Wifi cez 4 pokoje

Wifi cez 4 pokoje
« kdy: 08. 10. 2021, 23:15:43 »
Dobry den,

ako riesit situaciu ked mam wifi router v jednom pokoji a potrebujem aby wifi fungovala  v 4. pokoji. Pokoje su na jednej priamke, jeden vedla druheho.

Napadlo ma kupit nejaky wifi router ktoreho antena bude vyzarovat vacsi signal. Do tohto sa vobec nevyznam ani v akych jednotkach sa meria sila signalu. Alebo potom nejaky wifi opakovac, alebo nieco na ten styl. Do tohto sa zial tiez nevyznam.

Tak by som potreboval poradit s tymto problemom. Za kazdu radu dakujem.


Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #1 kdy: 09. 10. 2021, 08:34:35 »
Potrebuješ natiahnuť LAN kábel do 4.pokoje a tam dať AP. Cez 3 pokoje bude wifi nestabilné, ovšem ak ti to nevadí, tak potrebuješ smerové antény nielen na routri, ale aj na počítači.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #2 kdy: 09. 10. 2021, 10:02:41 »
Žádné směrové antény pro boha ! Pokud máš 4 pokoje v jedné přímce, dej acces point buď na konec pokoje 2 nebo začátek pokoje 3. Vyber běžné zařízení s normou N, jiné ve tvém případě nepotřebuješ a ušetříš. Důležité jsou odpojitelné antény abys při je nedostatečném pokrytí krajních pokojů mohl vyměnit za delší. Vyber šířku kanálu 20Mhz, normu N najdi kanál, který v okolí nevysílá a ten vyber jako tvůj. Vyber ověřování WPA2 PSK a šifrování AES a zvol přiměřeně bezpečné heslo. Nastav SSID podle potřeby. Užívej a nic dalšího neřeš. Není zač.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #3 kdy: 09. 10. 2021, 10:10:37 »
Záleží především na tom, z jakého materiálu jsou příčky mezi těmi pokoji. Pokud je to železobeton nebo sádrokarton zavěšený na kovovém rámu, bude to WiFi signál dost tlumit. Pokud je to cihlová zeď, útlum je daleko menší.

Síla WiFi signálu se měří v dB (decibely). Nicméně výkon vysílání je tam omezen normou (pro vnitřní použití je limit nižší), kterou běžná zařízení nedovolí překročit. U venkovních instalací se to řeší směrovými nebo sektorovými spoji – ten povolený výkon nevysíláte zbůhdarma na všechna strany, ale soustředíte ho jen do určité oblasti nebo relativně úzkého paprsku. Nicméně pro interní použití to moc smysl nedává. Lepší WiFi routery umí to, že umí signál vyzařovaný anténou směřovat tam, kde jsou nějaká zařízení. Není to tak přesné zacílení jako u směrové antény, ale signál zařízení by to mělo zlepšit.

Nicméně pokud teď v tom čtvrtém pokoji signál nechytíte vůbec, nebo je velmi slabý a je problém s připojením, snažil bych se WiFi úplně vyhnout a natáhnout tam drát. Je to pracnější, ale pak vám to bude spoustu let sloužit a nebudou s tím žádné problémy. Pokud jsou příčky z nějakého materiálu, který WiFi signál ruší, budete s tím mít jenom problémy. Možná teď najdete nějaký router, se kterým to bude fungovat, ale ten za pár let odejde a budete to řešit znovu. Protažení jednoho síťového kabelu není zas tak pracné, pak se jenom na konec nacvakají koncovky. Nebo pokud je to aspoň trochu možné, udělejte prostupy mezi pokoji trochu větší, dejte tam ten nejtenčí husí krk, kterým projde kabel i s koncovkou. Jednak nebudete muset řešit nacvakávání koncovek, koupíte kabel už hotový. A za druhé i kdyby bylo potřeba ten kabel za deset nebo za třicet let vyměnit, jenom tenhle kabel vytáhnete a zatáhnete tam nový.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #4 kdy: 09. 10. 2021, 10:41:57 »
Doplním,
síla signálu se měří ne v dB, ale v dBm - tj decibelech vůči 1mW.  Výsledná hodnota je 10.log(vstupní výkon/1mW). česky řečeno desekrát logaritmus poměru naměřeného výkonu (síly signálu) / 1 mW.

Takže 0dBm znamená, že anténa dává do vstupu přesně 1mW.   -100dBm znamená, že anténa dává 0,000 000 000 1mW

Generální povolení na základě kterého jsou wifi povoleny k provozu, omezuje "sílu pole", tj pokud dáte směrovou anténu (nebo anténu s vyšším ziskem) , MUSÍTE snížit výkon aby síla pole zůstala v stejná.  Že to nikdo nedělá (především doma) je věcí jinou. Nicméně ve venkovním prostředí se po mnoha pokutách už na to docela dbá.

Snažit se prostřelit doma několik zdí je marný boj. Je třeba si uvědomit navíc jak wifi funguje - při slábnoucím signálu snižuje rychlost. Navíc, špatný signál zvyšuje počet opakovaných přenosů - v souvislosti se snižující se rychlostí dojde v určitém bodě k naprosté ztrátě schopnosti cokoliv přenést - tím že se pomaou rychlostí budou opakovaně přenášet stále tytéž data. Navíc výrazně snížíte přenosové pásmo i pro další klienty připojené k danému AP (když se AP bude snažit doručit opakovaně pomalou rychlostí pakety k vám, nemůže obsluhovat jiné klienty).

Takže správná filozofie wifi je -  mít AP co nejblíže ke klientům s co nejmenším nastaveným výkonem a mít co nejhustější síť AP.  Ve vašem případě ideálně v každém pokoji jedno AP se sníženým výkonem (pokud se ve všech pokojích vyskytují wifi zařízení). Snažit se to nasadit s jinou filozofií vede k těžkému zklamání a boji s větrnými mlýny s nefunkční wifi.Logik

  • *****
  • 1 006
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #5 kdy: 09. 10. 2021, 10:55:40 »
Velmi doporučuju se vyhnout krimpování konektorů (btw. to bez vybavení člověk neudělá) a ukončit tahanej kabel zásuvkama (prodávaj se i "na omítku", když je nebudeš chtít zasekávat do zdi).
Jednak ty narozdíl od konektorů dobře zapojí i člověk, co to nedělal, jednak když to zapojíš blbě (ať už přehodíš dráty, nebo se Ti správně neprořeže drát), jde to narozdíl konektorů opravit (pravda, dělaj se rozpojovací konektory, ale jsou co vím drahý), jednak to má podstatně větší "šťábní kulturu", jednak až se Ti po dvou letech ulomí konektoru zobáček, vyměníš jen krátkej patchkabel (mezi zásuvkou a PC), zatímco na zásuvce se moc nemá co pokazit.
===
Co se týče směrový antény, tak ani ta dle zákona nemůže překročit vyzářený výkon,https://shopdelta.eu/e-i-r-p-effective-isotropic-radiated-power-an-equivalent-effective-isotropic-radiated-power_l2_aid837.html
 správně bys měl při jejím zapojení limitovat výkon Wifi karty. To, proč je směrová anténa lepší, než všesměrovbá, není kvůli vysílacímu výkonu, ale kvůli lepšímu příjmu. (Z čehož mj. plyne, že pokud nechceš porušovat max. povolenej vyzářenej výkon, tak potřebuješ směrové antény na obou koncích bezdrátového spoje).
===
Zapik:To je sice správná teorie, ale přecijenom teorie. Takhle bych mohl pokračovat dál a tvrdit, že wifi je vůbec nespolehlivé a jediná správná filosofie je mít vše drátem. Což je sice pravda, ale má to stejnej problém, jako Tvoje stanovisko: také zdůrazňuje jen výhody, a zapomíná na nevýhody: drát není vždy šikovnej, a s každým dalším AP ti roste počet zařízení, tedy i vynaložené peníze (i za provoz), roste počet věcí, co se mohou pokazit, a také se zesložiťuje zapojení.

IMHO  správná filosofie je, použít nejjednodušší FUNKČNÍ řešení. Vzhledem k tomu, že wifi jednu běžnou zeď prostřelí zpravidla úplně v pohodě, tak řešení se 4 AP je zde overkill, na 99% bude dobře fungovat AP v pokoji 1 a 3.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #6 kdy: 09. 10. 2021, 11:04:51 »


Pánové, oběma díky, že jste opravili to, co jsem já napsal nepřesně nebo i špatně – s tím výkonem jsem to zmatlal dost  :( Každopádně pokud má být pokrytý jen první a čtvrtý pokoj, dal bych v tuto chvíli AP do těch dvou pokojů a propojil bych je drátem. Husí krk bych do těch příček mezi pokoj dal i proto, až zjistíte, že chcete přidat nějaké zařízení i do některé místnosti uprostřed :-)

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #7 kdy: 09. 10. 2021, 12:01:30 »
Podle dotazu lze usoudit, že to bude nějaký studentík na pokoji a tahat kabel mu asi pan domácí nedovolí, takže tuto cestu bych zcela vynechal (i když je samozřejmě nejlepší). Kromě čistě WiFi přenosu je ještě varianta v použití Powerline, např. model s WiFi TP-Link TL-WPA7517KIT.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #8 kdy: 09. 10. 2021, 23:03:53 »
Dej ten AP na chodbu u pokoje 1 , ev. na chodbu doprostřed.
Jestli jste fakt študáci, drát na zemi přežijete :-)
« Poslední změna: 09. 10. 2021, 23:09:29 od FKoudelka »

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #9 kdy: 09. 10. 2021, 23:29:15 »
dakujem vsetkym za odpovede. Zdi su cihlove.  Router mam v pokoji uplne v lavo a v pokoji uplne v pravo uz wifi nechytam. A v tretom pokoji je to na jednu palicku.

Co sa tyka kabelu musel by som vrtat cez 3 steny, nemam vrtacku, nikdy som do steny nevrtal, navyse su tam v ceste vstavane skrine atd...A nie som student a mohol by som to prevrtat, ale to mi pride ako najdrahsie riesenie (z hladiska venovaneho casu a usilia). Teraz mi ide naozaj len o to dostat wifi do 4. pokoja.

Pozeral som rozne tie extendery wifi napr https://m.alza.cz/tp-link-tl-wa850re-d390149.htm?kampan=adw1_sitove-prvky-a-nas_pla_all_obecna-css_wifi_m_9062891___TP633h_456126216709_~106853288855~&gclid=EAIaIQobChMIuKbOtKK-8wIVDAOLCh2tKwKYEAQYAiABEgKYyPD_BwE

Myslim ze toto by mohlo fungovat. Vas nazor je na to aky ? Dakujem.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #10 kdy: 10. 10. 2021, 07:26:55 »
Toto fungovat zcela jistě nebude. Extender potřebuje poměrně silný signál, aby byl schopen ho poslat dál a pokud je signál na hranici použitelnosti, tak si s ním extender prostě neporadí. Buď tam natáhni UTP, kup AP a je vše vyřešeno, anebo zkus Powerline, kde je taky celkem velká pravděpodobnost úspěchu. Hledat levná řešení v podobě extenderu za pár stovek k cíli nevedou.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #11 kdy: 10. 10. 2021, 10:08:24 »
Z hlediska času a věnovaného úsilí za jeden víkend je kabel nejnáročnější řešení, ale až budete za půl roku kupovat třetí router a počtvrté se ptát v diskusi, jak ten signál vylepšit, zjistíte, že ten drát by bával byl i na ten spálený čas levnější. Pokud si ty díry neumíte udělat sám, někoho si na to pozvěte, vyjde to pořád levněji než experimentování s WiFi routery.

Pokud byste se tomu vrtání chtěl za každou cenu vyhnout a máte v obou pokojích zásuvky na stejné fázi, můžete zkusit ten přenos přes vedení vysokého napětí Power Line. Pokud vím, zkušenosti jsou s tím různé, někdo si to pochvaluje, někdo s tím má problémy.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #12 kdy: 10. 10. 2021, 12:18:20 »
Jo, vyskúšaj ten PowerLine. Je to síce ako s tým wifi, ale možno bude úspech. Wifi cez 3 steny niekedy ide niekedy nejde. Záleží aj od rušenia. Rušenie sa dá eliminovať práve tými smerovými anténami. Mám to tak spravené cez tri steny na šunke tplink 741 a ide to 90 Mbps. Problém s wifi v priamke sú pohybujúce sa predmety (osoby).

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #13 kdy: 11. 10. 2021, 04:06:18 »
Dakujem za vsetky spravy. Vyskusam ten powerline.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #14 kdy: 11. 10. 2021, 10:37:25 »
Sice je už asi rozhodnuto, ale osobně bych taky doporučil ten kabel (plus AP/router někam doprostřed). Ono to fakt nakonec ten čas může ušetřit. Powerline je, jak psal Filip Jirsák, řešení se smíšenými zkušenostmi dle délky a kvality elektrického vedení. Může to fungovat skvěle, nebo se taky může stát, že se sem vrátíš pro radu, jak to udělat, když Powerline řešení selhalo. A nebo ještě hůř něco mezi tím.