysoká škola (síťař)

Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« kdy: 25. 11. 2021, 17:13:58 »
Zdravím!
Právě chodím do 4. ročníku střední školy a rozhoduji se, zda mám, nebo nemám, jít na vysokou školu.
Plánuji dělat kariéru jako síťař, popřípadě bezpečák, již mám CCNA, do konce školního roku plánuji CCNP a později CCIE a OSCP.
Má pro tuto cestu smysl jít na vysokou školu, respektive, je lepší strávit 5 let studiem, nebo získáváním praxí?
Zatím se spíše přikláním k praxi a certifikacím nad vysokou školou, plus mě nijak zvlášť nebaví matematika, pouze to tak nějak udržuji na 3.
Vím, že podobných dotazů tu již bylo a bude hafo, spoustu jsem jich četl, ale stejně se zeptám na váš názor/zkušenost.
Moc díky za reakce.
« Poslední změna: 25. 11. 2021, 18:08:17 od Petr Krčmář »


PanVP

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2021, 17:22:14 »
Chybějící VŠ tě bude brutálně brzdit platově i na pozicích, kam tě vezmou.
Nedělal bych IT školu, stačí cokoliv, kde ti dají titul.
Měl by stačit titul .Bc

VŠ SI UDĚLEJ!

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2021, 17:46:18 »
Citace
je lepší strávit 5 let studiem, nebo získáváním praxí?
Úplně nejlepší je studovat a přitom získávat praxi.
VŠ nejsou jen znalosti ale také důkaz ochoty překonávat překážky. Třeba právě tu matematiku. Některý zaměstnavatel to ocení, jiný potřebuje "cvičenou opičku", které na školeních vysvětlili, co má zmáčknout a co ne :-)
« Poslední změna: 25. 11. 2021, 17:48:13 od Lukas1500 »

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2021, 18:03:34 »
Jestli netouzis po praci ve statni sprave, tak te chybejici diplom brzdit nebude.
Jenze VS je hlavne o kontaktech. Malokde narazis na stovky stejne starych lidi z oboru, se kterymi budes travit hromady casu.

PanVP

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2021, 18:23:51 »
Jestli netouzis po praci ve statni sprave, tak te chybejici diplom brzdit nebude.

Nejde jen o státní správu, ale i o banky a korporace, tím spíš zahraniční.
A přiznejme si, dělat stejnou práci v ČR za 60 čistá ruka nebo 120 pro zahraniční korporát z ČR....je velký rozdíl.


Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2021, 18:35:18 »
Já mám tedy kolem sebe lidi bez VŠ a ti nemají problém si v našem oboru přijít i na 200k...

Jedinec bude mít kvůli své sociální bublině vždy zkreslený pohled na věc.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2021, 00:35:23 »
Není špatné, tu vejšku aspoň zkusit. A to nejlíp takovou, která bude mířit cca směrem, který Vás zajímá. Mě se třeba na ekně líbilo, že je tam spousta IT kurzů, kde se člověk dozvěděl dost po lopatě a prakticky základy spousty užitečných věcí - vnitřnosti operačních systémů, relační databáze, základy centralizované správy klientských OS v síti, základy UNIXovin, základ formální logiky taky nebyl špatnej... samozřejmě nějaké základní kurzy programování, ale taky třeba základy datového/funkčního/procesního modelování, něco o metodikách vývoje softwaru, s odpuštěním i maličko managerský nadhled... v oblasti kancelářského IT poskytne VŠE ajeťákovi zároveň taky pohled na "byznysovou" stránku barikády. Inženýrský přístup k řešení složitějších problémů. (Opakovaně se mi v práci vybavuje primitivní poučka "teorie hromadné obsluhy". Kde se tohle bralo... nejaká algoritmizace, nebo možná systémová analýza?) Dohromady je to takový nadhled, který člověk "na vlastní pěst" těžko získá. Hezky přehledně, ze široka, strukturovaně, nezatíženo pohledem konkrétního výrobce... V mnoha směrech kickstart - ušetří to člověku pracné zkoumání některých slepých uliček.

Prakticky nejpřínosnější a nejzajímavější "počítačové" kurzy měly překvapivě nízké požadavky k získání zápočtu. Nepřímá úměra :-) A bývaly dobře vyvážené v tom smyslu, že se vzalo to nejdůležitější, člověk si to průřezově osahal v rámci časových možností, lektoři se nezamotávali do jednotlivostí... V tomto smyslu hloupé je, že ty zajímavější kurzy se vyskytují ke konci bakaláře nebo spíš až na magisterském stupni - a aby se tam člověk dostal = aby ho nevyhodili, musí překousnout věci jako právo, ekonomii, účetnictví (plus pár vyložených obskurností).  A třeba pro mě byly dva semestry úvodní matiky vítané zpestření, ale asi jak pro koho.

Komerční kurzy na správcování konkrétních prostředí velkých výrobců (Cisco, Microsoft) jsou jistě vydatné a pro praktické upatnění užitečné, ale řekl bych dost úzce zaměřené. Budete vědět, jak se to dělá na Ciscu, jak se to dělá pod Windowsama - ale bez vejšky Vám bude třeba chybět rozhled, že to jde i jinak, že dnešní stav oboru má nějaké historické kořeny a předchozí vývoj, že je fůra jiných zajímavých věcí než referenční příručka IOSu, že složitější systémy lze integrovat z více technologických vrstev od různých vendorů...

Ve finále asi jde taky o osobní preference. Jak moc je člověk zvědavej. Někomu třeba vyhovuje, chytit se jednoho kopyta a toho se držet.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2021, 06:17:26 »
Plánuji dělat kariéru jako síťař, popřípadě bezpečák, již mám CCNA, do konce školního roku plánuji CCNP a později CCIE a OSCP.
A už jsi někde pracoval jako brigáda/parttime při škole? Jestli ne, tak hybaj!

Jinak já na VŠ šel a jsem za to rád, ale je mi jasné že někomu to vyhovovat nemusí. A já jsem taky nebyl rozhodnutý, co chci dál dělat. Většinou lidem doporučuju to zkusit, ale u tebe bych to asi doporučoval méně důrazně.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2021, 11:10:33 »
Strasne zalezi, jestli chces zustat v CR nebo zkusit praci v zahranici.

Jsem sitar bez vysky, s CCNP a specializaci na automatizaci (python, ansible), 2 roky zpatky jsem si hledal novou praci (v te dobe 7 let praxe), poslal jsem CV na 7 firem a dostal jsem 7 nabidek. Nejnizsi platova nabidka 85k, nejvyssi 115k (vse praha).

Jasne, vyska ti rozsiri obzory, udelas si nejaky socialni okruh, muzes narazit i na dobrou vysku se zajimavymi projekty. Ale praxe jako takova je za me v sitarine mnohem vice cennejsi. Nikoho nezajimalo, ze nemam vysku, sitaru je momentalne (v praze) obrovsky nedostatek. Budou jednotky firem, ktere te bez vysky nevemou (statni sprava, nejake banky), ale bude jich minimum.

Pokud ovsem premyslis nad praci v zahranici, vysku si urcite udelej. Je uplne jedno jakou, v zahranici ceske vysky nikdo nezna, dulezite je, aby si v nazvu oboru mel nejake IT slovicka. Bez vysky te v zahranici (respektive na zapade) odfiltruje 90% firem aniz by se podivali jake mas zkusenosti. 

Okabe

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2021, 12:05:59 »
Mas jeste horky certifikat CCNA v ruce, realne zkusenosti 0,0 nic a uz uz drziz v ruce CCIE. Tak se zase trochu prober do reality ok. Site fakt nejsou nejsou jen Cisco certifikace. Ze se nechces zdrzovat a ucit "zbytecne" veci na VS, ktere nepotrebujes? Blbost. Vsechno je to propojene. Matematika, programovani, elektro, vsechno to vsitich mas , ale ty to nevidis..

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2021, 15:47:13 »
Chybějící VŠ tě bude brutálně brzdit platově i na pozicích, kam tě vezmou.

Jak jste na to přišel? Za asi dvanáct let mé praxe v IT VŠ nezajímala nikdy naprosto nikoho. Pravda, nepracoval jsem ve státní správě (a ani to neplánuji) a ani na vysoké škole, to jsou snad jediná místa, kde to někoho v mé části toho oboru reálně zajímá.

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #11 kdy: 26. 11. 2021, 15:48:04 »
Citace
je lepší strávit 5 let studiem, nebo získáváním praxí?
Úplně nejlepší je studovat a přitom získávat praxi.
VŠ nejsou jen znalosti ale také důkaz ochoty překonávat překážky. Třeba právě tu matematiku. Některý zaměstnavatel to ocení, jiný potřebuje "cvičenou opičku", které na školeních vysvětlili, co má zmáčknout a co ne :-)

Z mé zkušenosti plyne, že většinu zaměstnavatelů zajímá jen praxe.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #12 kdy: 26. 11. 2021, 15:50:54 »
Strasne zalezi, jestli chces zustat v CR nebo zkusit praci v zahranici.

[...]

Pokud ovsem premyslis nad praci v zahranici, vysku si urcite udelej. Je uplne jedno jakou, v zahranici ceske vysky nikdo nezna, dulezite je, aby si v nazvu oboru mel nejake IT slovicka. Bez vysky te v zahranici (respektive na zapade) odfiltruje 90% firem aniz by se podivali jake mas zkusenosti.

Upřímně, na to stačí prostě jen napsat, že jste se účastnil. Nikdo neřeší jak dlouho a už vůbec nikdo neřeší jestli reálně máte i diplom. Taky zkušenost z praxe. A podstatně více je zajímá jestli se jednoduše domluvíte a budou vám rozumět.

Re:Praxe vs Vysoká škola (Síťař)
« Odpověď #13 kdy: 26. 11. 2021, 15:52:09 »
Jestli netouzis po praci ve statni sprave, tak te chybejici diplom brzdit nebude.

Nejde jen o státní správu, ale i o banky a korporace, tím spíš zahraniční.
A přiznejme si, dělat stejnou práci v ČR za 60 čistá ruka nebo 120 pro zahraniční korporát z ČR....je velký rozdíl.

Zrovna v ČR je to srdečně jedno i těm korporátům. I ty zajímá především praxe. Pokud nemá zrovna ambici být manažerem. Ano, bez VŠ a bez praxe to dobré není. To souhlasím.

Tom5

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #14 kdy: 01. 12. 2021, 10:34:00 »
Nikoho nezajimalo, ze nemam vysku, sitaru je momentalne (v praze) obrovsky nedostatek.

Aneb jak někdo poznamenal „IT v ČR je totálně v háji. Už se berou i hovada.“

Podle mne, na drtivou většinu pozic v ČR stačí lopaty. Tj. intenzivní kurz max. 6 měsíců. - podtrhuji „max.“. Bez ohledu na to, jak jsou ty pozice ohodnocené.

Příkladem stavu jsou studenti FTVS, kteří po právě uvedených 6 měsících nastupují plnohodnotně na pozice frontendistů nebo síťařů. Možná to není náhoda, protože co mám zpětnou vazbu, tak právě absolventi FTVS mají často pověst dříčů, kteří dodržují plán. Na rozdíl od pověstných flákačů a vychcánků IT samouků.