Uprava konfiguračních souborů

Uprava konfiguračních souborů
« kdy: 16. 11. 2021, 12:22:19 »
Ahoj všem,

má pro mě někdo nějaké začátečnické know-how, jak spravovat konfigurační soubory, aby nevznikaly aktualizační anomálie?

Může se totiž stát, že nějaká aktualizační rutina ten soubor v rámci aktualizace upraví, což by mohlo ztratit custom úpravy.

Napadlo mě, řešit to přes automatizaci tak, že by to vždycky jen zkontrolovalo přítomnost include, případně přidalo na poslední řádek něco jako include pure-ftpd.d/*.conf jenže v dokumentaci pure-ftpd se mi zdá, že tohle includování konfigurace neumí.

Máte prosím někdo nějaké tipy pro mě?


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #1 kdy: 16. 11. 2021, 12:37:59 »
Prejit na distro (resp. balickovaci system), ktere nedovoli prepis konfiguracnich souboru - napr. Gentoo a jeho portage mi to resi skrze nativni instalaci do docasne lokace a pak kdyz ty soubory package manager presouva do ziveho systemu a nalezne cestu v protected casti - a soubory se lisi - tak ten novej soubor hodi jenom vedle. Pak musite provest etc-update a zmergovat zmeny rucne.

Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #2 kdy: 16. 11. 2021, 12:44:36 »
To dělá hádám většina balíčkovacích systémů např. můj CentOS to dělá přes příponu *.rpmnew, neřeším ale systémový update, ale update např. ISPConfigu, což se dělá přes nějaký auto-update .sh skript. Neaktualizuje balíčky, ale jen obsah konfiguračních souborů.

Může mi prosím někdo potvrdit, jestli pure-ftpd.conf skutečně neumí používat funkci include, nebo jestli jen neumím Googlit? Znáte popř. alternativu za include?

Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #3 kdy: 16. 11. 2021, 15:37:37 »
Dělal jsem to tak, že jsem si konfigurační soubor z balíčku před úpravami zkopíroval a dal mu příponu .orig, pokud jsem dále měnil konfiguraci někdy v budoucnu, ten stávající konfigurák jsem si zase zkopíroval a dal mu příponu podle aktuálního data. Výhoda byla, že se dalo koukat na historii změn přes příkaz diff. Současně jsem si všechny změněné konfiguráky zálohoval do samostaného adresáře s celou cestou. Třeba /etc/hosts -> /root/settings/etc/hosts. A celé to pak zabalil a odeslal na jiný stroj. Skriptem samozřejmě. Moc mě to bavilo.

Pak se objevil Ansible a bylo rozhodnuto  :-* Je to jiná filozofie. Od té doby dělám všechny úpravy konfigurací v Ansible repozitáři na svém stroji a na cílové stroje to Ansible rozdistribuuje. Na ty cílové stroje už tedy není potřeba lézt a něco tam měnit ručně. Ansible repozitář mám v gitu, kde vidím historii změn. Prostě nádhera.

Tolik můj tip. :-)


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #4 kdy: 16. 11. 2021, 19:58:45 »
*buntu (a predpokladam i debian ci mint) pri aktualizaci balicku, pokud narazi na to ze config byl customizovan, zobrazi dotaz neco jako: chcete nechat puvodni, pouzit novy z balicku, zobrazit rozdily... pokud se vybere puvodni, novej se necha s priponou dist-new(?), pokud se pouzije novy, puvodni se necha s priponou dist-old(?) ... s jmenama pripon si nejsem jistej, kazdopadne to je rozumne osetrene, pak jsou samozrejme ty moznosti mit include vlastni soubor v /etc/sluzba.d/ ktere to nedetekuje aktualizace, ale proste zustanou a pouzijou se (v poradi, takze user custom conf pojmenovat s cislem vyssim nez distribucni (byva to v /etc/sluzba.d/README zmineno) pripadne zz-muj.conf atd)

zda konkretne pure-ftpd podporuje /etc/pure-ftp.d si jistej nejsem a rychlej google take nic nenasel...


Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #5 kdy: 16. 11. 2021, 20:40:57 »
Lidičky, díky za snahu pomoci, ale moderátor to přesunul do špatné sekce distribuce, opakuji že mi vůbec nejde o balíčkovací systém, ale o úpravy nad nimi. Používám nástroj, pro správu, který se aktualizuje přes update-server.sh a upravuje konfiguraci, jak se mu zachce. A já se snažím přijít na to, jak to udělat co nejodolnější, aby se neztrácela konfigurace. Přidat include řádek je to nejmenší. Potřeboval bych něco na ten způsob. Nyní to řešeím, že na konec souboru přidávám custom proměnné, které přebijí ty nad tím.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #6 kdy: 16. 11. 2021, 21:59:04 »
takze mas na stanici svuj update-server.sh skript kterej pres ssh provede zmeny ruznych config souboru na serveru?

a chces docilit toho aby kdyz na serveru udelas sam nejakou zmenu, aby tvuj update-server.sh ji potom nezrusil?

Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #7 kdy: 17. 11. 2021, 16:14:38 »
Ten script nevytvara rpmsave/rpmnew subory? Ak nie tak si ten conf skopiruj pri starte do rpmsave a pouzi balik rpmconf
Kód: [Vybrat]
rpmconf -af meld vyhlada vsetky rpmnew/rpmsave subory a pyta sa co s nimi, mozes si zobtazit diff alebo ich mergnut. Miesto meld tam mozes dat iny nastroj pre merge...

Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #8 kdy: 18. 11. 2021, 08:13:12 »
Ach ludkovia, on uz niekolkokrat pisal, ze ten samotny program ma v ramci aktualizacie svoj vlastny skript, ktory je nezavisly od balickovacieho systemu.
Primitivne riesenie urobit si svoj skript, ktory najskor zalohuje konfiguraky, a potom spusti ten update skript. Pripadne pred kazdou aktualizaciou si spustit skript na zalohu a az tak update.
Alebo precitat dokumentaciu, ci tam ten program nema moznost vlastnych config a ako na to, aby sa nezmazali aktualizaciami

Re:Uprava konfiguračních souborů
« Odpověď #9 kdy: 18. 11. 2021, 09:00:33 »
Ansible.je tvuj pritel, dej mu dopoledne na precteni tutorialu a vse se vyresi, duha se rozklene nad krajinou.

Ten vkastni uldate.sh bude v playbooku zkratka jeden z tasku, ored nim zalohy konfiguraku, konfiguraky pak podle sebe upravis bud jinja template, nebo block modify, nebo inline modify