Chytrá domácnost - jak na to?

Chytrá domácnost - jak na to?
« kdy: 15. 09. 2021, 22:57:04 »
Ahoj,

rekonstruujeme dvoupodlažní dům a chtěl bych si tam udělat kompletní chytrou domácnost. Tedy od sesíťování až po přístup na čipy; dálkové ovládání vrat, žaluzií; kamerový systém; ... vše ovládáno z PC nebo mobilu.
Elektriku si budu dělat sám, včetně rozvodů UTP po domě. Proto si vše můžu natahat, jak budu potřebovat.

Upřesním, že se ptám na názory a/nebo zkušenosti. Často se nedá říct, že existuje jedna pravda a může to být o požadavcích. Proto budu rád za jakékoliv konstruktivní komentáře.

Moje požadavky obecně jsou:
    a) Svou domácnost bych chtěl mít úplně absolutně nezávislou na Cloudu. Když budu potřebovat, připojím se přes VPN (mobil, noťas).
    b) Mám vyhrazené místo pro serverový koutek (2NP, místnost A2.02), kde bude umístěný centrální switch, NAS, popř. další krabičky (např. Raspberry Pi).
Centrální switch - počítám, že do něj bude připojeno 3x kamera, 2-3x WIFI, 2-3x TV koutek, internet v pokojích. Pak mě ještě napadají signálová kabeláž pro ovládání žaluzií a kdo ví čeho ještě všeho). Odhaduji to na 24+ portů.
    c) Mít funkční WIFI, která pokryje všechny místnosti (viz odkaz na půdorysy), napájená přes PoE.
    d) Napojený kamerový systém, napájeno přes PoE.


Zatím nad čím přemýšlím:
  • Serverový koutek - plánuji, že bude mít svůj vlastní elektrický okruh (jistič, přepěťovky, proudovka). Obecně doporučení? Např. UPS.
  • Přístup na čip - chtěl bych takto ovládat vchodové dveře a vrata, později i branku a bránu. Provozujete někdo své řešení? Nebo komerční?
  • Má přínos mít doma připravenou 2.5 G, nebo rovnou 10 G LANku, např. mezi serverovým koutkem a TV koutkem? Koukal jsem na switche, které mají jen část 2.5 / 10 G konektorů a přijdou mi jako docela drahé (10k+).
  • Elektrika se běžně tahá přes okruhy - světla / zásuvky, sporák, trouba, ... Má přínos mít některé rozvody mít ovládané dálkově, tedy přes nějaký kontroler? To by znamenalo, že bude víc kabeláže, protože každý "spínač" by musel být spojen s rozvaděčem, aby šel ovládat přes vyšší chytrystyku.
  • Jaký kontroler pro řízení domácnosti doporučujete? Raw řešení postavené na Raspberry Pi, nebo již nějaké hotové řešení (např. Unipi)?
  • IPv6 - nebráním se jí, ale bojím se, aby mě někde doma neomezovala. Např. když se přes mobil připojím na VPN přes GSM, tak aby mi vše fungovalo.
  • Co vše se dá - relativně snadno a bez větší údržby - řídit přes centrální kontroler (např. Rasbperry Pi)? Vím, že někdo zde z komunity si provozuje ovládání např. venkovních žaluzií přes Rasbperry Pi v závislosti na větrném senzoru.
  • Řídící kabeláž (např. ovládání venkovních rolet) - plánuji ji postavit na UTP linkách. Žádné jiné řešení mě nenapadlo.
  • PoE - dá se reálně použít pro kamery a WIFI? Četl jsem, že má výkonové omezení svázané s délkou kabelu. Máte reálnou zkušenost jak PoE provozovat? Např. je lepší, když je součástí switche, nebo externě (např. toto), ...?
  • WIFI - ideálně do podhledu (ať neotravuje po pokoji) a bez nutnosti napojení na Cloud. Co by jste mi doporučili? Utáhne její výkon PoE?


V každém významném pokoji plánuji UTP (ložnice, obývák, pokojíky).

Je dost možné, že někde mám zkreslenou představu, nebo nedomyšlenou nebo úplně zcestnou. Jsem teď ve fázi, kdy nad celým řešením přemýšlím a uceluji si možnosti.

Vím, že zde nadhazuji velmi obšírné téma. Proto budu rád za uvození tématu na začátku komentáře (i z toho důvodu mám rozdílné číslování témat). Může to zpřehlednit diskuzi. 
« Poslední změna: 15. 09. 2021, 23:02:41 od Jiri Valnoha »


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2021, 23:47:19 »
No muj nazor je, ze kdyby si 8 miliard lidi takhle chtelo udelat "chytrou domacnost", tak nam nasi potomci moc nepodekuji....

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #2 kdy: 16. 09. 2021, 00:00:12 »
A ked nepojde elektrina? To, ze nieco teraz vyzera ako samozrejmost neznamena, ze to tak aj bude za par rokov, vid nedavno ako sme len o chlp usli blackoutu. Si si isty, ze toto je dobry napad?

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #3 kdy: 16. 09. 2021, 00:19:13 »
No muj nazor je, ze kdyby si 8 miliard lidi takhle chtelo udelat "chytrou domacnost", tak nam nasi potomci moc nepodekuji....

3x jste zminil v prispevku zaluzie, jednou dokonce s nejakym vetrnym senzorem. Fakt se bez toho neobejdete? Planeta place...

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #4 kdy: 16. 09. 2021, 01:18:31 »
Nějaké obecné postřehy z mého pohledu (jsme podobně naladění co se lásky ke cloudu týče, tak se možná budou hodit).

Předně, většinu těch otázek nemusíte řešit ve stresu před rekonstrukcí (nebo v průběhu). Servery, switche, čidla, aktuátory, výzbroj rozvaděče... všechno jde pohodlně doinstalovat/vyměnit později. Ono to bude fungovat i když tam dáte dočasně gigabitový switch za pár šupů. Na 10G můžete přejít, až bude důvod, nebo až na nějaký pěkný narazíte :-)

Jediné, co vyměnit snadno nejde, jsou kabely. Pokud tím UTP myslíte FTP, STP nebo jinou stíněnou kabeláž (aspoň cat 6), tak je vše v pořádku. Je to univerzální, můžete po tom tahat nejen Ethernet, ale i třeba RS-485, CAN, 1Wire k čidlům, atd. Cat 5e nebo dokonce nestíněné UTP na rekonstrukci nedoporučuju, jednak je integrita signálu horší a jednak díky menším průřezům přes to neprotlačíte tolik výkonu s PoE. Na cat 6 jsou pro pasivní PoE limity 50 m, s aktivním je to 100 m. IP kamery a wifi AP jsou na to dělané, často ani jinak napájet nejdou. Položit PE trubičky na budoucí zafoukání optických vláken taky není marná myšlenka.

Členění silových okruhů je o kompromisu. Granularita je příjemná, ale zase nechcete tahat do každé místnosti 10cm svazek kabelů a mít v rozvaděči desítky jističů jak na Kolbence. Já mám na samostatném okruhu (jističi) vždy stropní modul (osvětlení, řízení, čidla, budou kamery), volné zásuvky, plus v určitých místnostech mám další okruhy podle pevně instalovaných zařízení (např. indukce, trouba, lednička, pračka, sušička). Každé patro má svůj 30mA chránič, koupelny mají vlastní 5mA.

Kdybych chtěl některý okruh softwarově spínat, tak bych do rozvaděče přidal stykač nebo relé v držáčku na DIN liště. Případně, kdyby mi šlo jen o občasné vypnutí (např. podezření, že jsem nechal zaplou žehličku :-), tak se dělají tzv. "vypínací spouště", což jsou DIN moduly k umístění vedle jističe. Po přivedení malého napětí (např. 24 V) na jejich svorky zatáhnou sousednímu jističi za páčku.

Na každém patře plus několika zajímavých okruzích mám podružné elektroměry (jeden DIN modul za pětikilo) s pulzními výstupy. Co pulz, to 3.6 kJ energie. Jde to do desky s mikrokontrolerem, tam to inkrementuje čítač, jendou za čas se pošle ethernetem číslo do serveru, kde se to skladuje v postgresu v časové řadě. Tam na to koukám Grafanou.

Wifi AP - Mikrotik cAP. Je to spolehlivé, laciné, bez cloudu, aktualizace budou vydávat do konce světa. Můžete to zabudovat do SDK podhledu (má to k tomu i montáž), ale většina lidí co jsem jim dělal instalaci to jen hodila do podhledu a nechala to tam ležet. Napájení zase přes PoE.

Výzbroj mám DIY, protože mě to baví. Když si zvolíte rozumný interconnect (ethernet v mém případě), tak můžete jednotlivé komponenty celkem svobodně měnit a neřešit ostatní. Z toho důvodu bych doporučil IPv4: je to mnohem primitivnější na implementaci v mikrokontroleru s pár kB flashe, volbou dražší IPv6 si zavřete hodně dveří. Klidně můžete mít technologickou VLAN na IPv4 a VLANu pro počítače lidí na šestce :)

Fotovoltaiku dělat budete?


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #5 kdy: 16. 09. 2021, 06:03:46 »
Musim rict, ze to vypada, ze nevis do ceho jdes.
Ja se tloukl do hlavy, ze jsem nedriv nerekonstruoval neco mensiho, abych ziskal zkusenosti.

Jinak ocividne se snazis premyslet dopredu (ale opravdova pruznost  reseni neni zrovna to, co se na trhu nabizi nebo co dokazes smontovat). Sehnat nezavislost na cloudu je fakt tezke.

Mas opravdu na to dost (ale opravdu dost) casu, dostatek penez, dostatecne trpelivou zenu?

Pokud to Switch za 10+ prijde drahy, tak opet, jses si jisty, ze chces timhle smerem pokracovat? A myslet si, ze 24 portu bude stacit.... (ale ok, mas tam "+:)...

Jinak jakychkoli zasuvek neni nikdy dost... Stara dobra pravda. Ja jsem si byl vedom, tak jsem neskutecne predimenzoval pracovnu, a tim padem  jsem nevenoval pozornost a mi zoufale chybi v jinych mistnostech.



« Poslední změna: 16. 09. 2021, 06:06:15 od pruzkumbojem »

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2021, 06:09:55 »

IPv6 v domacnosti, to fakt posledni, co bude jeho problem.

S temi pulzy je to zajimave, ja citacem osadil vodomer a plynomer (oficialne je v nekterych lokalitach pruser, tak jsem nezavahal a mam kazdej zduplikovanej uvnitr baraku).

Na pocitaci jsem koupil nejaky PLC. Ale nikdy jsem to nedotahl.

Nejake detaily ohledne tech casovych rad a Grafany?
Bohuzel nemam znalosti, cas na jejich ziskani, takze jedine neco, co je skoro plug and play a nevyzaduje je to kazdotydenni udrzbu.




Nějaké obecné postřehy z mého pohledu (jsme podobně naladění co se lásky ke cloudu týče, tak se možná budou hodit).

Předně, většinu těch otázek nemusíte řešit ve stresu před rekonstrukcí (nebo v průběhu). Servery, switche, čidla, aktuátory, výzbroj rozvaděče... všechno jde pohodlně doinstalovat/vyměnit později. Ono to bude fungovat i když tam dáte dočasně gigabitový switch za pár šupů. Na 10G můžete přejít, až bude důvod, nebo až na nějaký pěkný narazíte :-)

Jediné, co vyměnit snadno nejde, jsou kabely. Pokud tím UTP myslíte FTP, STP nebo jinou stíněnou kabeláž (aspoň cat 6), tak je vše v pořádku. Je to univerzální, můžete po tom tahat nejen Ethernet, ale i třeba RS-485, CAN, 1Wire k čidlům, atd. Cat 5e nebo dokonce nestíněné UTP na rekonstrukci nedoporučuju, jednak je integrita signálu horší a jednak díky menším průřezům přes to neprotlačíte tolik výkonu s PoE. Na cat 6 jsou pro pasivní PoE limity 50 m, s aktivním je to 100 m. IP kamery a wifi AP jsou na to dělané, často ani jinak napájet nejdou. Položit PE trubičky na budoucí zafoukání optických vláken taky není marná myšlenka.

Členění silových okruhů je o kompromisu. Granularita je příjemná, ale zase nechcete tahat do každé místnosti 10cm svazek kabelů a mít v rozvaděči desítky jističů jak na Kolbence. Já mám na samostatném okruhu (jističi) vždy stropní modul (osvětlení, řízení, čidla, budou kamery), volné zásuvky, plus v určitých místnostech mám další okruhy podle pevně instalovaných zařízení (např. indukce, trouba, lednička, pračka, sušička). Každé patro má svůj 30mA chránič, koupelny mají vlastní 5mA.

Kdybych chtěl některý okruh softwarově spínat, tak bych do rozvaděče přidal stykač nebo relé v držáčku na DIN liště. Případně, kdyby mi šlo jen o občasné vypnutí (např. podezření, že jsem nechal zaplou žehličku :-), tak se dělají tzv. "vypínací spouště", což jsou DIN moduly k umístění vedle jističe. Po přivedení malého napětí (např. 24 V) na jejich svorky zatáhnou sousednímu jističi za páčku.

Na každém patře plus několika zajímavých okruzích mám podružné elektroměry (jeden DIN modul za pětikilo) s pulzními výstupy. Co pulz, to 3.6 kJ energie. Jde to do desky s mikrokontrolerem, tam to inkrementuje čítač, jendou za čas se pošle ethernetem číslo do serveru, kde se to skladuje v postgresu v časové řadě. Tam na to koukám Grafanou.

Wifi AP - Mikrotik cAP. Je to spolehlivé, laciné, bez cloudu, aktualizace budou vydávat do konce světa. Můžete to zabudovat do SDK podhledu (má to k tomu i montáž), ale většina lidí co jsem jim dělal instalaci to jen hodila do podhledu a nechala to tam ležet. Napájení zase přes PoE.

Výzbroj mám DIY, protože mě to baví. Když si zvolíte rozumný interconnect (ethernet v mém případě), tak můžete jednotlivé komponenty celkem svobodně měnit a neřešit ostatní. Z toho důvodu bych doporučil IPv4: je to mnohem primitivnější na implementaci v mikrokontroleru s pár kB flashe, volbou dražší IPv6 si zavřete hodně dveří. Klidně můžete mít technologickou VLAN na IPv4 a VLANu pro počítače lidí na šestce :)

Fotovoltaiku dělat budete?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #7 kdy: 16. 09. 2021, 08:01:36 »
A ked nepojde elektrina? To, ze nieco teraz vyzera ako samozrejmost neznamena, ze to tak aj bude za par rokov, vid nedavno ako sme len o chlp usli blackoutu. Si si isty, ze toto je dobry napad?

Když nejde elektrika je jedno zda je to barák s chytrou domácností nebo jen s klasickým rozvodem, světla nesvítí, telka nehraje, topení netopí. Přesně pro tento případ máme v baráku v jedné místonosti krásná litinová kamna, dělají okrasu sem tam se v nic zatopí protože romantika, ale hlavně slouží jako záloha. Nedávno jsme na ně ještě pořídili větráček s termočlánkem takže rozhání teplí vzhuch když se v kamnech topí.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #8 kdy: 16. 09. 2021, 08:02:05 »
Ahoj,
rekonstruoval jsem byt cca 85m2 3+kk - natahal cca 250m kabelu a to je jen ke každé televizi 4ks (TV, přehrávač, konzole a jeden volný např. na dodatečné WiFi APčko) + k pracovním stolům po dvou atd. mám jeden malý Rack se switchem, modemem a NAS + UPSkou.
Myslím, že rozumným kabelem je CAT6 UTP (nestíněný) - jednoduchá montáž jak pro zásuvky tak do racku do patchpanelu (nemusíš mít samostatné keystony - ale můžeš mít celou lištu - už zde dost ušetříš). V délkách co doma budeš mít (řádově do 30-50m) by měl chodit i 10gbit - s 2,5 by neměl být problém 1gbit bez problémů nativně (to jede i na CAT5E). Proti CAt5E jsou vodiče většího průřezu takže na POE to bude bez problému v těchto délkách. Co ti doporučím je od zásuvek vést kabely alespoň do chodby v chráničce pro případnou výměnu (až se ti za 20 let kabely rozpadnou) - V chodbě je dobré mít rozebiratelný kazetový (klidně designový) podhled či např. větší zapuštěná svítidla v sádrokartonovém stropě (třeba čtverec 60x60cm) kterým se tam dostaneš...
Jinak kabely určitě značkové od Solarix (rozdíl v halířích na metr ale fungují).

Super věc je dělat si přípravy (dotáhnout třeba kabel tam kde by jednou mohlo být AP ale třeba zatím nepoužiješ - nechat ho smotaný v podhledu (nyní jen cena kabelu - v budoucnu neskutečná úspora stavebních úprav, výmalby atd...)

Teď jsem dělal v bytě po dvou letech klimatizaci a měl jsem smotaný kabel v podhledu cca půl metru od místa kde bude klimatizace instalovaná - v době rekonstrukce to byl jeden jistič a 15m kabelu vše za několik stovek) - teď dva otvory do SDK stropu rozměru 20x20cm s protažením kabelu zbývajícího půl metru a oprava podhledu - práce za 300Kč od sádrokartonáře :) a nemusím malovat půl bytu...

Jinak co mám z chytré domácnosti (NAS, TV atd nepočítám) tak jen HUE žárovky v lampách před televizí a je to jen na efekt si to pustit ale rozhodně bych to nechtěl jako primární řešení... (upřímně asi se na to vykašli nebo si na to udělej přípravu) - Hezky to měl pojaté Snazzy Labs na youtube - ohledně smart home... najdi si to...
https://www.youtube.com/watch?v=85yH56DS5mg&t=1s
« Poslední změna: 16. 09. 2021, 08:05:08 od Molex1 »

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #9 kdy: 16. 09. 2021, 08:19:54 »
Ahoj,
já mám doma xComfort od Eatonu není to nejlevnější, ale ani nejdražší a mohu říct, že po 8 letech stále funkční, jsou vypínače kde jsem třeba ještě neměnil baterku, je to teda bezdrát na 868Mhz. Což má výhodu, že se nemusí tolik sekat, vypínače se nalepí na zeď. Maj k tomu centrální jednotku, kde se dá lecos nastavit, free soft kde si vše pospojuješ a pak nahraješ do prvků, a dělají školení zdarma v Praze a v době covidu byla i online. Také a to je zajímavé systém funguje i bez centrální jednotky, protože vypínač se se světlem baví napřímo a pak o změně stavu světla informují centrální jednotku, aby ta to přenesla do mobilu. Až na pár světel máme vše stmívatelné. Skvélé když se narodí děti. Jednou za čas přidají do sortimentů nový prvek, takže to žije starají se o to a to je hlavní.  A teď nevýhoda centrální jednotka má starší mcu takže dlouho bootuje, ale pak to prostě šlape, další je to uzavřený systém, ale kdo chce cestu najde a já našel, že webgui na centrální jednotce se baví přes jsonrpc takže chvilku to zabralo, ale spáchal jsem si službu co mi to propojuje s mqtt https://github.com/blavka/xComfortMQTT, na bojler mám Unipi s Raspberry 3 a na tom mi právě běží Node-Red a v něm mám další část logiky, protože mám na střeše soláry a topnici dodělal jsem si takovou drobnost aby topnice netopila když svítí slunce, díky xComfortMQTT mi na rozsvícení světla v koupelně, wc, kuchyň reaguje objehové čerpadlo, Dále mám pár senzorů a chytrých pásků od HARDWARIO TOWER. Přesně takový myšmaš ale středobodem všeho mám právě mqtt.
Jinak rpi umí i pozlobit jako že se pokazí sd karta zrovna během návštěvy tchýně a je studená voda v bojleru atd, doporučuji mýt i sekundární okruhy co umožní lehce obejít tu chytristiku a třeba dočasně nakopnout topnici a co je důležité popsat si ta řešení nebo se o ně podělit s ostatními členy domácnosti. U mě je to hlavně ten bojler a solarka, jak jsem psal xComfort světla i hlavice makají dál bez centrální jednotky, hlavice si pamatují poslední nastavenou teplotu podle plánu a sami se zavírají otvírají a světla si s vypínači povídají napřímo.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #10 kdy: 16. 09. 2021, 08:42:08 »
My jsme stavěli před pěti lety a automatizaci řeším poslední rok. Tady je to trochu chaotický seznam, namíchal jsem odpovědi na tvé otázky a věci, co máme a co bych dneska udělal jinak:

* Do rohů oken bych přitáhl husí krky,
* síť máme Unifi, celkově to přišlo na cca 30-35k, je to hezky modulární, dobře se to spravuje a perfektně fungují roaming,
* cloud only chytré věci beru jen když to je fakt nutné, třeba máme rozdvojku za 700, která byla několikrát levnější než lokální varianta,
* automatizaci máme jinak lokální přes HomeAssistanta,
* asi bych neřešil datové rozvody pro žaluzie a podobně, máme po baráku kolem 20 Shellyn a fungují perfektně,
* vypínače a světla v místnostech bych si dneska nechal stáhnout do několika málo míst, kde by bylo místo řešit relátka, občas to je boj dostat pod vypínač,
* koupil jsem switch, i když jen gigový, který má na všech portech POE, takže ho mám ve všech dírách po domě,
* na venkovní žaluzie bych dnes dělal samostatný okruh na jističích, nemáme tam teď žádnou přípravu a vůbec nevím jak to vyřešit,
* na čip bych se vybodl, branku máme na bzučák a dostáváme se domů telefonem (když ne klíčema), hlavní dveře neřešíme,
* z telefonu se můžeme dostat i do garáže a přes bránu,
* kabeláž máme všude CAT6, menší netahej, můžeš koupit 1 Gbps switch a 10 třeba někdy jindy a nebo dát 10 jen do pracovny, kde to využiješ, tahat kabely znovu je ojeb,
* IPv6 máme a prostě tam je, víc na tom není co řešit, funguje v poho s IPv4 najednou,
* doma ovládáme přes Shelly všechna světla, zavlažování a rolety na terase,
* největší přínos domácí automatizace vidím v různě schovaných ZigBee tlačítkách, kterými se ovládají světla,
* na Raspberry můžeš postavit něco, co se nedá sehnat, ale pokud jde jen o přepínání, tak Shelly, jinak na tom necháš mládí,
* senzory teploty a dalších hodnot řešíme přes ZigBee,
* naše AP a kamery si vezmou do 5 W, POE switch dává myslím ~34 W na port,
* POE ve switchi je superpohodlný, externě to nic nepřinese,
* mezi patry si udělej stupačku, ta nám doma chybí extrémně, máme podhledy a se stupačkou bychom měli dodatečný přístup všude.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #11 kdy: 16. 09. 2021, 09:52:09 »
Ahoj,

Zatím nad čím přemýšlím:
  • Přístup na čip - chtěl bych takto ovládat vchodové dveře a vrata, později i branku a bránu. Provozujete někdo své řešení? Nebo komerční?
  • Má přínos mít doma připravenou 2.5 G, nebo rovnou 10 G LANku, např. mezi serverovým koutkem a TV koutkem? Koukal jsem na switche, které mají jen část 2.5 / 10 G konektorů a přijdou mi jako docela drahé (10k+).
  • Elektrika se běžně tahá přes okruhy - světla / zásuvky, sporák, trouba, ... Má přínos mít některé rozvody mít ovládané dálkově, tedy přes nějaký kontroler? To by znamenalo, že bude víc kabeláže, protože každý "spínač" by musel být spojen s rozvaděčem, aby šel ovládat přes vyšší chytrystyku.
  • Jaký kontroler pro řízení domácnosti doporučujete? Raw řešení postavené na Raspberry Pi, nebo již nějaké hotové řešení (např. Unipi)?
  • Co vše se dá - relativně snadno a bez větší údržby - řídit přes centrální kontroler (např. Rasbperry Pi)? Vím, že někdo zde z komunity si provozuje ovládání např. venkovních žaluzií přes Rasbperry Pi v závislosti na větrném senzoru.
  • Řídící kabeláž (např. ovládání venkovních rolet) - plánuji ji postavit na UTP linkách. Žádné jiné řešení mě nenapadlo.
  • PoE - dá se reálně použít pro kamery a WIFI? Četl jsem, že má výkonové omezení svázané s délkou kabelu. Máte reálnou zkušenost jak PoE provozovat? Např. je lepší, když je součástí switche, nebo externě (např. toto), ...?
  • WIFI - ideálně do podhledu (ať neotravuje po pokoji) a bez nutnosti napojení na Cloud. Co by jste mi doporučili? Utáhne její výkon PoE?


V každém významném pokoji plánuji UTP (ložnice, obývák, pokojíky).

Vím, že zde nadhazuji velmi obšírné téma. Proto budu rád za uvození tématu na začátku komentáře (i z toho důvodu mám rozdílné číslování témat). Může to zpřehlednit diskuzi.

Cat6, vic jsem neresil a na doma to nema vyznam.

Ovladani okruhu - ano, idealne vsechny svetelne, jako velmi rozumne se mi jevi resit ovladani i k par vybranym zasuvkam ("jezis, ja zapomnela vypnout troubu/zehlicku"), mam treba ovladani i k hlavnimu privodu vody - automatizace muze zavrit ventil pokud se nekde sepne zaplavovy senzor.

Reseni preferujte jakekoli komercni o kterem vite, ze funguje delsi dobu. Ja mam Loxone. Jsem bastlir, nedelalo by mi potize jit do Raspberry, Unipi ci cehokoli podobneho. Problem s tim ubastlenim je v tom, ze az vas rani mrtvice, nikdo to po vas neda dohromady.

Pokud uvazujete o venkovnich zaluziich, je zavislost na vetrnem senzoru nutnosti. Nechcete, aby vam zaluzie letaly po zahrade.

K zaluziim natahnete CYKY + UTP. UTP jsem tahal i k oknum a venkovnim dverim a vratum - protoze na nich chcete mit senzory, abyste vedel, jestli jsou zavrene ci otevrene.

Pouziti PoE - vykon samozrejme s delkou klesa, ale v rodinnem dome vas to nebude limitovat (pokud tedy netahate Cat5 licnu ...). Lepsi ve switchi, pozor na to, aby switch umel pasivni i aktivni poe.

UPS chcete urcite na pokryti kratkodobych vypadku - chcete, aby je prezila automatizace, treba jenom kvuli tomu, aby vam poslala alarm. Ja to resim zdrojem od BKE, ke kteremu mam pripojene dva 12V 17AH akumulatory.

V podstate jsem vsechno, co slo, natahal do rozvadece. Silove okruhy spinam pres rele. Svitim 24V pres dimmery (opet v rozvadeci, tady pozor na to, aby i na 24V byly pojistky), ovladani (ackoli to treba muj Loxone resi na Tree sbernici - a v Tree touch tlacitku integruje dotyky plus cidla teploty a vlhkosti) mam take komplet v rozvadeci, abych nebyl zavisly na jednom vyrobci. Kabelaze je tak opravdu hodne (jen na UTP mi to slo ke dvema kilometrum), ale v rozpoctu na dum je to kapka v mori. Pokud uvazujete o pohybovych cidlech, natahnete kabelaz i k nim. A samozrejme pozarni cidla. Byvaji sice autonomni, ale kabel se u nich taky neztrati.

Obecne mam automatizovane leccos, ale jako zasadni se mi jevi pohybova cidla ke sviceni, rizeni svetelnych scen, automatizace vytapeni, ovladani zaluzii a alarmy - kour/pozar/voda/vstup.

Je toho kupa. Mrknete na www.vodnici.net.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #12 kdy: 16. 09. 2021, 12:07:56 »
Citace
Reseni preferujte jakekoli komercni o kterem vite, ze funguje delsi dobu. Ja mam Loxone. Jsem bastlir, nedelalo by mi potize jit do Raspberry, Unipi ci cehokoli podobneho. Problem s tim ubastlenim je v tom, ze az vas rani mrtvice, nikdo to po vas neda dohromady.

Byl bych opatrnej s jakýmkoli uzavřeným řešením, když tu jsou velmi schopné open source projekty, kde má člověk plnou kontrolu.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #13 kdy: 16. 09. 2021, 12:26:06 »
to je pravda, zejma ten cloud vsude (aka "pri vybitem mobilu nevypnes klimatizaci) je problem.

ale pro mne to skoncilo hroznou praci a udrzbou.

treba pokud to Loxone funguje jako Unifi a tohle je sehnatelny i v EU, tak do toho jdu:
https://shop.loxone.com/enus/damper-tree-7.html



Citace
Reseni preferujte jakekoli komercni o kterem vite, ze funguje delsi dobu. Ja mam Loxone. Jsem bastlir, nedelalo by mi potize jit do Raspberry, Unipi ci cehokoli podobneho. Problem s tim ubastlenim je v tom, ze az vas rani mrtvice, nikdo to po vas neda dohromady.

Byl bych opatrnej s jakýmkoli uzavřeným řešením, když tu jsou velmi schopné open source projekty, kde má člověk plnou kontrolu.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #14 kdy: 16. 09. 2021, 13:16:15 »
Ahoj, já už přes rok provozuji chytrou domácnost na Teco Foxtrot a zatím bez problémů či snad stížností třeba ze strany manželky. Do Raspi bych za sebe nešel, je s tím moc patlání, nikdo jiný to nerozchodí apod. z těchto důvodů bych dal přednost "krabicovému" řešení.

Co šlo, tak jsem navrknul jako drátové, tj mám na světla/žaluzie fyzická tlačítka na stěnách, k nim vede CAT5e kabel. Silové kabely pak spínám všechny v rozvaděči.
Kromě toho, že každá návštěva chápe, jak se to ovládá, tak je super, že kdybych se někdy rozhodoval pro jiný Home automation systém, tak tímto způsobem umí fungovat snad všechny.

Co se týká tvých dotazů:


Zatím nad čím přemýšlím:
  • Serverový koutek - plánuji, že bude mít svůj vlastní elektrický okruh (jistič, přepěťovky, proudovka). Obecně doporučení? Např. UPS.
  • Přístup na čip - chtěl bych takto ovládat vchodové dveře a vrata, později i branku a bránu. Provozujete někdo své řešení? Nebo komerční?
  • Má přínos mít doma připravenou 2.5 G, nebo rovnou 10 G LANku, např. mezi serverovým koutkem a TV koutkem? Koukal jsem na switche, které mají jen část 2.5 / 10 G konektorů a přijdou mi jako docela drahé (10k+).
  • Elektrika se běžně tahá přes okruhy - světla / zásuvky, sporák, trouba, ... Má přínos mít některé rozvody mít ovládané dálkově, tedy přes nějaký kontroler? To by znamenalo, že bude víc kabeláže, protože každý "spínač" by musel být spojen s rozvaděčem, aby šel ovládat přes vyšší chytrystyku.
  • Jaký kontroler pro řízení domácnosti doporučujete? Raw řešení postavené na Raspberry Pi, nebo již nějaké hotové řešení (např. Unipi)?
  • IPv6 - nebráním se jí, ale bojím se, aby mě někde doma neomezovala. Např. když se přes mobil připojím na VPN přes GSM, tak aby mi vše fungovalo.
  • Co vše se dá - relativně snadno a bez větší údržby - řídit přes centrální kontroler (např. Rasbperry Pi)? Vím, že někdo zde z komunity si provozuje ovládání např. venkovních žaluzií přes Rasbperry Pi v závislosti na větrném senzoru.
  • Řídící kabeláž (např. ovládání venkovních rolet) - plánuji ji postavit na UTP linkách. Žádné jiné řešení mě nenapadlo.
  • PoE - dá se reálně použít pro kamery a WIFI? Četl jsem, že má výkonové omezení svázané s délkou kabelu. Máte reálnou zkušenost jak PoE provozovat? Např. je lepší, když je součástí switche, nebo externě (např. toto), ...?
  • WIFI - ideálně do podhledu (ať neotravuje po pokoji) a bez nutnosti napojení na Cloud. Co by jste mi doporučili? Utáhne její výkon PoE?

3. Připravil bych si kabel, switch apod. bych teď koupil pro 1G, pokud není výhled, že bude potřeba víc
4. Podle mě tohle nemá cenu. Standby spotřebičů je relativně malá oproti ceně HW, kterou za to zaplatíš (a to bude taky něco žrát). Další věc je, že naprogramovat tohle nějak inteligentně, aby to nebyl uživatelský opruz je docela těžké.
5. Jak jsem psal mám Teco Foxtrot. Je dobře rozšiřitelné, jde koupit přímo od výrobce, má hromadu rozšiřujících modulů, hodně možností integrace s jinými systémy a nakonec kdyby se mi něco stalo, tak v ČR jsou firmy, které to jako chytrou domácnost prodávají, takže to nevisí jenom na jedné osobě. Raspberry PI mi běží vedle toho na nekritické věci (grafana, influxdb), kritické smart home funkce bych přímo na něm nestavěl.
7. Jde skoro všechno. Záleží na výběru konkrétních spotřebičů. Konkrétně žaluzie přes SH mám i včetně vytahování při rychlém větru, kteroužto informaci beru z meteostanice.
8. U žaluzií je nutné si dopředu rozmyslet, co tam bude za motor. Od toho se odvíjí nejenom kabel, ale i topologie. Např Somfy má bezdrátový motor, tam jde normální 230V přes CYKY třížílu, motor pro RS-485, tam jde kabel čtyřžíla, přičemž na jedné větvi může být více motorů. A nakonec je i hloupý motor, který vyžaduje 230V po CYKY čtyřžíle.
9. PoE pro kamery a WiFi používám. Omezení to samozřejmě má, délky kabelu a pod by snad měly být v manuálu
10. Používám Ubiquiti bez připojení na jejich cloud. Pro domácnost je to sice drahé řešení, ale síťařině až tolik nerozumím a Ubiquiti mi přišlo velmi srozumitelné na naklikání podle mých představ.

Za sebe bych všechno dostatečně dimenzoval i s ohledem na možná rozšíření. To je imo největší výhoda smarthouse, že všechno jde upravit nebo přidat nějakou logiku. Zvážil bych i rozvaděč do patra, z úspory na kabelech se to podle mě zaplatí a ušetří se místo v tom hlavním. A nakonec bych doporučil všude drát, když už se dělá rekonstrukce. Nedávno měl kolega ve firmě prezentaci na sniffing a hacking rádiových smart home věcí a na konci jsem byl rád, že jsem se jim dokázal vyhnout.