Přívod 230 V do racku

Přívod 230 V do racku
« kdy: 11. 10. 2021, 16:03:03 »
V technickej miestnosti trcia zo steny UTP kable + kabel CYKY 3*2.5 na 230V. Ako vyriesit napajanie racku.
Vnutri bude zasuvka (8x) 1U, ale neviem ci CYKY kabel potiahnut tiez dovnutra a tam dat nejaku zasuvku na din listu, alebo spravit normalne GO zasuvku mimo rack ? Rack bude 6U 19"
Ako to riesite ?
« Poslední změna: 11. 10. 2021, 17:02:07 od Petr Krčmář »


Re:privod 230V do racku
« Odpověď #1 kdy: 11. 10. 2021, 16:21:46 »
Prívod do racku, na din lištu istič prípadne vypínač záleží ako je spravená elektrika a na to priamo pripojiť lištu, alebo to isté a z vypínača/istica potiahnuť zásuvku 230v ale prvá možnosť je jednoduchšia a nezabudni na svorkovnice na uzemnenie racku.

Re:privod 230V do racku
« Odpověď #2 kdy: 11. 10. 2021, 16:27:40 »
tak to je super napad.

hele, v cem je to jednodussi?

je ten rack na koleckach? jak to budou posouvat  kdyz z toho bude trcet neohebnej CYKY?
Kdy dojde na UPS vne racku, nebo budes chtit projit dva racky (treba docasne behem stehovani), to vsechno zase budes tahat zevnitr ven?

Prívod do racku, na din lištu istič prípadne vypínač záleží ako je spravená elektrika a na to priamo pripojiť lištu, alebo to isté a z vypínača/istica potiahnuť zásuvku 230v ale prvá možnosť je jednoduchšia a nezabudni na svorkovnice na uzemnenie racku.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:privod 230V do racku
« Odpověď #3 kdy: 11. 10. 2021, 16:34:10 »
Dal bych zásuvku vedle. My máme v racku UPSku, na kterou je zapojené vše. Pokud to budeš mít stejně, tak nemá smysl tam řešit nějaké jističe.

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #4 kdy: 11. 10. 2021, 17:46:39 »
je to mali 6U bytovy rack. Ako som uviedol, vidim zatial 2 moznosti GO zasuvka mimo rack. Tym padom sa uz z CYKY nebude hybat. Alebo CYKY dat do racku, tam namontovat din listu a zasuvku 230V na din listu.
Len neviem co je spravne, ci nieco o tom hovori nejaka norma, ci nahodou nebude pindat revizak (alebo ako si spravis, tak budes mat).


PanVP

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #5 kdy: 11. 10. 2021, 18:53:35 »
Pánové, držte se prosím normy pro elektro!
Norma je, že k čemukoliv pohyblivému čti (nepřišroubovanému k zemi/zdi/podlaze) se nesmí použít pevný přívod/kabel. Pevný přívod není určený na připojení pohyblivých dílů. Pohyblivé přístroje se připojují licnou. Jak je to pohyblivé, dáme vedle racku malý rozvaděč, do kterého vedou dva samostatné přívody (drát) nebo alespoň dvě fáze a dva proudové chrániče. Pod to umístíme dvě zásuvky, označené třeba L1 a L2 podle fází. Rack připojíme normální šňůrou pro UPS. Z UPS vyvedeme výstup do napájecí lišty.

Pokud je to v místnosti s rozvodnou podlahou, do které jsou racky zapuštěné a jsou tedy pevné, naopak bych použil pevný vodič - tedy drát. Ale tohle všechno by vám měl říct každý myslící elektrikář.
« Poslední změna: 11. 10. 2021, 18:55:50 od PanVP »

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #6 kdy: 11. 10. 2021, 19:32:09 »
Rack nebude pohyblivy, bude namontovany na stene.
Ako si to myslel s tymi dvoma fazami ? A naco prudovy chranic, ten je uz v rozvadzaci z ktoreho k racku vedie CYKY.

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #7 kdy: 11. 10. 2021, 19:39:16 »
Hele řeším to stejný, jen kabel už mám přiveden do racku (barák jsem nestavěl). A právě moc nevím co s tím.
Asi udělám to, že vezmu normálně prodlužku do racku*, rozdělám ji a napojím to do ní. Pokud by to nešlo (vevnitř je to nalisovaný atd atd), tak prodlužce ucvaknu vidlici a CYKY + kabel od prodlužky nějak naspojkuju.

Jen tak zbytečně tam mít DIN lištu kde bude 1x zásuvka a v ní teprve strčená ta prodlužka mi přijde jako blbost.

* prodlužka do racku třeba tato: https://konektor-kabel.cz/19-zasuvkova-lista-9x230v16a-bez-vyp.-1u-18m

PanVP

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #8 kdy: 11. 10. 2021, 19:41:56 »
Rack nebude pohyblivy, bude namontovany na stene.
Ako si to myslel s tymi dvoma fazami ? A naco prudovy chranic, ten je uz v rozvadzaci z ktoreho k racku vedie CYKY.

Dvě fáze = vypadne ti jedna fáze, pořád jedeš na druhou. Servery mají dva zdroje - vypadne jedna fáze, jedeš na druhou. Pokud je rozvaděč pevný, tak CYKY, fajn, ale jak do rozvaděče dáš rozvodnou lištu a cokoliv 230V nekrytého, nesmí tam šátrat NIKDO bez potřebné kvalifikace. Tj. pokud to je elektrický rozvaděč tak na kličku, práce na rozvaděči = práci na elektrickém zařízení a cajk. Ale tam nesmí lézt ajťák!

Pokud je to Ajťácký rozvaděč, tak se "když se v tom hrabeš" nejedná o práci na elektrickém zařízení, ale jen o kabinet/pořadač. V kabinetu ale nemá co dělat nekrytých 230V!!! Takže, pokud je to IT rozvaděč, klidně to připoj CYKY, ale píchni tu CYKY do kryté, plastové lišty (1U psa) a jistič do plastové krabice vedle na stěnu, jak tam má lézt osoba "ne-elektro", tak tam nesmí být nic živého, nejsi debil ne.

Jednou jsem potkal IT rozvaděč, kde bylo 230V nekrytých a bylo to o hubu. Potkat toho, kdo to tam narafičil, strčím ho ze schodů, ať si zláme alespoň nohu. Hnusák. Kdyby to alespoň označil - jak to označené má být. Ve fabrikách jsou běžné rozvaděče s IT prvky, ale vždy na kličku a označené plus se zábranou proti úrazu el.proudem.
« Poslední změna: 11. 10. 2021, 19:50:09 od PanVP »

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #9 kdy: 11. 10. 2021, 21:48:16 »
Citace
vypadne ti jedna fáze, pořád jedeš na druhou. Servery mají dva zdroje

6U rack bude velmi pravděpodobně ~40 cm hluboký a vejde se do něj hw s možná 30cm hloubkou, tedy tak poloviční až třetinový oproti serverům se dvěma zdroji. Nemluvě o tom, že to je kravina, protože to má být za UPSkou.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #10 kdy: 11. 10. 2021, 22:06:55 »
Jen tak zbytečně tam mít DIN lištu kde bude 1x zásuvka a v ní teprve strčená ta prodlužka mi přijde jako blbost.

Me prijde blbost to montovat napevno. Mam 37U a zpod racku trci konec prodluzky do racku (nemusi byt vse za UPS), pro mensi systemy z racku trcel jen IEC napajeci kabel vedouci do UPS.

Na zdi bych pak doporucoval 2 zasuvky, v jedne budes mit rack, a v druhe prinesenej monitor pro reseni problemu, nebo vysavac pro uklid bordelu co veci v racku nasali :) (nejvic bordelu se me hromadu pod rackem.. jesteze ma vysoke nozicky)

PanVP

Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #11 kdy: 11. 10. 2021, 22:09:39 »
6U rack bude velmi pravděpodobně ~40 cm hluboký

Ano, dokonce i leafové switche mají někdy dva zdroje.
To by si měl definovat zákazník.
Pak jeden jedeš přímo jen přes bleskojistku a druhý přes UPSku.

Nebo, pokud jsi škudlil, použiješ tohle:
https://www.apc.com/shop/my/en/products/APC-REDUNDANT-SWITCH-3000VA-230V-16A/P-SU044X163?isCurrentSite=true

https://www.ab-com.cz/apc-ap4423-rack-ats-230v-16a-c20-in-8-c13-1-c19-out/

Podle požadavku zákazníka.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #12 kdy: 12. 10. 2021, 07:15:54 »
Já mám do racku (myslím že je 9U - cca 40cm hluboký pro cca 30cm HW) dovedený 3x2,5 a tam klasickou krabičku na povrchovou montáž ukotvenou na pozink úhelníku k zadní liště racku (vpravo vzadu).

na ní je zapojená přepěťová ochrana,
na ní je připojená UPSka s přepěťovou ochranou
na ní připojena racková napájecí lišta s přepěťovou ochrannou (na baráku je aktivní hromosvod a už se mi jednou při zásahu blesku rozletěl spliter na tel. lince do modemu).

Alternativou by bylo mít zásuvku v klasické instalační krabičce pod omítkou a v racku vyříznou díru pro onu zásuvku...
« Poslední změna: 12. 10. 2021, 07:19:50 od Molex1 »

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #13 kdy: 12. 10. 2021, 07:22:43 »
Ja budu mozna za vola, ale chapu to tak, ze ze zdi trci drat s 230v, tedy jedna faze, ten vede od bytoveho rozvadece, takze jde pres chranic a pojistku.

Ja bych dal dvoj zasuvku na zed bud mimo rack, nebo jako by za rack a do racku, byt pevneho, bych vedl klasicky kabel od zasuvky k ups ci do rackove prodluzky.

Zasuvku extra bych udelal protoze tim jednak jiste splnim potrebne normy a druhak v baraku kazda zasuvka na zdi dobra ;-). A tretak kdyz jednoho dne rack sundam, uz nic neresim.

Otazka je uzemneni racku, ktere se dela extra zemnicim dratem. Ale sam ted nevim, jestli to doma resim. V kancelarich to resime urcite.

Inac racky na zdi v kancelari maji drat ze zdi privedeny do racku, kde je zakoncen aspon dvema krabicovyma zasuvkama, odkud se proud preleva do ups a do chleva.

Kabel vzdy vede z rozvadece, kde jde pres chranic a pres jistic. Vubec tedy  jako lajk nerozumim, proc spusta z vas cpe jistic do /k racku.

Jsem v tomto oboru pouceny lajk. Ovsem vsechny "moje" instalace maji platnou revizi.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přívod 230 V do racku
« Odpověď #14 kdy: 12. 10. 2021, 07:35:05 »
Já mám samostatně jištěný rack v rozvaděči (vzhledem k tomu, že jsou metr od sebe tak je to celkem jedno :) )
Jinak rack jsem nechtěl uzemnit z důvodu onoho aktivního hromosvodu a naopak se obávám případného "vlítnutí" přepětí do racku... takže tak :)