Jak vybrat TV?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #15 kdy: 15. 11. 2021, 12:54:54 »
Ahoj,
mno asi tě úplně nepotěším ale lehce bych ti přizvedl budget na cca 25 tis. Kolem Vánoc bývají loňské modely co stály kolem 33 cca kolem těch 25. Doporučím ti top model LCD / resp. LED od Panasonicu (první model pod OLEDem) - konkrétně Panasonic TX-55JX940E
- Prakticky jediná televize se skutečně 100 HZ panelem (nekoukej na marketingové stovky HZ)
* EDIT: Ano našel jsem čínské TCL, které je cca o 3-4 tis levnější... ale určitě bych to připlatil za kvalitu - vyrobenou v ČR.
- Panasonicy mívají velmi kvalitní zvuk, jelikož mají reproduktor v rozšířené části televize (že se obejdeš i bez soundbaru).
- Hlavně okamžitá reakce tlačítkového ovladače, kterou prostě žádný jiný výrobce nemá (konkrétně Android TV jsou příšerné). - věř že tohle bude to co pociťuješ při každém použití TV.

V mém okolí vím o několika TV od Panasonicu (cca 10-15 kusů) co obvykle mění majitel až pro změnu standardu vysílání nebo že chce větší (většinou tak po 10 letech). U Samsungů mám ve svém okolí 4 kusy co odešly cca rok po záruce...

Na smart funkce se vykašli, jakýkoliv smartbox Ti poslouží možná lépe a Youtube a media server (resp. klient) dnes má každá televize.
« Poslední změna: 15. 11. 2021, 12:59:16 od Molex1 »


Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #16 kdy: 15. 11. 2021, 13:00:09 »
Ako tu uz pisali vyssie, kasli na smart. Ja som mal doma najskor akai, teraz technika v akcii za 150 eur. 42", mam to cez hdmi na satelitny box. Kedze u mna je tv skor ako kulisa a vacsinu tam ide program pre deti, tak kvalitu obrazu som neriesil.
Nedavno dali na skusku 4k program, nejaka moda... ale aj na tejto blbej telke ten obraz vyzeral paradne. takze pokial nie si obrazofil, tak je fuk co kupis.
na hbo, netflix by som radsej odporucal externy box, ci uz nejaky chromecast, alebo rovno pocitac. Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.
Když to po nějaké době odstřihnou, tak si ten externí box může dotyčný pak klidně dokoupit, ne? :)

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #17 kdy: 15. 11. 2021, 13:38:48 »
Ahoj,
mno asi tě úplně nepotěším ale lehce bych ti přizvedl budget na cca 25 tis. Kolem Vánoc bývají loňské modely co stály kolem 33 cca kolem těch 25. Doporučím ti top model LCD / resp. LED od Panasonicu (první model pod OLEDem) - konkrétně Panasonic TX-55JX940E
- Prakticky jediná televize se skutečně 100 HZ panelem (nekoukej na marketingové stovky HZ)
* EDIT: Ano našel jsem čínské TCL, které je cca o 3-4 tis levnější... ale určitě bych to připlatil za kvalitu - vyrobenou v ČR.
- Panasonicy mívají velmi kvalitní zvuk, jelikož mají reproduktor v rozšířené části televize (že se obejdeš i bez soundbaru).
- Hlavně okamžitá reakce tlačítkového ovladače, kterou prostě žádný jiný výrobce nemá (konkrétně Android TV jsou příšerné). - věř že tohle bude to co pociťuješ při každém použití TV.

V mém okolí vím o několika TV od Panasonicu (cca 10-15 kusů) co obvykle mění majitel až pro změnu standardu vysílání nebo že chce větší (většinou tak po 10 letech). U Samsungů mám ve svém okolí 4 kusy co odešly cca rok po záruce...

Na smart funkce se vykašli, jakýkoliv smartbox Ti poslouží možná lépe a Youtube a media server (resp. klient) dnes má každá televize.

Nemyslim si, ze Panasonic bude jediny kto ma 100Hz panel. Predpokladam, ze minimalne u Sony rovnako najdes 100Hz panel.
Rovnako je to co sa tyka kvality. Mam TV od Sony uz 7 rokov a stale bez problemov funguje(mame este jednu rovnaku v rodine a ta tiez bez problemov funguje). Rovnako youtube. Nieje to ziaden hi-end ale skoro obycajna 40" TV. Mala dobre recenzie a vo vypredaji sa dala kupit za super peniaze.
Ma to este ich vlastny Smart system, ktory bol celkom intuitivny. Nove uz maju Android TV a priznam sa, ze neviem ako su na tom teraz.


Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.

To bud musel byt nejaky smejd TV alebo TV kupovana/vyrobena pred poslednou velkou zmenou v youtube(pred rokom 2014). Vtedy na asi vsetkych TV skoncil youtube.
Ako som pisal mam 7-rocnu TV(kupovana v 2014) a youtube  na nej stale veselo pozeram(presnejsie moje deti).

Za mna odporucania - aspon trochu seriozny vyrobca - zaruka intuitivnejsieho ovladania(mal som tu cest s par low-cost TV a ovladanie bolo o triedu horsie. U niektorych advanced funkcii katastrofa) a zaruka akej-takej kvality a podpory.

Ked som kupoval hlupu TV znamim(dolezita cena), tak som som sa napriklad orientoval aj podla toho, ci vyrobca vydaval aktualziacie. Tie najlacnejsie znacky nevedeli, co to su aktualizacie. Prva znacka, co ich mala bol Philips. Obraz a ovladanie v pohode a sluzi uz niekolko rokov.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #18 kdy: 15. 11. 2021, 13:55:34 »
TV a ovladanie bolo o triedu horsie. U niektorych advanced funkcii katastrofa) a zaruka akej-takej kvality a podpory.
Ked som kupoval hlupu TV znamim(dolezita cena), tak som som sa napriklad orientoval aj podla toho, ci vyrobca vydaval aktualziacie. Tie najlacnejsie znacky nevedeli, co to su aktualizacie. Prva znacka, co ich mala bol Philips. Obraz a ovladanie v pohode a sluzi uz niekolko rokov.

Dostupnost aktualizací je opravdu důležitá. Co je vlastně Smart TV? Počítač doplněný o pár specifických periferií přibalený k LCD panelu. Na software tedy velmi záleží. Rozumný výrobce si uvědomuje, že software je třeba občas aktualizovat. Proto je opravdu dobré podívat se na web výrobce, zjistit dostupnost podpory a aktualizací. A podívat se třeba na podporu pár let starých modelů. Některé televize lze třeba doplnit o nové kodeky (tedy pokud na to jejich výpočetní výkon ještě postačí).


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #19 kdy: 15. 11. 2021, 14:01:28 »
V kanclu máme nějakou Sonku asi za 50 tis s Androidem a je to příšerný TV nabíhá několik desítek vteřin. Reakce hrozná...
Kolega měl Sonku a taky odešla po pár letech... teď má Panasonica a velmi spokojený...
Jinak Ano, existují 100HZ televize ale je jich hooodně málo... a proč zkoušet v této cenové kategorii něco horšího, když tady jsou prakticky jen pozitiva...
A také celkem hodně štěstí najít nějaké místo které Sonky ještě prodává.

Jinak toho Panasonica mají teď v akci na Alze za těch 25 :) Vzhledem k tomu, že se plánuje přesun panasonicu někam do Turecka tak asi poslední šance na pěknou TV vyrobenou v EU :)

Jinak ohledně názvosloví:
TX-55JX940E
55 je velikost v palcích - JX je modelový rok v tomto případě letošní - modelová řada 940E (nad 940 jsou už jen OLEDy)
« Poslední změna: 15. 11. 2021, 14:06:30 od Molex1 »


none_

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #20 kdy: 15. 11. 2021, 17:06:55 »
No 25000 je mimo můj rozpočet. My vlastně tu televizi ani moc nechceme, ale potřebujeme něco, na čem dětem pustíme pohádky a večer si pustíme film. Toť vše.

A jestli nabiha 10s? No a co. Momentálně tohle řešíme noťasem, který ale odchází. Částečně odchází kvůli věku, ale částečně taky kvůli tomu, že po něm děti skáčou, zakopávají o kabel a podobně. Jo a jeho náběh je zhruba 2minuty než nastartuje Ubuntu, přihlášení a načtění plochy minutu. A pak start Firefoxu...

Takže to chceme vyřešit nečím přišroubovaným ke zdi, ale to zase musí mít odpovídající velikost, aby na to bylo vidět z gauče. Takže 55''

Android TV možná bude pomalý, ale pokud stejně většina lidí doporučuje to používat jako velký monitor, tak mě to trápit nemusí. Vzhledem k mým finančním možnostem mi to přijde jako sázka na jistotu oproti třeba "Gogen Vlastní OS". Samozřejmě, pokud je tam třeba Samsung, tak těm věřím o trochu víc.

Když si takhle oříznu televize podle mých požadavků, tak mi právě zůstane zhruba 15 TV, který začínají na 12000 a končí třeba na 17000. Výš rozhodně nechci jít. Jediný v čem se trochu liší, je: OS, QLED/LED a podpora HDR. Jenže, když si člověk o tom začne trochu číst, tak právě narazí na věci, které se nedají vyčíst z parametrů. Třeba neni HDR jako HDR. Tak mě spíš zajímalo, jak porovnat těch posledních 15 a vybrat jednookého krále.

Kdyby to byl PC, tak si najdu benchmarky a rozhodnu se podle nich...
« Poslední změna: 15. 11. 2021, 17:10:32 od none_ »

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #21 kdy: 15. 11. 2021, 17:32:01 »
V televizích se nevyznám, ale cca před rokem jsem vybíral se stejnými požadavky jako ty. Skončil jsem u Sony Bravia s chromecastem a jsem s tím hodně spokojený. Občas se stane, že se některá aplikace zasekne nebo déle načítá (dělá mi to hlavně HBO GO), ale celkově žádné větší problémy nepozoruju. Používáme hlavně aplikace v televizi (netflix, hbo go, seznam.cz, mall.tv), ivysílání (typicky pouštím z mobilní aplikace přes chromecast, což jde dělat i s většinou ostatních zmíněných služeb), občas lineární vysílání nebo HbbTV (typicky když si chci něco co zrovna běží na ČT pustit odzačátku). Je možné, že za pár let bude problém s podporou, to neumím posoudit, ale zatím mi přijde smart tv jako dobrá volba a chromecast bych taky doporučil.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #22 kdy: 15. 11. 2021, 17:34:29 »
Já taky kupoval na podzim 2019. Byla to moje druhá smartTV. První jsem kupoval v roce 2011 a byla to LG s tím jejich LG OS. Obraz FullHD, zvuk na svou dobu kvalita. Smart funkce po 5 letech systematicky přes updaty začínaly vypínat(odstranily program internetovych radii, youtube, atd.. ). Tehdejší market neumožnoval žádné kvalitní programy instalovat. TV funguje ale nyní už je to hloupá TV a samozřejmě nelze instalovat přehrávače či kodeky.
Po těchto zkušenostech jsem se rozhodl jít rozhodně do TV s Androidem. Tak jsem si vybral značku Sony. 
- 4K
- 55"
- DVB-T2/S2/C - jedu na S2 ... přímo propojené na parabolu s receiverem
- důležité bylo USB3.0 - u starší TV byl problém s USB1.1 - někdy sekalo se mi FullHD video přehrávání z flashdisku
- Wifi a Ethernet - ale stejně jedu k NAS přes ethernet
- Android market - důležitá věc, prostě na LG TV mě programy smazaly ale zde to zůstává ( VLCplayer, X-plore,OpenRadio, atd...)
- aktualizace zatím v pohodě - začínal jsem na Android7 a nyni po 2 letech mám Android9
- podpora IPTV ... sledovánítv, Skylink tv (přes programy)
- zápínání tak okolo 10 sekund ze standby
- spuštění po restartu tak okolo 1 minuty (restartuji tak 1x měsíčně )
- youtube používám ale ty trend "cool" věci jako Netflix nepoužívám, takže nevím.

Zatím po 2 letech žádné problémy a jsem s ní spokojen. Cena vyšla okolo 16.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #23 kdy: 15. 11. 2021, 22:44:58 »
Příběh z opačného konce:

Já mám doma starou 43" full-HD TV od Vestelu (nějaký Gogen). Umí jenom DVB-T, nikoli T2. Ale s tím jsem ji ve slevě koupil, "jako zobrazovadlo". Trochu mě štve, že nereaguje automaticky na dostupnost signálu z vnějších vstupů (HDMI, VGA) - na rozdíl od počítačového monitoru, který se automaticky chytí aktivního vstupu, jinak chrápe.
Protože nemám rád ani "smart" firmwary televizí, ani Android, ani nakouslé ovoce, a vlastně ani Windows, skončilo to Linuxem... na HTPC vlastní výroby. Hardware drží parádně, z levného SSDčka to startuje na desktop asi za 12 sekund, akorát jak jsem si s tím dlouho hrál, tak mám stejně od začátku na druhém HDMI ještě T2 STB (Mascom MC720T2). Nějak jsem se poslední rok a půl nedostal k tomu, aktualizovat VDR a všechny jeho dependencies ve "video cestě" (související s podporou HW akcelerace H.265 v ATOMu Gemini Lake) - snad teď v zimě. Takže jsem mezitím vrátil na plochu XFCE "taskbar" a chová se to jako počítač. Děcka naučily manželku přepnout na telce HDMI vstup, spustit na HTPC browser a třeba online archiv ČT... nebo samozřejmě YouTube.

Nedávno jsem zkusmo připojil externí bedýnky od staré věže přímo na výstup zesu na vestelím "motherboardu" (namísto zabudovaných repráků) a překvapilo mě, jak hezky relativně vyváženě ten konec ve třídě D hraje. Čekal bych nějaký ohavný boost na "popotažení" spodního konce prašivých zabudovaných repráčků, ale skoro bych řekl, že to hraje prakticky bez korekcí. A dá se použít zabudovaný ekvalizér, dostupný v menu. Takže laškuju s myšlenkou, postavit bedýnky s nějakým širokopásmovým měničem třeba od Visatonu, osmiohmové, abych tomu slabému konci moc nenakládal... je tu nedaleko firma, kam člověk pošle e-mailem řezný plán, řekne si jaký chce dekor lamina, oni to NC pilou nařežou a ohraní... stačí vyříznout frézkou kulatou díru na reprák a tu stavebnici nějak poskládat dohromady.

Tzn. jestli se peklovat s proprietárním firmwarem, nebo o něco otevřenějším Androidem, nebo se srdcařským čistým Linuxem, to je otázka za milión... nic není jasná výhra. Otázka osobního vkusu = pick your poison. Dáte-li se cestou vlastního bastlu, mělo by Vám být předem jasné, že cesta je cíl :-)

BTW, HP Tronic nabízí na svoje televize Gogen prodlouženou záruku, tuším stačí se registrovat. Já jsem to odmítl, protože jsem věděl, že do ní chci možná drbat kvůli vývodu na repráky apod. No a asi rok po skončení základní záruky mi odešla jedna LEDka v podsvícení - TV má tři LED pásky zezadu ve hřbetní výduti, tzn. nikoli edge LED. No a ty LEDkové pásky se dají koupit asi za 1 kKč. Já jsem nicméně sehnal náhradní LEDky asi za kilo v TME :-) kde pravidelně nakupuju služebně i soukromě. A podařilo se mi tu BGA LEDku i přiletovat na pásek (na druhý pokus. Je pěkně háklivá.) Akorát jsem špatně tipnul barevnou teplotu - vzal jsem neutrální bílou asi 4000K, správně by bejvala byla studená bílá (5000+ K). Takže je na displeji vidět o něco teplejší místo. Jako žádnej med ta rozborka, ale aspoň jsem zjistil, jak ty televize od Gogenu vypadají uvniř. Že ten sendvič vlastního displeje (sklo tlusté asi milimetr) a nějakých plastových rozptylových fólií vzadu je skutečně sklapnutý dohromady jenom plastovým rámečkem a pár šroubky... Tzn. nekoná se "modul displeje" pouzdřený do kovového rámečku, jak je člověk zvyklý z notebooků a průmyslových PC... Na youtube se dají najít filmečky - návody na rozborku vestelích televizí. A najdou se i nějaká PDFka se schématy motherboardů, zdrojů, měničů podsvícení. Samozřejmě tenhle servis má smysl asi jenom v případě, že člověk nepočítá svůj čas. Vůbec se nedivím, že opravovat levnou elektroniku na kšeft prakticky nedává ekonomický smysl :-( a to i když budu počítat půlku čistého času, za který bych to dal napodruhé nebo napotřetí (jsem pomalý - profík mě strčí do kapsy). Když už jsem se v ní hrabal, aspoň jsem si vyměnil kondíky ve zdroji za značkové kousky. Na motherboardu a měniči podsvícení prakticky není co měnit, je tam samá keramika. Jinak mě Vestel neuráží - firmware mívají použitelný a tady v ČR mají i technickou podporu, která v případě zásadního bugu utrousí update firmwaru. (Což jsem využil zase s jinou televizí v rodině - měla vadný a nevypnutelný automatický update seznamu programů = nějaká čínská inovace...) Pro mě jako kutila slaboproudaře je to poezie. Kochat se debugovacími výstupu linuxového firmwaru na sériové konzole... tato je k dispozici ve SCART konektoru, a jinak dost k ničemu (RX linka je prakticky vypnutá, není k dispozici shell).

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #24 kdy: 16. 11. 2021, 07:10:05 »
Sony s androidem - náběh 1 minuta po restartu??? Když chci koukat na pozemní TV? Promiň ale to mi přijde jako neakceptovatelné...

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #25 kdy: 16. 11. 2021, 08:31:59 »
ak to fakt chces len na rozpravky a obcas film, tak lacna telka + nejaky externy box.
U mna to nastastie vyriesil antik, od ktoreho mam internet + satelit. Jeden box, ktory funguje ako satelitny prijimac, zaroven to vie prehravat filmy z usb, pripadne nahravat relacie, mozem si tam pridat vlastny playlist na streamy (napr. moje kamery, alebo cokolvek volne dostupne na internete), a hlavna vyhoda, ma dialkove, kde su 4 programovatelne tlacidla pre tv: zapni/vypni, hlasitost +- a vyber vstupu.
Vie to aj hdmi-cec, takze zapnem box a telka sa sama zapne.

nesledujem dianie okolo smart tv, ale pred rokmi som zachytil taky pokus dat do telky raspberry pi, ktory je vymenitelny, a teda teoreticky si ho vies po rokov vymenit za nieco vykonnejsie.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #26 kdy: 16. 11. 2021, 08:33:07 »
Na smart funkce moc nevěřím, je to většinou pomalé a nepraktické, pro mne je nejdůležitější funkční DLNA a ARC (to by ale dnes měla být samozřejmost), pak se můžu vykašlat i na nějaké HTPC. A pak samozřejmě obrazová kvalita, zvuk stejně nebude nikdy stát za moc, takže když si chci užít film nebo seriál, je lepší zvuk řešit externě. A samozřejmě taky rozumné ovládání. V tomhle ohledu mi nejvíc sedí Samsung, ale aktuální televize je model 2015 (koupená 2016), takže nevím, jak jsou na tom ty současné.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #27 kdy: 16. 11. 2021, 08:53:52 »
Sony s androidem - náběh 1 minuta po restartu??? Když chci koukat na pozemní TV? Promiň ale to mi přijde jako neakceptovatelné...

Nechápu. Ale abych byl přesný tak jsem to naschvál spustil přes stopky v mobilu. A doba od potvrzení restartu k plnému spuštění je přesně nyní 1 minuta 25 sekund. Vzhledem k tomu, že to člověk dělá tak 1x za měsíc nebo dva tak je to naprosto nepodstatné.

Dále mě uniká souvislost se sledováním pozemní TV. Navíc DVB-T či T2 nepoužívám takže vůbec netuším.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #28 kdy: 16. 11. 2021, 09:21:13 »
Mozna to tu uz nekde zaznelo, ale ja bych se mrkl na to, jak funguje menu a jak dlouho trva prepinani kanalu. Doba prepnuti dokaze byt dost rozdilna. Na panasonicu u dvb-t2 to je rozumne, kolega ma nejaky levnejsi kram a pry to trva vyrazne dele.

Stejne tak menu dokaze byt dost na prd. Me treba zajima, jak snadno se prepne zvukova stopa a zapnou titulky pro neslysici :-). (Napr. ct2 dava filmy casto s originalnim zvukem a titulky pro neslysici se krasne daji uzit proste jako titulky. Obcas to pouzivam.)

Take bych si proveril prohlizec fotografii z usb a prehravac videa z usb. Nektere prohlizece fotek jsou dost otravne. Treba ted na poslednim panasonicu co mam, se vdy pri prepnuti snimku ukaze lista s nabidkou a po case zmizi. Mi to prijde pomerne otravne. 

A taky me zajima, jak pristupne je tlacitko na _vypnuti_ televize :-)

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #29 kdy: 16. 11. 2021, 09:56:58 »
Máme 55” Sony bravia s androidem a celkem to jde, ale je znát ze je to android a občas se zpomalí - je to tak nějak divne náhodné. Většinou trvá první spuštění aplikace /kodi/netflix/kukitv, pak už to jde. Probuzení z upsání bývá instant. Až to přestane být únosné, koupím k tomu něco jako odroid h2 a pojede se dal

Panel je super, 4K taky, možnost do androidu nainstalovat co je potřeba taky.