SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie

Dobrý den,
mám prosbu, hledám někoho, kdo v současné době navštěvuje Střední průmyslovou školu Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie a byl by ochoten napsat mi své zkušenosti s touto školou, tj. klady i zápory (třeba i na e-mail). Syn je v 9. třídě a na tuto školu by si rád podal přihlášku. Byla jsem s ním na dni otevřených dveří, ale bohužel tam nebyla téměř žádná příležitost pohovořit si se studenty samotnými.
Děkuji Míša


Okabe

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2021, 10:00:08 »
Podle referenci je skola vhodna predevsim pro zajemce o elektro, nebo prumyslove ICT. Klasicka informatika je az na druhe koleji. Nejedna se o primarni zamereni skoly a tomu odpovida vyuka. Studijni plan:

https://www.skolakrizik.cz/download/studijni-obory/sps_studijni_trajektorie_IT.pdf

Obsahuje v beznem, ne-prumysovem IT nepouzitelne vetve(CAD, elektortechnicka mereni, elektronika, automatizace). Neni IT, jako IT. Pokud ma syn zajem pouze o informatiku pravdepodobne nebude uplne stastny.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #2 kdy: 21. 11. 2021, 10:19:25 »
Byla jsem s ním na dni otevřených dveří, ale bohužel tam nebyla téměř žádná příležitost pohovořit si se studenty samotnými
Si odchyťte nějaké studenty odpoledne po konci vyučování před školou, ne? :) (ale teda rychle než školy zase zavřou kvůli vlně D)
« Poslední změna: 21. 11. 2021, 10:21:13 od _Jenda »

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #3 kdy: 21. 11. 2021, 14:23:46 »
hm podle učebních plánů je dokonce i obor ICT zaměřený spíše na hardware a elektro ..
https://www.skolakrizik.cz/index.php/informacni-technologie/

jde o to co by prcek chtěl dělat ? programovat WEBový stránky v HTML5+CSS3/Javě/ASP/PHP ? dělat embedded programátora v C/C++ pod linux ?  nebo spíše programování PLC automatů ? nebo databázového programátora v SQL MS/postgre/SQLite nebo SAP/Oracle ??? je toho hodně ..

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2021, 14:26:13 »
seznam všech středních škol v praze
https://www.stredniskoly.cz/seznam-skol/praha/


Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #5 kdy: 22. 11. 2021, 10:46:31 »
Dobrý den,

doporučuji https://www.spsejecna.cz/ kterou jsem vystudoval. Studenti, kteří tuto školu vystudují se berou téměř automaticky na pohovor kvůli jménu školy.

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2021, 10:54:09 »
hm podle učebních plánů je dokonce i obor ICT zaměřený spíše na hardware a elektro ..
https://www.skolakrizik.cz/index.php/informacni-technologie/

Další škola-dinosaur.
Sám jsem před lety z průmyslové automatizace maturoval. Je to krásná nadčasová teorie, bohužel téměř nevyužitelná v praxi. Současná automatizace je zejména o automatizaci business procesů, tzn. aby bylo méně manuální kancelářské práce.

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2021, 11:36:57 »
Podle referenci je skola vhodna predevsim pro zajemce o elektro, nebo prumyslove ICT. Klasicka informatika je az na druhe koleji. [...]

Nerad bych se patlal ve slovíčkách, ale klasickou informatiku můžete studovat možná tak v Praze na FF UK. Tu téměř určitě nemyslíte.

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #8 kdy: 23. 11. 2021, 03:24:57 »
Dobrý den,

všem moc děkuji za reakce. Na této škole jde o IT zaměřenou na elektrotechniku. O tom víme. Vlastně ten výběr byl záměrný, protože syn kromě IT např. rád létá s drony a vylepšuje RC auta. O oboru automatizace na Ječné víme, mě by se líbil, ale na tomto oboru je těch elektrotechnických předmětů více a syn chce i IT.
Děkuji M.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #9 kdy: 23. 11. 2021, 08:18:59 »
Podle referenci je skola vhodna predevsim pro zajemce o elektro, nebo prumyslove ICT. Klasicka informatika je az na druhe koleji. [...]
Nerad bych se patlal ve slovíčkách, ale klasickou informatiku můžete studovat možná tak v Praze na FF UK. Tu téměř určitě nemyslíte.
Na FF je kde co včetně dost brutální matematiky. Jaká katedra má nabízet “klasickou informatiku”?

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #10 kdy: 23. 11. 2021, 09:59:59 »
Nerad bych se patlal ve slovíčkách, ale klasickou informatiku můžete studovat možná tak v Praze na FF UK. Tu téměř určitě nemyslíte.
Na FF je kde co včetně dost brutální matematiky. Jaká katedra má nabízet “klasickou informatiku”?

Jako samostatný obor nikde. Ale spadá to pod obor "Informační studia a knihovnictví". Klasická informatika je věda o informacích, nemá s IT ani s Computer Science celkem nic přímo společného.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #11 kdy: 23. 11. 2021, 10:55:18 »
Nerad bych se patlal ve slovíčkách, ale klasickou informatiku můžete studovat možná tak v Praze na FF UK. Tu téměř určitě nemyslíte.
Na FF je kde co včetně dost brutální matematiky. Jaká katedra má nabízet “klasickou informatiku”?
Jako samostatný obor nikde. Ale spadá to pod obor "Informační studia a knihovnictví". Klasická informatika je věda o informacích, nemá s IT ani s Computer Science celkem nic přímo společného.
To není pravda, v češtině je synonymem CS. V angličtině záleží na kontextu: https://en.wikipedia.org/wiki/Informatics

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #12 kdy: 23. 11. 2021, 11:17:28 »
Na FF je kde co včetně dost brutální matematiky. Jaká katedra má nabízet “klasickou informatiku”?
Jako samostatný obor nikde. Ale spadá to pod obor "Informační studia a knihovnictví". Klasická informatika je věda o informacích, nemá s IT ani s Computer Science celkem nic přímo společného.
To není pravda, v češtině je synonymem CS. V angličtině záleží na kontextu: https://en.wikipedia.org/wiki/Informatics

Ano. Proto je taky v češtině rozdíl mezi informatikou a "klasickou informatikou".

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #13 kdy: 24. 11. 2021, 12:03:59 »
Studenti, kteří tuto školu vystudují se berou téměř automaticky na pohovor kvůli jménu školy.
Vzpomněl jsem si, jak se pan Havrda při cvičení z matematiky ptal jednoho studenta jestli má vůbec střední školu. Dotyčný popuzeně odpověděl, že má dokonce Ječnou, načež Havrda okamžitě spustil asi čtvrthodinový monolog o všech možných problémech s úrovní výuky na této škole. Nicméně to byla matematika a ne informatika, pan Havrda by asi našel chyby na jakékoliv škole a také se od té doby mohlo leccos zlepšit.

Pokud vím, tak SPŠE Křižík byl spíše na praktickou elektroniku s prvky silnoproudu. Podle mne úroveň školy udávají učitelé, studenti někdy ještě sami pořádně nevědí, co chtějí :-)

Re:SPŠ Františka Křižíka v Praze obor Informační technologie
« Odpověď #14 kdy: 24. 11. 2021, 14:23:20 »
Zkuste si odpovědět na otázku, "kam dál po střední škole". Na vejšku? A jakou? IT pro bílé límečky na VŠE, nebo spíš něco na FELu? Co třeba mechatronika v Liberci? Nebo rovnou po střední do práce? Nebo samozřejmě po vejšce do práce... Průmyslová automatizace není mimo, ale pravda je, že se světem klasického čistého IT/CS se potkává poněkud okrajově. Klasický kancelářský ajeťák si jobů v oblasti "automatizace / měření a regulace" nemusí být vůbec vědom.

Klasické kancelářské IT je dost koncentrované v Praze, zato "automatizace / MaR" je slušně zastoupená mimo Prahu - v krajských městech, v blízkém okolí Prahy, i jinde. Jsou menší integrátorské firmy v oboru automatizace a jsou fabriky, které taky někoho zaměstnají. Jinak je tu ČEZ/ČEPS a jejich dodavatelé Siemens / ABB a další, ale ti berou asi spíš echtovní silnoproud. A taky si v potu tváře vychovávají vlastní lidi, kteří se umí pohybovat v silnoproudu (mají "padesátku" na vyšší paragrafy) a zároveň rozumí i tomu IT, protože i ty počítače se jim na uzlových bodech dost množí... Čistokrevné jemné robotiky/mechatroniky tady myslím moc není, spíš menší firmy (až s odpuštěním startupy), a spíš než vlastní vývoj (vysoká board-level akrobacie) se tu odehrává integrace / nasazování krabiček, které se vyvíjejí na západě a vyrábějí kdoví kde. Možná se pletu - pokud jsem někomu šlápl na palec, tak ať se ozve :-)

Pokud se týče uplatnění, klasické kancelářské IT a vývoj softwaru odhadem uživí násobně víc hlav než průmyslová automatizace / MaR, protože je to masovější záležitost. Soudě čistě podle obratů peněz, které se v těch oborech točí... A všude je chleba o dvou kůrkách, vyskytují se zajímavé joby i pakárna, líp i hůř placené pozice.

Hehe srovnejte si, jak vykabeluje rack klasický ajeťák, a jak člověk s elektro vzděláním.
Pokud kluka vysloveně baví slaboproud, zvažte elektro průmyslovku. Pokud páječku obchází obloukem, tak buďte v klidu. Osobně bych neměl moc radit. Já jsem odmala bastlíř, na přání rodičů mám gympl a kus VŠE, nakonec mě živí slaboproud a low-level počítačové věci. Zase z druhé strany, formální škola dokáže člověku zhnusit leckterou zálibu. Je spousta lidí, kteří jsou zaměstnaní úplně mimo vystudovaný obor. A ledacos se dá doučit na vlastní pěst. Podle situace / zaměstnání může být výhodou úzká specializace, nebo naopak širší přesahy. Oboje má svoje žertovné zádrhele. A každá škola má v profesorském sboru svoje bizardní existence, a předměty bůhvíproč používané jako "síto" na bázi své absurdity. Tak nějak to patří k dobrému tónu...