Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu

Ahoj,
budeme nově tahat elektřinu do garáže spolu s Ethernetem, zřejmě to bude Solarix FTP Cat.5e venkovní, který bude ve stejném Kopeflexu jako CYKY 6Jx4. Vzdálenost je 35m, na ethernetu bude v budoucnu max. nějaká kamera, takže Gigabit není podmínkou. Mám tam starší Gigabit PoE switch.

Mám to nějak řešit? Např. dát každý kabel do vlastního kopeflexu, nebo FTP dát dále a Kopeflex nedávat?

Děkuji za názory.


Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #1 kdy: 25. 08. 2021, 15:45:14 »
Ethernet by neměl mít souběh se silovou elektrikou...v reálu se to ale vůbec neřeší a vede vedle sebe ethernet i 230/400V a funguje to naprosto bez problému. Pro klid duše bych tam dal jednu trubku na data a druhou na 400V (bude tě to stát jen tu trubku navíc). Ale neřešil bych to třeba v případech kdy by to znamenalo udělat další drážku do podlahy a riskovat zbytečně prasknutí anhydritu případě že se trefíš do podlahovky atd...to bych se na to vysral a dal vedle sebe (přesně tak jsem to řešil já)

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #2 kdy: 25. 08. 2021, 15:55:06 »
Ethernet by neměl mít souběh se silovou elektrikou...
Jak daleko od sebe, případně čím by to mělo být oddělené, aby to teda bylo správně?

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2021, 16:28:44 »
Bude to teda venku v písku, v nezámrzné hloubce.



Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #5 kdy: 25. 08. 2021, 19:14:56 »
ok, tabulka, tak co ma smysl pouzivat nestinene kabely? ze to nema vliv na funkci?

UTP se jeste prodava? proc proboha.

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #6 kdy: 25. 08. 2021, 20:19:17 »
ok, tabulka, tak co ma smysl pouzivat nestinene kabely? ze to nema vliv na funkci?

UTP se jeste prodava? proc proboha.

Protože to přináší problémy. Nejsme Němci, ale Češi. My problémy odkládáme stranou :). A ještě si to vysvětlíme tím, že je to levnější a spolehlivější, což další utvrdí tím, že jemu to funguje bez problémů.

Dvě budovy propojovat metalicky je dnes už mimo mísu. Může tudy něco proletět a jsou pak zbytečné škody. Vyrovnání potenciálů země je taky prevít. Cokoliv ven z budovy má podle mě smysl dělat optikou, a když nejsou peníze, tak klidně zakončit lacinými transceivery, než to propojovat mědí.

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #7 kdy: 25. 08. 2021, 20:36:48 »
jsme propojeni garaze diskutoval nekde v jinym tematu.
jsem to nepocital, ale pri cene medi dneska je to mozna tou optikou levnejsi, i pokud zapocitam transceiver.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #8 kdy: 25. 08. 2021, 21:39:41 »
Větší odstup nestíněný kabel od napájení je z důvodu impulzního rušení. Pokud z toho napájení bude v garáži napájeno třeba jen rádio, tak není problém, pokud něco, co dělá pěkné špičky, tak je to kvůli utlumení indukovaného bordelu.

Jinak vedle této specifikace existuje i vlastní norma pro Ethernet, ta jasně říká, že metalický rozvod pomocí kroucené dvojlinky nesmí překračovat hranici jednoho objektu a ani nesmí spojovat místa napájené s jiným potenciálem (napájení z jiné fáze), stejně tak propojovat místa, kde rozdíl potenciálů dosahuje víc jak 1,5 V. V takových případech je definováno použití jen optiky nebo na koncích vedení musí být prvky, kde jejich výrobce výslovně povoluje takové použití.
Ale samozřejmě to bude na 99,95% fungovat OK s čímkoliv, jen bacha s tou svářečkou v garáži a nebýt jeden z mála, co bude mít smůlu. :-)

Také bych si tam dneska hodil optiku. :-)

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #9 kdy: 25. 08. 2021, 21:45:55 »
Pokud si správně představuji usecase na který se tu ptá, tak bych se na optiku vykašlal nebo si ji tam mimochodem položil k tomu. Ale pokud to chce na kameru, tak se hodí metalika kvůli PoE napájení. Já bych rozhodně kvůli jedný kameře neřešil převodník metalika-> optika, pak optika->metalika a další zdroj pro tyhle převodníky + další zdroj pro kameru a všechny tři zdroje zálohovaný a spotřeba odhadem úplně zbytečných 20W v háji. To je prostě totální blbost

Jinak já jsem někdy slyšel že ten souběh se nedoporučuje spíš kvůli prodření izolace a dostání se 230V na ethernet....z důvodu rušení bych to neřešil už vůbec...jestli se sem tam ztratí nějakej rámec když se bude zrovna svařovat v garáži, tak to je asi úplně jedno ne? Odpálení bych se nebál, ethernetový věci vydrží celkem dost (samozřejmě když do toho flák ne blesk tak to ne :D )
« Poslední změna: 25. 08. 2021, 21:47:52 od czAtlantis »

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #10 kdy: 25. 08. 2021, 22:02:04 »
pokud je to technicka norma (ktera mne nejak chrani), tak na to ja slysim.

pokud je to ceska zvyklost setrit na spatnym miste kazdou smesnou korunu, misto aby se clovek soustredil na mista, kde to ma vyznam, tak na to ja ... neslysim.
(ty watty budou jeste dobry, aby se chudaci zarizeni trochu ohrala.

jeslti je to o tom ethernetu pravda, tak super, protoze predlouha diskuse jak je galvanicky oddelovani zbytecny, tu uz byla.


M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #11 kdy: 25. 08. 2021, 22:21:51 »
Jj, fakticky to nikdo neřeší a tahá.

Ano, pokud je těsný souběh telko a napěťového kabelu po trase delší jak 30 metrů, tak je požadováno použití kabelů se zvýšenou izolační pevností, pokud mezi nimi není přepážka. Na to je také nějaká "stupidní" norma. Ta odkazovaná to řeší primárně z pohledu  EMI a pokud dodržíš ty odstupy/přepážky, tak máš splněnu i tu izolaci.

Jasně, pokuk to tahám jen kvůli jedné blbé kameře, tak si dám ty chráničky 2 vedle sebe a jednou protáhnu elektriku a druhou tu dvojlinku a minimálně z pohledy ochrany před úrazem elektrikou je to bez připomínek.

Add ten Ethernet. Ano, je to součástí specifikace IEEE 802.3 pro korucený pár. Ale přiznejme si, kdo ji kdy četl, zvláště pokud je k mání za cca 1.100 USD (a to se ti těch pár Kč za ČSN zdá zlodějna). :-)

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #12 kdy: 26. 08. 2021, 08:09:02 »
Začnu trochu někde jinde, pokud je kabelem  "CYKY 6Jx4" myšlen kabel- 4 vodiče o průřezu 6mm2, tak ten nelze použít, pro 4 vodičový rozvod (TN-C) je minimální průřez 10mm2. V průřezu 6 je nutné natáhnout kabel 5x6.
Osobně bych položil mikrotrubičku pro zafouknutí optického vlákna (cena za metr trubičky +/- 10 Kč, kabel ještě méně), případně v druhé kopoflexe natáhl nějaký hotový patch optický kabel. Odpadají jakékoliv problémy s rušením, indukcí.
Minimálně dát ten Ethernet do druhé kopoflexy, kdyby s tím náhodou by problém, tak se to aspoň dá v klidu vyměnit.
« Poslední změna: 26. 08. 2021, 08:11:10 od fatal56ty »

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #13 kdy: 26. 08. 2021, 08:13:39 »

Ale samozřejmě to bude na 99,95% fungovat OK s čímkoliv, jen bacha s tou svářečkou v garáži a nebýt jeden z mála, co bude mít smůlu. :-)



Svářečka nebude...

Re:Jak nejlépe udělat datový rozvod s CYKY 6Jx4 v Jednom Kopoflexu
« Odpověď #14 kdy: 26. 08. 2021, 08:25:25 »
Ahoj,
budeme nově tahat elektřinu do garáže spolu s Ethernetem, zřejmě to bude Solarix FTP Cat.5e venkovní, který bude ve stejném Kopeflexu jako CYKY 6Jx4. Vzdálenost je 35m, na ethernetu bude v budoucnu max. nějaká kamera, takže Gigabit není podmínkou. Mám tam starší Gigabit PoE switch.

Mám to nějak řešit? Např. dát každý kabel do vlastního kopeflexu, nebo FTP dát dále a Kopeflex nedávat?

Děkuji za názory.
Normálně to přihoď k tomu a vůbec nic neřeš, třeba v panelácích se běžně takto tahají celé stupačky a uložení v kolektorech. Matlat na 35m nějakou optiku je úplně mimo mísu.