Dotaz na výběr linuxového distra

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #15 kdy: 26. 10. 2021, 18:25:54 »
Manjaro je díky nejlepší dokumentaci Linuxu (archwiki) výborné distro pro začátečníka, který chce Linux zkoumat do hloubky a nechce se trápit s textovou instalací jako u Archu, ale pokud je požadavek, že to má být i distro na seriózně míněný server, tak Manjaro ani Arch není vhodný.
Záleží, co je to "seriozně míněný server". Na takovém mám Alpine Linux a stejně tak ve všech kontejnerech. Ale pracovat na něm bych tedy opravdu nechtěl. Navíc co je to "vhodný"? Vhodnost nelze posuzovat univerzálně.
"seriozně míněný server" je takový, který musí opravdu fungovat 24/7. Třeba je tam účetnictví a účetní se vzdáleně připojuje, nebo jsou na něm data zákazníků, nebo tam běží webserver nebo nějaké appky, které nemá člověk jen tak pro radost, ale jde tam už o prachy :) = firemní server. Na takové použití není asi vhodný žádný rolling-release, což Manjaro i Arch jsou.

Alpine Linux...Ale pracovat na něm bych tedy opravdu nechtěl.
Jakože bys ho nechtěl jako desktop? Proč? Kdysi jsem ho chtěl jako desktop zkusit, ale pak mně do toho něco vlezlo a už jsem se k tomu nedostal.


Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #16 kdy: 26. 10. 2021, 20:15:04 »
ako v prvom prispevku pisal K3dar xubuntu alebo debian

na desktop osobne davam prednost MX linux ale na server Debian

M Z

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #17 kdy: 26. 10. 2021, 23:13:26 »
Take si prihreji polivcicku  ;). Na desktop Mint (Cinnamon), vsechno v nem funguje a je to Ubuntu, takze v pripade nejakeho problemu nejspis najdes reseni. A na server klon RedHatu Alma nebo Rocky Linux. Dokumentaci k serverovym sluzbam ma IMHO RedHat nejlepsi.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #18 kdy: 26. 11. 2021, 20:07:15 »
Na server Debian. Další level je pak Proxmox (virtualizační platforma založená na debian).

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #19 kdy: 26. 11. 2021, 23:49:49 »
Pozor, pozor, Proxmox pouziva kernel z Ubuntu a to jsou dle tazatele bobky.. Tim asi nepochodis. :-)

EDIT:

Jak se muze vecer stati, spletl jsem si diskuzi a mel jsem za to, ze jde o starsi thread uzivatele PanVP. Muj rypavy prispevek, tedy muzete smele ignorovat. :-)
« Poslední změna: 26. 11. 2021, 23:53:46 od LA_user »