Mail u sebe doma

PanVP

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #15 kdy: 25. 10. 2021, 15:40:00 »
Protoze pak lidi, co za ne delaji vsechno jini, chodi na forum sirit sve nahodne vyplody :P

Nebuď na Jirsáka tak zlý   ;D  :P


TakyPatrik

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #16 kdy: 25. 10. 2021, 15:44:10 »
Ano, člověk se tím něco naučí. Hlavně nemusím mít svoje maily u někoho, komu nevěřím. Komu se dá dneska věřit?

JSOB

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #17 kdy: 25. 10. 2021, 16:38:08 »
Koukni na ISPConfig. https://www.ispconfig.org/
Používám to a občas to updatuju. Jinak o tom nevim a jede to fajn. Sice je tam spousta dalších věcí (web hosting), ale třeba se to může hodit.
Instalace je rychlá pomocí scriptu. Teda je to už dávno. Nevím jak teď.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #18 kdy: 25. 10. 2021, 16:40:59 »
Ano, člověk se tím něco naučí. Hlavně nemusím mít svoje maily u někoho, komu nevěřím. Komu se dá dneska věřit?

+1

Dnes nemuzete verit ani sluzbam ktere tvrdi ze vase mejly sifruji a nesbiraji logy.

Na druhou stranu, jestli vam nekdo hodne schopny chce prisit nejakou ostudu, tak asi neni pro nej problem unest AS ISP a simulovat traffic vaseho domaciho serveru. Obema smery.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #19 kdy: 25. 10. 2021, 17:16:42 »
Já si provozuji vlastní e-mail tak patnáct let a mimo aktualizací neřeším vůbec nic. Jednou jsem to správně nastavil, nastavil slušná hesla a od té doby mi nechodí ani SPAM, na druhou stranu nevím o jediném případu, že by mi nedošlo něco, co by mělo. Tak nevím, no... Asi dělám něco blbě.

jak moc velký s tím bude voser?
Velký. Musíte se o to neustále starat – aby váš server nerozesílal spam a viry; že někdo vašeho serveru nepřijímá poštu, protože se mu nelíbí DNS název serveru / jeho IP adresa / jméno, jakým se server představuje / že posíláte hodně e-mailů / že posíláte málo e-mailů / protože je pondělí / protože má prostě blbou náladu. Navíc když máte jednu veřejnou IP adresu, nemáte vliv na to, co se děje „kolem vás“ – odešle spam někdo ze sousední IP adresy  a někdo dá na blocklist celou C síť, protože proč ne. No a pak už jsou jen takové drobnosti jako příchozí spam.


Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #20 kdy: 25. 10. 2021, 17:47:16 »
Já si provozuji vlastní e-mail tak patnáct let a mimo aktualizací neřeším vůbec nic. Jednou jsem to správně nastavil, nastavil slušná hesla a od té doby mi nechodí ani SPAM, na druhou stranu nevím o jediném případu, že by mi nedošlo něco, co by mělo. Tak nevím, no... Asi dělám něco blbě.

jak moc velký s tím bude voser?
Velký. Musíte se o to neustále starat – aby váš server nerozesílal spam a viry; že někdo vašeho serveru nepřijímá poštu, protože se mu nelíbí DNS název serveru / jeho IP adresa / jméno, jakým se server představuje / že posíláte hodně e-mailů / že posíláte málo e-mailů / protože je pondělí / protože má prostě blbou náladu. Navíc když máte jednu veřejnou IP adresu, nemáte vliv na to, co se děje „kolem vás“ – odešle spam někdo ze sousední IP adresy  a někdo dá na blocklist celou C síť, protože proč ne. No a pak už jsou jen takové drobnosti jako příchozí spam.

Neni problem ak nepride nieco vam ak viete ze vam ma nieco prist, horsie je ak nepride nieco o com neviete. Ak nemazete spam okamzite, tak je sanca ze sa tam raz za cas kuknete a najdete to este pred automatickym zmazanim. Problem ale je ak nieco nepride druhej strane, ktora nevie ze ma nieco od vas cakat, druha strana ktora to ma u niekoho hostovane (gmail, outlook, firemny mail) vidi vacsinou iba normalne maily, spam konci na rozhrani u poskytovatela ktory to ani len nepusti do ich schranky.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #21 kdy: 25. 10. 2021, 17:54:35 »
Citace
horsie je ak nepride nieco o com neviete.

Myslíte, že by si toho za 15 let nevšiml?

TakyPatrik

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #22 kdy: 25. 10. 2021, 18:33:44 »
I kdyby nevšiml, asi to nebylo moc důležité...

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #23 kdy: 25. 10. 2021, 19:21:58 »

Neni problem ak nepride nieco vam ak viete ze vam ma nieco prist, horsie je ak nepride nieco o com neviete. Ak nemazete spam okamzite, tak je sanca ze sa tam raz za cas kuknete a najdete to este pred automatickym zmazanim. Problem ale je ak nieco nepride druhej strane, ktora nevie ze ma nieco od vas cakat, druha strana ktora to ma u niekoho hostovane (gmail, outlook, firemny mail) vidi vacsinou iba normalne maily, spam konci na rozhrani u poskytovatela ktory to ani len nepusti do ich schranky.

To je ale problem, ktory nevyriesis a je to vlastnost, nie chyba. Ako mas reagovat na nieco, o com nevies? No nijako. To musi odosielatel.
Poslednou dobou sa mi obcas stava, ze volam niekomu, mne zahlasi, ze je obsadeny a dotycny nedostane ziadne info o zmeskanom hovore. Tak sa nemozem cudovat, ze mi nezavola a musim volat ja este raz ak je to dolezite.

To by muselo byt nieco ako doporuceny list. Dostanes ID danelo listu a mas moznost sledovat jeho trasu. Popripade ho vies poslat inym kanalom protistrane, ktora vdaka tomu vie, ze ma ocakvat list s takymto ID a moze rovnako sledovat stav dorucovania.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #24 kdy: 25. 10. 2021, 19:46:20 »
Jste si jistý, že problematiku toho, jak by mohl váš server šířit viry a spam, jste za týden nastudoval? Jak jste si to ověřil, že to máte nastudované kompletně?

Ano som si isty. Samozrejme, clovek musi mat urcity zakladny backgroud o tom asi ako to funguje a nebyt uplne tupy.
Ako som pisal, nieje to ziadna raketova veda a zacinat s tym na osobne pouzivanie v malom je idealny sposob ako zacat s danou problematikou.  To, co potrebuje WIFT sa za tyzden da nastudovat. Osobna skusenost.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #25 kdy: 25. 10. 2021, 21:13:32 »
Neni problem ak nepride nieco vam ak viete ze vam ma nieco prist, horsie je ak nepride nieco o com neviete.

Jenomže s tím jsem se setkal i na Office 365 i u Google. Na vlastním poštovním serveru mám alespoň ty logy. U těchto služeb nemám nic.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #26 kdy: 25. 10. 2021, 22:09:45 »
Ano som si isty.
Takové mám nejradši. Ty, kteří po dokončení step-by-step návodu mají pocit, jak všemu rozumí.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #27 kdy: 26. 10. 2021, 07:08:21 »
Jenomže s tím jsem se setkal i na Office 365 i u Google. Na vlastním poštovním serveru mám alespoň ty logy. U těchto služeb nemám nic.

minimalne u google workspace ty logy mas.

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #28 kdy: 26. 10. 2021, 12:22:32 »
Ahojte,
taktiez si prevadzkujem vlastny mail server zopar rokov a ako sa uz spominalo, nie je to nejaka rocket-science veda. Napriklad ja som zacal s vlastnou domenou (ako ma zadavatel prispevku) s tym, ze som si nainstaloval do virtualky (vtedy este Virtualbox) Zentyal community edition (https://zentyal.com/community/). Je to sice kanon na vrabce, ale da sa pouzit len mail. Ma to uz v sebe antivirus, SoGo webmail atd.
Potom som to prehodil na Proxmox virtualku s novym Zentyalom (je to na ubuntu LTS, takze aj updaty to ma).
Ale teraz to uz mam na VPSke, Centos 8 Stream a frci to spolahlivo. Ak by si chcel, mam celkom podrobny navod, ako to nahodit s mysql databazou, virtualnymi mailboxami, domenami atd (teraz uz spravujem asi 10 domen rodine, znamym atd).
Ako so Spamom to bolo v zaciatkoch horsie, ale uz ked sa to nastavi, staci sem tam pozriet logy, pripadne ked nieco neprejde, mrknem co sa deje a preco. Ale to je fakt tak raz za pol roka maximalne. A potom ide aj o "prestiz". Nemas nieco@gmail.com, ale napriklad ferko@mrkvicka.sk :)
Cauko

PanVP

Re:Mail u sebe doma
« Odpověď #29 kdy: 26. 10. 2021, 12:33:44 »