Strategie získávání práce a pohovorů

Strategie získávání práce a pohovorů
« kdy: 22. 10. 2021, 13:23:56 »
Jakou máte strategii získávání práce? Já třeba nerad investuji do složitých pohovorů, typu 5 kol nebo 2 denní úkol, protože pak firma přijde s tím že nabízí market rate (rozuměj průměr) a je pro mě jednodušší se zaměřit na víc firem, kde některé se dokáží po hodině rozhodnout a když ještě někoho akutně hledají, tak i hodně nabídnout a přijde mi prostě, že snažit se hodně dostat do nějaké firmy za to prostě nestojí, protože vlastně ani Google neplatí typu o 100% víc apod.
« Poslední změna: 22. 10. 2021, 13:31:03 od Petr Krčmář »


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2021, 15:26:58 »
Já třeba nerad investuji do složitých pohovorů, typu 5 kol nebo 2 denní úkol
Pokud ta firma platí €200K za rok, tak se to vyplatí.

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2021, 16:59:23 »
kruci, tak snad musi rict ci odsouhlasit castku dopredu. Jinak je clovek za idiota.

cim vic/dele mne recruiter/HR buzeruje, tim spis potom najednou nabidnou 25-30% castky, za kterou jsem ochoten vubec o tom uvazovat. (opravdu az takovy dno, ale v tom pripade je tam vzdy "role in Prague". uz fakt nevim, kde ten region berou, jsem tohle stigma vymazal, kde se dalo).

Já třeba nerad investuji do složitých pohovorů, typu 5 kol nebo 2 denní úkol
Pokud ta firma platí €200K za rok, tak se to vyplatí.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2021, 19:30:19 »
Záleží jak moc tu práci potřebuješ :-) Já nedávno dělal asi tříhodinový task a byly tam vyloženě chytáky. Prošel jsem, peníze byly slušný, ale během pohovorů jsem se dozvěděl, že jde o bodyshopping, tak jsem do toho nešel. Pak jsem dělal pohovory do dvou firem, kde byl i nějaký placený projekt. Jedna posílala prachy, druhá dala gift kartu na Amazon (scammers currency), ale ani u jedné jsem se nedostal tak daleko.

Začal jsem si všímat, že některé pozice jsou otevřené dlouhodobě. U firmy, kam jsem se snažil dostat v březnu, jsem po prvním kole neuspěl a napsali mi:

"We only interview a very small number of candidates and your application was one of the best we've received. It was great to have the opportunity to get to know you a little better, however we have decided not to take you through to the next stage of our interview process."

Že si nesedneme je úplně normální, dokonce i to že prostě můžou lhát a tohle posílají každému. Ale ta pozice je po sedmi měsících stále otevřena a nedávno opět poslali inzerát na RemoteOK na úplně tu samou práci. Není to poprvé co se mi to stalo. Tak mám pocit, že některé firmy prostě střílí naslepo a ve skutečnosti nikoho nepotřebují. To je podle mě větší ztráta času, než nějaký projekt u firmy, která fakt někoho hledá.

Co se týče strategie, tak největší úspěšnost mám u recruiterů na LinkedIn a přes známé, takže pokud je ta pozice alespoň trochu zajímavá, tak tomu věnuju čas.

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2021, 21:22:38 »
No bacha, ono sa deje aj taká šmelina, že firma má dlhodobo otvorenú pozíciu na nejakú seniornú pozíciu iba a len kvôli tomu, aby sondovali platové očakávania kandidátov a v skutočnosti nikoho najmúť ani nechcú.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2021, 21:49:46 »
No bacha, ono sa deje aj taká šmelina, že firma má dlhodobo otvorenú pozíciu na nejakú seniornú pozíciu iba a len kvôli tomu, aby sondovali platové očakávania kandidátov a v skutočnosti nikoho najmúť ani nechcú.
Nebo mají vyhlédnutého cizince a inzerátem jen plní debilní požadavek hledání uchazeče z EU.

anonacct

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2021, 22:03:10 »
Ty inzeráty pro cizince mají většinou zveřejněnou i mzdu - je tam třeba 20k / měsíc, plynulá ruština, atd... právě aby se nikdo neozval :)

Nejlepší práce, které jsem kdy měl, byly bez pohovoru - po známosti nebo díky tomu, že mám něco na githubu. Interview většinou jen pro různé korporáty a tak. Paradoxně, nejdelší pohovor, co jsem kdy dělal (suma asi 8 hodin), jsem zvládnul, ale byla mi nabídnuta menší mzda, než na jaké jsme se dohodli s argumentem, že tam nikdo tolik nemá. Na toto si vždycky vzpomenu, když po mě chce někdo několikakolové interview, které už rovnou odmítnu :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2021, 22:11:28 »
Nejlepší práce, které jsem kdy měl, byly bez pohovoru - po známosti nebo díky tomu, že mám něco na githubu. Interview většinou jen pro různé korporáty a tak. Paradoxně, nejdelší pohovor, co jsem kdy dělal (suma asi 8 hodin), jsem zvládnul, ale byla mi nabídnuta menší mzda, než na jaké jsme se dohodli s argumentem, že tam nikdo tolik nemá. Na toto si vždycky vzpomenu, když po mě chce někdo několikakolové interview, které už rovnou odmítnu :)
Já jediné delší řízení s více koly absolvoval v Googlu (hodně dávno), jinak to bývalo na chvilku.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2021, 22:14:47 »
Ty inzeráty pro cizince mají většinou zveřejněnou i mzdu - je tam třeba 20k / měsíc, plynulá ruština, atd... právě aby se nikdo neozval :)
To mi připomnělo zakázku pro velvyslanectví v Afghánistánu. Člověk do inzerátu upřímně napíše jako požadavek znalost paštštiny a druhý den mu volá nějaké pako z FÚ, jestli si z nich děláme řiť.

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #9 kdy: 22. 10. 2021, 22:38:14 »
mel jsem cca 2+5 (nevedeli co chteli, zastavilo se to a po 9 mesicich se najednou reset a zacalo se znova) hodinovych rozhovoru. plus jeden IQ a jedne osobnosti test.
jeste rikali, ze normalne by chteli, abych se osobne sesel s hlavounem kazde divize, ale kvuli Covidu ze vyjimecne ne.

BTW, HR byla mimoradna slepice, pri rozhovoru se mnou na zacatku mluvila cca 10 minut, kde se predstavovala vyjmenovanim skol, ktery absolvovala. (jako by mne jakkoli zajimalo nebo to melo vliv).

ke konci to bylo uz dost traumatizujici a da se rict, za i kvuli celkove unave a neustalem odpovidani na pitome otazky jsem totalne nezvladl ten finalni pohovor.


Nejlepší práce, které jsem kdy měl, byly bez pohovoru - po známosti nebo díky tomu, že mám něco na githubu. Interview většinou jen pro různé korporáty a tak. Paradoxně, nejdelší pohovor, co jsem kdy dělal (suma asi 8 hodin), jsem zvládnul, ale byla mi nabídnuta menší mzda, než na jaké jsme se dohodli s argumentem, že tam nikdo tolik nemá. Na toto si vždycky vzpomenu, když po mě chce někdo několikakolové interview, které už rovnou odmítnu :)
Já jediné delší řízení s více koly absolvoval v Googlu (hodně dávno), jinak to bývalo na chvilku.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2021, 03:03:02 »
Kdyz se vam nepozdavaji "tezke pohovory" tak si podnikejte na vlastni pest a idealne si najmete par zamestnancu. Pak treba pochopite, co, proc a jak :-)

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2021, 04:56:34 »
Paradoxně, nejdelší pohovor, co jsem kdy dělal (suma asi 8 hodin), jsem zvládnul, ale byla mi nabídnuta menší mzda, než na jaké jsme se dohodli s argumentem, že tam nikdo tolik nemá. Na toto si vždycky vzpomenu, když po mě chce někdo několikakolové interview, které už rovnou odmítnu :)

Přesně, to je i moje zkušenost. Zase já třeba nemám rád práce bez screeningu (telefonický předpohovor), kde si nejdříve ujasníme jestli to má cenu se tím vůbec zabývat.

A argument, že nikdo tolik nemá mi přijde o ničem, je to o osobní zkušenosti s vyjednáváním, kdo je lepší holt má víc, to si firma musí uvědomit.

Mě teda tak nějak rozumný standard přijde, 20 minut screening, 60 minut pohovor technický s doprovodem hiring managera, 30-60 minut poslední kolo, ale to už by de fakto mělo být jen jako takové ujištění apod.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2021, 10:15:58 »
Kdyz se vam nepozdavaji "tezke pohovory" tak si podnikejte na vlastni pest a idealne si najmete par zamestnancu. Pak treba pochopite, co, proc a jak :-)
Já jsem na klasickém pohovoru nikdy nebyl, vždycky se to dělalo pomocí word of mouth / referencí na webu, a s lidmi, které jsem nabíral do týmu, jsem to dělal stejně.

Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #13 kdy: 23. 11. 2021, 11:22:04 »
Kdyz se vam nepozdavaji "tezke pohovory" tak si podnikejte na vlastni pest a idealne si najmete par zamestnancu. Pak treba pochopite, co, proc a jak :-)

Příteli, firem, které jsou normální, prostě si pohovoříme, zjisitíme, zda máme vzájemnou shodu a pak pro ně pracuji je dost na to, abych se obtěžoval s ěpti koly pohovoru. Já to naprosto chápu a taky to fakt nemám zapotřebí. A to si musí ty firmy ujasnit, jestli jim to za to stojí či ne.

Ano, možná jsem tak přišel o nějaké úžsné nabídky, ale za tuhle cenu to asi přežiju. Ostatně z mé zkušenosti taky celkem vyplývá (a je to logické), že čím větší odměna, tím vyšší očekávání. A to taky není vždycky to, co člověk chce; vše má svou míru.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie získávání práce a pohovorů
« Odpověď #14 kdy: 23. 11. 2021, 12:56:03 »
me pohovory docela bavily, jsem docela ukecany, tak jsem si s nima normalne pokecal.
nejake ukoly jsem v pohode vyresil, takze jenom vyjimecne to neklaplo z moji strany nebo jejich.
s jednou hr jsme jeste i potom kecali i kdyz jsem to u nich nevzal a bylo to na pohodu.