Práce na OSVČ a dovolená/benefity

Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« kdy: 05. 10. 2021, 09:14:06 »
Ahoj,

plánuju měnit práci a rád bych, aby to bylo formou fakturace/osvč a zajímalo by mě, jak to vlastně je s dovolenou/sick days a dalšími benefity, když nejsem zaměstnanej ale budu jen fakturovat.

Vždycky jsem pracoval na HPP, jen v bývalé firmě jsem se po pár měsísích na HPP domluvil na fakturaci hrubé mzdy x 1,34 (soc,zdrav) s tím, že veškěrá dovolená a další benefity mi zůstanou, což mi vyhovovalo nejvíc, ale předpokládám, že ve většine firem to tak asi nebude.

Teď jsem v nové práci skoro rok zase na HPP, protože jsem si potřeboval vzít hypotéku, kterou už mi dali, ale bohužel jsem zjistil, že současná práce mi přejít na IČO neumožňuje. Ikdyž jsem tady relativně spokojenej, tak mi v tom plave cca 40k měsíčně, takže bych samozřejmě zase rád přešel na IČO. Jinak IČO mám pořád, akorát na vedlejší činnost, protože občas ještě něco menšího nafakturuju (nějaký web apod).

Proto bych rád slyšel vaše zkušenosti s čím mám při hledání nové práce počítat, abych už předem byl připravenej.

Díky moc

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2021, 09:59:22 »
nesetkal jsem se snad s firmou, která by proplácela nemocenskou, sick day a jiné věci pro práci na IČO. Chceš ušetřit za platby na sociální a zdravotní pojištění, ale zároveň chceš zachovat výhody, které ti z toho plynou, není to trochu protichůdné?

Pak mysli i na to, že budeš mít daleko nižší důchod.

« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2021, 10:25:07 »
nesetkal jsem se snad s firmou, která by proplácela nemocenskou, sick day a jiné věci pro práci na IČO. Chceš ušetřit za platby na sociální a zdravotní pojištění, ale zároveň chceš zachovat výhody, které ti z toho plynou, není to trochu protichůdné?

Pak mysli i na to, že budeš mít daleko nižší důchod.

Díky za odpověd. S proplácením nemocenské určitě nepočítám, spíš mi jde o to, jak je to s dovolenou, jestli se fakturuje míň a je tam třeba ta dovolená, nebo tam ty benefity žádný nejsou, ale o to víc se pak fakturuje, aby se to vykompenzovalo.

Nicméně ten argument s důchodem mi příjde uplně mimo. To o co si díky práci na IČO příjdu navíc, tak ikdybych si to jen odkládal bokem, tak pak budu mít v důchodu mnohem víc peněz, než co bych měl bez toho, ale s větším důchodem. Navíc ty peníze dokážu zhodnotit díky investicím a v důchodu mi to klidně může generovat pasivní příjem mnohonásobně větší než samotnej důchod.

« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2021, 10:41:09 »
Všude co jsem viděl (defakto všechny naše banky a operátoři) se fakturuje pouze odpracovaný čas, tj. bez dovolené a nemocenské.

A odkládáš to bokem nebo to prostě projíš? U důchodu je super, že je vlastně odolný proti inflaci (počítá se to podle aktuálního výběru a nikoliv podle naspořených peněz). Při 3% inflaci ti z uspořených 2mio to dělá za 30 let krásných cca 800tis zůsatek, nic moc, to je obrovská ztráta na úsporách a důchody tímhle teď netrpí.

Samozřejmě pokud hodláš peníze investovat a udržovat se nad inflací, kvituji to, ale není to pasivní činnost, ale musíš tomu věnovat čas.

« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2021, 10:45:48 »
Je to protizakonne - postih muze byt jak pro firmu tak pro tebe.
(nehodnotim zda ten zakon je spravne atd, jen konstatuji fakta)

Zbytek je mlaceni prazdne slamy protoze kazdy pripad je individualni.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2021, 11:14:34 »
Všude co jsem viděl (defakto všechny naše banky a operátoři) se fakturuje pouze odpracovaný čas, tj. bez dovolené a nemocenské.

A odkládáš to bokem nebo to prostě projíš? U důchodu je super, že je vlastně odolný proti inflaci (počítá se to podle aktuálního výběru a nikoliv podle naspořených peněz). Při 3% inflaci ti z uspořených 2mio to dělá za 30 let krásných cca 800tis zůsatek, nic moc, to je obrovská ztráta na úsporách a důchody tímhle teď netrpí.

Samozřejmě pokud hodláš peníze investovat a udržovat se nad inflací, kvituji to, ale není to pasivní činnost, ale musíš tomu věnovat čas.

Jenze 40tisic mesicne navic je cca pul mega rocne, coz je za tech cca 40 let co mi zvyva do duchodu trochu vic, nez 2 mio, připočti nulu :). Každopádně ja nenechávám peníze ležet jentak na učtu a co nepotřebuju, tak investuju, takže je stejně zhodnotím o víc, než o inflaci. Už ted odkládám cca 30k měsíčne do investicí, takže z těch peněz navíc bych zaplatil hypotéku a zbytek by šel zase do investic. Uznávám, že to zabere trochu víc času, pokud chceš větší zhodnocení, ale 5-10% jde udělat v podstatě bez nějakýho většinu průzkumu a aktivní činnosti.

Je to protizakonne - postih muze byt jak pro firmu tak pro tebe.
(nehodnotim zda ten zakon je spravne atd, jen konstatuji fakta)

Zbytek je mlaceni prazdne slamy protoze kazdy pripad je individualni.

To sice vím, ale tak nějak předpokládám, že to asi nikdo neřeší, když je půlka lidí v IT na IČO. Obvzlášť, když ještě občas fakturuju dalším subjektům a dělám full-remote, takže švarc by tam nastat neměl? Na linkedin mi taky chodí většina nabídek jako spolupráce na IČO.

« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2021, 11:54:44 »
Prepláca sa len odpracovaný čas.
V konečnom dôsledku musíš z 11 výplat zarobiť na 12 mesiacov.
Ak pôjdeš na IČO, tak si dohodni MD rate (manday rate - koľko peňazí dostaneš za jednu osemhodinovú šichtu). Vynásob si to počtom pracovných dní v roku (252), mínus plánovaná dovolnka (25-30 dní) a to celé deleno 12. Hneď budeš vedieť koľko dostaneš za mesiac v priemere.

EDIT: Bacha ak si myslíš, že proste odpracuješ 12 mesiacov. Väčsina spoločností, ktoré využívajú externistov budgetuje práve cca 220-230 prac. dní do roka.
« Poslední změna: 05. 10. 2021, 11:57:53 od schrapnel »

« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2021, 12:10:53 »
Co řešíš!
Jako OSVČ si můžeš vzít dovolené kolik chceš. A nemocný taky můžeš být jak dlouho chceš.
Akorát si na ni musíš vydělat a nikdo ti nic nedá.
Na nemoc si musíš platit nemocenskou, ale ta se samozřejmě netýká "krátkých" nemocí, ale o to přeci dostáváš více peněz.
A pojisti se, na blbost, na výpadek příjmů a trvalý úraz.

Osobně bych spíše řešil problém s jedním odběratelem. To je jednoznačný "švarc" a vyhýbání se daním.

L..

• 196
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2021, 12:56:19 »
Chceš ušetřit za platby na sociální a zdravotní pojištění, ale zároveň chceš zachovat výhody, které ti z toho plynou, není to trochu protichůdné? Pak mysli i na to, že budeš mít daleko nižší důchod.

Z vyšší platby zdravotního pojištění neplynou výhody vůbec žádné.

Státní nemocenské pojištění je vzhledem ke svým podmínkám pro OSVČ prakticky nepoužitelné (naštěstí není povinné).

Z vyšší platby důchodového pojištění TEORETICKY bude vyšší důchod, nicméně redukce je už od poměrně malé částky poměrně drastická (platím o hodně víc a dostanu o málo víc). A hlavně důchodový systém je letadlo, co se řítí k zemi. Jedna z mála možností jak na něm ušetřit a nenaštvat lidi úplně je ještě víc snižovat zásluhovost (byť na to ÚS prská).

« Odpověď #9 kdy: 05. 10. 2021, 13:06:58 »
problém je, že se sociálních odvodů se platí důchody současnými penzistům a nikoliv mě v budoucnosti. Kdyby moje babička např. měla dostávat jen tolik, kolik tam odvedla, má měsíčně pár stovek, což je dost nespravedlivé, celý život pracovala a spořila si, jen bohužel před 80 lety dostával

Bohužel důchodový systém je takhle nastavený, chce myslet trochu více společensky a nikoliv pouze na sebe a svoje úspory.

« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2021, 13:15:59 »
zalezi od firmy. Ale vo vacsine existuju 2 varianty:
1) bud si zamestnanec a mas vsetky benefity,
2) alebo si OSVC a vlastne nemas nic.
pri OSVC plati: kolko odpracujes, tolko dostanes penazi.

« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2021, 14:12:38 »
To sice vím, ale tak nějak předpokládám, že to asi nikdo neřeší, když je půlka lidí v IT na IČO. Obvzlášť, když ještě občas fakturuju dalším subjektům a dělám full-remote, takže švarc by tam nastat neměl? Na linkedin mi taky chodí většina nabídek jako spolupráce na IČO.
To se mylis a to hned 2x.
1) znaku pro svarc system je vice. A ve finale jde v podstate vzdy jen o naladu/rozhodnuti/tlak urednika. Nemyslim, ze bys mel na to vyhrat soud se statem v tomto smeru
2) "polovina lidi v IT je na ICO" != "polovina lidi v IT je svarc". a ty nastroje jak to celkem lehko detekovat ma jak FU tak FAU pomerne jednoduche.

Nerozmlouvam ti to, jen poukazuju na mozna rizika. Dalsi vec kterou jsi vubec nevzal v potaz tak je nulova odpovednost zamestnancu. Do vypoctu jak tady nekdo psal (kolik dokazes fakturovat rocne MD) pridej svatky, casem treba i OČR... 1/3 "navic" mi neprijde adekvatni.

« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2021, 17:42:46 »
Ostatní to píšou dobře - žádné benefity, co nafakturuješ, to máš. Proto si to dobře spočítej. Na OSVČ bys měl dostat mnohem víc, než si počítáš tím koeficientem. Neseš i rizika, a při propouštění si první na řadě - do týdne se tě zbaví, kdyby bylo potřeba :)

Na druhou stranu, jak tu píšou ostatní - budeš mít tolik dovolené, kolik jen budeš chtít. Klidně 3m za rok. Já ale spíš vidím, že hodně lidí na OSVČ si moc volna nebere, protože jde o prachy - takže je lepší si vyfakturovat třeba těch 200 litrů, než si měsíc válet šunky :)

« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2021, 18:54:35 »
Obvzlášť, když ještě občas fakturuju dalším subjektům a dělám full-remote, takže švarc by tam nastat neměl?
Pokud fakturuješ víc subjektům a práce provádíš na základě smluv o dílo, tak nějaký údajný švarcsystém vůbec neřeš, protože se o něho nejedná ani omylem. Ona totiž i státní správa má v tomto máslo na hlavě, protože spousta IT techniků na IČ dělá třeba pro úřady pravidelnou správu jejich systémů, což by se jako švarc klidně brát dalo (a nebere).

« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2021, 20:23:31 »
Pokud fakturuješ víc subjektům
tohle je samo o sobe irelevantni pokud bude mit napr 90% prijmu z jedne firmy tak tech 10% muze dat sto subjektum a nebude mu to nic platne

a práce provádíš na základě smluv o dílo, tak nějaký údajný švarcsystém vůbec neřeš, protože se o něho nejedná ani omylem.
to taky neni tak uplne pravda. pokud to naplni ty znaky tak je jedno jakou maji smlouvu.