Fórum Root.cz

Hlavní témata => Sítě => Téma založeno: kolesomag 08. 10. 2021, 23:15:43

Název: Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: kolesomag 08. 10. 2021, 23:15:43
Dobry den,

ako riesit situaciu ked mam wifi router v jednom pokoji a potrebujem aby wifi fungovala  v 4. pokoji. Pokoje su na jednej priamke, jeden vedla druheho.

Napadlo ma kupit nejaky wifi router ktoreho antena bude vyzarovat vacsi signal. Do tohto sa vobec nevyznam ani v akych jednotkach sa meria sila signalu. Alebo potom nejaky wifi opakovac, alebo nieco na ten styl. Do tohto sa zial tiez nevyznam.

Tak by som potreboval poradit s tymto problemom. Za kazdu radu dakujem.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: johanson14 09. 10. 2021, 08:34:35
Potrebuješ natiahnuť LAN kábel do 4.pokoje a tam dať AP. Cez 3 pokoje bude wifi nestabilné, ovšem ak ti to nevadí, tak potrebuješ smerové antény nielen na routri, ale aj na počítači.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: kurkum 09. 10. 2021, 10:02:41
Žádné směrové antény pro boha ! Pokud máš 4 pokoje v jedné přímce, dej acces point buď na konec pokoje 2 nebo začátek pokoje 3. Vyber běžné zařízení s normou N, jiné ve tvém případě nepotřebuješ a ušetříš. Důležité jsou odpojitelné antény abys při je nedostatečném pokrytí krajních pokojů mohl vyměnit za delší. Vyber šířku kanálu 20Mhz, normu N najdi kanál, který v okolí nevysílá a ten vyber jako tvůj. Vyber ověřování WPA2 PSK a šifrování AES a zvol přiměřeně bezpečné heslo. Nastav SSID podle potřeby. Užívej a nic dalšího neřeš. Není zač.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Filip Jirsák 09. 10. 2021, 10:10:37
Záleží především na tom, z jakého materiálu jsou příčky mezi těmi pokoji. Pokud je to železobeton nebo sádrokarton zavěšený na kovovém rámu, bude to WiFi signál dost tlumit. Pokud je to cihlová zeď, útlum je daleko menší.

Síla WiFi signálu se měří v dB (decibely). Nicméně výkon vysílání je tam omezen normou (pro vnitřní použití je limit nižší), kterou běžná zařízení nedovolí překročit. U venkovních instalací se to řeší směrovými nebo sektorovými spoji – ten povolený výkon nevysíláte zbůhdarma na všechna strany, ale soustředíte ho jen do určité oblasti nebo relativně úzkého paprsku. Nicméně pro interní použití to moc smysl nedává. Lepší WiFi routery umí to, že umí signál vyzařovaný anténou směřovat tam, kde jsou nějaká zařízení. Není to tak přesné zacílení jako u směrové antény, ale signál zařízení by to mělo zlepšit.

Nicméně pokud teď v tom čtvrtém pokoji signál nechytíte vůbec, nebo je velmi slabý a je problém s připojením, snažil bych se WiFi úplně vyhnout a natáhnout tam drát. Je to pracnější, ale pak vám to bude spoustu let sloužit a nebudou s tím žádné problémy. Pokud jsou příčky z nějakého materiálu, který WiFi signál ruší, budete s tím mít jenom problémy. Možná teď najdete nějaký router, se kterým to bude fungovat, ale ten za pár let odejde a budete to řešit znovu. Protažení jednoho síťového kabelu není zas tak pracné, pak se jenom na konec nacvakají koncovky. Nebo pokud je to aspoň trochu možné, udělejte prostupy mezi pokoji trochu větší, dejte tam ten nejtenčí husí krk, kterým projde kabel i s koncovkou. Jednak nebudete muset řešit nacvakávání koncovek, koupíte kabel už hotový. A za druhé i kdyby bylo potřeba ten kabel za deset nebo za třicet let vyměnit, jenom tenhle kabel vytáhnete a zatáhnete tam nový.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: zapik1 09. 10. 2021, 10:41:57
Doplním,
síla signálu se měří ne v dB, ale v dBm - tj decibelech vůči 1mW.  Výsledná hodnota je 10.log(vstupní výkon/1mW). česky řečeno desekrát logaritmus poměru naměřeného výkonu (síly signálu) / 1 mW.

Takže 0dBm znamená, že anténa dává do vstupu přesně 1mW.   -100dBm znamená, že anténa dává 0,000 000 000 1mW

Generální povolení na základě kterého jsou wifi povoleny k provozu, omezuje "sílu pole", tj pokud dáte směrovou anténu (nebo anténu s vyšším ziskem) , MUSÍTE snížit výkon aby síla pole zůstala v stejná.  Že to nikdo nedělá (především doma) je věcí jinou. Nicméně ve venkovním prostředí se po mnoha pokutách už na to docela dbá.

Snažit se prostřelit doma několik zdí je marný boj. Je třeba si uvědomit navíc jak wifi funguje - při slábnoucím signálu snižuje rychlost. Navíc, špatný signál zvyšuje počet opakovaných přenosů - v souvislosti se snižující se rychlostí dojde v určitém bodě k naprosté ztrátě schopnosti cokoliv přenést - tím že se pomaou rychlostí budou opakovaně přenášet stále tytéž data. Navíc výrazně snížíte přenosové pásmo i pro další klienty připojené k danému AP (když se AP bude snažit doručit opakovaně pomalou rychlostí pakety k vám, nemůže obsluhovat jiné klienty).

Takže správná filozofie wifi je -  mít AP co nejblíže ke klientům s co nejmenším nastaveným výkonem a mít co nejhustější síť AP.  Ve vašem případě ideálně v každém pokoji jedno AP se sníženým výkonem (pokud se ve všech pokojích vyskytují wifi zařízení). Snažit se to nasadit s jinou filozofií vede k těžkému zklamání a boji s větrnými mlýny s nefunkční wifi.

Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Logik 09. 10. 2021, 10:55:40
Velmi doporučuju se vyhnout krimpování konektorů (btw. to bez vybavení člověk neudělá) a ukončit tahanej kabel zásuvkama (prodávaj se i "na omítku", když je nebudeš chtít zasekávat do zdi).
Jednak ty narozdíl od konektorů dobře zapojí i člověk, co to nedělal, jednak když to zapojíš blbě (ať už přehodíš dráty, nebo se Ti správně neprořeže drát), jde to narozdíl konektorů opravit (pravda, dělaj se rozpojovací konektory, ale jsou co vím drahý), jednak to má podstatně větší "šťábní kulturu", jednak až se Ti po dvou letech ulomí konektoru zobáček, vyměníš jen krátkej patchkabel (mezi zásuvkou a PC), zatímco na zásuvce se moc nemá co pokazit.
===
Co se týče směrový antény, tak ani ta dle zákona nemůže překročit vyzářený výkon,https://shopdelta.eu/e-i-r-p-effective-isotropic-radiated-power-an-equivalent-effective-isotropic-radiated-power_l2_aid837.html
 správně bys měl při jejím zapojení limitovat výkon Wifi karty. To, proč je směrová anténa lepší, než všesměrovbá, není kvůli vysílacímu výkonu, ale kvůli lepšímu příjmu. (Z čehož mj. plyne, že pokud nechceš porušovat max. povolenej vyzářenej výkon, tak potřebuješ směrové antény na obou koncích bezdrátového spoje).
===
Zapik:To je sice správná teorie, ale přecijenom teorie. Takhle bych mohl pokračovat dál a tvrdit, že wifi je vůbec nespolehlivé a jediná správná filosofie je mít vše drátem. Což je sice pravda, ale má to stejnej problém, jako Tvoje stanovisko: také zdůrazňuje jen výhody, a zapomíná na nevýhody: drát není vždy šikovnej, a s každým dalším AP ti roste počet zařízení, tedy i vynaložené peníze (i za provoz), roste počet věcí, co se mohou pokazit, a také se zesložiťuje zapojení.

IMHO  správná filosofie je, použít nejjednodušší FUNKČNÍ řešení. Vzhledem k tomu, že wifi jednu běžnou zeď prostřelí zpravidla úplně v pohodě, tak řešení se 4 AP je zde overkill, na 99% bude dobře fungovat AP v pokoji 1 a 3.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Filip Jirsák 09. 10. 2021, 11:04:51


Pánové, oběma díky, že jste opravili to, co jsem já napsal nepřesně nebo i špatně – s tím výkonem jsem to zmatlal dost  :( Každopádně pokud má být pokrytý jen první a čtvrtý pokoj, dal bych v tuto chvíli AP do těch dvou pokojů a propojil bych je drátem. Husí krk bych do těch příček mezi pokoj dal i proto, až zjistíte, že chcete přidat nějaké zařízení i do některé místnosti uprostřed :-)
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Adolf Shitler 09. 10. 2021, 12:01:30
Podle dotazu lze usoudit, že to bude nějaký studentík na pokoji a tahat kabel mu asi pan domácí nedovolí, takže tuto cestu bych zcela vynechal (i když je samozřejmě nejlepší). Kromě čistě WiFi přenosu je ještě varianta v použití Powerline, např. model s WiFi TP-Link TL-WPA7517KIT.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: FKoudelka 09. 10. 2021, 23:03:53
Dej ten AP na chodbu u pokoje 1 , ev. na chodbu doprostřed.
Jestli jste fakt študáci, drát na zemi přežijete :-)
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: kolesomag 09. 10. 2021, 23:29:15
dakujem vsetkym za odpovede. Zdi su cihlove.  Router mam v pokoji uplne v lavo a v pokoji uplne v pravo uz wifi nechytam. A v tretom pokoji je to na jednu palicku.

Co sa tyka kabelu musel by som vrtat cez 3 steny, nemam vrtacku, nikdy som do steny nevrtal, navyse su tam v ceste vstavane skrine atd...A nie som student a mohol by som to prevrtat, ale to mi pride ako najdrahsie riesenie (z hladiska venovaneho casu a usilia). Teraz mi ide naozaj len o to dostat wifi do 4. pokoja.

Pozeral som rozne tie extendery wifi napr https://m.alza.cz/tp-link-tl-wa850re-d390149.htm?kampan=adw1_sitove-prvky-a-nas_pla_all_obecna-css_wifi_m_9062891___TP633h_456126216709_~106853288855~&gclid=EAIaIQobChMIuKbOtKK-8wIVDAOLCh2tKwKYEAQYAiABEgKYyPD_BwE

Myslim ze toto by mohlo fungovat. Vas nazor je na to aky ? Dakujem.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Adolf Shitler 10. 10. 2021, 07:26:55
Toto fungovat zcela jistě nebude. Extender potřebuje poměrně silný signál, aby byl schopen ho poslat dál a pokud je signál na hranici použitelnosti, tak si s ním extender prostě neporadí. Buď tam natáhni UTP, kup AP a je vše vyřešeno, anebo zkus Powerline, kde je taky celkem velká pravděpodobnost úspěchu. Hledat levná řešení v podobě extenderu za pár stovek k cíli nevedou.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Filip Jirsák 10. 10. 2021, 10:08:24
Z hlediska času a věnovaného úsilí za jeden víkend je kabel nejnáročnější řešení, ale až budete za půl roku kupovat třetí router a počtvrté se ptát v diskusi, jak ten signál vylepšit, zjistíte, že ten drát by bával byl i na ten spálený čas levnější. Pokud si ty díry neumíte udělat sám, někoho si na to pozvěte, vyjde to pořád levněji než experimentování s WiFi routery.

Pokud byste se tomu vrtání chtěl za každou cenu vyhnout a máte v obou pokojích zásuvky na stejné fázi, můžete zkusit ten přenos přes vedení vysokého napětí Power Line (https://www.czc.cz/power-line-230v/produkty?gclid=Cj0KCQjwnoqLBhD4ARIsAL5JedKsJGnS21-Pn63RJBGtMxyWSr74eM9GGDejFHimBLWsbV2bKWWzSmgaAtclEALw_wcB). Pokud vím, zkušenosti jsou s tím různé, někdo si to pochvaluje, někdo s tím má problémy.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: johanson14 10. 10. 2021, 12:18:20
Jo, vyskúšaj ten PowerLine. Je to síce ako s tým wifi, ale možno bude úspech. Wifi cez 3 steny niekedy ide niekedy nejde. Záleží aj od rušenia. Rušenie sa dá eliminovať práve tými smerovými anténami. Mám to tak spravené cez tri steny na šunke tplink 741 a ide to 90 Mbps. Problém s wifi v priamke sú pohybujúce sa predmety (osoby).
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: kolesomag 11. 10. 2021, 04:06:18
Dakujem za vsetky spravy. Vyskusam ten powerline.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: uwe.filter 11. 10. 2021, 10:37:25
Sice je už asi rozhodnuto, ale osobně bych taky doporučil ten kabel (plus AP/router někam doprostřed). Ono to fakt nakonec ten čas může ušetřit. Powerline je, jak psal Filip Jirsák, řešení se smíšenými zkušenostmi dle délky a kvality elektrického vedení. Může to fungovat skvěle, nebo se taky může stát, že se sem vrátíš pro radu, jak to udělat, když Powerline řešení selhalo. A nebo ještě hůř něco mezi tím.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Milan Cagap 11. 10. 2021, 13:59:10
Este upresnim jednu vec u wifi extendru. Kazdy wifi extender znizuje povodnu rychlost o cca 30-50% a na svoj chod potrebuje silny wifi signal. Cim viacej by si  ich za sebou dal tym pomalsi net na konci. Napre pri 50Mbit linke a dvoch extendroch realne na konci dostane tak 15Mbit... Powerline je dobra vec, ak je dobre spravena elektro instalacia. A neprichazdza tam temer k ziadnym stratam rychlosti. Mam overene na 80Mbit linke cez powerline som mal na konci 75-80Mbit. A to bol powerline napojeny na opacnom konci domu a este aj na inom poskodi.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: MalyTomi 11. 10. 2021, 14:11:53
Pri powerline pozor na predlzovacky. Rapidne znizuju rychlost, aspon to tak pred par rokmi bolo, ked sme testovali roznych vyrobcov.
Idealne je powerline dat priamo do zasuvky v stene, vtedy da v pohode tych 80Mbit
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: uwe.filter 11. 10. 2021, 14:14:25
Je to tak, pokud se "range extenderem" myslí repeater, bude to bída s nouzí - už proto, že sdílí stejnou část rádiového pásma.

Ještě k těm PLC adaptérům - nemám osobní zkušenost (jen jsem to jednou hodně zvažoval, protože jsem potřeboval komunikovat přes 2x cca 70-80 cm kamenné zdi přes půl baráku), ale zkušenosti se velice různí. Největší průšvih je, že je to celkem okrajová záležitost, takže k tomu není moc informací a recenzí. Pro představu, jak to může fungovat celkem slušně (bohužel 11 let starý článek): https://diit.cz/clanek/test-western-digital-livewire-data-po-elektricke-siti
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: premekv 11. 10. 2021, 15:25:43
pokud se "range extenderem" myslí repeater, bude to bída s nouzí - už proto, že sdílí stejnou část rádiového pásma.
Nemusí být, záleží na šířce pásma a podmínkách, a co to je za zařízení. Pro 50mbps mi stačí pokrytí extenderem a když se jedna síť (2.4) vyhradila pro komunikaci mezi "krabičkami" a druhá (5G) pro klientské zařízení, je takové řešení stabilní a "good enough". Tím "good enough" je myšleno že blízko extenderu je (IP)TV a většinou i mobily, které fungují blízko té maximální rychlosti a jen v nejvzdálenějším rohu rychlost padá na třetinu až polovinu, protože je to 5G signál a 2 zdi (i když cihlové). Ale stačí to. Na vyšší rychlost už by to asi nebylo.

Ještě k těm PLC adaptérům - ...zkušenosti se velice různí
Já měl kdysi špatnou zkušenost, rychlosti kolísaly (sotva jsem naměřil 20-30mbps z původních 50 i na stejném okruhu), ale horší byly občasné "mikrovýpadky". Stream to třeba většinou nerozhodilo (kvůli lokálnímu cachování) ale např. PuTTy session nebo stahování nečeho jo.

Pro velké prostory (když nepomůže umístění kvalitního routeru na "ideální" pozici, nebo člověk "nemůže" (většinou eufemismus pro "nechci") tahat kabel) může být dobrý mesh. Udělá to jednu homogenní síť a zařízení, které to podporují, se připojují k silnějšímu satelitu bez ztráty konexe. Tady mám ale zkušenost s levnější sadou od TpLinku v domku u rodičů, kdy základní požadavek (dovést signál z přístavku kde je ADSL do mezipatra a patra domu) to vyřešilo, ale třeba ten roaming nefunguje zrovna ideálně s telefony. Jeden samsung dokonce hlásí, že wifi "nemá internet" což je nesmysl, má. Jiný mobil se zuby nehty drží "jedné čárky" i když má silný box hned u nosu.  Notebook, který primárně je v nejvyšším patře a občas se přenese, nikdy neměl problém.  Je to ale levný set. Pozitivní reference jsou na ubiquity amplify, ale za to se dost připlácí (sada routeru s jedním satelitem byla tuším za 10). Uvažuju, že zakoupím a vyzkouším, u sebe i u rodičů.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: by_cx 11. 10. 2021, 16:00:34
Až ti všechno selže a nebo tě bude řešení štvát (bez roamingu, rychlost) a budeš tahat ten kabel, tak jich natáhni rovnou víc, ideálně dva do každého pokoje. I kdyby měly prozatím končit někde u stropu.

Když jsem budoval UniFi síť, tak se mi můj provider vysmál, že vyhazuju prachy oknem, když oni instalují TP-LINK Deco a nemají s tím jediný problém. Deco P7/P9 je mesh systém, který po WiFi zprostředkuje lokální síť přes celý dům a podporuje roaming. Zvládne se propojit přes powerline, kabel i WiFi. Možná by to stálo za zkoušku. Není to tak drahý a hádám, že to bude víc userfriendly než to UniFi.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: pecka411 11. 10. 2021, 20:00:15
Pokud nechceš tahat kabel, tak se přidávám s dobrou zkušeností s mesh, také s TP-link Deco (M4). Několik let jsem laboroval s wifi v zadním pokoji bez tahání kabelu - levný extender/repeater, poté kvalitnější router opět v režimu wifi repeateru. "Nějak" to jelo, ale pomalu a pořád s tím byly problémy.  Od nákupu mesh se o to nemusím starat, po celém bytě jedu na max. rychlost bez jediného zakolísání.
Za pokus nic nedáš, vrátit to můžeš vždycky.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: Adolf Shitler 12. 10. 2021, 09:16:31
MESH není nic jiného, než vzájemně bezdrátově propojená zařízení, takže zásadní problém stále přetrvává, tj. pokud není použitelný signál od hlavního routeru, tak si opakovač MESH ani neškrtne. A že udělá jednotnou síť na to už vliv nemá, navíc tady správně zaznělo, že třeba u připojení mobilů to skutečně funguje dost pofidérně, když se drží připojení ne podle úrovně signálu, ale klidně to visí na vzdáleném MESH místo toho, aby bylo připojení k bližšímu routeru s lepším signálem.

UniFi je pak úplně jiná liga, ovšem i zde platí, že k AP vede kabel a nikoliv, aby AP mezi sebou komunikovaly bezdrátově (i když to v nouzi lze).
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: by_cx 13. 10. 2021, 11:43:50
"navíc tady správně zaznělo, že třeba u připojení mobilů to skutečně funguje dost pofidérně"

Funguje to pofidérně, když se použije profidérní hardware. DECO, stejně jako moje UniFi, podporuje roaming (802.11r/k/v) a pokud ho podporuje telefon (valná většina ano), tak to funguje výborně. Můžu telefonovat, přejít z patra do patra a nepoznám nic.

Pokud se ty dvě nebo tři DECO krabice dají každá do jedný místnosti nebo ob místnost, bude to fungovat. Kabel bych tahal jen v případě, že mám na síti nějaký NAS a chci ho aktivně používat, potřebuju z nějakýho důvodu 5Ghz WiFi a nebo v případně kdyby to byly nějaký fakt železobetonový zdi, kterými by to neprošlo.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: premekv 13. 10. 2021, 15:33:24
Funguje to pofidérně, když se použije profidérní hardware.

Tak mne to nefungovalo  - konkrétně na deco E4 a s mobily samsung m21, samsung a3 a LG G6. Což může vše splňovat definici "pofiderního hardware" :) Paradoxně nejhůř ten nejnovější samusng (m21), kde se k problému sticknutí ke slabému satelitu ještě občas přidávala hláška o nedostupném internetu a přepínání se na 4G. To, že roaming je povolený v konfiguraci a nějak funguje vlastně dokazovaly jen notebooky (dva novější modely) - ty neměly problém, po přechodu mezi endpointy byl signál stále plný a spojení se nerozpadlo.
Název: Re:Wifi cez 4 pokoje
Přispěvatel: jdsulin 14. 10. 2021, 22:55:38
Dost zalezi I na tom jak mas v okoli zahlcene pasmo. Pokud jsi nekde v baraku, kde maji WiFi uplne vsichni, take je kabel/power line jedine reseni. 2.4 GHz pasmo byva uplne plne, 5 GHz moc me, ale to ti zase neprojde pres zdi. Pokud jsi nejak schopny poskladat mesh z 5GHz, tak aby fungovala je to mozne reseni. Osobne jsem to doma vyresil tak, ze v pokojich, kde WiFi potrebuji nejvic mam 5GHz a kde nejmin, tam dosahne jenom 2.4, ale pokoje nemam linearne jak ty.