Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #90 kdy: 27. 09. 2021, 11:48:39 »
Dříve jsem byl fanatik a dnes tak nějak zjišťuji, že testy nejsou zase tak důležité, jak se říká. Nehledě na to, že stejně nikdy nepokryjete 100% variant.
Důležité je odhalovat chyby. Testy mají tu nevýhodu, že je člověk musí napsat navíc (je to mrtvý kód) a že stejně pokryjí jen poměrně malou část minového pole. Zrovna na jednom projektu vidím, jak maníci použili gRPC, ORM a JSON REST a nejvíc chyb nasekali v kódu převádějícím objekty mezi frameworky. Testy napsali tak nešikovně, že mnoho chyb neodhalily. Nejsmutnější je, že v podstatě píší jen boilerplate kód. Eliminací boilerplatu by se zbavili i těch bugů.
Jak kde. Nektere backend services by bez testu nebyly provozovatelne a vyvinutelne.
Které třeba? Neříkám, že ne, jen by mě zajímaly podrobnosti nebo příklad.

Skoro vsechny. A vidim ze jsi javascriptar, bo pises neco o UI. Tak jen na srozumenou, ja "backendem" nemyslim naprogramovanou javascriptovou vec v reactu, ani tim nemyslim vyrobu jednorazovych webovek, ale enterprise backend servicies v Jave, ktere maji cyklus vyvoje a udrzby klidne i 10-15 let (jak kdy).

Testy totiz v tomto pripade usnadnuji i vyvoj. Proste s tim jak vyvijim dle zadani, tak si u toho i pisu test, a ten si spoustim, a divam se, jestli muj kod dela co ma, debuguju atp. Potom az ten test napisu, tak tam dalsich 10 let bude hlidat a bude zase setrit praci pri vyvoji ostatnim. Jinak bychom se z toho zblaznili.


Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #91 kdy: 27. 09. 2021, 13:47:48 »
někde sem slyšel že prej Java a JavaScript se už kamarádí na jedný platformě ... takže peklo zamrzlo :) he he ..

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #92 kdy: 27. 09. 2021, 14:28:27 »
dnes neni problem vubec nic.

a jak mi vysvetlil behem interview jeden indickej senior,
ze vsechno vcetne backendu pise v angularu.

(On teda byl rockstar, zvladal i deleni nulou a nepotreboval osetrovat timeout protoze je proste tak tak dobrej.

někde sem slyšel že prej Java a JavaScript se už kamarádí na jedný platformě ... takže peklo zamrzlo :) he he ..

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #93 kdy: 27. 09. 2021, 15:43:35 »
On teda byl rockstar, zvladal i deleni nulou
Nebyl to Chuck N.?

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #94 kdy: 27. 09. 2021, 16:48:42 »
s javascriptem je kazdej Chuck.
prechodem na rest nebo angular ziskavaji prava pripojit i N.. (take pouzivam zkratku protoze by now je to pravdepodobne chraneny brand).


MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #95 kdy: 27. 09. 2021, 17:45:45 »
..... Brali mě do firmy jako juniora čerstvě po střední, uměl jsem trošku javascript a jim se moje práce líbila, říkali že zbytek se doučím za pochodu...... po roce a půl se mi IT naprosto zhnusilo .....

Diskuze se pěkně rozjela :-)
Neznám všechny detaily, jen mě zaráží ta doba - rok a půl. Proč jsi to neutnul dříve ? Začali vyhrožovat a to Tě tam drží nebo výhružky přišly relativně nedávno ?

Pokud máš čisté svědomí tzn. byl jsi už od začátku s prominutím v p****i a tyto problémy jsi jako junior reportoval nadřízeným se žádostí o pomoc pak není co řešit. Trošičku jiná situace je pokud by jsi o stavu a problémech mlžil avšak byl jsi přijat na pozici junior po škole, někdo měl provádět kontroly. Pozice se oficiálně předpokládám nezměnila na project leader apod. ?

Tenhle průser si vyžere vedení, dej výpověď a vem si delší volno na regeneraci. Při prácí na HPP na junior pozici bych se soudem netrápil.

Osobně mě Tvá situace a první zkušenost mrzí, bohužel nejsi první ani poslední.

btw:
U nás to děláme takto:

Při pohovoru na junior pozici je přítomen kromě manažera, HR také min. 1 senior za danou oblast.
Člověk, který nastoupí na junior pozici má přiděleného senior mentora, který za něj v podstatě zodpovídá.
Radí mu, učí, dohlíží na jeho práci, kontroluje a narovinu také přiděluje úkoly, které se mu nechtějí dělat...  ;)

V momentě kdy junior způsobí nějaký průser, první člověk za kterým se jde je jeho senior mentor.
Pokud se ukáže, že junior postupoval dle zadání svého mentora. Tedy neupravil si daný postup protože ho zrovna napadl "lepší" pak veškerá zodpovědnost padá na seniora.

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #96 kdy: 27. 09. 2021, 18:58:17 »
už ste to slyšeli ? celej Windows 12 bude napsanej jenom v Angularu :) :) :) :)

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #97 kdy: 27. 09. 2021, 23:23:43 »
Najdi si právníka a prober s nim smlouvu cos podepsal, ta je závazná.

Jinak nevím co čekáš, že ti tu někdo poradí, když na smlouvu se podívat nemůžeme. Podle mě ti jen vyhrožují a u soudu by to neprošlo, to bys musel mít všechno ve smlouvě (deadlines, deliverables, atd...).

Ještě bych jen dodal, že pokud tam byls rok a půl, tak bych se bránil i tak, že tě měli vyhodit, když se jim tvoje práce nelíbíla. A pokud tě brali jako juniora, tak tam musel být někdo nad tebou, kdo měl větší zodpovědnost. Celkově to je podle mě úplně neprůchozí.

ne. v pracovni smlouve zadny deadliny ani deliverables fakt mit nemusi

PanVP

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #98 kdy: 27. 09. 2021, 23:42:26 »
už ste to slyšeli ? celej Windows 12 bude napsanej jenom v Angularu :) :) :) :)

Tak to by se Linux v desktopu možná mohl dostat až na 3% !!! :o
https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

v pracovni smlouve zadny deadliny ani deliverables fakt mit nemusi
Tak bývá tam kauzule "musí pracovat pečlivě a svědomitě".
Pokud tam mát "pracovat pečlivě a svědomitě podle svých schopností", tak by byl z obliga.

Každopádně, autor tu od napsání postu už nebyl, takže bych se na to vyprdnul.
Přiběhl, zabrečel si a je fuč. Bez novinek od autora je toto téma mrtvé :-)

Stala se z toho sonda do duší osazenstva, možná to je součást nějakého sociologického experimentu, třeba podobný post vyšel na XY jiných fór jen s jinou náplní práce a někdo si na tom provádí studii  ;D
« Poslední změna: 27. 09. 2021, 23:44:46 od PanVP »

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #99 kdy: 28. 09. 2021, 00:19:59 »
Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. ... boilerplate
Můžeš to rozvést?
Viz výše, jen doplním, že před bratru třiceti lety už tato technologie existovala (akorát se jí neříkalo mikroslužby) a technické řešení bylo mnohem příčetnější, než dnešní splácanec RPC, ORMu a RESTu. Koukám, že většina dnešních vývojářů tuhle část SW historie vůbec nezná a místo poměrně jednoduchého kola vymýšlí robotickou stonožku.
Kolki z dnesnych programatorov daju xml validovane proti scheme, alebo binarny protokol, kde tu istu definiciu zdielaju obe strany komunikacie. Dnes je v mode json, vygenerovany swagger a podla potreby dopatlany klient. A ORM? K comu sa ucit SQL, ked je v mode jednym prikazom zavolat z ORM 50 krat databazu, miesto jedneho volania rekurzivneho dotazu. Dnes staci aby "odbornik" vedel namiesat lepidlo ktore mu zlepi prevodovku z tatry s kosackou na travu tak aby to spolu nejako drzalo dokopy...
Kamarát a toto je podľa teba chyba programátorov? S tým XML, JSON, fajn, beriem, ale to SQL a ORM nie. Boli doby, že existovala pozícia odborníka alebo aspoň niekoho kto má trochu poňatie o fungovaní databáz. Bejvavalo. Dnes je úplne každému jedno, že ty si senior C++ alebo Java programátor, proste úplne suverénne ti natrepú na hlavu aj prácu s databázou, inokedy aj frontend upraviť (však je to všetko programovanie nie?) potom písať dockerfily a kubernetes deploymenty a nikomu toto nepríde ani trochu čudné, že od jedného človeka sa očakáva expertíza v niekoľkých extrémne rozsiahlých oblastiach ktoré sa NEDAJÚ poctivo robiť všetky naraz resp. dokáže to zlomok ľudí zo všetkých. Tento obor sa mi tak neskutočne zhnusil, že nebyť tých peňazí, tak ma tam nedotiahne ani pod hrozbou smrti, fakt radšej zomrieť ako toto robiť, takže keď by chceli začať špekulovať o tom, že sú ľudia v IT preplácaný, tak ja okamžite končím, lebo aj kydanie hnoja je viac zaujímavé a človek sa zďaleka tak nezošrotuje ako v IT. A niečo mi hovorí, že nie som jediný čo už ma toho plné zuby.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #100 kdy: 28. 09. 2021, 00:36:17 »
Kamarát a toto je podľa teba chyba programátorov? S tým XML, JSON, fajn, beriem, ale to SQL a ORM nie. Boli doby, že existovala pozícia odborníka alebo aspoň niekoho kto má trochu poňatie o fungovaní databáz. Bejvavalo. Dnes je úplne každému jedno, že ty si senior C++ alebo Java programátor, proste úplne suverénne ti natrepú na hlavu aj prácu s databázou, inokedy aj frontend upraviť (však je to všetko programovanie nie?) potom písať dockerfily a kubernetes deploymenty a nikomu toto nepríde ani trochu čudné, že od jedného človeka sa očakáva expertíza v niekoľkých extrémne rozsiahlých oblastiach ktoré sa NEDAJÚ poctivo robiť všetky naraz resp. dokáže to zlomok ľudí zo všetkých. Tento obor sa mi tak neskutočne zhnusil, že nebyť tých peňazí, tak ma tam nedotiahne ani pod hrozbou smrti, fakt radšej zomrieť ako toto robiť, takže keď by chceli začať špekulovať o tom, že sú ľudia v IT preplácaný, tak ja okamžite končím, lebo aj kydanie hnoja je viac zaujímavé a človek sa zďaleka tak nezošrotuje ako v IT. A niečo mi hovorí, že nie som jediný čo už ma toho plné zuby.
To chce klid. Databáze se ještě dá. I ten frontend se dá zkousnout (úpravy, ne kompletní tvorba). Docker a Kubernetes jsou už IMHO přes čáru, to je skutečně "čudné". Ale ne každá firma to tak má, no ne?

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #101 kdy: 28. 09. 2021, 00:56:58 »
Kamarát a toto je podľa teba chyba programátorov? S tým XML, JSON, fajn, beriem, ale to SQL a ORM nie. Boli doby, že existovala pozícia odborníka alebo aspoň niekoho kto má trochu poňatie o fungovaní databáz. Bejvavalo. Dnes je úplne každému jedno, že ty si senior C++ alebo Java programátor, proste úplne suverénne ti natrepú na hlavu aj prácu s databázou, inokedy aj frontend upraviť (však je to všetko programovanie nie?) potom písať dockerfily a kubernetes deploymenty a nikomu toto nepríde ani trochu čudné, že od jedného človeka sa očakáva expertíza v niekoľkých extrémne rozsiahlých oblastiach ktoré sa NEDAJÚ poctivo robiť všetky naraz resp. dokáže to zlomok ľudí zo všetkých. Tento obor sa mi tak neskutočne zhnusil, že nebyť tých peňazí, tak ma tam nedotiahne ani pod hrozbou smrti, fakt radšej zomrieť ako toto robiť, takže keď by chceli začať špekulovať o tom, že sú ľudia v IT preplácaný, tak ja okamžite končím, lebo aj kydanie hnoja je viac zaujímavé a človek sa zďaleka tak nezošrotuje ako v IT. A niečo mi hovorí, že nie som jediný čo už ma toho plné zuby.
To chce klid. Databáze se ještě dá. I ten frontend se dá zkousnout (úpravy, ne kompletní tvorba). Docker a Kubernetes jsou už IMHO přes čáru, to je skutečně "čudné". Ale ne každá firma to tak má, no ne?
Z mojej skúsenosti každá. Ak máš inú skúsenosť, považuj sa za šťastného. Pre mňa rozhodne nie je ale normálne skákať z toho v čom je daná osoba dobrá a kvoli čomu bol do podniku najatý a niečim iným čo proste horí a "je to tiež cosi z počítačama". Áno nejak to vyrieši aj takýto človek, ale nech sa nikto nečuduje že pritom neúmyselne narobí triviálne chyby, on nikoho neprosil aby to mohol robiť. Moja skúsenosť je taká, že to čo je napísane v prac. zmluve je kec, nepodstatné, všade ti naložia úplne všetko čo sa len dá, oficiálne teda prijímajú C++, Java, Javascript vývojára, ale keď bude treba, bude písať Bash skripty, či ich po niekom fixovať (je povinnosť to vedieť ak ma zaujíma povedzme Javascript?), riešiť deployment aplikácie do Kubernetov, pretože však je to jednoduché si prečítaš tutoriál a jedeš nie? Devops, admin, programátor to sú synonymá, či nie? Zas nehovorím, že má byť človek tupé hovado, ale moja predstava je, že keď napíšem aplikáciu tak asistujem tým ktorí ju nasadzujú a nie že ja to mám urobiť od A do Z. Ďalšia super vec je, podsúvať ľuďom, že programátor a tester je to isté a zrazu nevieš ako a už tri týždne píšeš automatizované testy a všetko okolo nich a vymýšľaš testovacie scenáre (čo by si ani nemal z princípu veci, ale keď si programátor tak to si niečo ako univerzálny vojak, čokoľvek dostaneš za úkol musíš prijať a vykonať, keď už ti toľko platíme, ešte toto aby si robil len to o čom sme sa bavili na pohovore a čo máš v zmluve ako pracovnú pozíciu) lebo je treba ušetriť na samostatnom tíme testerov. A takto si tu žijeme.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #102 kdy: 28. 09. 2021, 01:12:21 »
Kamarát a toto je podľa teba chyba programátorov? S tým XML, JSON, fajn, beriem, ale to SQL a ORM nie. Boli doby, že existovala pozícia odborníka alebo aspoň niekoho kto má trochu poňatie o fungovaní databáz. Bejvavalo. Dnes je úplne každému jedno, že ty si senior C++ alebo Java programátor, proste úplne suverénne ti natrepú na hlavu aj prácu s databázou, inokedy aj frontend upraviť (však je to všetko programovanie nie?) potom písať dockerfily a kubernetes deploymenty a nikomu toto nepríde ani trochu čudné, že od jedného človeka sa očakáva expertíza v niekoľkých extrémne rozsiahlých oblastiach ktoré sa NEDAJÚ poctivo robiť všetky naraz resp. dokáže to zlomok ľudí zo všetkých. Tento obor sa mi tak neskutočne zhnusil, že nebyť tých peňazí, tak ma tam nedotiahne ani pod hrozbou smrti, fakt radšej zomrieť ako toto robiť, takže keď by chceli začať špekulovať o tom, že sú ľudia v IT preplácaný, tak ja okamžite končím, lebo aj kydanie hnoja je viac zaujímavé a človek sa zďaleka tak nezošrotuje ako v IT. A niečo mi hovorí, že nie som jediný čo už ma toho plné zuby.
To chce klid. Databáze se ještě dá. I ten frontend se dá zkousnout (úpravy, ne kompletní tvorba). Docker a Kubernetes jsou už IMHO přes čáru, to je skutečně "čudné". Ale ne každá firma to tak má, no ne?
Z mojej skúsenosti každá. Ak máš inú skúsenosť, považuj sa za šťastného. Pre mňa rozhodne nie je ale normálne skákať z toho v čom je daná osoba dobrá a kvoli čomu bol do podniku najatý a niečim iným čo proste horí a "je to tiež cosi z počítačama". Áno nejak to vyrieši aj takýto človek, ale nech sa nikto nečuduje že pritom neúmyselne narobí triviálne chyby, on nikoho neprosil aby to mohol robiť. Moja skúsenosť je taká, že to čo je napísane v prac. zmluve je kec, nepodstatné, všade ti naložia úplne všetko čo sa len dá, oficiálne teda prijímajú C++, Java, Javascript vývojára, ale keď bude treba, bude písať Bash skripty, či ich po niekom fixovať (je povinnosť to vedieť ak ma zaujíma povedzme Javascript?), riešiť deployment aplikácie do Kubernetov, pretože však je to jednoduché si prečítaš tutoriál a jedeš nie? Devops, admin, programátor to sú synonymá, či nie? Zas nehovorím, že má byť človek tupé hovado, ale moja predstava je, že keď napíšem aplikáciu tak asistujem tým ktorí ju nasadzujú a nie že ja to mám urobiť od A do Z. Ďalšia super vec je, podsúvať ľuďom, že programátor a tester je to isté a zrazu nevieš ako a už tri týždne píšeš automatizované testy a všetko okolo nich a vymýšľaš testovacie scenáre (čo by si ani nemal z princípu veci, ale keď si programátor tak to si niečo ako univerzálny vojak, čokoľvek dostaneš za úkol musíš prijať a vykonať, keď už ti toľko platíme, ešte toto aby si robil len to o čom sme sa bavili na pohovore a čo máš v zmluve ako pracovnú pozíciu) lebo je treba ušetriť na samostatnom tíme testerov. A takto si tu žijeme.
To je prostě typické české ojebávání. Jenže když se člověk nevzepře, tak si nepolepší.

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #103 kdy: 28. 09. 2021, 05:11:26 »
Kamarát a toto je podľa teba chyba programátorov? S tým XML, JSON, fajn, beriem, ale to SQL a ORM nie. Boli doby, že existovala pozícia odborníka alebo aspoň niekoho kto má trochu poňatie o fungovaní databáz. Bejvavalo. Dnes je úplne každému jedno, že ty si senior C++ alebo Java programátor, proste úplne suverénne ti natrepú na hlavu aj prácu s databázou, inokedy aj frontend upraviť (však je to všetko programovanie nie?) potom písať dockerfily a kubernetes deploymenty a nikomu toto nepríde ani trochu čudné, že od jedného človeka sa očakáva expertíza v niekoľkých extrémne rozsiahlých oblastiach ktoré sa NEDAJÚ poctivo robiť všetky naraz resp. dokáže to zlomok ľudí zo všetkých. Tento obor sa mi tak neskutočne zhnusil, že nebyť tých peňazí, tak ma tam nedotiahne ani pod hrozbou smrti, fakt radšej zomrieť ako toto robiť, takže keď by chceli začať špekulovať o tom, že sú ľudia v IT preplácaný, tak ja okamžite končím, lebo aj kydanie hnoja je viac zaujímavé a človek sa zďaleka tak nezošrotuje ako v IT. A niečo mi hovorí, že nie som jediný čo už ma toho plné zuby.
Najdu sa. Skor ako programovanie konzultacie, atchitektura a podobne. I ked sem tam aj programuju, v dnesnej dobe zohnat niekoho kto to da s databazou, ktora ma nejako vypadat, je dost unreal. Hlavne ti odkojeny myslq to hrozne patlaju.

Potom su este fullstack developeri, ale ti su schopny celu aplikaciu spachat v jednon jazyku, zvedsa v php alebo v C# + nosql db, pretoze rdbms je pomala (co ale nie je chybou tej db) + dalsie veci co su aktualne cool a daju  sa k tomu pozliepat nejake scripty z stackoverflow...

A k tej db? Ked das dnesnym deckam hotovu db tak sa ti v tom hned zacnu vrtat lebo na to nevedia napasovat orm a spravidla to dojepikazia...
« Poslední změna: 28. 09. 2021, 05:15:55 od Death Walker »