Tlačítkový telefon v dnešní době?

Tlačítkový telefon v dnešní době?
« kdy: 07. 09. 2021, 09:57:45 »
Ahoj!
Mám docela špatnou koordinaci pohybů, na myš to nevadí, ale na dotykový telefon nevím nevím. Taky mi přijde jako zátěž mít nějaké další zařízení, takový pseudopočítač, o který bych se musel starat. Net mám na počítači, včetně sociálních sítí. Proto jsem doposud vydržel u tlačítkového telefonu: v roce 2012 jsem si koupil odolný outdoorový Samsung a doposud drží. Má funkce, které potřebuji, zejména nastavit různá mp3 zvonění různým lidem a různým skupinám lidí, abych hned během vyzvánění věděl, kdo volá, taky má docela velikou paměť na SMS. Vím, že toto je převážně linuxové fórum, ale doufám, že tento technický dotaz nebude příliš OT. 
Díval jsem se na současnou nabídku tlačítkových telefonů a přijde mi to už hodně tristní: v recenzích je často napsáno, že už nejsou jako dřív, že se zasekávají nebo jinak blbnou - chtěl jsem si koupit nejluxusnější tlačítkovou nokii, ale pak jsem v recenzi narazil na to, že občas nefunguje taková základní věc jako posílání a přijímání SMS (ale to taky může být jedna paní povídala). Pro svého tátu, který taky nechce smartphone, jsem koupil nějakého Alligatora, ten běží spolehlivě (aspoň si na něj nestěžuje), ale má zase málo funkcí, například to přiřazování melodií ke kontaktům, které bych chtěl, tam není. Z mého výzkumu, který jsem provedl o víkendu googlením a srovnáváním, vychází zatím nejlíp nová Nokia 3310. Ale současný telefon zatím funguje, tak to nechávám být.
Je možné že zjistím, že toto je opravdu tak okrajový segment trhu, že tu chyby budou a funkce nebudou a vzdám to a naučím se nakonec s nějakým tím Androidem: ale, proto píšu do fóra, třeba jsem přehlédl nějakou možnost nebo výrobce, řekl bych, že mezi ajťáky bude dost konzervativních lidí, kteří si nechtějí zbytečně zvyšovat attack surface a zůstávají u tlačítkového mobilu: takže nějaké rady či nějaká doporučení?


Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2021, 10:01:25 »
ještě jsem nedodal co ještě potřebuju, dobrý export a import kontaktů (i přes PC). ten současný Samsung ukládá kontakty do formátu vizitek VCF a umožňuje je načíst

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2021, 10:44:03 »
Ahoj!
Mám docela špatnou koordinaci pohybů, na myš to nevadí, ale na dotykový telefon nevím nevím. Taky mi přijde jako zátěž mít nějaké další zařízení, takový pseudopočítač, o který bych se musel starat. Net mám na počítači, včetně sociálních sítí. Proto jsem doposud vydržel u tlačítkového telefonu: v roce 2012 jsem si koupil odolný outdoorový Samsung a doposud drží. Má funkce, které potřebuji, zejména nastavit různá mp3 zvonění různým lidem a různým skupinám lidí, abych hned během vyzvánění věděl, kdo volá, taky má docela velikou paměť na SMS. Vím, že toto je převážně linuxové fórum, ale doufám, že tento technický dotaz nebude příliš OT. 
Díval jsem se na současnou nabídku tlačítkových telefonů a přijde mi to už hodně tristní: v recenzích je často napsáno, že už nejsou jako dřív, že se zasekávají nebo jinak blbnou - chtěl jsem si koupit nejluxusnější tlačítkovou nokii, ale pak jsem v recenzi narazil na to, že občas nefunguje taková základní věc jako posílání a přijímání SMS (ale to taky může být jedna paní povídala). Pro svého tátu, který taky nechce smartphone, jsem koupil nějakého Alligatora, ten běží spolehlivě (aspoň si na něj nestěžuje), ale má zase málo funkcí, například to přiřazování melodií ke kontaktům, které bych chtěl, tam není. Z mého výzkumu, který jsem provedl o víkendu googlením a srovnáváním, vychází zatím nejlíp nová Nokia 3310. Ale současný telefon zatím funguje, tak to nechávám být.
Je možné že zjistím, že toto je opravdu tak okrajový segment trhu, že tu chyby budou a funkce nebudou a vzdám to a naučím se nakonec s nějakým tím Androidem: ale, proto píšu do fóra, třeba jsem přehlédl nějakou možnost nebo výrobce, řekl bych, že mezi ajťáky bude dost konzervativních lidí, kteří si nechtějí zbytečně zvyšovat attack surface a zůstávají u tlačítkového mobilu: takže nějaké rady či nějaká doporučení?

Nejsi vubec okrajovy segment trhu.  Mam stejny problem. Spatna koordinace pohybu. Touch telefon jsem byl prinucen pouzivat a ani po nejakych 10ti letech nejsem dostatecne fyzicky zdatny s nim dlouhodobe telefonovat natoz psat bez chyb. Jakkekoliv operace pretazeni, tazeni vice prsty atd. je spis ze 4 pokusu 1 uspesny.

Touchpad na notasu a touch telefony -  neuplyne den kdy omylem nekoho omylem nevolam, pretahnu blbe ikonu, nejradsi bych neco rozmlatil.

Hodne pomahal blackberry nebo nejake nove psion like veci - gemini pda.
Pokud nepotrebujes extra funkce sel bych do te nokie.

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2021, 11:02:28 »
Nerozumiem tomu, prečo Microsoft zahodil systém Nokia Series 40, ktorý bol na tlačítkové mobily výborný. Snáď som nedržal v rukách lepší "obyčajný tlačítkový" telefón než Nokiu 301, ktorú dodnes používame v tíme na nosenie počas pracovnej pohotovosti.

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2021, 11:08:46 »
Já mám třeba k chytrým telefonům odpor, a tak mám tlačitkovou Nokii 220 a jsem spokojen. Umí to volat, smskovat a má to budík - víc nepotřebuji. To, že nemá spoustu vymožeností, které mají chytré telefony, beru jako daň (a často jako výhodu). Co však začíná být problém je to, že některé služby doslova vyžadují mobilní aplikaci (chvíli s tím strašil Airbank, naštěstí couvli a teď jsem zjistil, že na Zásilkovně bez mobilní appky neodešlu balík).


Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2021, 11:34:22 »
Podle toho, že se ptáte na Rootu, nehledáte třeba polo-chytrý telefon? V tom případě je asi jediný relevantní OS KaiOS. Jistá podpora aplikací na něm je. Mohl byste si užít moderní výdobytky, jako třeba podpora map, GPS, app-store. Ale pořád to bude tlačítkáč.
Viz. https://www.kaiostech.com/explore/devices/

Tenhle na mě vyskočil s tím, že má větší displej a 5mpx kameru.
https://www.myphone.pl/product/myphone-up-smart-lte/

Anebo Aligator, má telefony s KaiOS, třeba nějaký odolný - oplastovaný.

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2021, 15:21:24 »
Já mám třeba k chytrým telefonům odpor, a tak mám tlačitkovou Nokii 220 a jsem spokojen. Umí to volat, smskovat a má to budík - víc nepotřebuji. To, že nemá spoustu vymožeností, které mají chytré telefony, beru jako daň (a často jako výhodu). Co však začíná být problém je to, že některé služby doslova vyžadují mobilní aplikaci (chvíli s tím strašil Airbank, naštěstí couvli a teď jsem zjistil, že na Zásilkovně bez mobilní appky neodešlu balík).
Pod to bych se podepsal. Sice, formálně vzato, chytrý telefon mám, ale se Sailfishem a jen na navigaci/foťák a nějaké experimenty. Ten trend mít na každou kravinu speciální aplikaci fakt nechápu a je to čiré zlo, zrovna s tou Zásilkovnou jsem měl ten samý problém. S bankama u mě naštěstí vše v pohodě.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2021, 20:48:56 »
akurat som to riesil a toto je asi to co hladas: https://www.myphone.pl/en/product/hammer-5-smart/
predtym som mal caterpilary 2 ale sw bola katastrofa. myphone bezi na kaios. vydrz baterie 7dni vpho da.
ma to aj nake smart ficury ktore na nom ale nevyuzivam. wifi gps a software.

nakolko nemaju model 5 na Slovensku k dispo objednaval som nasledovne:
1. objednavka cez polsky eshop
2. fail lebo maju dodavku iba do polska
3. nasledne sa mi ozvala pani z polska na mail ze teda neda sa ale mozeme to vybavit cez mail
4. nejaka komunikacia lamanou polstinou cez mail
5. telefon myphone za 82e je doma vratane postovneho.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2021, 21:09:32 »
Jsem na tom stejně (problémy s dotykovými věcmi + neschopnost používat Android/iOS). Kup si v bazaru 10 let starou „manažerskou“/„luxusní“ Nokii, dej do toho novou baterku (já jsem k tomu prostě přilepil dvě 18650) a máš vyřešeno a stálo tě to jenom pár stovek - minimálně do doby než vypnou 2G (to bude snad tak 2030).

Díval jsem se na současnou nabídku tlačítkových telefonů a přijde mi to už hodně tristní: v recenzích je často napsáno, že už nejsou jako dřív, že se zasekávají nebo jinak blbnou
Ano, kvalita firmware moderních tlačítkových telefonů je příšerná.

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2021, 21:30:07 »
Současná nabídka je bohužel dost zoufalá, v podstatě existují jen tři kategorie tlačítkových telefonů: "senior", "outdoor" a "šunt". (Ta třetí kategorie má samozřejmě netriviální průnik s prvními dvěma.)

Cokoli od Nokie vypadá hezky, ale jen do chvíle, kdy člověk zjistí, že léty vyladěný S40 nahradili něčím, čemu jednu dobu říkali "S40+", ale v praxi je to spíš "S40--", protože vyházeli řadu "zbytečných" funkcí a silně omezili konfigurovatelnost. Např. pravé tlačítko pod displejem je u nových Nokií natvrdo zadrátované na foťák a nelze to změnit. (Proč? Kdo má focení za tak důležitou funkci, že ho potřebuje mít po ruce na jedno tlačítko, nebude si asi na to pořizovat low end mobil, který fotí ještě o třídu hůř než smartphony.) Noname značky jsou ještě daleko horší, tam chybějí zásadní věci jako T9, použitelný kalendář nebo možnost dát kontaktu víc čísel a textovou poznámku, někdy i diakritika. O "nice to have" funkcích jako stopky nebo countdown ani nemluvě.

Osobně používám Nokii 2323 Classic, která na jaře oslavila 10 let a bohužel podle toho vypadá. Použitelnou náhradu hledám už několik let a zatím bohužel marně. Vlastně ne "zatím"... spíš to vypadá, že šance, že nějakou najdu, je čím dál menší.

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2021, 07:21:52 »
Jsou firmy, které se specializují na prodej "vykopávek" a není problém něco pořídit: https://www.fortell.eu/nokia/

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2021, 12:34:02 »
bol som velky fanusik tlacitkovych dumbfonov, velmi velmi dlho som pouzival s40tkovu nokiu a bol s nou nadmieru spokojny, ale potom som kvoli praci potreboval dual sim, tak som zobral nejaku drahsiu nokiu (s kaiOS) a bolo to take katastroficke peklo ze som sa po mesiaci utrpenia radsej nechal zlomit na ajfon

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2021, 12:55:44 »
bol som velky fanusik tlacitkovych dumbfonov, velmi velmi dlho som pouzival s40tkovu nokiu a bol s nou nadmieru spokojny, ale potom som kvoli praci potreboval dual sim, tak som zobral nejaku drahsiu nokiu (s kaiOS) a bolo to take katastroficke peklo ze som sa po mesiaci utrpenia radsej nechal zlomit na ajfon

To si si teda pomohol,... myslím že ten ajfon tiež po mesiaci vyhodíš. Keďže kupuješ sračky.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2021, 13:42:30 »
potom som kvoli praci potreboval dual sim [...] som sa po mesiaci utrpenia radsej nechal zlomit na ajfon
Pokud to taky někoho zarazilo, tak asi šlo o jednu fyzickou a jednu eSIM?

Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2021, 16:23:45 »
Připojuji se k @Michal Kubeček: Podle mého názoru kvalitní tlačítkové telefony neexistují, analýza použitelnosti v tomto segmentu citelně chybí. A to nemluvím o použitelnost pro seniory, kde je to ještě o dost horší.