Jak řešit internet v malém městě? 50mbps

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #30 kdy: 08. 10. 2021, 11:04:55 »
SPF+ modul na 10 Gbps stojí od 400 Kč. Takže postavit rychlou páteř dnes opravdu není zas tak drahé ani složité a těch 10 Gbps lze tahat i vzduchem ! (což už ale nebude za 400 Kč). Ale
1) Jak tu rychlost nad 1 Gbps dostat k bytu koncového uživatele? Optika do každého bytu není rozumné řešení.
2) Jak tu rychlost nad 1 Gbps dostat do PC koncového uživatele ? Tj. domácí routery za rozumné peníze nejsou.
3) Naprostá většině lidí rychlosti nad pár desítek Mbps neřeší, pokud jim funguje vše co používají

Těm 80-90% lidí co vidím na těch portech by stačilo koupit nový router za 1000 Kč a měli by doma reálný a symetrický 1 Gbps (za 300 Kč měsíčně), ale jednoduše jim to za to nestojí.

Gro nakladov optiky je tahanie kablov. Preto infrastrukturne firmy skusaju okrem nakupu uz polozenych vlakien aj tahanie po stlpoch (ak to majitel umozni) alebo pokladku optiky v ramci inej rozkopavky (tu robia problem dotacie, ktore neumoznuju takuto spolupracu tretej strane).


Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #31 kdy: 08. 10. 2021, 11:09:41 »
OK, ale prisaham, ze presne stejnou argumentaci jsem slysel v dobe nastupu ISDN. Od uzivatelu dial upu s 56 kbit/s (ci kolik, kdo si to ma pamatovat)

P.S. mluvim o rychlostech pred ISDN, jasne ze ISDn ma 64 nebo 2xB= 64 plus u nekterych firem permanentni D kanal s 9

BTW v te dobe jsem jako icar platil 6500 na mesic za 300 kbit  bezdatove pojitko od Telenoru. bohuzel mi to rusily holuby.


@ PanVP Ty seš opravdu komik, jen co je pravda. Kromě toho, že víš úplný houno o tom, jak to funguje venku, tak si ještě naivně myslíš, že nějaký ISP bude investovat do toho, aby pokryl každou zadnici rychlým netem a náklady se nikdy nevrátily. Nemluvě o tom, že spousta userů vůbec rychlý net nechce, protože ho zkrátka nepotřebují. TV si vyřeší satem nebo pozemákem, Netflixy apod. kraviny je nezajímají a na poštu a web s občasným sledování YT klidně stačí pár Mbps.
A splácávat zde nějaké firemní použití je pak úplně mimo, protože firmy si to musí řešit zcela jinými tarify, než jsou ty home :P
« Poslední změna: 08. 10. 2021, 11:13:18 od pruzkumbojem »

PanVP

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #32 kdy: 08. 10. 2021, 11:18:03 »
dial upu s 56 kbit/s (ci kolik, kdo si to ma pamatovat)

Hmmm... flex 56 kbps 8) to už byla šlechtická záležitost, já začínal na 14.4 a zadával ještě poctivě IP adresy vyhledané v takových žlutých stránkách místo doménových názvu. Pak v roce 1996 přišel seznam.cz a já povýšil na 28.8 ;D
Flex 56 kbps jsem měl až v době, kdy se do firem začalo pořizovat 128 kbps ADSL 1 ;D

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #33 kdy: 08. 10. 2021, 11:50:30 »

Tady se ale shodneme.  Řešme vylepšování infrastruktury, to určitě. Ty "Drastically Slow Lines" jsou očistec. Všude  telefonní dráty. Skanzen omylem stále v provozu. Chytré algoritmy se snaží protlačit co nejvíc dopravy skrz "myší díru" s rozbitým asfaltem a prodávají to jako šestiproudou dálnici. Zrychlujeme Česko. Sám jsem prošel očistcem nejdřív telekomácké vytáčené linky a potom DSL, protože nic jiného nebylo. A někde na venkově, kde bydlíte "daleko od ústředny" (mantra, která stále platí, dříve ještě i "špatné dráty u vás v činžáku") se zastavil čas...

Je jasné, že se do toho musí vložit stát, protože tahat optiku někam kde pár koncáků pak bude platit "soctarif" mi zní jako investice, do které soukromý subjekt dobrovolně nepůjde. Sídliště jsou druhá věc, ale tam už teď často je (ex)UPC nebo něco podobného.

Mně osobně teď opravdu stačí těch 50/50, ale je důležité, že si  můžu připlatit za lepší, až to budu potřebovat. A víc než bandwidth opravdu řeším třeba tu latenci (díkybohu je ta linka tady slušná).

Nerad bych byl nálepkovaný "Českým myšlením" za to, že nepřiplácím za něco co nevyužiju (vyšší tarif jsem si zkusil a btw za pár desítek korun na týden mám možnost si to krátkodobě zapnout, když bych třeba potřeboval něco obrovského urgentně stáhnout) jenom "because I can".

Technologie přináší úžasné možnosti. Doba je jiná, všichni sedí doma. Distanční práce, distanční výuka. Skvělé.
Někdy by ale bylo dobré zmáčknout takovéto červené tlačítko na ovladači od 4K televize (to zredukuje ten netflix downstream) a jít prostě ven. Mezi lidi. Jakože online (nebo offline, podle toho, z jakého konce se na to díváme). Než nám z toho "jebne". Regulérně. To jen, když jsme u těch filozofických úvah.

PanVP

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #34 kdy: 08. 10. 2021, 12:07:40 »

To "České myšlení" mně příšerně vytáčí a jak vidím jeho náznak, nase** mě to, aniž to tak třeba bylo myšleno.
My tady uvažujeme skutečně teď - přesněji řečeno - z ruky do huby.
Rozjebaná dálnice? Fajn, ozáplatujeme to.
Rozjebaný most? Fajn, vyměníme ho.
Nejsou prachy? Necháme to rozjebané.
Jsou prachy? Vrhneme se na to a zaflikujeme to.
Koncepce není potřeba.
Bohužel je vidět, že tady není žádná koncepce od žádné vlády.
Pak se mezi lidmi rozvíjí kultura teď sežeru, teď si na to půjčím, teď to nějak zaplácnu.
Čest lidem, kteří dlouhodobě plánují.

Plánování je blbost, zaplácni to půjčkou, na plánování ser, běž si dát hambáč, od plánování tu jsou myslitelé ze zahraničí.
Tohle brutálně zesměšňujeme:https://www.youtube.com/watch?v=fIWtXWZyv-M
Jistě, život si nalinkuješ a dopadne to úplně jinak.
Ale zrovna v technologiích (rozvoji konektivity), dálniční sítě, průjezdnosti měst, plánování oprav, narovnávání dálnic a železnic, aby vlak mohl jet pro nás až neuvěřitelně závratnou rychlostí 100 Km v hodině...to všechno se musí plánovat.

Protože jako D1 u nás vypadá i situace s připojením k netu >:(


M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #35 kdy: 08. 10. 2021, 12:25:19 »
Tak ČTU už nám "plánuje" i univerzální přístupovou službu, ne? Zkrátka, pokud bydlím někde v polích a nenajdu komerčního poskytovatele, tak poskytovatel univerzální služby mi bude muset zřídit přípojku minimálně 10/3 Mbps, 150 ms odezvy do NIXu za určenou lidivou cenu. Na skutečné náklady pak příspějí i ostatní ISP platbou do fondu - jak u univerzální telefonní služby.

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #36 kdy: 08. 10. 2021, 12:49:29 »
tak "oni" vzdy planujou.

Kdyz uz do vseho kafraji, kdyz se opravovala dalnici, polozila se nejak optika do deliciho pasu? Nebo pokud to delaji v nespojitech castech, aspon pripravu na zafouknuti?


To samy neustale predelevany koleje. I kdyz jsem slysel, ze drahy maji nejakou paterni sit, jeslti s ni neco delaji nevim, nejak to nedopadlo, kdyz jsem pred lety shanel konektivitu pro ruzny podniky.

Tak nejak 1995 jsem sel kolem nejaky postkomunisticke nastenky, jak cesky drahy maji plan na rychlovlaky do 2005
Uz tehdy i jako naivni jinoch jsem se tlemil jako blazen.

Je 2021 a Nemci jezdi vlakem do Vidne okolo nas, protoze je to rychlejsi o nekolik hodin nez skrz nas (byl kdesi na to rozsahlejsi clanek/analyza).





Tak ČTU už nám "plánuje" i univerzální přístupovou službu, ne? Zkrátka, pokud bydlím někde v polích a nenajdu komerčního poskytovatele, tak poskytovatel univerzální služby mi bude muset zřídit přípojku minimálně 10/3 Mbps, 150 ms odezvy do NIXu za určenou lidivou cenu. Na skutečné náklady pak příspějí i ostatní ISP platbou do fondu - jak u univerzální telefonní služby.
« Poslední změna: 08. 10. 2021, 12:51:36 od pruzkumbojem »

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #37 kdy: 08. 10. 2021, 13:06:11 »
Ty rychlosti v Maďarsku či v Polsku jak tu někdo uváděl jsou reálné asi jak sliby politiků. Je to jenom o tom co jim markeťák dokáže naslibovat. Máme na vesnici pronajatou optiku, momentálně 1Gbit symetricky a platíme za to asi 22 000Kč! Jasně chápu, že velcí operátoři mají tisíce zákazníků, tak tam ty rychlosti dokáží statisticky líp rozpustit. Ale stejně si nedokážu moc představit když si všichni pustí každý jiné video na YouTube ve 4k.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #38 kdy: 08. 10. 2021, 13:09:23 »
pruzkumbojem: Už vidím ten řev, až kdejaký malý ISPík dostane, že jeho příspěvek na univerzální službu bude pár set tisíc ročně. Takže v tomto bodě, aŤ ČTU radějí ještě roky rokuje a nic nedělá. :-)

Využití dělícího pásu sami operátoři zavrhli. Byl i nějaký názorný pokus - nepřežilo to tam. Jak se do toho pořád kolem kope, tak neměl šanci. Nicméně, u D1 byly ve středovém pásu kabelové žlaby postaveny v rámci těch rekonstrukcí poslední roky a loňský podzim/letošek se do toho už optika postupně zafoukala.
ČD Telematika má druhou největší optickou síť v ČR. Ano, vede to kolem kolejí a obvykle je zakončení někde u nádraží. Dneska se dá domluvit vypíchnutí vlákna i relativně kdekoliv polích, pokud podepíšeš akci na několik let.
Nicméně je pořád spíše problém s tou poslední mílí, než trasy mezi městy (vyjma asi horních/dolních někde na slepých místech).

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #39 kdy: 08. 10. 2021, 13:31:54 »
OK, ale prisaham, ze presne stejnou argumentaci jsem slysel v dobe nastupu ISDN. Od uzivatelu dial upu s 56 kbit/s (ci kolik, kdo si to ma pamatovat)

P.S. mluvim o rychlostech pred ISDN, jasne ze ISDn ma 64 nebo 2xB= 64 plus u nekterych firem permanentni D kanal s 9

BTW v te dobe jsem jako icar platil 6500 na mesic za 300 kbit  bezdatove pojitko od Telenoru. bohuzel mi to rusily holuby.


@ PanVP Ty seš opravdu komik, jen co je pravda. Kromě toho, že víš úplný houno o tom, jak to funguje venku, tak si ještě naivně myslíš, že nějaký ISP bude investovat do toho, aby pokryl každou zadnici rychlým netem a náklady se nikdy nevrátily. Nemluvě o tom, že spousta userů vůbec rychlý net nechce, protože ho zkrátka nepotřebují. TV si vyřeší satem nebo pozemákem, Netflixy apod. kraviny je nezajímají a na poštu a web s občasným sledování YT klidně stačí pár Mbps.
A splácávat zde nějaké firemní použití je pak úplně mimo, protože firmy si to musí řešit zcela jinými tarify, než jsou ty home :P
Jestli máš auto, které jede 250 km/hod. nebo auto, které jede 300 km/hod., to je ti na D1 prd platné, protože tam sotva využiješ něco s maximálkou 200 km/hod. A to stejné je u rychlosti netu.
Ono je dobré občas opustit virtuální bublinu člověka z IT, který žije jenom tím, jak je pro všechny okolo net alfou a omegou všeho, jak musí být všude optika a Gbps rychlosti, jak useři tráví čas jenom sosáním TB souborů apod. Reálný život vypadá skutečně poněkud jinak :)

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #40 kdy: 08. 10. 2021, 17:22:05 »
Tady mas video k tvemu domacimu ukolu ;-) https://www.youtube.com/watch?v=wwwAXlE4OtU

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #41 kdy: 08. 10. 2021, 17:46:52 »
Na to fakt nepotřebuješ stovky Mb/s, o Gb/s nemluvě.

No ty zase nepotřebuješ párek z masa, ale stačí ti ze separátu.
Mně by taky stačil, ale sorry, ale když je to z masa stejně drahé, tak chci kvalitu.
Stejně tak ti stačí fábka, co nějak projde technickou a dokodrcá se s tebou do kauflandu. Na kvalitu tvého života to má malý vliv. Přežiješ i s platem 25 čistého, prostě to nějak vydržíš. Skutečně ti přeju, abys žil tak sockově a skromně, jak to popisuješ.
Asi tě zklamu, párky nejím ani masové ani separátové, ale to je stejně OT. Stejně jako že do kauflandu nejezdím a nemám rozpadlou fábii. Sice mám starší auto, zato plně udržované a ve velice dobrém technickém stavu - mohl bych si koupit nové, ale nic by mi to z mého pohledu nepřineslo. Stejně jako by mi nic nepřinesla gigabitová linka domů, krom toho, že bych s tím mohl machrovat. Tak proč bych to dělal?

Ty tady totiž mícháš dohromady dvě věci. Jedna je výhled do budoucnosti a zlepšování konektivity - v tom samozřejmě souhlasím, ale i tak si reálně nemyslím, že v blízké budoucnosti to bude masově potřeba (marketing a umělé vyvolávání potřeby kvůli 1024K streamům a zálohování obsahu celého internetu nechme stranou). Pak je tu ta druhá věc, a to je reálná potřeba šířky pásma v současnosti, kde ti prostě těch vyšších pár desítek Mb/s na to videokonferencování, koukání na youtube nebo nějaké streamy a sypání odpadu na fejsbůk zkrátka s rezervou vystačí. V budoucnu možná ne, ale teď ano, a tazatel se neptal, jakou linku si má pořídit za 5 let.

A ačkoliv ti moje požadavky můžou přijít skromné, k socce mám fakt daleko. Jen nemám potřebu machrovat a dělat hujera s xGb/s linkou a říkat, jak je tohle či onohle pro mě prostě málo a chci za každou cenu víc. Proč bych měl?

Citace
Můj post byl samozřejmě trolling, ale ostatní země jdou vpřed a my?
Nedokážu moc posoudit, ale rozvoj infrastruktury samozřejmě podporuju. Hlavně pak v těch řidčeji osídlených oblastech.

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #42 kdy: 08. 10. 2021, 18:15:54 »
Afriku do toho netahejme, ok?


Nedokážu moc posoudit, ale rozvoj infrastruktury samozřejmě podporuju. Hlavně pak v těch řidčeji osídlených oblastech.

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #43 kdy: 08. 10. 2021, 18:36:13 »
Asi jsem to měl formulovat lépe - zkrátka myslel jsem všechno krom větších měst. Jak si tahají datové sítě v Africe, je mi popravdě řečeno úplně jedno.

Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« Odpověď #44 kdy: 08. 10. 2021, 19:12:22 »
jasne, ja si delal srandu.
i kdyz ja cesku rikam bananova rebublika pod tremi smrky.

Asi jsem to měl formulovat lépe - zkrátka myslel jsem všechno krom větších měst. Jak si tahají datové sítě v Africe, je mi popravdě řečeno úplně jedno.